stare 01-05-08, 00:47   #81 (permalink)
champion

Nominowany 0 razy w 0 Tematach
Art. Miesiąca - Nagród: 0
Domyślnie Akwarium

Witam!

Planuje załozyc slono wodne akwarium i nie wiem jak zaczac , czy na forum jest moze ktos kto ma akwarium i wie jak je zaczac i rozwijac?

Iniemamocny jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 01-05-08, 07:51   #82 (permalink)
champion

Domyślnie Re: Nasze zwierzaki

Najpierw zastanów się ile chcesz mieć rybek. To nie ma byc krupnik, ryby musza mieć przestrzeń, wiec bierz to pod uwagę. Musisz kupic kamienie i je wypłukać wrzątkiem po czym rozsypac po dnie akwarium. Nastepnie napełnij całe akwarium zimną wodą. Odpowiednio do wielkości akwarium będziesz musiał kupić filtr i grzałkę(gościu w zoologicznym powie Ci co i jak). Musisz też nabyć termometr(są różne nalepiane, na przyssawki, wewnętrzne, zewnętrzne). Montujesz to wszystko i włączasz. Brzęczyk musi chodzić, najlepiej nastaw póki co na maxa i natleniać wodę, temperatura najlepiej około 24 stopnie(jest takie fajne urządzonko na którym ustawiasz ile stopni ma byc i ono Ci samo włącza wyłącza grzałkę kiedy trzeba). Na drugi dzień wsadzasz roślinki, a po trzech dniach dopiero możesz wpuścić rybki. Tak ogólnie to radził bym Ci kupic jakas książkę na ten temat(ja mam kilka u siebie w domu. Bawiłem siew to chyba z 10 lat). A i jeszcze jedno: Kup sobie od razu taka pokrywę ze świetlówka którą sie kładzie na akwarium w przeciwnym wypadku spora część rybek wyskoczy i będziesz miał suszki na dywanie Co do doboru to zawsze pytaj sie w zoologiku-niektóre gatunki wybitnie sie nie trawią, tzn trawią się jak jedna drugą zje :D
Ramzes jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 01-05-08, 11:04   #83 (permalink)
champion

Cytat:
Napisał Ramzes
Najpierw zastanów się ile chcesz mieć rybek. To nie ma byc krupnik, ryby musza mieć przestrzeń, wiec bierz to pod uwagę. Musisz kupic kamienie i je wypłukać wrzątkiem po czym rozsypac po dnie akwarium. Nastepnie napełnij całe akwarium zimną wodą. Odpowiednio do wielkości akwarium będziesz musiał kupić filtr i grzałkę(gościu w zoologicznym powie Ci co i jak). Musisz też nabyć termometr(są różne nalepiane, na przyssawki, wewnętrzne, zewnętrzne). Montujesz to wszystko i włączasz. Brzęczyk musi chodzić, najlepiej nastaw póki co na maxa i natleniać wodę, temperatura najlepiej około 24 stopnie(jest takie fajne urządzonko na którym ustawiasz ile stopni ma byc i ono Ci samo włącza wyłącza grzałkę kiedy trzeba). Na drugi dzień wsadzasz roślinki, a po trzech dniach dopiero możesz wpuścić rybki. Tak ogólnie to radził bym Ci kupic jakas książkę na ten temat(ja mam kilka u siebie w domu. Bawiłem siew to chyba z 10 lat). A i jeszcze jedno: Kup sobie od razu taka pokrywę ze świetlówka którą sie kładzie na akwarium w przeciwnym wypadku spora część rybek wyskoczy i będziesz miał suszki na dywanie Co do doboru to zawsze pytaj sie w zoologiku-niektóre gatunki wybitnie sie nie trawią, tzn trawią się jak jedna drugą zje :D
Ramzes, jemu chodzi o akwarium słonowodne, nie słodkowodne :mrgreen: Z takim zabawa jest inna, zwykle większość zwierząt to bezkręgowce i całość polega na wytworzeniu małego ekosystemu, który funkcjonuje przy minimum naszej interwencji. Bardzo ważny jest sprzęt, ale aby o tym mówić trzeba zdecydowac się na litraż, gatunki zwierzat jakie tam maja mieszkać (nie wszystkie moga ze soba egzystować) i zrobić porządny projekt (bez tego wszystko się posypie).

Z książką rada jest dobra. Ja mogę polecić "Akwaystykę morską" W. Baumeistera, Galaktyka, Łódź 2004. Uprzedzam też, że to czasochłonna i kosztowna zabawa.
Thorgal jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 01-05-08, 15:03   #84 (permalink)
journeyman

Oto mój zwierz. Wziąłem go ze schroniska jakieś 5 lat temu i jest teraz honorowym członkiem mojej rodziny. Nazywa się "Łatek" lub jak kto woli "Brytan". Fotka robiona 4 lata temu ale od tamtej pory prawie w ogóle się nie zmienił. :grin:

Polska rasa - kundelek
Aby zobaczyć link załóż konto: zarejestruj sie

Wyyzy jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 01-05-08, 15:04   #85 (permalink)
champion

