boks, forum, zobacz
Wróć   boks, forum, zobacz > BoxingForum > Publicystyka

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się tutaj    

Komentarz

Narzędzia wątku Wygląd

stare 19-01-19, 12:23   #1 (permalink)
Redaktor Boxing.pl

Nominowany 467 razy w 136 Tematach
Nominated Art. Miesiąca - Nagród: 38
Domyślnie Autorski ranking wagi junior średniej - styczeń 2019

Jako wielki zwolennik wagi junior średniej pokusiłem się o przedstawienie swojego rankingu tej silnej, konkurencyjnej dywizji. Z moimi wyborami możecie się oczywiście nie zgadzać, z chęcią zapoznam się z Waszą interpretacją czołowej 10-tki w limicie do 154 funtów. Słowo o kryteriach - jakość pokonanych rywali, styl zwycięstw i porażek, a także oczywiście umiejętności ogólne - wszystko widziane moim okiem, subiektywnie. Zaczynamy!

1. Jarrett Hurd - Bezsprzeczny numer jeden. Za "Swiftem" przemawia tak jakość rywali, jak i styl zwycięstw. Obok mocno promowanych braci Charlo na amerykańskiej ziemi uchował się pięściarz bardzo nietuzinkowy. Hybryda stylowa o potężnych jak na limit 154 funtów gabarytach. Hurd nie unika wyzwań i w wieku 28 lat ma już na koncie wygrane nad Tonym Harrisonem, Erislandy Larą czy Austinem Troutem. Pierwszy kilka tygodni temu pokonał Jermella Charlo, drugi nie bez powodu był unikany przez najlepszych w tej wadze, trzeci zaś obu bliźniakom dał bardzo trudne walki, a moim skromnym zdaniem w starciu z Jermallem zasłużył nawet na remis. Hurd z całą trójką wygrał w dobrym, przekonującym stylu. Apropo stylu - ten należący do Hurda nie sprzyja ani długiemu zachowaniu zera po stronie porażek, ani wydłużeniu swojego prime. Póki co "Swift" ma się jednak bardzo dobrze i biada każdemu, kto staje na jego drodze. Pięściarz znakomity, choć wciąż chyba lekko niedoceniany.

2. Erislandy Lara - Kubańczyk długo starał się zostać choćby średniej wielkości gwiazdą na rynku amerykańskim, ale ostatecznie ta sztuka mu się nie udała. Uciekinier z Guantanamo, mimo bardzo dużych umiejętności, sam po części jest sobie winien - niemało walk z jego udziałem nie trzymało w napięciu, nie zawsze miał on ochotę robić w ringu więcej, aniżeli potrzeba mu do zwycięstwa. Tak wysokie miejsce "American Dream" zawdzięcza w moim rankingu fantastycznej bitwie z Jarrettem Hurdem, któremu nikt dotąd nie postawił twardszych i trudniejszych warunków. Poza tym Lara w październiku 2017 roku bardzo pewnie i bez żadnych problemów wypunktował niepokonanego wówczas Terrella Gaushę. Wybitny kubański technik w marcu stanie przed bardzo dużym wyzwaniem, jakim bez wątpienia będzie walka z Brianem Castano. Na dziś Erislandy to wciąż ścisła czołówka w 154 funtach.

3. Tony Harrison - Kompletnie nie wierzyłem w to, że Tony może jeszcze wdrapać się do górnej części pierwszej 10-tki wagi junior średniej. Po porażkach przed czasem z Jarrettem Hurdem i Willie Nelsonem wydawał się on być bokserem zweryfikowanym, z ograniczeniami. W najważniejszej walce swojej kariery Harrison miał jednak świetny game plan, którym zamaskował swoje wady, uwypuklając atuty. Dało to w efekcie punktowy triumf nad mocno promowanym Jermellem Charlo. Walka była wprawdzie bardzo bliska, ale moim zdaniem w zwycięstwie "Super Bada" nie ma żadnych kontrowersji. Dobra technika, znakomity jab i świetnie dobrana taktyka - to była zupełnia inna twarz Tony'ego Harrisona.

