boks, forum, zobacz
Wróć   boks, forum, zobacz > BoxingForum > Publicystyka

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się tutaj    

Komentarz

Narzędzia wątku Wygląd

stare 09-02-19, 20:43   #1 (permalink)
Redaktor Boxing.pl
1st Place Winner (TOTM)  

Nominowany 636 razy w 120 Tematach
Nominated Art. Miesiąca - Nagród: 50
Domyślnie RSC: style w boksie: swarmer vs boxer vs slugger + boxer puncher i hybrydy

W dzisiejszym Videoblogu RSC styl robi walkę, czyli slugger vs swarmer vs boxer. Także o boxerach-puncherach, kontrbokserach, switch-hitterach i hybrydach, takich jak Pac Man, Andre Ward i oczywiście Mike Tyson. Zapraszam!

Andrzej Pastuszek jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 09-02-19, 20:51   #2 (permalink)
Redaktor Boxing.pl

Nominowany 467 razy w 136 Tematach
Nominated Art. Miesiąca - Nagród: 38
Domyślnie

Andrzej, więcej takich odcinków, edukacji! Rewelacja, na pewno wielu fanów to doceni. Napiszą pochwałę albo nie, ale na pewno docenią. Brakuje bardzo edukacji kibica na polskiej scenie, bądź pionierem. Ten odcinek to gratka dla mniej zaangażowanego fana, a takich jest przecież mnóstwo.
Krystian Sander jest teraz aktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 09-02-19, 21:36   #3 (permalink)
Redaktor Boxing.pl

Domyślnie

Cytat:
Napisał Krystian Sander Zobacz post
Andrzej, więcej takich odcinków, edukacji! Rewelacja, na pewno wielu fanów to doceni. Napiszą pochwałę albo nie, ale na pewno docenią. Brakuje bardzo edukacji kibica na polskiej scenie, bądź pionierem. Ten odcinek to gratka dla mniej zaangażowanego fana, a takich jest przecież mnóstwo.
Były takie życzenia, więc wyszedłem naprzeciw. W końcu to dla oglądających/słuchaczy ta zabawa

stare 09-02-19, 22:05   #4 (permalink)
champion

Nominowany 0 razy w 0 Tematach
Art. Miesiąca - Nagród: 0
Domyślnie

Obejrzane od dechy do dechy. Mistrzowski materiał Andy.
Rockefeller jest teraz aktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 10-02-19, 11:46   #5 (permalink)
Redaktor Boxing.pl

Smile

Cytat:
Napisał Gwahu Zobacz post
Ten materiał jest tak dobry, że jest (moim zdaniem) ciekawy nawet dla kogoś, kto nie oglądał żadnej walki bokserskiej. Po prostu super.
Na próbę przesłałem link kilku swoim znajomym, którzy się boksem nie interesują, żeby obejrzeli i powiedzieli mi czy to im się podobało/zainteresowało, bo powinno.
I takie materiały powinny częściej się pojawiać. Bo one coś wnoszą i są po prostu ciekawe.

Mam jednak pytanie. Wg mnie to zdanie "styl robi walkę" jest przereklamowane, ciągle to się powtarza, ludzie to powtarzają w formie przerywnika, "..... bo styl robi walkę .... bo styl robi walkę ....", tak jak politycy gadają "(bla bla bla) bo każde życie jest najważniejsze (bla bla bla) bo dzieci są najważniejsze (bla bla bla) bo chodzi o to, żeby było lepiej, dla wszystkich (bla bla bla) bo każdej życie jest najważniejsze (bla bla bla)".
A pytanie moje jest takie : czy możesz mi podać kilka "trójek" bokserów, np. Ali(bokser)-Frazier(swarmer)-Foreman(slugger), którzy stoczyli z sobą w tym trójkącie min. po 2 walki i to się potwierdziło. Tzn. podobny poziom, ale zadziała ta zasada papier-nożyce-itd. Bo ja tego tak nie widzę, nawet tu. Foreman rzeczywiście ograł Fraziera. Ale czy Ali ograł Foremana? Tam były inne okoliczności i Ali może powiedzieć, że ta walka mu wyjątkowo wyszła, po prostu Foreman zaboksował trochę bez głowy. A czy Frazier-swarmer miał tak łatwo z Alim-bokserem? Dla mnie to były 3 równe walki.

