boks, forum, zobacz
Wróć   boks, forum, zobacz > BoxingForum > Publicystyka

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się tutaj    
Komentarz
 
Narzędzia wątku Wygląd

stare 08-02-19, 08:50   #1 (permalink)
Felietonista
  
 
Zarejestrowany: Oct 2014
Postów: 1639
Nominowany 263 razy w 66 Tematach
Nominated Art. Miesiąca - Nagród: 24
Domyślnie Książka życzeń i zażaleń - rozdział 1


W odległych czasach PRL-u, gdy prawie wszystko było państwowe, w placówkach handlowych, gastronomicznych i usługowych funkcjonowały Książki życzeń i zażaleń zwane też Książkami skarg i wniosków. Klienci mieli prawo wpisywania do nich swoich uwag, najczęściej krytycznych. Teoretycznie miało to skłaniać personel tych placówek do dobrej obsługi klienta pod groźbą nagany lub potrącenia premii. W praktyce nie miało większego znaczenia, a wpisy klientów często wykorzystywali w swoich występach artyści kabaretowi. Dla przykładu podam znaleziony w internecie wpis do takiej książki dotyczący pewnego lokalu gastronomicznego w Toruniu. „Do posiłków kelner nie podał noży. Na zwróconą mu uwagę odpowiedział, że noży się nie podaje, bo klienci je kradną. Zapytany, w jaki sposób mamy jeść, odparł, że zębami”.

Przyszło mi do głowy, że w podobnej sytuacji są dzisiaj kibice boksu w Polsce. Na rodzimych galach boksu rzadko oglądają to, co chcieliby zobaczyć. Mogą sobie ponarzekać, a promotorzy i telewizje i tak zrobią swoje bez oglądania się na ich życzenia i wnioski. W PRL-u podobno zdarzało się jednak, że ktoś te książki ( a właściwie zeszyty przywiązane sznurkiem do lady) czytał i czasami gdzieniegdzie coś zmieniało się na lepsze. Może jeżeli promotorzy przeczytają życzenia zebrane w jednym miejscu, to wezmą je pod uwagę.

Proponuję zacząć od zapowiedzianej na 6 kwietnia w katowickim Spodku gali Mateusza Borka zatytułowanej „Ostatni taniec”. Skarg i zażaleń na razie nie będzie, ale życzenia już tak. Konkretnie propozycje rywali dla polskich bokserów, którzy mają na tej gali wystąpić. Nie oczekuję „gwiazdek z nieba”, ale solidnych i w miarę równorzędnych przeciwników Polaków. Nie chciałbym oglądać bumów i zawodowych journeymanów wychodzących na ring jedynie po kasę i z zamiarem „porażki w możliwie najlepszym stylu”. Chcę zobaczyć w Katowicach bokserów w pełni zmotywowanych do walki o zwycięstwo do ostatniego gongu (lub do upadłego). Z drugiej strony biorę też pod uwagę, że promotorowi „kasa musi się zgadzać”, bo przecież nie jest instytucją charytatywną. A więc z całkowitą życzliwością polecam następujących przeciwników:

DAMIAN JONAK

W tym przypadku rywal jest już znany, a jest nim Andrew Robinson. Nieszczególnie mnie zachwyca, tym bardziej że poprzedni przeciwnik Jonaka (Szerzod Chusanow) był wyższych lotów pięściarzem. Klamka jednak zapadła i można tylko oczekiwać, że Jonak z Robinsonem stworzą dobre widowisko.

MARIUSZ WACH

Wach to bokser wagi ciężkiej cieszącej się szczególnym zainteresowaniem sympatyków boksu. Można też domniemywać, że otrzyma najwyższą gażę ze wszystkich polskich bokserów. W konsekwencji jego walka powinna być pojedynkiem wieczoru, który ma przyciągnąć do hali i przed telewizory jak największą liczbę kibiców. Rywal powinien więc być znany lub łatwo wzbudzać zainteresowanie. Należy też pamiętać, jacy rywale najbardziej pasują Wachowi. Raczej wysocy, niż niscy i raczej mocno bijący, niż wyrafinowani technicy.

