boks, forum, zobacz
Wróć   boks, forum, zobacz > BoxingForum > Wywiady

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się tutaj    

Komentarz

Narzędzia wątku Wygląd

stare 18-08-16, 16:27   #1 (permalink)
Redaktor Boxing.pl
2nd Place Winner (TOTM)  

Nominowany 467 razy w 136 Tematach
Nominated Art. Miesiąca - Nagród: 38
Domyślnie Wasilewski dla Boxing.pl o gali Głowacki - Usyk, problemach PZB i Polakach w Rio

Andrzej Wasilewski to jedna z największych postaci polskiego boksu. Współwłaściciel Sferis KnockOut Promotions 17 września zaprezentuje Polsce owoc pracy nad największym projektem w swojej karierze promotora. O gali Głowacki vs Usyk, problemach PZB i występach polskich bokserów w Rio Andrzej Wasilewski opowiedział nam dziś w obszernej rozmowie, do lektury której zapraszamy.

Krystian Sander/Boxing.pl: Panie Andrzeju, organizował Pan wiele bokserskich gal w czasie swojej kariery promotorskiej. Możemy powiedzieć, że gala w Ergo Arenie będzie największym projektem, największym wyzwaniem, jakiego się Pan podjął?

Andrzej Wasilewski: Każda gala, jaką organizowałem lub współpromowałem była zupełnie inna. Ciężko porównywać na przykład galę Włodarczyk vs Cunningham lata temu na Torwarze, gdzie negocjowaliśmy z Donem Kingiem, gdzie wygrywaliśmy przetarg z Donem Kingiem, pierwsza walka w Polsce o mistrzostwo świata. Zupełnie inna impreza była podczas PBN Adamek vs Szpilka w Krakowie. Skala dużo większa niż ten Torwar, ale zupełnie inna gala. Ta impreza jest jeszcze zupełnie inna, ponieważ ma ogromny wymiar sportowy, a głównym bohaterem jej jest polski pięściarz, który jeśli chodzi o taką bulwarową rozpoznawalność, to jest średnio rozpoznawalny. W świecie tego, co kibice kupują, co jest gorące, kontrowersyjne, to Krzysiu się w to nie wpisuje. On należy do ludzi spokojnych, skromnych, cichych, charakternych, może nawet nie przepadających za mediami. Nie jest łatwo takiego sportowca promować. Na przeciwnym biegunie jest choćby Marcin Najman. Ciężko mi się pogodzić z tym, że rynek akceptuje takie sytuacje. Osoby, które dużo mniej osiągnęły, ale potrafią dużo krzyczeć, łatwiej się sprzedają. Mamy tutaj wielki ładunek sportowy, wielkie koszta, średni też okres – tuż po wakacjach, ale jest to dla mnie gala bardzo ciekawa. Inwestuję tutaj duże pieniądze, własne pieniądze, bo nasza grupa nie ma takich pieniędzy. Boks to sport bardzo specyficzny, ale są jeszcze walki, które mają wydźwięk tylko i wyłącznie sportowy; Głowacki vs Usyk to jest właśnie taka walka.

A propos pieniędzy; jest to najdroższa, najbardziej kosztowna impreza, jaką Pan organizował? Można budżet tej gali porównać choćby do budżetu walk mistrzowskich Krzyśka Włodarczyka?

Nie. To jest absolutnie najdroższa gala, jaką organizowaliśmy. Budżet tej gali jest większy od budżetu gali Adamek vs Szpilka.

Pan od początku był bardzo zdeterminowany, by walkę Głowackiego z Usykiem zorganizować w Polsce. Nie chciał Pan puścić „Główki” na Ukrainę? Czy może oferta zespołu Usyka była mało zadowalająca?