Nawet ten przykład Fury-Wilder. Serio Fury wygrał, może się czuć wygrany? Raz, że wcale nie wygrał na te punkty, ale gdyby nawet "poprawić" oficjalną punktację to jednak Wilder był bardzo blisko, Fury wstał, mógł nie wstać, wstał bo tak wyszło a nie dlatego, że styl zrobił walkę. Minimalnie inny kąt zadania ciosu, inne okoliczności i by nie wstał.

Twoim zdaniem, tak mniej więcej, masz 3 zawodników na tym samym poziomie, jeden to bokser, drugi slugger, itd, żadnych hybryd, jak oceniasz ich wzajemne szanse? Czy to jest poprawka 60-40, 55-45, czy może 70-30? Wg mnie to jest 55-45 i to jest max.
Styl naprawdę robi walkę, ale to niekoniecznie tak proste jak swarmer/boxer/slugger. Tego jest coraz mniej. Nie sposób ocenić tego procentowo, nieczęsto też zdarzają się klasyczne trójkaty. Jednak śledząc wciąż zdarzające się starcia slugger/swarmer, swarmer/boxer, boxer/slugger można stwierdzić, że szablon częściej się sprawdza niż nie. Trochę przykładów podałem. Gdyby sprawdzał się zawsze, to nie byłoby zabawy. Zresztą ja mam spory dystans do tego, bo bokserzy są wszechstronni, uzywają zmiennych taktyk.

Nie wiemy jaki był ich obóz treningowy, czasem są w zupełnie różnych punktach kariery jak chociażby Ali i Frazier w trzeciej walce. Czasem jak Fury i Wilder przystępują do walki z różnych pułapów, tzn. jeden bokser jest aktywny, a drugi zardzewiały i schodzący mocno z wagi. Czasem po prostu mają fatalny dzień, czasem obiorą fatalną strategię, czasem jak w przypadku takich rębajłów jak Wilder decyduje jeden błąd. Boks jest jak matrioszka, im więcej się zagłębiasz w temat, to odnajdujesz kolejne warstwy. Często najgorzej typującymi walki są trenerzy albo ludzie siedzący głęboko w temacie, bo wiedzą ile tu jest składowych i mocno to wszystko nicują od każdej strony.

W przypadku Fury vs Wilder było to właśnie typowanie wstanie, czy nie wstanie, bo pewnikiem dla mnie było że Tyson będzie ogrywał Deontaya umiejętnościami technicznymi, ale niechybnie zwolni tempo i będzie w drugiej połowie walki mocno złapany. Ja obstawiałem, że wstanie, ale nie był to tzw. confident pick, bo nie mógł być.

stare 10-02-19, 12:04   #6 (permalink)
Felietonista

Nominowany 250 razy w 60 Tematach
Nominated Art. Miesiąca - Nagród: 18
Domyślnie

@Gwahu

Trójkąt na ogół działa w stosunku do bokserów o różnych stylach, ale jednocześnie o zbliżonej klasie umiejętności. Jeżeli jednak różnica w poziomie pięściarzy jest duża, to trudno liczyć na to, że np. out-boxer Wawrzyk pokona sluggera Wildera.
Dariusz Chmielarski jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 10-02-19, 12:24   #7 (permalink)
champion

Nominowany 2 razy w 1 Temacie
Domyślnie

Cytat:
Napisał Dariusz Chmielarski Zobacz post
@Gwahu

Trójkąt na ogół działa w stosunku do bokserów o różnych stylach, ale jednocześnie o zbliżonej klasie umiejętności. Jeżeli jednak różnica w poziomie pięściarzy jest duża, to trudno liczyć na to, że np. out-boxer Wawrzyk pokona sluggera Wildera.
To samo było chyba w walce Adamek (out-boxer) - Arreola (swarmer), spora rożnica umiejętności. Chyba, że nieco zbyt gruby Chris robił w tej walce za sluggera ...
Marek Cudek jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 10-02-19, 12:49   #8 (permalink)
Redaktor Boxing.pl

Domyślnie

Cytat:
Napisał Marek Cudek Zobacz post
To samo było chyba w walce Adamek (out-boxer) - Arreola (swarmer), spora rożnica umiejętności. Chyba, że nieco zbyt gruby Chris robił w tej walce za sluggera ...
Arreola był swarmerem, chociaż jedna z cech swarmera, czyli szybkie ścinanie ringu była mu zupełnie obca. Do tego pojedynku był też słabo przygotowany, bo po klęsce z Witalijem uszło z niego powietrze. To oczywiście było ułatwienie dla Tomka, który na swoje szczęście był szykowany i ustawiany taktycznie do tej walki przez Shieldsa, a nie Bloodwortha. Rog stwierdził, że Adamek za dużo biegał, podczas gdy to "bieganie" uratowało mu tyłek w tym przypadku.