1. Lucas Browne

Pobity dotkliwie przez Dilliana Whyte'a, rosły Australijczyk wrócił na ring i odniósł 2 zwycięstwa przed czasem. Nadal jest zaliczany do szerokiej czołówki i ewentualne zwycięstwo nad nim mogłoby znacznie wywindować Wacha w rankingach. Browne nie byłby tani, ale myślę że ranga pojedynku Wach vs Browne zasługiwałaby na PPV.

2. Ruann Visser

Afrykaner z RPA jest jednym z najwyższych bokserów świata, ma bowiem 207 cm wzrostu. Ma ładnie wyglądający bilans, ale nigdy nie boksował poza ojczyzną. Jego umiejętności bokserskie nie powalają, tym niemniej walka olbrzymów mogłaby być dużą atrakcją dla widzów.

3. Martin Bakole Ilunga

Młodszy brat Ilungi Makabu nie dorównuje mu klasą, ale jest pięściarzem wysokim i silnym fizycznie. Po serii 11 zwycięstw, w 12 walce przegrał przez TKO10 z Michaelem Hunterem, ale przyczyniła się do tego kontuzja barku. Zapewne Ilunga potraktowałby szansę walki z Wachem jako okazję do odbudowania swej zachwianej pozycji i nie żądał jakichś astronomicznych kwot.

4. Aleksander Ustinow

Przez lata dwumetrowy i ważący 125-130 kg Rosjanin zaliczany był do szerokiej czołówki wagi ciężkiej. Wypadł z niej po dotkliwym laniu z rąk Michaela Huntera w listopadzie 2018. Na duże walki ten 42-latek już chyba liczyć nie może i powinien być zadowolony, że ktoś znany jeszcze zechce z nim boksować.

5. Siergiej Werwejko

Kandydat rezerwowy, gdyby nie wypaliły lepsze możliwości. Werwejko jest niedoceniany, ponieważ trudno mu o dobrą formę w sytuacji, gdy na co dzień musi godzić pracę zawodową z treningami. Jest jednak duży, silny fizycznie i pojęcie o boksie ma.

ADAM BALSKI

Balski po słabym występie przeciwko Radczence ma szanse na zrehabilitowanie się w oczach kibiców. W jego wieku nie ma już czasu na bezproduktywne „przecieranie się” z byle kim, ale powinien dostać i pokonać wymagającego i dobrze zmotywowanego do walki przeciwnika.

1. Roman Gołowaszczenko

Zamieszkały w Niemczech Ukrainiec przez lata zaliczany był do szerokiej czołówki wagi cruiser. W ubiegłym roku w pojedynku o pas IBO uległ nieznacznie Kevinowi Lerenie w RPA. Potem w grudniu przegrał niespodziewanie przed czasem z mało dotąd znanym Alexandrem Frankiem, co było dla niego prawdziwą katastrofą. Powinien być bardzo zmotywowany do walki o odbudowę swojej pozycji w rankingach.

2. Samuel Kadje

Ten bardzo silny fizycznie, choć boksersko dość ograniczony czarnoskóry pięściarz przez 2 lata zmiatał rywali z ringów francuskich i belgijskich. Niespodziewanie we wrześniu 2018, wysoko prowadząc na punkty, przegrał przed czasem w ostatniej rundzie pojedynku z Vasilem Ducarem. Podobnie jak Gołowaszczenko zapewne pała żądzą zwycięstwa i wykazania, że porażka z Czechem była przypadkowa.

3. Sefer Seferi

39-letni Albańczyk zbudował sobie ładny bilans na słabeuszach i obecnie „odcina kupony” od niego w charakterze ekskluzywnego journeymana. Walczył z Manuelem Charrem, Tysonem Furym, a ostatnio zremisował z Firatem Arslanem. Dla Balskiego byłby trudnym przeciwnikiem, ale jak najbardziej do przejścia.

