boks, forum, zobacz
Wróć   boks, forum, zobacz > BoxingForum > Wywiady

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się tutaj    

Komentarz

Narzędzia wątku Wygląd

stare 09-06-14, 20:34   #1 (permalink)
Redaktor Boxing.pl

Nominowany 287 razy w 87 Tematach
Nominated Art. Miesiąca - Nagród: 17
Domyślnie Mateusz Masternak dla boxing.pl: Walka z Kalengą otwiera przede mną wiele możliwości

Mateusz Masternak (32-1, 23 KO) przygotowuje się aktualnie do pojedynku z Yourim Kayembre Kalengą (19-1, 13 KO), do którego dojdzie 21 czerwca w Monte Carlo. Stawką tej walki będzie tymczasowy pas WBA w kategorii junior ciężkiej i właśnie między innymi o tę kwestię zapytaliśmy "Mastera". Polski pięściarz opowiada również o obozie przygotowawczym, jakie znaczenie mają dla niego sparingi przed walkami, a także odnosi się do przegranego starcia z Grigorijem Drozdem. Nie zabrało także tematu odnośnie Krzysztofa Włodarczyka. Zapraszamy do lektury!

Boxing.pl: Do pojedynku w Monte Carlo pozostało kilkanaście dni. Na jakim etapie znajdują się Pańskie przygotowania do walki z Kalengą? (Wywiad był przeprowadzany w miniony piątek, tj. 6.06.2014).

Mateusz Masternak: Generalnie, ten tydzień mamy najtrudniejszy, ponieważ odbywają się najdłuższe sparingi. Dziś mam ostatni tak długi sparing, 10-rundowy. Można powiedzieć, że jest to końcowy etap - sparingi, technika, łapanie świeżości i szybkości. Teraz za wiele się już nie wypracuje, bo do pojedynku zostało kilkanaście dni. Także powoli trzeba odpoczywać.

Póki co wszystko idzie zgodnie z planem?

Na całe szczęście nie mam żadnej kontuzji, nie jestem przeziębiony, jestem zdrowy. Można powiedzieć, że wszystko idzie w dobrym kierunku.

Jest jakiś element, który specjalnie Pan szlifuje pod tego konkretnie przeciwnika?

Jakiś szczegółów nie chciałbym zdradzać. Przede wszystkim w tej walce muszę być szybki, wyprzedzać akcje Kalengi. Jak będę szybki, to będzie dobrze.

Jaką wartość mają dla Pana sparingi przed walką? Czy w przypadku słabej Pana postawy przekłada się to Pańską psychikę przed pojedynkiem, czy zostawia to Pan raczej z tyłu głowy?

Przygotowania to jedno, a walka to jest drugie. Wiadomo, że trzeba zrobić jak najwięcej na przygotowaniach, ale to nie jest do końca jakiś wyznacznik postawy w ringu. Walka w ringu może potoczyć się bardzo różnie. Szykuje się na jedno, a w ringu spotyka zupełnie coś innego, więc przygotowania oczywiście traktujemy bardzo ogólnie, a już między linami musimy być przygotowani na wszystko.

Pańscy obecni sparingpartnerzy imitują styl Francuza, czy raczej boksują po swojemu?

Oczywiście, że imitują. To jest bardzo istotne, aby podobnie atakowali i poruszali się w ringu. Potem, już podczas walki, wiem mniej więcej, czego się spodziewać. Wiadomo, że ciężko imitować w stu procentach czyjś styl, ale to mamy wszystko ustalone. Zobaczymy, jaką strategię obierze mój przeciwnik.

Pierwotnie miał plan zmierzyć się w Monte Carlo z Ilungą Makabu, ostatecznie jest Kalenga. To dla Pana lepiej czy gorzej?

Jeden i drugi jest bardzo niebezpieczny, jeden i drugi potrafi bardzo mocno uderzyć, także jeśli chodzi o zagrożenie ze strony Makabu czy Kalengi, to jest ono bardzo zbliżone. Nie zastanawiałem się nawet nad tym. Na całe szczęście zmiana mojego rywala nastąpiła dosyć wcześnie, więc nie zacząłem jeszcze wtedy sparingów. Taka zmiana nie powinna wpłynąć na moją dyspozycję, a z kim będę boksował, to jest na prawdę nieistotne. Najważniejsze, abym wyszedł do ringu skoncentrowany, i abym zdobył pas, który będzie stawką tego pojedynku.

