boks, forum, zobacz
Wróć   boks, forum, zobacz > BoxingForum > Wywiady

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się tutaj    

Komentarz

Narzędzia wątku Wygląd

stare 11-05-12, 12:03   #1 (permalink)
Redaktor Boxing.pl

Nominowany 232 razy w 58 Tematach
Nominated Art. Miesiąca - Nagród: 11
Domyślnie Sosnowski o "królewskiej" kategorii i polskich ciężkich. Część 3 wywiadu

W trzeciej części wywiadu Albert Sosnowski (46-4-2, 28 KO) podzielił się z Boxing.pl wrażeniami na temat obecnej wagi ciężkiej. "Dragon" opowiedział też, co sądzi o "bratobójczych" walkach polskich zawodników i wypowiedział się na temat swoich rodaków w "królewskiej" kategorii. Co nasz reprezentant sądzi o zachowaniach Derecka Chisory? Czy jego zdaniem ktoś jest w stanie pokonać braci Kliczko? Zapraszamy do lektury.

Boxing.pl: W Wielkiej Brytanii panuje zwyczaj konfrontowania ze sobą lokalnych zawodników. A co sądzisz o pojedynkach polsko-polskich? Czy takie walki byłyby pozytywne dla naszego boksu?

Albert Sosnowski: Myślę, że na tym etapie kariery chłopaków nie byłyby pozytywne. Wydaje mi się, że polskich bokserów zawodowych jest jeszcze w kategorii ciężkiej zbyt mało, by robić pojedynki bratobójcze. Wiadomo jednak, że kilka nazwisk przeciwko sobie kibice bardzo chętnie by już zobaczyli. Je jednak uważam, że na razie słusznie promotorzy każdego z tych zawodników promują trochę w inny sposób, tak żeby nie spotykali innego z polskich pięściarzy, bo to się niemiło kończy. Przykładem może być choćby walka Gołoty z Adamkiem, na temat jej odbycia dużo ludzi miało podzielone uwagi. Na razie kariery toczą się indywidualnie, natomiast kto wie, czy za jakiś czas nie będzie takiej sytuacji, że dwóch polskich zawodników stanie naprzeciwko siebie, ale w walce o jakiś bardzo dobry pas.

W mediach pojawiły się ostatnio plotki, jakoby Andrzej Wasilewski złożył ci ofertę w sprawie walki z Arturem Szpilką. Jakbyś do tego się odniósł, czy to prawda?

Powiem szczerze, nie rozmawialiśmy nigdy poważnie na ten temat, natomiast fakt, chodziły takie słuchy. Wiadomo jednak, Artur jest młodym zawodnikiem, perspektywicznym, obdarzonym mocnym ciosem, który teraz jest na fali wznoszącej i życzę mu jak najlepiej, bo na pewno ma ku temu predyspozycje. Andrzej [Wasilewski – przyp.red.] szukał różnych możliwości, różnych szans rozwoju, jednak my nie podjęliśmy rozmów na ten temat. Zdecydowaliśmy, że plan na moją dalszą karierę jest inny.

A co sądzisz o obecnej wadze ciężkiej? Czy według ciebie pojawił już się ktoś, kto mógłby zagrozić braciom Kliczko?

No na pewno coraz więcej jest młodych chłopaków, którzy chcą dostać szansę walki z braćmi Kliczko. Widzieliśmy ostatnio walkę Witalija, widać, że powoli jego wiek daje znać o sobie, że są zawodnicy którzy z determinacją prą do przodu i nie boją się przyjąć z nim otwartej, twardej walki. Mogą go pokonać, na pewno jest szansa dla pewnych bokserów, że wyboksują go w dobrym stylu. Władimir…no wiadomo, to jest nieobliczalny zawodnik, który teraz jest w wyśmienitej formie, w najlepszym dla siebie wieku i myślę, że cała grupa, która pracuje dla niego robi to wyśmienicie. Zawsze jest przygotowany „tip top”, ale jak wiemy z przeszłości, ma on szklaną szczękę i każdy zawsze liczy na to, że jeżeli go trafi czysto, to jest w stanie go wywrócić. Aczkolwiek myślę jednak, że przez najbliższy rok, czy dwa lata ciężko będzie znaleźć kogoś, kto ich pokona. Jeśli ktoś to zrobi, na pewno będzie zawodnikiem, który przez długi czas może utrzymać się czołówki wagi ciężkiej.

Przy okazji walki z Kliczko i kontrowersyjnych zachowań Chisory, chwilowo bardzo wzrosło zainteresowanie wagą ciężką. Jakbyś odniósł się do tego? Czy boks potrzebuje takich sytuacji?