4. Alexandru Jur

Boksujący głównie w Belgii Rumun jest typem średniaka, który ma w bilansie zwycięstwa nad Joelem Tambwe Djeko i Juho Haapoją. Wyprawa do Rosji przyniosła mu jednak szybki nokaut z rąk Dmitrija Kudriaszowa.

5. Serhij Radczenko

Ukrainiec jest na pewno przyzwoitej klasy pięściarzem, aczkolwiek można było mieć wątpliwości, co do jego motywacji do zwycięstwa w pojedynkach z Głowackim i Balskim. Może jednak Balskiemu przydałaby się ponowna walka z Radczenką „na przełamanie”.

ROBERT PARZĘCZEWSKI

Parzęczewski zadebiutuje w nowej dla siebie wadze super średniej. W jego przypadku istotne jest zwycięstwo nad znanym nazwiskiem, które pozwoli mu zaistnieć w rankingach nowej kategorii. Oczywiście nie oznacza to, że ma się zmierzyć z jakimś beznadziejnym weteranem, który największe sukcesy odnosił 20 lat temu.

1. Isaac Ekpo

36-letni Nigeryjczyk 3 razy ściągany był do Niemiec w charakterze łatwego przeciwnika dla niemieckich „mistrzów świata”. Przegrał z Robertem Stieglitzem i dwukrotnie z Tyronem Zeuge. Ostatnio z tym drugim przez TKO2, co świadczy że najlepsze lata ma już za sobą.

2. Choren Gewor

38-letni ojczym 28-letniego Noela Gewora przed laty bez powodzenia walczył o światowe tytuły z Arthurem Abrahamem, Felixem Sturmem, Dmitrim Sartisonem i Robertem Stieglitzem. W 2018 powrócił na ring i pokonał Wiktora Polakowa. 17 lutego ma walczyć w Hamburgu z Dayronem Lesterem. Jeśli go pokona, może być bardzo odpowiednim rywalem dla Parzęczewskiego.

3. Maks Bursak

Bursak to typ solidnego średniaka, który najlepsze lata ma już za sobą. Był mistrzem EBU, natomiast bez powodzenia rywalizował o pasy WBO i IBO. Potencjalnie dość trudny rywal dla Araba, ale nasz bokser musi pokonywać takich przeciwników, jeżeli chce odnieść poważny sukces w zawodowym boksie.

4. Shefat Isufi

Tego Albańczyka z wyśrubowanym na bumach rekordzie negatywnie zweryfikował w 2015 Dariusz Sęk, wygrywając z nim przed czasem na ringu w Monachium. Isufi jest dość wysoko notowany w rankingach i z tego powodu warto byłoby z nim wygrać.

5. Przemysław Opalach.

Wariant rezerwowy. Jeżeli już trzeba byłoby sięgnąć po jakiegoś rywala z niższej półki, to dlaczego nie dać zarobić rodakowi. Opalach ostatnio przegrał z Feigenbutzem przez TKO5, ale zaprezentował się nieźle. Na pewno rozwiązanie lepsze od ściągania za drogie pieniądze jakiegoś kryptobuma z końca świata.

TOMASZ ADAMEK

Góral tyle razy żegnał się już z boksem i kibicami, że jeden raz więcej lub mniej dużej różnicy nie zrobi. Pod warunkiem, że jego pożegnanie nie odbędzie się z finansowym uszczerbkiem dla pozostałych uczestników gali, a tym samym dla ich jakości.

Mam nadzieję, że moja inicjatywa spotka się z zainteresowaniem userów Boxingu, którzy licznie dołączą ze swoimi życzeniami, a wtedy być może niektóre z nich zostaną wzięte pod uwagę przez organizatorów gali.