Mieliśmy tutaj tak naprawdę trzy warianty. Pierwszym z nich była walka w Ameryce. To byłby dla nas najwygodniejszy wariant. Walka , powiedzmy, w Barclays Center na Brooklynie. Nasza rola sprowadziłaby się tylko do przygotowania Krzyśka do walki, pozwiedzania Ameryki, przyjścia na galę, emocjonowania się i wrócenia do Polski z jakimś tam zarobkiem. Wariant drugi to walka na Ukrainie. Na pewno byśmy to poważnie rozważali, gdyby w grę wchodziły naprawdę duże pieniądze. Walka na terenie wroga to zawsze jest utrudnienie, do tego sytuacja polityczno – historyczna, która jest na Ukrainie, jest bardzo trudna. Był to więc dla mnie wariant najtrudniejszy. Wariant amerykański nie rzucił nas jednak na kolana, a ja mam poczucie, że my jesteśmy coś winni polskim fanom. Budujemy kolejnych zawodników, przez co nasze gale często nie mają wysokiego ładunku czysto sportowego. Od czasu do czasu chcemy jednak zrobić coś naprawdę dużego, widowisko czysto sportowe. Dwie walki Włodarczyka z Cunninghamem i właśnie ta walka Głowacki vs Usyk to są najlepsze walki sportowo, jakie można w Polsce zrobić. Nie oszukujmy się, walka Darka Michalczewskiego z kimś tam w Gdańsku to był żart. Nie jesteśmy Wielką Brytanią, ale zastanawiałem się, dlaczego nie zrobić tego w Polsce? Usiadłem z długopisem w ręku i przy wariancie najbardziej optymistycznym wyszło mi, że możemy tutaj wyjść z bilansem około zera. Nie było prosto oswoić się z tym wydatkiem, to była dla nas rewolucja. Musiałem swoich partnerów tym projektem zarazić. Jeśli nie wypadniemy jakoś katastrofalnie finansowo, to na pewno nie będę tego żałował.

Do gali został jeszcze niemal równo miesiąc. Mamy trzy potwierdzone walki + pojedynek Patryka Szymańskiego. Kiedy możemy spodziewać się ogłoszenia całego fightcardu?

Fightcard mamy gotowy od jakiegoś czasu. Jeśli chodzi o Patryka Szymańskiego to kontrakt mamy podpisany, jednak szef WBC od boksu młodzieżowego przebywa obecnie na jakichś walkach w Japonii czy Tajlandii; chcę być fair wobec niego, więc zaczekamy z ogłoszeniem rywala do jego powrotu. Jest to człowiek wiekowy, nasz wieloletni przyjaciel, chcemy się zachować wobec niego elegancko, żeby procedura przebiegła prawidłowo. Rywala już mamy, będzie na pewno zaakceptowany. Co do pozostałych walk, to będziemy na dniach o tym informować.

Jeśli chodzi o walkę Andrzeja Wawrzyka z Albertem Sosnowskim to trzeba przyznać, że fani bardzo chłodno przyjęli pomysł zestawienia tych pięściarzy. Zobaczymy ten bój w Ergo Arenie, czy może wycofa się Pan z tego pomysłu?

Nie mogę powiedzieć tak lub nie, bo jak już wcześniej powiedziałem, na dniach będziemy podawać kolejne konfrontacje na tę galę. To jest jednak szeroki problem. Czytałem w internecie opinie kibiców i trochę dziwi mnie ta skala krytyki. Wynika to jednak z kilku rzeczy. Krytyka ta została rozbudzona przez jednego bardzo znanego dziennikarza sportowego, który co jakiś czas aktywnie, w emocjach, pokazuje się w mediach. Wynika to być może z wrodzonego temperamentu, ma on jednak do tego prawo. Albert przechodzi wszystkie badania perfekcyjnie. Jeśli chodzi o jego zakończenie kariery, to w boksie dzieje się tak bardzo często, że pięściarz przebąkuje coś o końcu kariery, a za chwilę zmienia zdanie. Musimy pamiętać o jednej rzeczy. Trener Łapin podczas tej gali poświęci się w 100% Krzysiowi Głowackiemu. Nie będzie on więc zbyt zaangażowany w przygotowania do walki Andrzeja Wawrzyka, nie pojawi się też w jego narożniku. W tej sytuacji pojawia się przeciwnik, którego Andrzej zna. Walcząc z trenerem zastępczym w narożniku nie można się porywać na wielkie wyzwania. Dlatego jeśli bokser ma boksować bez wieloletniego trenera, to chcemy, by czuł się on w miarę komfortowo. I takim komfortem jest walka z rywalem, którego się zna. Do tego to, co kilkadziesiąt osób napisze w internecie, nie ma większego znaczenia. Albert jest nadal dość popularny, medialny. Fanów trzeba szanować, ale trzeba też szanować Alberta Sosnowskiego.