Boks jest sportem walki, zawsze przy sportach walki, w dużych obsadach, aranżacjach całego pojedynku sytuacji towarzyszą jakieś nerwy i prowokacje z jednej czy drugiej strony. Tutaj jednak prowokacje ze strony Chisory były przesadzone w znacznym stopniu, były wręcz chuligańskie. Natomiast bracia Kliczko nigdy nie spotkali się z takim zachowaniem i słynęli z tego, jak wytrzymują nerwowo takie zachowanie swojego rywala. Zawsze jednak wokół nich była aura takiego spokoju, kultury, natomiast Chisora chciał to zburzyć i, jak się okazało z perspektywy walki, było to w jakiś sposób dla niego skuteczne. Przetrzymał 12 rund w ładnym stylu, widać było, że to była jedna ze słabszych walk Witalija, spotkał się z naprawdę wielką determinacją drugiego zawodnika i wydaje się, że te prowokacje miały jakieś znaczenie. Fakt, że troszkę przesadził, nieładne zachowanie, jednak wszyscy to widzieli, a federacje wyciągnęły wnioski i ukarały Chisorę.

Jak to jest z ciosem Witalija Kliczki? Na naszym forum dużo było dyskusji o tym, czy starzenie się Witalija wpłynęło na znaczne osłabienie jego ciosu. Jak to byś ty ocenił, patrząc na twój pojedynek i ostatnie pojedynki Witalija, w których miał problem ze znokautowaniem rywali?

Ja mogę powiedzieć, że Witalij mocno bije, ponieważ mnie znokautował i czułem jego ciosy. Natomiast patrząc ogólnie na mój pojedynek, walkę z Chisorą, czy Adamkiem, widać przede wszystkim to, że Witalij wyprowadzał znacznie większą ilość ciosów. W moim pojedynku również. Można więc śmiało stwierdzić, że już nie jest na tym etapie, by jednym ciosem znokautować swojego rywala. Natomiast częstotliwość wyprowadzanych ciosów i waga każdego z uderzeń Witalija powoduje to, że później, w późniejszych rundach przy jego tempie walki te ciosy mają druzgocące znaczenie. Naprawdę potrafią wyłączyć światło, bo się kumulują i ich ilość się odczuwa.

Odniosłeś się do polskich bokserów. Jakbyś ocenił naszych reprezentantów w wadze ciężkiej? Komu dałbyś największe szanse na osiągnięcie jakiegoś sukcesu w przyszłości? Walczą dla nas Mariusz Wach, Artur Szpilka, Andrzej Wawrzyk…

Powiem szczerze, cieszy mnie fakt, że jest coraz więcej polskich chłopaków w kategorii ciężkiej, z coraz lepszymi możliwościami, szansami na dobrą pozycję, na dobrą walkę. Natomiast nie do mnie należy ich ocena, każdy z nich ma naprawdę ogromne możliwości i stwarzane są im dobre warunki. Są dobrze prowadzeni i odpowiednio, krok po kroku są im dobierani rywale. Myślę, że w najbliższym czasie któryś z nich stanie do walki o tytuł i będzie mógł potwierdzić swoją dyspozycję i to czy ten tytuł się im należy. Wiadomo, że również w innych krajach w kategorii ciężkiej zawodnicy liczą na to, że bracia Kliczko odejdą i wtedy zacznie się naprawdę bardzo ciekawa batalia o dominację w kategorii ciężkiej. Mariusz Wach jest bardzo blisko otrzymania szansy walki z braćmi Kliczko. Artur Szpilka jest na początku, aczkolwiek poprzeczka z walki na walkę jest mu coraz bardziej podwyższana i jest szykowany już na poważny pojedynek. Andrzej Wawrzyk jest zawodnikiem bardzo dobrym, wyszkolonym technicznie, który mimo wszystko nie jest jeszcze równy, nie boksuje równo. Ma dobre pojedynki, ale ma też słabe walki, dlatego jest ostrożnie prowadzony. Też jednak krok po kroku dostaje coraz lepszych rywali. Myślę, że Paweł Kołodziej pewnie przejdzie do ciężkiej, Tomek Hutkowski zaczyna walczyć w „królewskiej” kategorii, Krzysiek Zimnoch jeszcze może coś powalczy… Jest dość ciekawa sytuacja i myślę, że jeszcze Artur Szpilka, Mariusz Wach i Andrzej Wawrzyk to ci zawodnicy wagi ciężkiej, z których możemy się cieszyć.

Rozmawiał: Mateusz Wajs

Niedługo ostatnia część wywiadu, w której Albert opowiada o planach na przyszłość i ostatni etap kariery, w który właśnie wkracza.

Aby zobaczyć link załóż konto: zarejestruj sie

Aby zobaczyć link załóż konto: zarejestruj sie

Mateusz Wajs jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Komentarz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady postowania