boks, forum, zobacz
Wróć   boks, forum, zobacz > BoxingForum > Wywiady

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się tutaj    

Komentarz

Narzędzia wątku Wygląd

stare 24-04-12, 10:51   #1 (permalink)
Redaktor Boxing.pl

Nominowany 232 razy w 58 Tematach
Nominated Art. Miesiąca - Nagród: 11
Domyślnie Wywiad z Konradem Dąbrowskim przed jego zawodowym debiutem

Jeszcze niedawno utytułowany bokser amatorski (m.in. medalista mistrzostw Europy juniorów), utalentowany zawodnik Legii Warszawa. Dziś pięściarz zawodowy, który 27 kwietnia, na gali Bellew-McIntosh w Liverpoolu stoczy swój pierwszy profesjonalny pojedynek z nieznanym jeszcze rywalem. Jego walka będzie transmitowana na żywo na antenie CANAL+. 18-letni Konrad Dąbrowski na kilka dni przed swoim zawodowym debiutem znalazł trochę czasu, by udzielić wywiadu dla portalu Boxing.pl.

Boxing.pl: Witam, Konrad, jak to się stało, że zainteresowałeś się boksem? Od ilu lat trenujesz? Powiedz coś o swoich początkach.

Konrad Dąbrowski: Witam. Zacząłem bardzo wcześnie. Gdy byłem mały, mój tata, który boksował niegdyś na Gwardii Warszawa, zaczął wprowadzać mnie w boks, najpierw w formie zabawy. Kiedy miałem 9 lat, tata zaprowadził mnie na pierwszy prawdziwy trening, właśnie na Gwardię. Później trafiłem do Legii Warszawa, dla której osiągnąłem największe sukcesy w karierze amatorskiej.

Jako bokser amatorski sporo osiągnąłeś. Jakie są Twoje największe sukcesy?

W 2008 roku zostałem Mistrzem Polski Młodzików, rok później zdobyłem brązowy medal na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży. W 2010 roku zostałem Mistrzem Polski Juniorów Młodszych, gdzie zostałem też wybrany najlepszym zawodnikiem Mistrzostw. Następnie wygrałem Puchar Polski w tej samej kategorii wiekowej, w wadze do 57kg. Dostałem następnie powołanie na mecz Polska – Litwa, w którym zwyciężyłem w swojej walce. Po tym meczu zostałem powołany na Mistrzostwa Europy Juniorów, gdzie zdobyłem brązowy medal. W 2011 roku zostałem Wicemistrzem Polski. W roku obecnym nie zdołałem wziąć udziału w Mistrzostwach, gdyż w lutym niefortunnie złamałem kość pierwszą śródręcza lewego. Dostałem jednak propozycję kontraktu zawodowego i postanowiłem ją przyjąć.

Ile masz za sobą amatorskich pojedynków? Ile wynosi bilans Twoich amatorskich walk?

Mam na koncie około 80 walk, z czego 4 przegrałem. W tym tą na mistrzostwach Europy – niefortunne 0:1. Po dwóch rundach był remis 0:0, w trzeciej trafiłem ja, lecz trafienie zaliczono mojemu przeciwnikowi… Niestety, tak to bywa w boksie amatorskim.

27 kwietnia zadebiutujesz jako bokser zawodowy na gali w Liverpoolu, gdzie stoczysz 4-rundowy pojedynek. Czujesz nerwy, presję przed swoim pierwszym występem?

Po raz pierwszy wyjdę do ringu bez kasku, bez koszulki, w dodatku na dużej gali, transmitowanej przez telewizję… Jest to dla mnie na pewno duże przeżycie. Nie denerwuję się, ponieważ czuję, że na treningach zrobiłem wszystko tak, jak powinienem. Nie odczuwam wielkiego stresu, ale myślę, że dzień-dwa przed walką przyjdzie adrenalina, pozytywna adrenalina, która będzie mi towarzyszyć do pierwszego gongu.

Powiedz coś o przygotowaniach do walki. Jak przebiegały? Na jakim etapie znajdują się obecnie?