Oglądał Pan walki swojego najbliższego rywala?

Oglądałem.

Coś rzuciło się szczególnie w oczy?

Przede wszystkim rzuca się w oczy dynamika i siła fizyczna po stronie Kalengi. Francuz potrafi jednym ciosem znokautować rywala, zaczyna walkę bardzo agresywnie, także jest wiele rzeczy, które rzucają się w oczy. Na pewno będę musiał być skupiony od pierwszej sekundy pojedynku.

Stawką tej walki będzie tymczasowy pas federacji WBA. Jaka jest Pańska optyka na te tymczasowe tytuły w zawodowym boksie?

Nie mam zdania na ten temat. Generalnie, to jest dla mnie najważniejszy pas, o który będę walczył w mojej karierze i jest to dla mnie duża mobilizacja, by ten pojedynek wygrać. Jednak to już jest mistrzostwo świata, co prawda, tymczasowe, ale taka walka otwiera przede mną wiele możliwości.

Nie chcę zadawać takiego pytania, ale chyba muszę. Rozpatruje Pan tę walkę w kategorii "być albo nie być" w kontekście dalszej kariery na tym najwyższym szczeblu?

Z pewnością ta walka jest bardzo ważna i trzeba zrobić wszystko, by zwyciężyć. Myślę, że jestem jeszcze zawodnikiem stosunkowo młodym i niezależnie od wyniku tej walki, to wydaje mi się, że jeszcze będę miał co robić w polskim boksie zawodowym.

Wraca Pan jeszcze myślami do przegranej z Drozdem?

Oczywiście, że wracam i zapewne będę wracał przez całe życie. Jest to dla mnie pierwsza tak dotkliwa porażka, boli mnie ten fakt do dzisiaj. Ciężko będzie wyrzucić to z siebie i zapomnieć. Życie toczy się jednak dalej, moja kariera rozwija się dalej, mam przed sobą kolejne perspektywy i staram się patrzeć tylko i wyłącznie w przód, a z każdego następnego treningu oraz sparingu wyciągać jak najlepsze wnioski. Ta walka była dla mnie niezwykle cennym doświadczeniem i teraz moim rywalom będzie jeszcze ciężej mnie pokonać.

A teraz, już z perspektywy czasu, co Pańskim zdaniem miało kluczowy wpływ na tę porażkę?

Wiele czynników się na to złożyło. Na pewno zmiana dat, ponieważ chyba trzy razy miałem zmieniany termin, a także totalna olewka mojego eks-trenera. Myślę, że to było kluczem. Nie chcę już jednak wracać do tamtego - jest nowa walka, nowy trener, nowy etap w mojej karierze. Trzeba zająć się przyszłością, by ją jak najlepiej zbudować.

Kto jest Pana zdaniem najlepszym aktualnie zawodnikiem w wadze junior ciężkiej?

Mateusz Masternak.

A zatem drugim, po Panu...

Długo, długo nic i może Włodarczyk.

Jak więc trzeba boksować z Krzysztofem, aby z nim wygrać?

Z Krzysztofem trzeba po prostu boksować, i już się wygra. Palacios w pierwszej ich walce trochę boksował i wygrał ją do jednej bramki; Mayfield trochę boksował - wygrał do jednej bramki; dwa razy powinien wygrać Cunningham, który cokolwiek boksował. Także z Włodarczykiem trzeba po prostu boksować, a jeśli ktoś popełnia taki błąd jak Czakijew i chce złamać fizycznie Włodarczyka, czy Green - bić się z nim, no to wtedy Włodarczyk pokazuje, że w taki sposób potrafi boksować i wykorzystuje to perfekcyjnie.