Nie ma co ukrywać , że Krzysztof Głowacki to jest dziś wielka wartość sportowa, ale czy idzie za nim popularność, rozpoznawalność wśród masowego kibica? Myśli Pan, że Głowacki udźwignie galę oznakowaną systemem transmisji PPV? To nie będzie gala z udziałem Szpilki, Adamka czy Salety, a mniej rozpoznawalnego medialnie Głowackiego.

Bardzo celne pytanie, cieszę się, że Pan o to pyta. Krzysiek nie jest tak rozpoznawalny jak Artur Szpilka czy Tomasz Adamek, dlatego też chciałem, by zrobić tę walkę w Polsce. Starty naszych pięściarzy za granicą – Głowackiego, Szpilki, Wawrzyka, kolegi Sulęckiego – wówczas, gdy transmisja odbywa się o czwartej nad ranem, uderzenie promocyjne jest zdecydowanie słabsze, aniżeli walka w najlepszym czasie antenowym w Polsce. To jest większa różnica niż się spodziewałem. Oczywiście, oglądalność nad ranem jest dużo mniejsza, ale też sięga to mediów w internecie, pisanych itd. Chcąc Krzysia Głowackiego wypromować, trzeba było zrobić ten pojedynek w Polsce. Już teraz w Polsce dużo się o tej walce mówi, mimo, że było EURO, mamy igrzyska olimpijskie, a przecież ta kulminacja promocyjna dopiero nadejdzie. To jest coś, co mam nadzieję sprawi, że Krzysiek Głowacki stanie się po tej walce popularny i rozpoznawalny.

Wziął Pan na swoje barki tutaj duże ryzyko finansowe, podjął się Pan realizacji dużej imprezy, ale koniec końców kibiców interesować będzie to, co stanie się w ringu. Pana zdaniem, obiektywnie, Głowacki jest w stanie pokonać Usyka?

Bardzo trudna walka, najtrudniejsza w jego karierze. Ale to się wpisuje w charakter Krzysztofa Głowackiego i jego trenera Fiodora Łapina; szukanie wyzwań. Tutaj nie mieliśmy wielkiego pola wyboru, Usyk jest obowiązkowym pretendentem. Pewnie moglibyśmy szukać ścieżek, żeby jeszcze tutaj dobrowolną obronę zrobić, ale tak naprawdę ani Krzysiek, ani trener Łapin tego nie chcieli. Jeśli jesteś prawdziwym sportowcem, mistrzem świata, wygrywasz z Huckiem, z Cunninghamem, to jesteś wielkim sportowcem. Kiedy już skończą się igrzyska, fani zaczną zagłębiać się w życiorysy tych bokserów, zastanowią się nad tą walką, to wtedy zrozumieją, że jest to naprawdę wielka walka. Moim zdaniem największy pojedynek w historii polskiego pięściarstwa.

Na koniec zapytam Pana jeszcze o Rio. Wysyłamy tam tylko dwóch pięściarzy, odpadają oni już na pierwszych przeszkodach nie pokazując w ringu niczego. Ciężko być optymistą, co do przyszłości pięściarstwa w Polsce.