Dariusz Chmielarski jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 08-02-19, 10:25   #2 (permalink)
Redaktor Boxing.pl
  
 
Zarejestrowany: Nov 2013
Postów: 18877
Nominowany 467 razy w 136 Tematach
Nominated Art. Miesiąca - Nagród: 38
Domyślnie

A więc powiedzmy niech będzie tak:

Wach - Ilunga
Balski - Seferi
Parzęczewski - Ekpo
Jonak - Robinson
+ zapewne Ewa Brodnicka i pożegnalna walka Tomka Adamka

Źle by nie było. Gdyby tak dla Araba był jeszcze Sergio Mora, to już w ogóle fajna gala by była
Krystian Sander jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 08-02-19, 10:56   #3 (permalink)
Felietonista
  
 
Zarejestrowany: Oct 2014
Postów: 1639
Nominowany 263 razy w 66 Tematach
Nominated Art. Miesiąca - Nagród: 24
Domyślnie

Cytat:
Napisał Krystian Sander Zobacz post
A więc powiedzmy niech będzie tak:

Wach - Ilunga
Balski - Seferi
Parzęczewski - Ekpo
Jonak - Robinson
+ zapewne Ewa Brodnicka i pożegnalna walka Tomka Adamka

Źle by nie było. Gdyby tak dla Araba był jeszcze Sergio Mora, to już w ogóle fajna gala by była
Myślę, że Sergio Mora byłby stanowczo za drogi.
Dariusz Chmielarski jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 08-02-19, 13:04   #4 (permalink)
champion
  
 
Avatar szmagel
 
Zarejestrowany: Mar 2005
Postów: 4835
Nominowany 1 raz w 1 Temacie
Nominated Art. Miesiąca - Nagród: 1
Domyślnie

Parzęczewski będzie walką wieczoru, Wach ma wystąpić na dystansie 8 rund. (miał już dogadanego przeciwnika ale się wysypało bo nie przeszedł badań).
szmagel jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 08-02-19, 13:15   #5 (permalink)
Redaktor Boxing.pl
  
 
Zarejestrowany: Nov 2013
Postów: 18877
Nominowany 467 razy w 136 Tematach
Nominated Art. Miesiąca - Nagród: 38
DomyślnieKrystian Sander jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 08-02-19, 13:49   #6 (permalink)
champion
  
 
Zarejestrowany: Mar 2015
Postów: 4213
Nominowany 0 razy w 0 Tematach
Art. Miesiąca - Nagród: 0
Domyślnie

Powrót Adamka mnie wcale nie zdziwi. Jesli po 3 czy 4-krotnym konczeniu kariery to mialoby być rzeczywsice juz pozegnanie z ringiem ostateczne,to rywala by trzeba dobrac naprawde bardzo starannie. Przewertowałem ostatnio Boxreca w tym celu i takich potencjalnych rywali osobiscie mialbym trzech.

Wykluczyc by trzeba tych jakkolwiek liczących sie i głodnych - nawet tych umiarkowanie. Dalej; wysokich,duzych czy kłujacych jabami, no i tych wszystkich sliskich,nawet journeymanow,bo by sie Tomek aby umordowal na koniec.. No i tez nie wypadaloby sciagac jakichs ostatnich 'bumow',bo to już by lepiej w ogole do ringu nie wychodzic. Idealna trójka której składałbym oferty to:

Travis Kauffman - Pewnie najdrozszy,ale i juz wyjasniony na amerykanskim rynku. Warunki - nic specjalnego,styl idealnie pod Tomka.

Akhor Muralimov - Maly,krępy, styl pod Tomka, po kilku porazkach z rzedu.

