boks, forum, zobacz
Wróć   boks, forum, zobacz > BoxingForum > Publicystyka

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się tutaj    

Komentarz

Narzędzia wątku Wygląd

stare 10-02-19, 17:56   #11 (permalink)
journeyman

Nominowany 0 razy w 0 Tematach
Art. Miesiąca - Nagród: 0
Domyślnie

Styl to tylko jedna ze składowych, tak jak Panowie powyżej zauważyli to tylko jedna z cegiełek. Istotna bo istotna (tak samo jak sila ciosu, kondycja, wyszkolenie techniczne czy obecna dyspozycja dnia).

Swoja drogą wydaje się, że np. za czasów Aliego/Foremana/Fraizera słowa bokserów "nie myślę o przeciwniku tylko skupiam się na sobie" miałyby większą wartość. Bo wtedy zawodnicy chyba mniej uwagi przykładali do taktyki i strategii a duzo wiecej do doskonalenia wlasnego stylu. Patrzac na przeplyw informacji oraz dostepu np. do video wydaje sie to nawet logiczne.
Swietnym przykladem jest walka wlasnie Ali vs Foreman, gdzie big gorge po prostu chcial zrobic to co robil z innymi, Ali jednak byl po prostu wszechstronny i nawet okreslanie go jako typowego out-boxera moze byc mylne, bo to ze na tej plaszczyznie byl znakomity i najczesciej tak boksowal to najwyrazniej potrafil o wiele wiecej, a taki Joe czy Goerge mimo, że umiejętności mieli wielkie to raczej "na jedno kopyto"

W tej chwili zawodnik wszechstronny ulozy plan na walke tak, że z jednym będzie walczył zupelnie inaczej niz z kims innym. Tj opieraja sie na wszystkim co mozliwe, kiedys w wiekszosci opieralili sie na szlifie swojego skilla danego elementu.

Reasumując: boks się rozwija na wielu plaszczyznach, niestety lub stety zacieraja sie tez style bazowe. Oczywiscie zawsze bedzie kilka wyjatkow nawet na tym wysokim/najwyzszym lvl.

Ogladajac filmik i w tle walke Ali vs Freizer, az sie prosilo przy opisywaniu swarmera o nazwisko Chisora.

The Greatest jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 10-02-19, 19:24   #12 (permalink)
Felietonista

Nominowany 216 razy w 53 Tematach
Nominated Art. Miesiąca - Nagród: 13
Domyślnie

Cytat:
Napisał The Greatest Zobacz post

Ogladajac filmik i w tle walke Ali vs Freizer, az sie prosilo przy opisywaniu swarmera o nazwisko Chisora.
Rzeczywiście Chisora to tak podręcznikowy swarmer, że powinni wstawić go do gabloty jako wzorzec. Jako wzorcowi out-boxerzy natychmiast przyszli mi do głowy Władimir Kliczko i Usyk, a jako slugger Chris Eubank Jr.
Dariusz Chmielarski jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 11-02-19, 03:08   #13 (permalink)
journeyman