Dokladnie Ramzes lol , ty raczej chyba mowiles o zwyklym slodkowodnym akwarium a ja chcialbym miec slonowodne...........wiem ze musze miec filtry , swietlowtki itp. ale poprostu pytam czy ktos wie jak czeba solic wode ile czeba czekac zeby zrobily sie warunki bo ja slyszalem ze do 3 tydoni zanim wpuscic jedna rybe na probe

stare 01-05-08, 15:34   #86 (permalink)
champion

Cytat:
Napisał iniemamocny
wiem ze musze miec filtry , swietlowtki itp. ale poprostu pytam czy ktos wie jak czeba solic wode ile czeba czekac zeby zrobily sie warunki bo ja slyszalem ze do 3 tydoni zanim wpuscic jedna rybe na probe
Wodę solisz za pomoca soli morskiej kupowanej w specjalistycznym sklepie, jak zamontujesz odpowiedni czujnik będziesz informowany o potrzebie dosolenia na bieżąco, ale najlepiej po prostu kupić czujnik z dozownikiem wtedy zasolenie będzie się wahało w bardzo wąskich granicach.

Pytasz kiedy będziesz mógł wpuścić zwierzęta? Pusty zbiornik ze wszystkim akcesoriami powinien chodzić kilka dni, wtedy sprawdzasz czy wszystko od strony technicznej gra. Potem wstawiasz żywe skały i czekasz, aż zbiornik osiagnie równowagę. To rzeczywiście trwa kilka tygodni, nalezy byc cierpliwym i nie zrazić się fazą glonów. Dopiero potem wpuszcza się jakies wytrzymałe zwierzę czy dwa, a następnie stopniowo dodaje się nowe zwierzęta - bezkręgowce lub ryby, to juz zalezy od upodobań.

Zwykłe filtry nie wystarczą. Musisz mieć odpieniacz białek (najlepiej z ozonizatorem), filtr odwrotnej osmozy, biodenitrator, filtr zraszająco biologiczny (do tego potrzebny jest dolny zbiornik). Oczywiście możesz zdecydowac sie na filtr zamknięty, ale wtedy zamykasz sobie mozliwośc przebudowy.

Po "hydraulice" największy problem jest z oświetleniem. Zapomnij o zwykłej świetlówce i lampach do akwariów słodkowodnych. To musi być świetlówka emitująca światło o odpowiednim widmie (aby symulowała warunki jakie panują w strefie podrównikowej i to pod wodą). Dodatkowo musi mieć moc adekwatna do rozmiaru zbiornika i byc włączana/wyłaczana zawsze o tej samej porze, by twoje ryby myslały, ze mieszkaja w prawdziwej rafie (mozna kupić lampy ze sterowaniem - od kilkuset do kilkutysięcy zł) lub zaprojektować samemu taki układ sterujący (sama świetlówka jest omwiele tańsza).

Jakie zwierzęta chcesz hodować?

stare 01-05-08, 18:42   #87 (permalink)
Super Moderator

Ile taka zabawa kosztuje?
Bokser jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 01-05-08, 20:54   #88 (permalink)
champion

Cytat:
Napisał Bokser
Ile taka zabawa kosztuje?
Zależy od litrażu zbiornika i tego ile będzie się potrafiło zrobić samemu. Ok kilku tysięcy wzwyż :evil: . Oczywiście jakby poważnie potraktowac to hobby, ale nie da się inaczej. Początek jest najgorszy.

Tu adres sklepu internetowego, gdzie większość rzeczy można kupić:
Aby zobaczyć link załóż konto: zarejestruj sie

Jak się ma kasę, to można też zamówić sobie gotowy (dowolny) zbiorniik, a nawet ekipę, która będzie o niego systematycznie dbała, ale to już nie jest hobby no i koszt zdecydowanie rośnie.

Acha, im większy zbiornik tym łatwiej go utrzymać. Na stojące samodzielnie maleństwa mające kilkadziesiąt litrów ponoć szkoda wysiłku początkującego, chyba, że ma talent.

stare 02-05-08, 06:52   #89 (permalink)
Super Moderator

Nominowany 19 razy w 6 Tematach
Nominated Art. Miesiąca - Nagród: 2

I uwazaj z piraniami. Mam znajmoego ktory wpuscil sobie do akwarium(slodkowodnego) 4 sztuki i akwarium szlag trafil)))) To taki skrajny przyklad odnosnie tego ze niektore rybki nie moga zyc obok siebie...

iniemamocny jak juz sie uporasz to powrzucaj fotki z efektem koncowym. Mysle ze wiele osob chetnie to zobaczy...
Black Dragon jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 17-05-08, 16:46   #90 (permalink)
champion

Znalazlem za 200$ akwarium ktore ma juz wszystko gotowe! wszystkie filtry , ten mechanizm ktory dodaje sol. Lampy sa odpowiednie i sa 3 opcje , dzien , noc i cos jeszcze , lampy czeba przelaczac samemu za pomoca 3 guzikow , mysle to jest bardzo latwe rozwiazanie , akwarium ma pojemnosc 24 galonow , to bedzie okolo 91L.

Thorgal powiem ci ze jeszcze nie jestem pewien , napewno rafa i te wszystkie roslino-glony , hehe a tak to rozne ryby , moze krab , krewetki , konik morski , slimak , zobaczmy jak sie zmiesci i co mi podejdzie pod reke...... jakby mi to wyszlo chcialbym kupic duze akwarium i bardzien zaawansowane i kupic sobie malego rekina.
Komentarz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady postowania