boks, forum, zobacz
Wróć   boks, forum, zobacz > BoxingForum > Wywiady

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się tutaj    

Komentarz

Narzędzia wątku Wygląd

stare 31-07-16, 16:32   #1 (permalink)
Redaktor Boxing.pl

Nominowany 287 razy w 87 Tematach
Nominated Art. Miesiąca - Nagród: 17
Domyślnie Grzegorz Proksa dla Boxing.pl: tęsknię za zapachem gymu

Już prawie dwa lata fani pięściarstwa nie mieli sposobności śledzić w akcji Grzegorza Proksy (29-4, 21 KO). W listopadzie 2014 roku na gali Polsat Boxing Night były mistrz Europy oraz były pretendent do tytułu WBA w kategorii średniej stoczył pojedynek z Maciejem Sulęckim, co jak na razie stanowi ostatni występ w zawodowej karierze 31-latka. Polski pięściarz oficjalnie wciąż jednak nie zakończył przygody z boksem i niewykluczone, że przed Proksą kolejna bądź kolejne walki. Zawodnik z Węgierskiej Górki opowiada Boxing.pl o potencjalnym powrocie między liny, ocenia warsztat Sulęckiego, czy też wspomina mecz z Giennadijem Gołowkinem. Zapraszamy do lektury.

Paweł Rozmytański/Boxing.pl: Niedawno opublikował Pan zdjęcie, na którym jest Pan między innymi z Krzysztofem Głowackim, „Diablo”, czy też Kamilem Szeremetą. Gdyby ktoś zrobił sobie prawie 2-letnią przerwę w śledzeniu wydarzeń na bokserskiej scenie, mógłby pomyśleć, że szykuje się Pan do swojej kolejnej walki.

Grzegorz Proksa: Spędzałem wakacje u siebie w Kościelisku i podjechałem do chłopaków, bo mieli akurat zgrupowanie. Okazało się, że jest możliwość wspólnego treningu, ponieważ wciąż cały czas się ruszam, utrzymuję tę aktywność. Trochę potrenowaliśmy, ale nie wysuwałbym daleko idących wniosków, że szykuje się do powrotu. O formę dbam cały czas, dla siebie, ale jeszcze nie myślę o powrotnej walce.

Ostatni pojedynek stoczył Pan prawie dwa lata temu, ale oficjalnie wciąż jednak nie zakończył Pan kariery.

Oczywiście, nie zakończyłem. Aktualnie zajmuje się swoimi biznesami i wychowuję dzieci.

Ciągnie wilka do lasu?

Bardzo. Tęskni się za tym, zwłaszcza że ciągle ma się kontakt z tym sportem. Człowiek śledzi to, co się dzieje w świecie boksu, nie da się tak z dnia na dzień zrezygnować z czegoś, co się robi przez 17-18 lat. Od najmłodszego wieku.

Toczenie zawodowych walk traktował Pan jak narkotyk, jak coś bez czego nie można żyć?

Był to jakiś sposób życia. Ukierunkowany byłem całkowicie na sport i trudno jest teraz bez czynnego uprawiania boksu, bo tęsknię za zapachem gymu, za wspólnymi zgrupowaniami z chłopakami. To jest trudne, ale na razie tak musi być.

Ostatnio Maciej Sulęcki odniósł w USA cenne zwycięstwo, z którym Pan boksował w listopadzie 2014 roku. Co jest jego największą zaletą w ringu?

Jest wszechstronny – ma dobrą pracę nóg, dobry balans tułowia i lewy prosty. Na pewno ciekawie się prezentuje. Trzymam kciuki za jak najlepszy rozwój jego kariery. Myślałem, że po naszej walce to zwycięstwo bardziej popchnie Maćka, natomiast w Stanach Zjednoczonych stopniowo wypuszczano go na coraz lepszych rywali. Jak widać – przynosi to efekt. Można ponadto dostrzec, że dużo mu daje zmiana trenera, uczy się nowych rzeczy.

Daleko zajdzie w wadze średniej?

Już jest daleko. Jeśli chodzi natomiast o walki o tytuły, to zależy z którym mistrzem miałby się spotkać.

Kell Brook to niepokonany mistrz kategorii półśredniej, który teoretycznie ma przed sobą jeszcze kilka dobrych lat kariery. We wrześniu będzie jednak walczył z mistrzem wagi średniej Giennadijem Gołowkinem. Dobrze postępuje Brytyjczyk?

Brook atakuje wyższą kategorię wagową, ale to silny zawodnik. Pamiętam, jak rozmawiałem z Rafałem Jackiewiczem po jego pojedynku z Brookiem. Mówił, że bardzo mocno kopie jak na swoją wagę. No ale właśnie – jak na swoją wagę. Myślę, że jest to zabieg meczu, aby zobaczyć, jak Gołowkin będzie się prezentował z bardzo szybkim zawodnikiem – mając na uwadze walkę z Chrisem Eubankiem Juniorem. Tak mi się wydaje.