14 lutego przeszedłem operację lewej ręki, na szczęście zajął się tym odpowiedni specjalista w profesjonalnym centrum medycznym. Następnie przez kilka tygodni robiłem jedynie lekkie treningi, walkę z cieniem i bieganie. Lekarz stwierdził, że od kwietnia mogę już bić lewą ręką, wtedy też zacząłem pełne treningi. Przyjechało do mnie 3 sparing-partnerów: Kamil Młodziński, Arkadiusz Małek i Michał Ostrowski. Odbyłem z nimi ponad 30 rund sparingów. Te sparingi dały mi bardzo wiele, bardzo dziękuję chłopakom za pomoc!

Jaki jest Twój cel na pierwszy pojedynek? Czy będziesz chciał wygrać w sposób efektowny, znokautować rywala, czy boksować ostrożnie?

Chciałbym przeboksować pełen dystans, żeby móc poczuć cały ten boks zawodowy, zobaczyć jakie to jest uczucie! Założenie jest takie, żeby boksować dużo przednią ręką [Konrad Dąbrowski boksuje z odwrotnej pozycji – przyp. red.], nie dać się trafić. Muszę walczyć technicznie, nie będę nastawiał się na znokautowanie rywala. Będę chciał pokazać się z dobrej strony, zadebiutować w ładnym stylu, nie będę na pewno nastawiał się na jeden cios. Chcę pokazać parę kombinacji i podejść do tej walki na spokojnie, zbytnio się nie napalić, bo to nie wychodzi na dobre. Dodatkową motywacją jest dla mnie to, że walczę od razu na dużej gali, w dodatku transmitowanej przez telewizję. Liczy się teraz tylko pierwsza walka, potem będę myślał o kolejnych pojedynkach.

Kto przygotowywał Cię do Twojej pierwszej walki zawodowej? Kto jest aktualnie Twoim trenerem?

Moim trenerem jest mój tata – Jacek Dąbrowski. Ćwiczymy razem i pod jego okiem przygotowuję się do walki. Dogadujemy się bardzo dobrze, on najlepiej mnie rozumie. Czasem kłócimy się, jak to ojciec z synem, no nie ma wyjścia (śmiech). Potem się z tego śmiejemy i dochodzimy do porozumienia, dogaduję się z tatą bardzo dobrze!

Specyfika boksu amatorskiego i zawodowego jest nieco inna. Jakbyś porównał obie odmiany?

W boksie amatorskim mamy 3 rundy po 3 minuty. Wychodzimy do ringu, żeby jak najszybciej nabijać punkty. W boksie zawodowym walczymy bez kasku, bez koszulki. W mojej wadze [Konrad stoczy swój pierwszy pojedynek w kategorii lekkiej – przyp.red.] rękawice są 8-uncjowe, także naprawdę malutkie. Delikatne trafienie i już jest obtarcie na twarzy. Boks zawodowy jest więc bardziej dojrzały, potrzeba tu więcej spokoju, myślenia.

Nad czym musisz pracować w związku z przejściem na nowy tryb rywalizacji?

Na pierwszym planie jest teraz praca nad nogami. W boksie amatorskim i zawodowym wygląda to inaczej. W boksie zawodowym chodzi się na nogach jakby mniej, nie ma takiego zbędnego podskakiwania. Ważne jest, by stać stabilnie, podejść, przemyśleć akcję i zadać odpowiedni cios. Wszystko trzeba robić z głową. Moim pierwszym celem na karierę zawodową jest więc przestawienie się na nowy sposób walki.

Czy masz jakichś bokserskich idoli? Wzór, który starasz się naśladować?

Podoba mi się wielu bokserów światowej klasy. Chętnie oglądam walki Floyda Mayweathera, Mike’a Tysona, Lennoxa Lewisa… Mógłbym tak wymieniać bez końca. Przy czym często podobają mi się poszczególne elementy boksu różnych zawodników. Przykładowo, Kliczko przed swoimi pojedynkami jest spokojny jak kamień, ma niesamowity charakter. Z kolei nie przepadam za jego stylem boksowania. Także, jakby wybrać poszczególne elementy, które podobają mi się u różnych pięściarzy, posklejać, to wyszedłby taki mój idol (śmiech).

Gdybyś miał porównać swój styl boksowania do jakiegoś boksera zawodowego, kogo byś wskazał?

Mi samemu ciężko to oceniać. Mogę tylko powiedzieć, że osoby, które obserwowały moje amatorskie pojedynki, wspominały, że boksuję podobnie do mojego dobrego kolegi, Grzegorza Proksy. Takie porównanie jest dla mnie bardzo miłe.