4. Jermell Charlo - W opinii większości kibiców Jermell nie czyni spodziewanych postępów, w czym nie pomaga mu jego krewki charakter. Nie brakuje opinii, że jego brat Jermall chłonie wiedzę w sposób bardziej naturalny, jest też w nim więcej pokory. Jakbyśmy jednak na to nie spojrzeli, dwie ostatnie walki powinny dać Charlo sporo do myślenia. Nie zachwycił w starciu z Austinem Troutem (choć wygrał), w pewnym sensie zawiódł w potyczce z Tonym Harrisonem (choć walka była do bólu równa). Kreowanie akcji w dystansie miało być jego dużym atutem, tymczasem obejrzeliśmy dość niecierpliwy, monotonny boks w jego wykonaniu. Na uwagę w ostatnich zdobyczach Jermella zasługuje z pewnością błyskawiczny nokaut na Ericksonie Lubinie, wówczas świetnie rokującym prospekcie.

5. Jaime Munguia - Meksykański, rosły siłacz, czempion WBO, robi prawdziwą furorę w wadze junior średniej. Jaime posiada ogromną łatwość zadawania mocnych ciosów, a nieustanny ciąg na rywala wyssał chyba z mlekiem matki. Najcenniejszym zwycięstwem na koncie młodziana jest triumf nad Liamem Smithem. Oldschoolowy, trzymający w napięciu, znakomity bój nie został należycie doceniony, a szkoda, bo było to widowisko nie lada. Braki w obronie Mungui strasznie rzucają się w oczy, ale by je uwypuklić, trzeba poradzić sobie najpierw z jego ogniem. Do dziś nikomu się to jeszcze nie udało.

6. Julian Williams - "J Rock" wydaje się mieć wszystko, by okupować nawet nieco wyższe rejony rankingu, jednak na ten moment moim zdaniem brakuje mu jednego, cennego, nie zostawiającego wątpliwości zwycięstwa. Z Ishe Smithem w mojej opinii ciut lepiej od niego poradził sobie Tony Harrison, Nathaniel Gallimore dał Julianowi niezłą, choć przegraną walkę, jednak już z Patrickiem Teixeirą został zdeklasowany. W tych okolicznościach Williams moim zdaniem nie zasługuje na miejsce wyższe niż 6-7 w tej dość ciasnej układance, jednak jest to bez wątpienia czołówka wagi junior średniej. Bokser dobrze wyszkolony, czujący się dobrze we wszystkich dystansach. Za kilka miesięcy Julian stanie w szranki z Jarrettem Hurdem i będzie miał wszystko w swoich rękach, by spełnić marzenia. Faworytem tej walki na pewno jednak nie będzie.

7. Brian Carlos Castano - Argentyński swarmer to jeden z bardziej widowiskowych pięściarzy w tej dywizji. Nieustanny pressing, ciągłe wrzucanie wyższej przerzutki i głód krwi - tak można po krótce scharakteryzować 29-latka. Castano swoją pozycję wypracował sobie na ringach francuskich, gdzie pokonał Cedrica Vitu i Michela Soro. Szczególnie ta druga walka była prawdziwą ucztą dla fana i jest to zarazem najcenniejszy triumf w karierze boksera z Ameryki Południowej. W odróżnieniu od Jarretta Hurda czy Jaime Mungui, Castano nie imponuje warunkami fizycznymi. Jego wzrost w portalu BoxRec (185 cm) jest wyraźnie zawyżony, być może nawet o 10 cm. Dużymi krokami zbliża się walka Argentyńczyka z Erislandym Larą. Nie mam wątpliwości, że "El Boxi" ze swoim stylem zapewni Kubańczykowi długą noc. Warto wspomnieć, że z presją Argentyńczyka problemy miał w czasach amatorskich choćby znakomity Serhij Derewianczenko. Castano wygrał wówczas na punkty, moim zdaniem po lekko gospodarskim werdykcie, jednak pokazał się z bardzo dobrej strony na tle górującego fizycznie, znakomitego technicznie rywala.