Domyślnie

A czy nie jest trochę tak, że na to zaklasyfikowanie mocno wpływają parametry związane z fizycznymi cechami? Np Mike Tyson, powiedziałeś, że to ani typowy swarmer ani slugger tylko ultra agresywny kontr-bokser. Moim zdaniem na początku kariery bardzo blisko było mu do swarmera a pod koniec do sluggera i właśnie dlatego, że zmieniły mu się te parametry. Choć ruszał się podobnie, cały czas skracał dystans o opierał się na unikach i kontrowaniu, repertuar ciosów pozostał ten sam ale dlatego, że bił rzadziej, bo nabrał masy i pewnie przez to stracił na kondycji, dodatkowo też przez wiek i balowanie ale dlatego, że polował na cios to już wystarczyło, żeby go zaklasyfikować inaczej. I to chyba pokazuje, że ten podział to nie tylko styl ale też parametry fizyczne. Czy można być sluggerem jeżeli się nie ma ciosu albo czy można boksować tak jak Władek jeżeli jest się niskim i ma się krótkie ręce albo jak być swarmerem jeżeli się nie ma kondycji?
Moim zdaniem ten podział jest sztuczny a zasada papier-nożyce działa ale nie sztywno w oparciu o te 3 style tylko o szerszą ocenę i parametrów jest więcej. Np. swarmer nie będzie nieprzyjemny dla boksera jeżeli bokser ma dobre nogi i potrafi utrzymać swarmera na dystans. Zawsze będzie jakiś czynnik X, jeden albo kilka parametrów, które zdecydują bardziej niż samo porównanie stylów. Walka Fury-Wilder, dwaj równi sobie zawodnicy, nawet Fury jest przez wielu oceniany wyżej, bo Wilder to podobno taki prymityw z podejrzaną techniką, styl premiował Furego, tak by wychodziło na papierze, jeszcze dodatkowo tą przewagę związaną z korzystnym stylem wzmacniały warunki fizyczne, bo dla takiego boksera jak Fury długie ręce i wzrost są ważne a walka była bardzo równa. I nie chodzi mi o sam wynik, czy ten remis został wypunktowany prawidłowo czy raczej powinien wygrać Fury, chodzi mi o wrażenie z walki. Nawet gdyby wszystkie rundy dać Furemu to dalej Wilder ma 2 wygrane 10-8, czyli razem 116-110, czyli bardzo równa walka, bo nie można zapominać o tym, że Wilder miał go 2x na deskach a drugie deski, że Fury wstał to był fart. Jeżeli w rewanżu Fury będzie faworytem to tylko dlatego, że jest młodszy i powinien być lepszy a Wilder ma już 33 lata. Choć Wilder to dla mnie taki fenomen, że nie zdziwię się, jeżeli to właśnie on zrobi większy postęp.
Gwahu jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 11-02-19, 15:59   #14 (permalink)
journeyman

Domyślnie

Cytat:
Napisał Gwahu Zobacz post
A czy nie jest trochę tak, że na to zaklasyfikowanie mocno wpływają parametry związane z fizycznymi cechami? Np Mike Tyson, powiedziałeś, że to ani typowy swarmer ani slugger tylko ultra agresywny kontr-bokser. Moim zdaniem na początku kariery bardzo blisko było mu do swarmera a pod koniec do sluggera i właśnie dlatego, że zmieniły mu się te parametry. Choć ruszał się podobnie, cały czas skracał dystans o opierał się na unikach i kontrowaniu, repertuar ciosów pozostał ten sam ale dlatego, że bił rzadziej, bo nabrał masy i pewnie przez to stracił na kondycji, dodatkowo też przez wiek i balowanie ale dlatego, że polował na cios to już wystarczyło, żeby go zaklasyfikować inaczej. I to chyba pokazuje, że ten podział to nie tylko styl ale też parametry fizyczne. Czy można być sluggerem jeżeli się nie ma ciosu albo czy można boksować tak jak Władek jeżeli jest się niskim i ma się krótkie ręce albo jak być swarmerem jeżeli się nie ma kondycji?
Moim zdaniem ten podział jest sztuczny a zasada papier-nożyce działa ale nie sztywno w oparciu o te 3 style tylko o szerszą ocenę i parametrów jest więcej. Np. swarmer nie będzie nieprzyjemny dla boksera jeżeli bokser ma dobre nogi i potrafi utrzymać swarmera na dystans. Zawsze będzie jakiś czynnik X, jeden albo kilka parametrów, które zdecydują bardziej niż samo porównanie stylów. Walka Fury-Wilder, dwaj równi sobie zawodnicy, nawet Fury jest przez wielu oceniany wyżej, bo Wilder to podobno taki prymityw z podejrzaną techniką, styl premiował Furego, tak by wychodziło na papierze, jeszcze dodatkowo tą przewagę związaną z korzystnym stylem wzmacniały warunki fizyczne, bo dla takiego boksera jak Fury długie ręce i wzrost są ważne a walka była bardzo równa. I nie chodzi mi o sam wynik, czy ten remis został wypunktowany prawidłowo czy raczej powinien wygrać Fury, chodzi mi o wrażenie z walki. Nawet gdyby wszystkie rundy dać Furemu to dalej Wilder ma 2 wygrane 10-8, czyli razem 116-110, czyli bardzo równa walka, bo nie można zapominać o tym, że Wilder miał go 2x na deskach a drugie deski, że Fury wstał to był fart. Jeżeli w rewanżu Fury będzie faworytem to tylko dlatego, że jest młodszy i powinien być lepszy a Wilder ma już 33 lata. Choć Wilder to dla mnie taki fenomen, że nie zdziwię się, jeżeli to właśnie on zrobi większy postęp.
Moim zdaniem masz dość dobre uwagi.