Co, Twoim zdaniem, powinno cechować dobrego boksera, zarówno w ringu, jak i poza nim?

Dobry bokser powinien być skromny, potrafić wytrwale dążyć do celu, nawet pomimo niepowodzeń, które czasem stają na jego drodze. Niestety, jest wiele osób, które życzą ci źle, bokser musi umieć wytrzymać tą presję. Pokazać tym ludziom, że dzięki pracy i wytrwałości zdoła osiągnąć swoje cele.

Dziękuję za wywiad. Czy chcesz jeszcze dodać coś na koniec?

Dziękuję bardzo i pozdrawiam czytelników boxing.pl! Pozdrawiam też wszystkich przyjaciół, rodzinę i dziewczynę oraz wszystkich trenerów Legii, którzy dobrze mi życzą. Mam nadzieję, że ci, którzy we mnie nie wierzą również przełamią swoją niechęć i zaczną cieszyć się z tego, że komuś coś się udało…

Rozmawiał: Mateusz Wajs

Mateusz Wajs jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 24-04-12, 18:20   #2 (permalink)
Super Moderator

Nominowany 0 razy w 0 Tematach
Art. Miesiąca - Nagród: 0
Domyślnie

Widać dużą dojrzałość w wypowiedziach tego 18-latka. Oby debiut wypadł pomyślnie, szczególnie, że będzie poza granicami Polski.
Sykes jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 24-04-12, 18:44   #3 (permalink)
Redaktor Boxing.pl

Skąd: Dla nich hołd, dla tych noszących blizny, dla nich.. w imie dobra Ojczyzny.
Nominowany 120 razy w 42 Tematach
Domyślnie

Bardzo ciekawa rozmowa, będziemy się przyglądać temu chłopakowi, southpaw stance od razu daje mu pewien handicap bo u nas na pro nie ma wielu mańkutów. We'll see.
Wiechu jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 24-04-12, 18:52   #4 (permalink)
Redaktor Boxing.pl

Nominowany 10 razy w 5 Tematach
Nominated Art. Miesiąca - Nagród: 1
Domyślnie

Chłopak wydaje się być bardzo kumaty. Życzę mu powodzenia i będę się przyglądał jego walkom.
Tomasz Baranek jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 24-04-12, 19:21   #5 (permalink)
contender

Domyślnie

18 lat i zawodowstwo. Odważnie. Z ciekawością obejrzę debiut tego zawodnika.
punchy jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 25-04-12, 09:39   #6 (permalink)
champion

Domyślnie

Takie wypowiedzi to muzyka dla moich uszu. Licze na regularne newsy o tym zawodniku !!
puciu jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 28-04-12, 19:34   #7 (permalink)
champion

Nominowany 37 razy w 17 Tematach
Nominated Art. Miesiąca - Nagród: 1
Domyślnie

Konrad przegrał w swoim debiucie na punkty
Tomasz Nowak jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 28-04-12, 19:41   #8 (permalink)
Super Moderator

Domyślnie

Szkoda..., ale Hopkins też przegrał w debiucie
Sykes jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 28-04-12, 19:56   #9 (permalink)
Redaktor Boxing.pl

Nominowany 232 razy w 58 Tematach
Domyślnie

Nie znam jeszcze kulisów porażki, wiem, że rywal był trudny. Przegrana nie oznacza, że świat się zawalił, to po prostu styl w jakim się prowadzi obecnie zawodników powoduje, że zero w rekordzie zamienia się w coś magicznego...Magicznego jak sztuczki cyrkowców prezentowanych podczas występów. Co z tego, że Helenius, Cloud, czy kto tam jeszcze mają te swoje zera? Na początku kariery najważniejsza jest nauka i zaliczanie kolejnych rund, to nie jest żaden koniec, tylko początek, jeśli zawodnik ma talent i umiejętności, to i tak osiągnie to co powinien, a taka porażka na początku może mu tylko pomóc.

Tu więcej o walce:
Aby zobaczyć link załóż konto: zarejestruj sie

Mateusz Wajs jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 29-04-12, 01:09   #10 (permalink)
Redaktor Boxing.pl

Skąd: Dla nich hołd, dla tych noszących blizny, dla nich.. w imie dobra Ojczyzny.
Nominowany 120 razy w 42 Tematach
Domyślnie

Wszyscy tutaj o tym wiedzą Mateuszu
Wiechu jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Komentarz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady postowania