Gołowkin nie wygląda w ringu na szybkiego zawodnika, ale nim jest. Znakomicie pracuje na nogach i uważam, że to jest atut, którego ludzie nie dostrzegają i nie doceniają. On potrafi w kapitalny sposób skracać ring, jakby rozgrywał partię szachów. Nikomu jeszcze nie udało się uciec przed jego siłą.

Ten właśnie aspekt sprawiał Panu najwięcej kłopotów we wrześniu 2012 roku, kiedy mierzył się Pan z "GGG"? Mam na myśli pracę nóg Kazacha.

Dla mnie to była sprawa mocno ambicjonalna. Praktycznie do każdej rundy wychodziłem z inną taktyką i na siłę chciałem się odgryzać – zamiast boksować. Podjąłem walkę, chciałem się bić, zamiast boksować i skończyło się, jak się skończyło.

Daje Pan Brookowi jakiekolwiek szanse na triumf w starciu z Gołowkinem?

Żadnych.

Rozmawiał: Paweł Rozmytański/Boxing.pl

Paweł Rozmytański jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 31-07-16, 16:43   #2 (permalink)
Redaktor Boxing.pl

Skąd: Dla nich hołd, dla tych noszących blizny, dla nich.. w imie dobra Ojczyzny.
Nominowany 120 razy w 42 Tematach
Nominated Art. Miesiąca - Nagród: 11
Domyślnie

Dobry wywiad. Proksa to niezły analityk, ale wydaje mi się, że co do pracy nóg Gołowkina, to każdy "świadomy" kibic dostrzega ten atut. Brook ma szanse wypaść lepiej niż wielu z nas się spodziewa, ale wygrać nie może.
Wiechu jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 31-07-16, 17:06   #3 (permalink)
Super Moderator

Nominowany 19 razy w 6 Tematach
Nominated Art. Miesiąca - Nagród: 2
Domyślnie

Proksa osiągnął dużo ale mógł jeszcze więcej. Niekoniecznie w wadze średniej
Black Dragon jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 31-07-16, 17:07   #4 (permalink)
Redaktor Boxing.pl

Nominowany 269 razy w 112 Tematach
Nominated Art. Miesiąca - Nagród: 23
Domyślnie

Cytat:
Napisał Wiechu Zobacz post
Dobry wywiad. Proksa to niezły analityk, ale wydaje mi się, że co do pracy nóg Gołowkina, to każdy "świadomy" kibic dostrzega ten atut. Brook ma szanse wypaść lepiej niż wielu z nas się spodziewa, ale wygrać nie może.
Jeżeli Brook wypadnie tak, jak wypadł Gamboa z Crawfordem... to będzie na plus, czy na minus dla Kazacha?

Myślę, że Proksie chodziło o "szybkość" GGG, jakoby w ocenie kibiców miał mieć nie najszybsze ręce. Dzięki zaś pracy nóg, posiada on jedną z najwyższych skuteczności ciosów w celu. Czyli wg Proksy kibice mają błędnie nie doceniać "szybkości" Kazacha... To na marginesie jakby w opozycji do wielu szybkich bokserów, którzy popisują się często na tarczowaniu, robią jakąś klepankę z trenerem, nie wiadomo po co i na co, a w ringu miewają problem z mocnym i czystym trafianiem (timing). Takim przykładem może być Devon Alexander.
Adrian Golec jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 31-07-16, 17:10   #5 (permalink)
champion

Nominowany 0 razy w 0 Tematach
Art. Miesiąca - Nagród: 0
Domyślnie

Grzesiek na nietuzinkowy talent. Wydaje mi sie, ze mialby szanse byc duzo lepszy gdyby okiełznał to jakis trener z USA.
Dobry wywiad, tylko wiecej takich
Rockefeller jest teraz aktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 01-08-16, 20:08   #6 (permalink)
Redaktor Boxing.pl

Nominowany 459 razy w 134 Tematach
Nominated Art. Miesiąca - Nagród: 37
Domyślnie

Swego czasu Grzegorz fajnie się prezentował, ale to jest ten sam status, co w przypadku Sergio Martineza, zachowując wszelkie proporcje. Przy takim stylu boksowania, kiedy tracisz refleks, szybkość, czas reakcji, to zaczynasz wyglądać bardzo pokracznie w ringu. Walka z Sulęckim to festiwał nieporadności w wykonaniu Grześka. Dał Proksa trochę fajnych chwil, wydaje się być sympatycznym gościem. Życzę mu wszystkiego najlepszego.
Krystian Sander jest teraz aktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 01-08-16, 20:53   #7 (permalink)
champion

Nominowany 0 razy w 0 Tematach
Art. Miesiąca - Nagród: 0
Domyślnie

Proksa zawsze na Propsie ciekawy miał styl ale to nie była jego waga ;/
puciu jest teraz aktywny   Odpowiedź z Cytatem
Komentarz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady postowania