stare 08-02-13, 22:11   #1 (permalink)
Redaktor Boxing.pl
  
 
Zarejestrowany: Dec 2009
Postów: 6879
Nominowany 287 razy w 87 Tematach
Nominated Art. Miesiąca - Nagród: 17
Domyślnie Ogólne zasady punktowania walk bokserskichPUNKTOWANIE WALK BOKSERSKICH

Punktowanie walk bokserskich to ciężki kawałek chleba, szczególnie w przypadku tych pojedynków, gdzie przewaga jednego bądź drugiego zawodnika jest tak naprawdę znikoma. Na potrzeby nowo otwartego działu pt. "Strefa punktowania walk", prezentujemy kilka tekstów, które przybliżą nam, w jaki sposób powinno się punktować walki, co podlega ocenie sędziowskiej i na co powinniśmy zwracać szczególną uwagę. Przedstawiamy również opinie byłego arbitra punktowego - Harolda Ledermana.

**********

Cytat:
Walkę pięściarską punktuje trzech sędziów, którzy przyznają punkty w następujący sposób:

- Jeśli sędzia uzna, że pięściarz A był lepszy od pięściarza B w danej rundzie, to przyznaje pięściarzowi A 10 punktów za tę rundę, a pięściarzowi B – 9. Jeśli bokser B jest w rundzie liczony, wtedy zawodnik A wygrywa ją w stosunku 10:8.
- Jeśli zawodnik zostaje ukarany przez sędziego ringowego, np. za ciosy poniżej pasa, wtedy sędziowie punktowi w danej rundzie odbierają ukaranemu bokserowi punkt.
- Po walce punkty są sumowane w celu ogłoszenia werdyktu:

* Jeśli wszyscy sędziowie punktują dla boksera A, to wygrywa on jednogłośną decyzją (UD),
* Jeśli dwóch sędziów punktuje dla boksera A, a jeden punktuje remis, to bokser A wygrywa decyzją większościową (MD),
* Jeśli dwóch sędziów punktuje dla boksera A, a jeden sędzia dla boksera B, to zawodnik A wygrywa niejednogłośną decyzją (SD),
* Remis jest ogłaszany w przypadku, kiedy walkę punktują remisowo wszyscy sędziowie, dwóch z nich, lub kiedy jeden sędzia punktuje dla boksera A, drugi dla boksera B, a trzeci punktuje remis.
Źródło: boxrec.com

**********

Cytat:
Istnieją cztery czynniki, z którymi należy się zapoznać, aby móc prawidłowo punktować walki bokserskie. Są to:

a) efektywna agresja, b) obrona, c) „ring generalship”, oraz d) czyste i mocne ciosy.

a) Efektywna agresja (effective aggression)

Kluczowe jest tu słowo „efektywna”. Zawodnik może iść do przodu, próbować dobrać się do przeciwnika, spychać go do obrony, ale nie zadaje ciosów lub nie trafia. Żeby być efektywnym, zawodnik musi konsekwentnie trafiać, poruszając się do przodu. Należy zaznaczyć, że pięściarz walczący na dystans może być „efektywnym agresorem”, jeśli to on inicjuje wymiany.

b) Obrona (defense)

Bardzo pomijany aspekt, zwłaszcza przy punktowaniu. Obrona jest częścią walki. W boksie jest to zdolność do skutecznego zadawania ciosów, samemu unikając przy tym bycia trafianym. Do elementów obrony zalicza się m. in. uniki, schodzenie z linii ciosu, blokowanie, ale też skuteczne klinczowanie.

c) „Ring generalship”

Przewagę w tym elemencie uzyskuje bokser kontrolujący tempo i wydarzenia w ringu; bokser, który zmusza rywala do walki na swoich warunkach. Może to być np. zawodnik utrzymujący walkę na środku ringu i neutralizujący agresywny styl walki przeciwnika, lub zawodnik skutecznie zamykający ring i zmuszający rywala do obrony przy linach.

d) Czyste i mocne ciosy (clean and hard punching)

