boks, forum, zobacz
Wróć   boks, forum, zobacz > BoxingForum > Publicystyka

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się tutaj    

Komentarz

Narzędzia wątku Wygląd

stare 13-01-21, 18:07   #1 (permalink)
champion
Zobacz Sonde  

Nominowany 195 razy w 58 Tematach
Nominated Art. Miesiąca - Nagród: 21
Domyślnie Tam sięgaj, gdzie wzrok nie sięga: Edgar Berlanga

Marzyłem o tej chwili. Myślałem o niej. Gadałem o tym ciągle. Mój ojciec miał taką wizję, kiedy byłem mały. Marzyliśmy o spotkaniu z portorykańską legendą Tito Trinidadem i to się teraz spełniło! Byłem w jego mieście rodzinnym i miłość, jaką mi okazał on i jego bliscy - to było cudowne. […]

Wiesz, Trinidad był zawsze moim idolem i nadal go uwielbiam. Spotkanie z nim otworzyło mi oczy na wiele spraw: na to czym jest boks, na poświęcenie, skupienie na celu, porzuceniu ulicy i złego towarzystwa. To niebezpieczna dyscyplina sportu i muszę być skupiony w 100%.

Prospekt Roku

Już w 2019 młody pięściarz z portorykańskimi korzeniami został „Prospektem Roku” według dziennikarzy z wpływowego „The Sweet Science”. Dwanaście miesięcy późnej „moda na Berlangę” rozlała się po całym środowisku: Boxing Scene, The Athletic i szalona popularność wśród tysięcy kibiców boksu. Tylko konserwatywny The Ring postawił na Jarona „Bootsa” Ennisa, który ma więcej doświadczenia, zwycięstw i bardziej przekonujący dorobek. Jednak seria szesnastu zwycięstw z rzędu w pierwszej rundzie zrobiła wrażenie na wszystkich.

Edgar Berlanga (16-0, 16 KO) wielkimi krokami zbliża się do rekordzisty, mało znanego pułkownika z Jemenu. Ali Raymi wygrał wszystkie 25 walk, w tym 21 w pierwszej rundzie, będąc nawet przez dwa lata w top 10 niektórych rankingów. Próbował sprowokować do walki Romana Gonzaleza i Hekkiego Budlera, temu drugiemu oferując nawet sto tysięcy dolarów, ale jego nadzieje spełzły na niczym, jego bilans został totalnie zignorowany, w końcu nie wygrał z nikim istotnym.

23-letniego Amerykanina nikt nie lekceważy. Walczy na coraz większych arenach, jest pod opieką potężnego promotora Boba Aruma i uznanego menedżera Keitha Connolly’ego (opiekującego się między innymi naszym Adamem Kownackim), który wprost mówi, że Berlanga będzie następnym Trinidadem. Walkę z Ulissesem Sierrą 12 grudnia oglądało w telewizji ESPN ponad dwa miliony dwieście tysięcy widzów. Spodziewano się, że sparujący z Canelo i Kowaliowem Sierra wreszcie da jakieś rundy Berlandze, jednak skończyło się tak jak zwykle - w pierwszej rundzie. Niedługo później Edgar wyzwał do walki Gabriela Rosado, który nie tak dawno stoczył na Florydzie niezwykle wyrównane starcie z Danielem Jacobsem.

Początki

Edgar Berlanga Sr będąc w więzieniu, mocno obawiał się o przyszłość syna. Młodzieniec chętnie wdawał się w bójki, podobnie zresztą jak jego siostra. Brooklyn, Lower East Side, Bushwick. Ta lokalizacja dla wielu oznacza kłopoty. Młody Berlanga miał jednak dar - żywiołową waleczność i dynamit w pięściach. Już w pierwszej walce ze szkolnym „bully” zdobył sporą lokalną sławę, wygrywając nie tylko przekonująco, ale i szybko. Ojciec przed pójściem do „paki” zapisał go prewencyjnie do znajomego trenera Benny’ego Romana.

Coach rzeczywiście pilnował, by młody rozrabiaka jak najczęściej zaglądał do gymu. Ale jak to często w czasach szkolnych bywa, pojawiła się ostra, naturalna konkurencja w postaci… koszykówki. Jednak ojciec wyszedł na wolność i przyszłość Edgara była już znana. Szczególnie po licznych sukcesach w boksie młodzieżowym.

Kiedy skończyłem 15 lat, wiedziałem już doskonale, czego chcę. Miałem przejść na zawodowstwo i podpisać kontrakt z Top Rank, o czym marzyłem zresztą od dziecka.