stare 10-02-19, 14:20   #9 (permalink)
Felietonista

Nominowany 250 razy w 60 Tematach
Nominated Art. Miesiąca - Nagród: 18
Domyślnie

Cytat:
Napisał Andrzej Pastuszek Zobacz post
Arreola był swarmerem, chociaż jedna z cech swarmera, czyli szybkie ścinanie ringu była mu zupełnie obca. Do tego pojedynku był też słabo przygotowany, bo po klęsce z Witalijem uszło z niego powietrze. To oczywiście było ułatwienie dla Tomka, który na swoje szczęście był szykowany i ustawiany taktycznie do tej walki przez Shieldsa, a nie Bloodwortha. Rog stwierdził, że Adamek za dużo biegał, podczas gdy to "bieganie" uratowało mu tyłek w tym przypadku.
Ja do oceny tej walki dodałbym jeszcze jeden element. Adamek był klasycznym out-boxerem w półciężkiej i cruiser, bo w tych wagach był zawodnikiem o dobrych warunkach fizycznych. Natomiast w ciężkiej jego styl z konieczności musiał ewoluować w kierunku swarmera dużo biegającego na nogach i wchodzącego z szybkimi atakami do półdystansu. Stał się hybrydą na pograniczu out-boxera i swarmera. Zresztą wielu pięściarzy ewoluuje stylowo. Choćby Anthony Joshua, do walki z Kliczką boksujący jak slugger, a po tej walce jak out-boxer. Najlepsi potrafią zmieniać style pod konkretnego przeciwnika. Do tej grupy zaliczyłbym np. Manny'ego Pacquiao, Mikeya Garcię, Canelo Alvareza, Gołowkina, a z naszych do pewnego momentu Proksę. Floyd Mayweather był klasycznym out-boxerem, ale np. w walce z Cotto w kilku ostatnich rundach zaboksował jak swarmer i przechylił szalę zwycięstwa na swoją korzyść.
Dariusz Chmielarski jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 10-02-19, 16:56   #10 (permalink)
journeyman

Nominowany 0 razy w 0 Tematach
Domyślnie

Styl to tylko jedna ze składowych, tak jak Panowie powyżej zauważyli to tylko jedna z cegiełek. Istotna bo istotna (tak samo jak sila ciosu, kondycja, wyszkolenie techniczne czy obecna dyspozycja dnia).

Swoja drogą wydaje się, że np. za czasów Aliego/Foremana/Fraizera słowa bokserów "nie myślę o przeciwniku tylko skupiam się na sobie" miałyby większą wartość. Bo wtedy zawodnicy chyba mniej uwagi przykładali do taktyki i strategii a duzo wiecej do doskonalenia wlasnego stylu. Patrzac na przeplyw informacji oraz dostepu np. do video wydaje sie to nawet logiczne.
Swietnym przykladem jest walka wlasnie Ali vs Foreman, gdzie big gorge po prostu chcial zrobic to co robil z innymi, Ali jednak byl po prostu wszechstronny i nawet okreslanie go jako typowego out-boxera moze byc mylne, bo to ze na tej plaszczyznie byl znakomity i najczesciej tak boksowal to najwyrazniej potrafil o wiele wiecej, a taki Joe czy Goerge mimo, że umiejętności mieli wielkie to raczej "na jedno kopyto"

W tej chwili zawodnik wszechstronny ulozy plan na walke tak, że z jednym będzie walczył zupelnie inaczej niz z kims innym. Tj opieraja sie na wszystkim co mozliwe, kiedys w wiekszosci opieralili sie na szlifie swojego skilla danego elementu.

Reasumując: boks się rozwija na wielu plaszczyznach, niestety lub stety zacieraja sie tez style bazowe. Oczywiscie zawsze bedzie kilka wyjatkow nawet na tym wysokim/najwyzszym lvl.

Ogladajac filmik i w tle walke Ali vs Freizer, az sie prosilo przy opisywaniu swarmera o nazwisko Chisora.
The Greatest jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Komentarz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady postowania