Co do tych stylów, to ja to zawsze najlepiej widziałem kiedy sam sparowałem/sparuję. Nie jestem na jakimś super poziomie, ale...
- kiedy walczę przeciwko gościowi, które na mnie cały czas idzie, to najlepiej walczy mi się wciągając go w kontry lub stopując mocnymi ciosami
- powyższy styl walki nie jest dla mnie tak efektywny gdy przeciwnik "pyka"...wtedy najlepiej mi narzucić na niego presję
- ale jeśli walczyłbym z kimś kto kopie jak koń i poluje tylko na ten cios, największy sens miałoby dla mnie "obskakiwanie go"

Uważam, że jedną ze zmiennych, które trzeba tu uwzlgędnić jest też to, co wydaje się najbardziej intuicyjne kiedy sami walczymi.

A teraz super ciekawa rzecz. Ja sie mogę tak bawić, bo się "bawię" i nie jestem zawodowcem. Czyli można śmiało powiedzieć, że te moje sparingi są dość prymitywne, więc taki prosty podział się tu sprawdza. I może kiedyś, jak było tu nie raz poruszane, ten podział sprawdzał się bardziej, niż teraz, gdzie cała ta "nauka" w boksie wyraznie wyewoluowała poza tez 3 role.

Warunki też są tu kluczowe. Gdy walczę z kimś o mniejszym zasięgu i wzroście to aż prosi się trzymać go na dystans. Nawet jeśli mój charakter to 100% swarmer (a nie jest) to pójście w półdystans z kimś kto ma o 15cm krótsze łapy sprawi, że pewnie skończę jak Paul Williams z Maravillą :D
Zmora jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 11-02-19, 16:40   #15 (permalink)
champion

Nominowany 2 razy w 1 Temacie
Domyślnie

Fajne uwagi @Gwahu

Dla mnie ten podział jest jak poszukiwanie leku na wszystkie choroby - stary jak świat, ze wszystkimi słabościami. Sprawdza się super, dopóki jak Andrzej wspomniał trafi się zestawienie jednowymiarowe, albo gdy oceny szans podejmuje się ogarnięta jednostka - ktoś, kto bierze pod uwagę wiele czynników, umie je złożyć do kupy. Taka zasada stosowana na sztywno albo "w rękach" cymbała raczej nie przyniesie trafnych przewidywań.
Marek Cudek jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 11-02-19, 18:30   #16 (permalink)
bum

Domyślnie

Najlepszy kanał o boksie na Youtube. Życzę przynajmniej 10 tysięcy subskrypcji.
juanmata27 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 11-02-19, 21:33   #17 (permalink)
challenger

Domyślnie

To powinno miec milion subskrypcji, jakis miatrz gry ktory omawia raczej bardzo oczywiste rzeczy zwiazane z boksem ma 200 k chyba....
LegiaPany jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Komentarz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady postowania