Alex Leapai - Cena może też by byla nie mala,ale jak wyzej - nastepny stylowo skrojony pod "Górala''. Plus nazwisko dosc fajne do resume na koniec.
mat.d jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 08-02-19, 14:23   #7 (permalink)
Redaktor Boxing.pl
  
 
Zarejestrowany: Nov 2013
Postów: 18877
Nominowany 467 razy w 136 Tematach
Nominated Art. Miesiąca - Nagród: 38
Domyślnie

Ogólnie na Twitterze jest trochę krytyki za Browne'a jako opcja dla Wacha, bo ma on jednak walkę z Allenem w UK.
Krystian Sander jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 08-02-19, 18:07   #8 (permalink)
champion
  
 
Zarejestrowany: Feb 2012
Postów: 3501
Nominowany 106 razy w 25 Tematach
Nominated Art. Miesiąca - Nagród: 9
Domyślnie

Mnie wpieniają takie podjazdy zakompleksionych chłopaczków. Fajnie, że ktoś pisze o boksie na Weszło, nawet dość sensownie, ale delikatnie mówiąc, jego teksty nie wybiegają poza oczywistości (w przeciwieństwie do wywiadów Kęski, którego szybko wyrwali z Weszło). Darek czasem coś walnie, często ma konkretne i nieco odosobnione stanowisko , ale helou, przydałoby się więcej szacunku ze strony kogoś, kto pisze kompozyty z zagranicznej prasy.

Co do faktów, oczywiście wszystko prawda, ale chciałbym, żeby w prasie tylko takie drobne błędy były.
Marek Cudek jest teraz aktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 08-02-19, 19:50   #9 (permalink)
Redaktor Boxing.pl
  
 
Zarejestrowany: Feb 2010
Postów: 6894
Nominowany 4 razy w 4 Tematach
Nominated Art. Miesiąca - Nagród: 2
Domyślnie

Cytat:
Napisał Krystian Sander Zobacz post
Ogólnie na Twitterze jest trochę krytyki za Browne'a jako opcja dla Wacha, bo ma on jednak walkę z Allenem w UK.
Ja bym za Chiny nie chciał oglądać Wacha z Browne'em, nudziarstwo do kwadratu. Reszta zestawień brzmi bardzo sensownie, nie obraziłbym się na żadne z nich.
Tejksio jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 08-02-19, 23:54   #10 (permalink)
champion
  
 
Zarejestrowany: Mar 2015
Postów: 4213
Nominowany 0 razy w 0 Tematach
Art. Miesiąca - Nagród: 0
Domyślnie

Cytat:
Napisał Marek Cudek Zobacz post
Mnie wpieniają takie podjazdy zakompleksionych chłopaczków. Fajnie, że ktoś pisze o boksie na Weszło, nawet dość sensownie, ale delikatnie mówiąc, jego teksty nie wybiegają poza oczywistości (w przeciwieństwie do wywiadów Kęski, którego szybko wyrwali z Weszło). Darek czasem coś walnie, często ma konkretne i nieco odosobnione stanowisko , ale helou, przydałoby się więcej szacunku ze strony kogoś, kto pisze kompozyty z zagranicznej prasy.

Co do faktów, oczywiście wszystko prawda, ale chciałbym, żeby w prasie tylko takie drobne błędy były.
Akurat K.B - jesli to o niego chodzi - to naprawde w porządku facet, merytoryczny i oddany naszemu sportowi po całości. W jego wypowiedzi nie bylo i tym razem niczego złego. tylko uwaga,którą pan Darek przyjmie na klate bez problemu. Po prostu facet zapomnial o walce Browne'a z Allenem i tyle.. Nie kazdy żyje portalem. A pan Darek robi niesamowitą robote!
mat.d jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Komentarz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Włączony
Trackbacks are Włączony
Pingbacks are Włączony
Refbacks are Wyłączony

Skocz do forum

Podobne wątki
Temat Autor wątku Forum Komentarzy Ostatni post / autor
Historia dębickiego pięściarstwa - książka PiotrKrysiak Boks w Polsce 1 25-03-17 05:27
Książka o losach Lou Duvy: Lou wierzył, że Gołota zdobędzie wszystkie pasy Krystian Sander Newsy 15 16-01-17 23:06
Lista życzeń Tarvera eMCe Newsy 4 02-01-12 18:20


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 17:01.


Powered by vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.