Dynamit

Zrzucenie kasku i przejście na 8-funtowe rękawice było sporym szokiem zarówno dla Berlangi, jak i przede wszystkim - dla jego przeciwników.

Będąc amatorem, nie miałem pojęcia, że mam mocny cios. Zazwyczaj wyglądało to tak, że mocniej dociskałem w końcówkach rund i czasem udawało się wygrać przed czasem. Kiedy przeszedłem na pro, przygotowywałem się standardowo do 4-, 6-, 8- i 10-rundówek. Już w pierwszych walkach zobaczyłem zmiany w odczuwaniu moich ciosów przez przeciwników. Miałem odczucie, że jestem stworzony do boksu zawodowego. Wielu pięściarzy, nazwę ich ‚gym stars’, świetnie prezentuje się na worku treningowym, w walce z cieniem, czy nawet na sparingach, ale nie wychodzi im podczas realnej walki. Nie dają sobie rady z presją. Mnie się udaje przekształcić presję w coś pozytywnego.

Berlanga podpisał kontrakt z Arumem w marcu 2019, mając na koncie dziewięć wygranych. I od tej pory był już na undercardach coraz lepszych gal. Wygrane w pierwszej rundzie nie są przypadkiem, ani efektem jakichś „sztormów” w ringu, nadzwyczaj marnych przeciwników.

Cierpliwość i opanowanie. Również ostrożność i coraz większa świadomość. Boksuję coraz ładniej i jestem bardzo, bardzo precyzyjny. Mam to od dziecka, grając w koszykówkę również to miałem. To samo z timingiem.

Brzmi to jak grube przechwałki, ale jak na razie ringowe wydarzenia potwierdzają słowa młodego Amerykanina. Przyciągnął już uwagę wielu znanych postaci, a Mike Tyson określił wręcz jego występy w ringu jako „sensacyjne”. Słowa Berlangi trzeba raczej czytać jako nawiązanie do znanego z psychologii społecznej „prawa przyciągania” - zasady, która mocno podkreśla relację między pozytywnymi myślami i komunikatami a tym, co nam się w życiu wydarza.

Mocno wierzę w to, że kiedy ktoś myśli 'jestem bumem, jestem leniwy, wypalony, nie mam motywacji’ - to nie osiągnie sukcesu. A kiedy powtarzasz sobie: 'będę mistrzem, przejmę tron Trinidada i Cotto, „wyprzedam” wszystkie bilety w Madison Square Garden’ - to się może zdarzyć.

Wielu patrzy sceptycznie na najbliższą przyszłość Berlangi. Mówi się o zbyt dużym przeskoku i zbyt szybkim kojarzeniu Edgara ze ścisłą czołówką kategorii super średniej. Jednak Berlanga jest potężnie zmotywowany niedawnym sukcesem jego bliskiego kolegi z Top Rank Teofimo Lopeza, który jak wiemy - wdarł się na szczyt wagi lekkiej pokonując przekonująco gwiazdę z Ukrainy Wasyla Łomaczenkę.

Moje pokolenie jest inne niż poprzednie. Mamy cojones. Nie przejmujemy się jakimś tam "gów…m”. Chcemy walczyć z każdym. Mój brat Teofimo już to pokazał i zmotywował całą grupę głodnych sukcesu chłopaków. Jestem jednym z nich, widziałem na żywo, jak zdobywał pas mistrza.

Chcę walczyć z Canelo. Taka to generacja - celujemy w najlepszych i dołączamy do nich.

Edgar wkrótce zostanie ojcem, a jak wiemy - ojcowie biją mocniej. Trudno przewidzieć co to dokładnie będzie oznaczać w przypadku takiego punchera jak Berlanga.

Żródło: Craig Scott, Paul Rodgers,Keith Idec
Foto: Mikey Williams/Top Rank

Marek Cudek jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Konkurs: Artykuł Miesiąca January, 2021   Zobacz SondeZobacz Sonde   Zobacz 3 Najlepsze NagrodyZobacz 3 Najlepsze Nagrody
Nominated Poniżsi 1 użytkownicy nominowało ten Temat:  
Mr.KO  (13-01-21)

stare 13-01-21, 21:35   #2 (permalink)
challenger

Nominowany 0 razy w 0 Tematach
Art. Miesiąca - Nagród: 0
Domyślnie

Berlanga-Morell to walka którą chciałbym zobaczyć w 2021.Zwycięstwo któregoś ustawia Go w czołówce Super średniej. Obaj mocny cios mega emocje.
Mr.KO jest teraz aktywny   Odpowiedź z Cytatem
Komentarz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady postowania