Kwestia oczywista tylko z pozoru. Cios czysty to taki, który trafia bezpośrednio, bez bloku. Komentatorzy często krzyczą po zadanym ciosie: „co za lewy sierpowy!”, tyle że cios ląduje na rękawicy przeciwnika, powodując jedynie głośny dźwięk i w ogóle się nie liczy. Niektóre uderzenia są częściowo blokowane, co oznacza, że nie trafiają z pełną siłą. Nie są to ciosy czyste. Ponadto nie liczy się ilość ciosów wyprowadzanych, ale ilość celnych. Ciosy mocne są ważne, ponieważ szkody, jakie powodują one u rywala, są brane pod uwagę przy punktowaniu. W walkach amatorskich nokdaun ma takie samo znaczenie, co cios prosty, ale w boksie zawodowym znaczy już dużo więcej. Jednak jeden mocny prawy, który wstrząsa rywalem nie jest równy dziesięciu dobrym prostym, po których głowa przeciwnika odskakuje. Siła ciosu i szkody jakie on powoduje są trudne do oszacowania, dlatego odbiór walki bokserskiej jest subiektywny. Niemniej należy odnotować, że zadanie w końcówce rundy trzech, czterech mocnych ciosów, które ranią rywala w ostatnich sekundach rundy, nie wystarczą do jej wygrania, jeśli przez poprzednie dwie i pół minuty zawodnik był wyboksowywany.
Źródło: coxscorner.tripod.com / Monte D. Cox, "How To Score A Fight!"

**********

Ważne spostrzeżenia i refleksje Harolda Ledermana (obecnie eksperta stacji HBO) na temat punktowania walk bokserskich:

Cytat:
Nie kombinuj

Prawda jest taka, że 99% walk bokserskich jest punktowanych na podstawie tego, kto zadaje najwięcej czystych ciosów. Kiedy widzisz dwójkę dzieciaków bijących się na ulicy i mówisz „ten dzieciak zlał tego drugiego”, to dokładnie tak samo jest z boksem. Przede wszystkim chcesz wiedzieć, kto robi większą krzywdę temu drugiemu, a jak do tego dojdziesz, to on dostaje 10 punktów a ten drugi 9. To proste.
Sprawa komplikuje się, kiedy runda jest wyrównana i zaczyna się mówić o efektywnej agresji, kto ma lepszą obronę czy ring generalship. Znaczy to mniej więcej tyle, kto stawia rywala w położeniu, w jakim chce go postawić. Ale tak naprawdę, jeśli skoncentruje się wystarczająco na tym, co dzieje się w ringu, to można zobaczyć, kto robi większe szkody i zadaje czystsze, mocniejsze ciosy i to jemu powinieneś przyznać rundę.

Punktuj rundy, nie walkę

Każdą rundę punktujesz oddzielnie i podchodzisz do niej, nie sugerując się niczym. Punktujesz rundę, zapominasz o niej i podchodzisz do następnej całkowicie niezależnie. To jedyny sposób, by robić to sprawiedliwie. Nie możesz myśleć o tym, co może się stać albo co już się stało. Każda runda to oddzielna jednostka. Każda runda to oddzielna walka.

________________________________


Najlepiej jest po prostu usiąść z kartką papieru i ołówkiem i spisać rundy od 1 do 12, pod każdą punkty dla bokserów, po walce zsumować i zobaczyć, czy wyszedł ci taki wynik jak sędziom. Wiele razy punktacja sędziów będzie inna niż komentatorów. Nie zawsze, kiedy komentatorzy mówią o złym werdykcie, jest to prawdą.

Kiedy sam byłem sędzią punktowym to zdecydowanie moją najbardziej kontrowersyjną walką był trzeci pojedynek Ali vs Norton. Nasza trójka punktowała dla Alego, ale walka była bardzo wyrównana i rozstrzygała się w ostatniej rundzie. Mój telefon przez miesiąc nie przestawał dzwonić. Do dzisiaj ludzie o to pytają. To zabawne. Ludzie nie pamiętają wyrównanych walk tylko kontrowersyjne. Gdyby usunąć z boksu kontrowersje, nie sądzę żeby ktoś go oglądał.
Źródło: hbo.com / Kieran Mulvaney, "How to Score a Fight Right with Harold Lederman"

**********

Aby zobaczyć link załóż konto: zarejestruj sie


Paweł Rozmytański jest nieaktywny  
Zamknięty Temat

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony
Trackbacks are Włączony
Pingbacks are Włączony
Refbacks are Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 18:10.


Powered by vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.