Panie Redaktorze, co do Rio to ja nie chciałbym kopać leżącego. Śledziliśmy jednak z daleka przygotowania do igrzysk, sposób prowadzenia ich i była to po prostu czysta amatorka. Gdyby pojechało pięciu, to pięciu by odpadło. Jak nie w pierwszej walce, to w drugiej. To nie miało prawa się udać. Trzeba sobie powiedzieć głośno, że system działania PZB po prostu nie funkcjonuje. Nie to, że działa słabo czy źle, on nie funkcjonuje. Jest system wyboru delegatów, prezesów, członków zarządu, ja nie mam pojęcia jak to można zmienić. Prezes Górski to jest najsłabszy prezes, jakiego znam. Co to ma za znaczenie czy Pan Górski będzie prezesem, czy tylko członkiem zarządu? Cały zarząd, gdyby ci panowie mieli troszkę honoru, powinni odejść. Ja nie mówię, że oni mają złą wolę, bo nikt nie ma złej woli. Są po prostu kompletnie nieudolni. Nie potrafią zarządzać, nie potrafią pozyskiwać środków, znaleźć menedżerów. Przecież ja słyszę co się dzieje choćby przy organizacji Turnieju im. Feliksa Stamma. Ci panowie nie przychodzą na umówione spotkania, dąsają się, obrażają, nie chcą udzielać wywiadów. To jest pełna komedia. Kiedyś Polsat coś złego powiedział na Pana Górskiego i Pan prezes się obraził, odmówił udzielenia wywiadu. Pan Górski, skoro nie jest wielkim prezesem, jak choćby Pan Zbigniew Boniek w PZPN, powinien robić wszystko, by promować boks, a nie obrażać się na partnera telewizyjnego. Przykład PZPN pokazuje, że można tym dobrze zarządzać, można mieć wyniki, trzeba jednak dopuścić nowych ludzi. Wielu ludzi się do mnie zgłasza i namawia bym poszedł śladami ojca i został prezesem PZB, bo pewnie łatwo bym te wybory wygrał. Panie redaktorze, gdybym się przyłożył, to pewnie bym i te wybory wygrał, w sposób cyniczny, brutalny, wnosząc do związku pieniądze. Tylko co dalej? Chciałbym zrobić rewolucję w takim związku, a czternastu z piętnastu delegatów głosowałoby przeciwko mnie. To po co ja tam pójdę? Tych samych czternastu, którzy dzisiaj są i akceptują to, co jest. Jeśli zastąpi się beznadziejnego prezesa innym beznadziejnym, nic się nie zmieni. Trener Zbyszek Raubo to mój wieloletni bokserski przyjaciel, ale jego metody szkoleniowe dziś się już nie sprawdzają. Zbyszek powinien jeździć po świecie, uczyć się, mieć otwarty umysł. Jego warsztat dziś odstaje od reszty świata. Mam do niego wielki szacunek, współpracowaliśmy, nawet kiedyś uczył mnie boksu, ale wszystko idzie do przodu, trzeba się uczyć i wiele rzeczy zmieniać. Słyszałem o sparingach Tomasza Jabłońskiego z Krzysiem Kopytkiem i Kamilem Szeremetą. Nasi chłopcy byli na obozie siłowym w górach, a ten facet jechał na igrzyska olimpijskie… Z całym szacunkiem, ale będąc tak przygotowanym nie miał żadnych szans, by coś w Rio wygrać. Przeszedłby pierwszą rundę, to odpadłby w drugiej. Igor Jakubowski w drugiej walce trafiłby na Savona z Kuby. Tam pewnie skończyłoby się czasówką. Pora powiedzieć sobie brutalnie. Wybory są na jesieni, nikt spoza środowiska nie wystartuje, jestem bardzo ciekaw, kogo radosna piętnastka wybierze. Pewnie pożegnają Pana Górskiego, ale nowy szef nie będzie lepszy. Może ministerstwo sportu powinno się w to zaangażować? Pamiętamy lata wojen ministerstwa z PZPN, ale dziś związek piłkarski jest świetnie zorganizowany, ma wspaniałego prezesa o szanowanym nazwisku na świecie. Da się? Da się!

