boks, forum, zobacz
Wróć   boks, forum, zobacz > BoxingForum > Wywiady

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się tutaj    

Komentarz

Narzędzia wątku Wygląd

stare 14-12-09, 18:48   #1 (permalink)
challenger
2nd Place Winner (TOTM)  

Nominowany 37 razy w 13 Tematach
Nominated Art. Miesiąca - Nagród: 2
Domyślnie Tomasz Bonin: Nie chciałem być jak Bartnik

Wielu kibiców ciekawi fakt jak toczą się losy byłych pięściarzy, sportowców w ogóle. Dość młodym ‘emerytem” jest była gwiazda Halexu Elbląg, Reprezentacji Polski i Bullit KnockOut Promotions – Tomasz Bonin (41-3, 22 KO).

Przygodę z boksem Tomasz Bonin rozpoczął w wieku 16 lat od treningów w Wiśle Tczew pod okiem Mariana Szczodrowskiego. Na ringu amatorskim występował również w barwach Startu Elbląg, Gwardii Warszawa i Victorii Jaworzno. Stoczył 186 walk, z czego wygrał 168, większość przed czasem. Trzykrotnie wywalczył Mistrzostwo Polski juniorów. Jako senior zdobył dwukrotnie tytuł Mistrza Polski. W Mistrzostwach Polski seniorów wywalczył również 2 srebrne i 3 brązowe medale.

Witam. Czym się zajmujesz na sportowej emeryturze ?
Oficjalnie zakończenie kariery nastąpi podczas najbliższej gali , która odbędzie się 18 grudnia z Łodzi. Będzie definitywny rozbrat mnie jako zawodnika z boksem. Tym czasem mam perspektywy poza ringowe – zainwestowaliśmy z żoną w salon kosmetyczny. W planach następny. Może jakieś sklep ?

Czym dokładnie była motywowana Twoja decyzja o zakończeniu kariery ? Wiek ? Stan zdrowia ? Inne perspektywy ?
Ja boksuje 25 lat i mam tylko jedno, już nadwyrężone, zdrowie. Pierwsze myśli o zakończeniu kariery miały miejsce na początku tego roku, ale postanowiliśmy z moim menagerem (Andrzejem Wasilewskim – przyp. PM) i trenerem (Fiodorem Łapinem – przy.PM) aby utrzymać jeszcze formę czekając na to aż pojawi się kolejna szansa. Ta w związku z koniunkturą w dzisiejszym boksie nie nadchodziła. Ja sam postanowiłem, że nie chcę być jak Bartnik – męczyć siebie i kibiców swoim boksem. Nie chcę też być bumem, skończyć jako worek treningowy dla młodych zawodników ze Wschodu. Ja chcę zakończyć karierę godnie, ale też w zdrowiu. Bogu dzięki, że mi się to udało.

Poruszyłeś temat dzisiejszego bycia w boksie Wojciecha Bartnika. Nie tak dawno ten wywiadzie stwierdził, że aktualnie „wciągnął by cię nosem”…
Nie wiem co wciąga Bartnik nosem, naprawdę… . Nie wiem skąd te wieczny kompleks niespełnienia się. Tym bardziej, ze znamy się od 15 lat. Wojtek uwielbia rozmawiać o tym co było dekady temu, o medalu sprzed blisko 20 lat. A prawda jest taka, że w tej amatorce, na której Wojtek się „wozi” to ja mam z nim przecież lepszy bilans. Mało tego, ze gdy przyjeżdżałem do niego, do Wrocławia, były 8 krotnie ogłoszony ‘walkower’ na moją korzyść bo Wojtek nie wychodził do walk !

Nie myślałeś o tym żeby dalej zostać w boksie ?
Tak, jak najbardziej. Chciałbym w przyszłym roku rozpocząć trenowanie młodych zawodników Wisły Tczew – mojego pierwszego klubu.

Zapewne jesteś na bieżąco z rodzimym boksem. W Twojej kategorii kolejne starty mają Andrzej Wawrzyk z Aleksandrem Mazikinem a walce o pas EBU zobaczymy Alberta Sosnowskiego z Paolo Vidozem. Jakbyś prorokował te pojedynki ?
Jak ja biłem się z Vidozem i wówczas to był kawał boksera, ścisła czołówka. Dziś Albert nie mógł trafić lepiej w momencie kariery Włocha. Trzeba jednak być bardzo uważnym bo Vidoz jest bardzo doświadczony, on zawsze bardzo dobrze trafiał ciosem podbródkowym.