Życzę powodzenia w nadchodzącym pojedynku i zdobycia tymczasowego pasa organizacji WBA. Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiał: Paweł Rozmytański

Paweł Rozmytański jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 09-06-14, 21:17   #2 (permalink)
champion

Nominowany 0 razy w 0 Tematach
Art. Miesiąca - Nagród: 0
Domyślnie

Mam nadzieję, że wygra, tylko niech potem nie tytułuje się ,,mistrzem świata", bo nim nie będzie.
candrew jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 09-06-14, 22:16   #3 (permalink)
champion

Domyślnie

Nadęty arogancki bufon. zero pokory za to ma rozdęte ego. jest spora rużnica między pewnością siebie a tym co sobą prezentuje pan Masternak. on najlepszym zawodnikiem Cruiser? jaki dominator przegrywa z zapleczem czołówki i to niemal do jednej bramki. liczę na Kalengę i niech wytrze matę tym pyszałkiem
ArturBorubar jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 09-06-14, 22:28   #4 (permalink)
Super Moderator

Domyślnie

Kiedys lubilem Mastera. Dzisiaj wydaje mi sie narcyzem boksu. Takie samouwielbienie nie wrozy dobrze w jego przypadku. A przy obecnych mozliwosciach wydaje mi sie, ze Krzychu Włodar moglby go naprawde dotkliwie pobic.
Rockefeller jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 10-06-14, 10:12   #5 (permalink)
Redaktor Boxing.pl

Nominowany 269 razy w 112 Tematach
Nominated Art. Miesiąca - Nagród: 23
Domyślnie

Pięściarz ma pełne prawo gloryfikować swojego rywala, choć stwierdzenie, że zagrożenie ze strony Makabu czy Kalengi jest bardzo zbliżone, to w mojej ocenie lekko naciągana teza.. Makabu jest świetny technicznie.. polecam jeszcze raz walkę z Kuczerem.. (bardzo dobra walka). Ukrainiec to wyższa klasa od Drozda.. a i tak nie był w stanie dotrzymać Makabu kroku..

Jestem bardzo ciekaw postawy Masternaka.. rywal mocny, bez przesady, ale to i tak jak dla Polaka duże wyzwanie..

Dobry wywiad.
Adrian Golec jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 10-06-14, 11:16   #6 (permalink)
Redaktor Boxing.pl

Nominowany 232 razy w 58 Tematach
Nominated Art. Miesiąca - Nagród: 11
Domyślnie

Dobry wywiad - brawo Paweł. Zwłaszcza podobała mi się ta odpowiedź, na pytanie, kto jest najlepszym zawodnikiem w wadze junior ciężkiej. Odpowiedź była z przymrużeniem oka, czy w pełni poważna?
Mateusz Wajs jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 10-06-14, 14:40   #7 (permalink)
prospect

Nominowany 124 razy w 17 Tematach
Nominated Art. Miesiąca - Nagród: 9
Domyślnie

Nie jestem optymistą przed najbliższą walką. Wydaje mi się, że Masternak mocno "sprzeciętniał", w ostatnich walkach, nawet ze słabymi rywali, nie pokazywał nic szczególnego. Niby wszystko poprawnie, wygrywa, ale czegoś tam brakuje, aby wskoczyć do topu cruiser.

Obym się mylił.
Marek Derylo jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 10-06-14, 17:10   #8 (permalink)
champion

Domyślnie

Niedawno wpadł mi w ręce wywiad z Masternakiem chyba z Mean`s Health trochę przed walką z Drozdem, nie dziwie się, że przegrał. Między wierszami można było wyczytać, że na wszystkim zna się najlepiej. Mówił między innymi, że nie zatrudnia nikogo do przygotowania fizycznego bo zna się na tym i nie potrzebuje pomocy.

Jaki jest ostatnio kwadratowy i kołkowaty w ringu każdy chyba widzi.
omen jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 10-06-14, 17:22   #9 (permalink)
journeyman

Domyślnie

Nic nie udowodnił, sparingi z każdym ma pasywne i boksuje jak mu się chcę. Życzę temu pyszałkowi KO.
BubikS jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 10-06-14, 18:29   #10 (permalink)
Redaktor Boxing.pl

Nominowany 467 razy w 136 Tematach
Nominated Art. Miesiąca - Nagród: 38
Domyślnie

Nie mam nic do Masternaka, ale skąd u niego ta mania wielkości to ja nie wiem. Diablo to by go zjadł i wydalił w bezpośrednim starciu. A co do walki z Kalengą, to Master musi być uważny, bo choć jest moim faworytem, to jak Kalenga poczuje krew to głowy Mastera będzie trzeba szukać w końcowych rzędach.
I jeszcze coś - już widzę jak Ci "wielcy" sparingpartnerzy Masternaka imitowali Kalengę...
Krystian Sander jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Komentarz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady postowania