Rozmawiał: Krystian Sander/Boxing.pl

Krystian Sander jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 18-08-16, 16:56   #2 (permalink)
champion

Nominowany 0 razy w 0 Tematach
Art. Miesiąca - Nagród: 0
Domyślnie

Konkretny wywiad, rzeczowe odpowiedzi Pana Wasilewskiego. Swietna sprawa z organizacja tej gali, widac, ze boks jest tutaj na pierwszym miejscu.
Jedyne co to odpowiedz odnosnie Dragona Sosnowskiego... Panowie, przeciez wszyscy dobrze wiemy, ze Albert jest rozbity, nie ma zadnych szans. To, ze przechodzi badania perfekcyjnie - ok fajnie, ale nijak ma sie do tego co jest jeszcze w stanie zaprezentowac, ile moze przyjac...
Rockefeller jest teraz aktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 18-08-16, 17:02   #3 (permalink)
champion

Domyślnie

Tak czytam, czytam i rozkminiłem, że bokserzy to dziwki, ich promotorzy to alfonsi, a szefowie najbardziej prestiżowych federacji to bossowie tych legalnych szajek przestępczych, w tak zwanym "boksie". Ale to taka luźna rozkminka. Wracam do czytania dalej.
Z!D0 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 18-08-16, 17:32   #4 (permalink)
Redaktor Boxing.pl

Skąd: Dla nich hołd, dla tych noszących blizny, dla nich.. w imie dobra Ojczyzny.
Nominowany 120 razy w 42 Tematach
Nominated Art. Miesiąca - Nagród: 11
Domyślnie

Świetny wywiad. Sam jestem ciekaw salda kp po tej gali. Głowacki aż nazbyt się 'ukrywa', nie wiem czy ma aż taki talent żeby się ochronić w tym biznesie bez koegzystencji z mediami. We ll See.
Wiechu jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 18-08-16, 19:56   #5 (permalink)
contender

Domyślnie

Porownajcie Andrzeja Wasilewskiego obecnego z tym sprzed kilku lat - szok, co za pozytywna przemiana heh jednak czlowiek cale zycie sie uczy, a Wasilewski najwyrazniej potrafi wyciagac wnioski. Zaczelo sie od skonczenia ze sztucznym pompowaniem "medialnych" bokserow i rzucania ich na pozarcie (wawrzyk, kolodziej). Podoba mi sie kierunek w jakim zdaje sie podazac pan Andrzej, aczkolwiek tak jak on sam stwierdzil - gruntownych przemian w PZB to daleko nie zajedziemy :/ Owszem trafia sie takie perelki raz na jakis czas jak np. Cieslak, ale do kurwy nedzy, zeby w 38 milionowym kraju z tradycjami bokserskimi nie mozna bylo miec kilku bokserow na swiatowym poziomie? Trzeba patrzec w przyszlosc - Adamek dawno sie juz skonczyl, Glowackiemu zostalo raptem pare lat boksowania na poziomie,a dalej to kogo my mamy? Suleckiego? Szpile? Fonfara jest jeszcze w stanie utrzymac sie w top10 swojej wagi, ale co do reszty to mam powazne watpliwosci. Utalentowanych piesciarzy sie skresla (vide Syrowatka kompletnie pominiety w kontekscie wrzesniowej gali, a ktory jest mimo wszystko jednym z lepiej wyszkolonych polskich piesciarzy). Nie jest kolorowo, przyszlosc wyglada malo optymistycznie, gdzie ten nowy narybek? Boksowalem na wielu salkach, w wielu klubach i mlodziezy tam jak na lekarstwo. Promocja boksu wsrod dzieci i młodzieży kuleje, moze to czesciowo wina rodzicow, bo utozsamiaja to z chamskim obijaniem mordy albo patologia, w kazdym razie ja mialbym inna wizje promocji tego pieknego sportu. Duze pieniadze, garnitury kultura poza ringiem (tak, w koncu boks to sport dla dzentelmenow ) szlachetne wartosci i zasady, tak powinno to wygladac, ale jesli juz w zalazku jest korupcja kolesiostwo nepotyzm i oszukiwanie mlodych amatorow, krzywdzenie ich werdyktami to gdzie to moze zaprowadzic? Quo vadis PZB ?
pain.exe jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 18-08-16, 21:09   #6 (permalink)
champion