Jak pomyślę o Mazikinie to pierwsze co mi przychodzi do głowy – to wielki kozak w amatorstwie. Mówiąc o jego walkach zawodowych zapomina się o tym, ze pobił przecież Czeczeniewa. Według mnie to nawet był lepszy pięściarz niż Bidenko, z którym to Mazikin dyskusyjnie przegrał. Aleks to zawodnik reprezentujący starą, rosyjską szkołę boksu. Tu może okazać się bezcenna wiedza trenera Łapina.

Kiedyś wyraziłeś opinię, że Twój były rywal – David Haye nie miałby szans z Władimirem Kliczką. Po tym jak dobrze taktycznie rozegrał pojedynek z Wałujewem dalej podtrzymujesz tę opinię ?
Widziałem walkę Wałujew – Haye na żywo. Byłem trochę zdziwiony wynikiem a jeszcze bardziej tak pokornym przyjęciem go przez Niemców. Myślę, że wygrała polityka. Haye jest bardziej kasowy. Czy z Władimirem Kliczką ? Nie ma szans. Sam wiem jak mocno bije Haye, sparowałem również z Władimirem i to jest po prostu nie ta liga. Ukrainiec lewym prostym podczas sparingu potrafił rozerwać skórę pod kaskiem. Jest poza tym dużo lepszym taktykiem niż Haye, a będzie gorzej dla Anglika jeśli podejdzie do tego profesjonalnie, ale ambicjonalnie. Haye nie obroni się przed nokautem. Jeśli jednak wygrałby z Kliczką - jednym czy drugim, byłby jak Lennox Lewis. Byłby tym kim był Lennox Lewis.

Tomasz Adamek w wadze ciężkiej…
Andrzej Gołota to najlepsze co mogło go spotkać. W kuluarach mówiło się, że Andrzej naprawdę ważył 125 kilo. To były niesamowita promocja dla Tomka, jednak to nie powinno dać Tomkowi zbyt dużego poczucia komfortu. Tomek dalej musi nabierać cech, specyfiki wagi ciężkiej. Ona będzie dla Tomka dużo trudniejsza niż Andrzej Gołota. Bazą Adamka powinna zostać świetna szybkość, ale np. musi mieć blok, gardę. Bez tego się nie da walczyć w ciężkiej. Może z danym rywalem, ale nie z czołówką.

Patrząc z perspektywy na swoją karierę jest coś czego żałujesz, co zrobiłbyś inaczej ?
Pas EBU i niestoczona walka z Timo Hoffmanem. Ciężko powiedzieć, że myślę o tym, ale wtedy miałem najlepszą formę w karierze. Mało kto o tym wie, ale ja nawet rozpocząłem cykl treningowy do tego pojedynku. Może to rozśmieszy, niektórych, ale Niemcy przed walką właśnie z Hoffmanem… zaprosili mnie na sparingi do bodaj Sinana Samil Sama. Gdyby wówczas mój promotor miał taką siłę przebicia jak teraz być może by do tej walki doszło. Tu nie chodzi nawet o tę walkę, ale o taką maksymalną próbę siły w idealnym wówczas dla mnie okresie. Był Harrison, zaraz po tym mógłby być Hoffman.

Nadzieja wagi ciężkiej jest…
W Polsce ? Wawrzyk i Szpilka, z którym zdążyłem sparować. Na świecie ? Nie wiem, może Bojcow, choć niski.

Za pośrednictwem boxing.pl chciałbym serdecznie pozdrowić wszystkich swoich kibiców i podziękować za lata wsparcia.

Rozmawiał Paweł Matusik

Duncan jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 14-12-09, 18:58   #2 (permalink)
champion

Nominowany 37 razy w 17 Tematach
Nominated Art. Miesiąca - Nagród: 1
Domyślnie

świetny wywiad. a tu Tomek Bonin błysnął, to się nazywa cięta riposta :

Cytat:
Napisał Paweł Matusik Zobacz post
[NEWS]

Poruszyłeś temat dzisiejszego bycia w boksie Wojciecha Bartnika. Nie tak dawno ten wywiadzie stwierdził, że aktualnie „wciągnął by cię nosem”…
Nie wiem co wciąga Bartnik nosem, naprawdę… .
Tomasz Nowak jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 14-12-09, 20:05   #3 (permalink)
contender

Nominowany 0 razy w 0 Tematach
Art. Miesiąca - Nagród: 0
Domyślnie

KAPITALNY WYWIAD. Wielkie dzięki.
salc jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 15-12-09, 17:55   #4 (permalink)
champion

Nominowany 0 razy w 0 Tematach
Art. Miesiąca - Nagród: 0
Domyślnie

Dziwne, ze nikt w Niemczech/UK nie chcial go kupic za ten rekord. Widocznie widzieli kasety z tych bojow ze slowakami.
kubakj jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Komentarz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady postowania