Nominowany 1 raz w 1 Temacie
Domyślnie

Duzym plusem w biznesie Wasilewskiego patrzac z perspektywy czasu, bylo niegdys nawiazanie wspolpracy z Margulesem z Warrios Boxing , ktory procz tam Dibelli i Watsona jest najblizszym wspolpracownikiem Haymona co daje polskim zawodnikom szanse wstepow w USA na galach PBC i Showtime i to za dosc niezle pieniadze . Kolodziej i Jonak pewnie sobie pluja w brode ze zrywali kontrakty bo niezelaznie od ich potencjalu byla szansa na fajne walki a.nie obijanie bumow , szczegolnie w przypadku Jonaka sie to tyczy , ktory do dzis jest niepokonany dzieki dawnej polityce AW , a tak mialby juz kilka wystepow pewnie w USA , pewnie z minusowy bilansem , ale niemusialby narzekac ze mu promotor wielkiej walki niie umie zalatwic .
AdIPOL jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 18-08-16, 22:36   #7 (permalink)
champion

Domyślnie

czy Wasilewski ma jakiś inny biznes na boku? Pytam bo ciężko mi uwierzyć w jego "Anielskie serce", może podobnie jak Cupial w Wiśle stać go na drogie hobby jakim jest promotora za friko? Osobiście nie wierzę, że na tym straci...Ale ok niech będzie.

W kwesti związku i szkolenia amatorów się z nim do pewnego stopnia zgadzam, z drugiej strony w boksie zawodowym e Polsce to min. jego grupa generuje patologie.. Stypendia, dmuchanie balonów, szpilka .

Nie mam nic do trenera Łapina ale hak się rzuca kamieniem przydało by się powiedzieć jakie to ostatnio kursy kończył na świecie kogo podgladal...A może zamiast płacić kasę zawodnikom wysłać młodego trenera na staz..na Kubę
puciu jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 19-08-16, 02:04   #8 (permalink)
challenger

Domyślnie

dobry wywiad - dobre wypowiedzi odnosnie pzb

pozytywnie
LegiaPany jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 19-08-16, 08:14   #9 (permalink)
Super Moderator

Nominowany 19 razy w 6 Tematach
Nominated Art. Miesiąca - Nagród: 2
Domyślnie

W pełni zgadzam sie z wypowiedzią na temat PZB. Jeżeli sie tam betoów nie wypieprzy i nie wpuści mlodych którzy maja otwarte umysły i chcą sie samemi uczyć to o kolejnym medalu w boksie możemy zapomnieć
Black Dragon jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 19-08-16, 16:44   #10 (permalink)
prospect

Domyślnie

Dobrze że ktoś mówi otwarcie o sytuacji w polskim boksie amatorskim. Wątpię by w tej sprawie coś się zmieniło, tak długo jak hajs będzie szedł na zagraniczne podróże związkowców i ich rodzin, a nie na staże młodych trenerów na Kubie. Boks amatorski mnie jakoś szczególnie nie interesuje, ale przecież dobrzy polscy zawodowi bokserzy nie wezmą się znikąd.

W jakieś odwoływania się do ministerstw nie wierzę, boks to w tym kraju niszowy sport, choć kiedys to był niemalże polski sport narodowy. Teraz motłoch bardziej interesuje się zniewieściałymi zabawami typu siatkówka etc. więc i w tym kierunku idą pieniądze.
EmanuelAugustus jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Komentarz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady postowania