8. Michel Soro - Niezwykle solidny Francuz walczy praktycznie tylko w Europie, nad czym można ubolewać. Cała elita wagi junior średniej stacjonuje w USA i byłoby wspaniale wmiksować 31-letniego Soro w to towarzystwo. Świetna, minimalnie przegrana walka z Brianem Castano, a następnie seria trzech zwycięstw z rzędu. Francuz zasługuje na dużą walkę w roku 2019.

9. Kell Brook - Brytyjczyk po przejściu do 154 funtów mierzył się dotąd z dwoma bardzo przeciętnej klasy rywalami. "Special K" moim zdaniem, po bardzo bolesnych klęskach z Giennadijem Gołowkinem i Errolem Spencem, został w boksie tylko po to, by wzmocnić swoje konto przed emeryturą. W wadze junior średniej Kell nie musi się już katować zbijaniem wagi, ale nie mam wątpliwości, że walki z czołówką nie chodzą mu po głowie. Brook najlepsze ma za sobą, a kluczem do jego bokserskiej trumny było wyjście do Spence'a po laniu z rąk "GGG". Pozostaje mu zaczekać na Amira Khana i udać się na bokserski odpoczynek. Po namyśle uznałem jednak, że brytyjski weteran znajdzie się w moim rankingu wagi junior średniej, pewnej klasy wciąż nie można mu odmówić.

10. Jeison Rosario - Pięściarz zupełnie pomijany przez media bokserskie w USA, nie mówiąc o tych w naszym kraju. "Banana" ma zaledwie 23-lata, a w USA debiutował walką z Nathanielem Gallimorem. Przegrał to starcie przed czasem, ale najlepsze miało dopiero nadejść. Najpierw zwycięstwo w dobrym stylu nad Justinem DeLoachem, próbującym odbudować się po porażce, mającym wciąż wysokie aspiracje (Justin dwukrotnie liczony), następnie prawdziwa lekcja seniorskiego boksu dla Jamontaya Clarka, niepokonanego Amerykanina. Ostatecznie amerykański prospekt uległ Rosario na punkty, lądując po drodze na deskach, nie mając w tym starciu nic do powiedzenia. Jeison wyglądał na tle Clarka na boksera bardzo dojrzałego i zdecydowanie silniejszego. Siła fizyczna i cios to bez wątpienia główne atuty boksera z Dominikany. Być może miejsce w rankingu trochę na wyrost, ale moim zdaniem w pewnym sensie zasłużone i do obrony. Choć nikt na niego nie stawiał, to zastopował on kariery dwóch prospektów ze Stanów Zjednoczonych.

Opracowanie: Krystian Sander

Krystian Sander jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 19-01-19, 13:21   #2 (permalink)
champion

Nominowany 0 razy w 0 Tematach
Art. Miesiąca - Nagród: 0
Domyślnie

Gdzie widziałbyś Stricza po jego zejściu kategorie niżej?
Szymon Aleksandrowicz jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 19-01-19, 13:23   #3 (permalink)
champion

Nominowany 161 razy w 44 Tematach
Nominated Art. Miesiąca - Nagród: 17
Domyślnie

Świetne zestawienie.

W wątku o Larze, skorygowałbym jedno zdanie
Marek Cudek jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 19-01-19, 13:27   #4 (permalink)
Redaktor Boxing.pl

Domyślnie

Cytat:
Napisał Marek Cudek Zobacz post
Świetne zestawienie.

W wątku o Larze, skorygowałbym jedno zdanie
Które?

Cytat:
Napisał Szymon Aleksandrowicz Zobacz post
Gdzie widziałbyś Stricza po jego zejściu kategorie niżej?
Dobre pytanie. Gdyby stoczył jakieś walki po powrocie, to byłoby na czym oprzeć swój typ i byłaby inna dyskusja. Natomiast po wygranej, bardzo bliskiej walce z Culcayem, a także bliskiej walce z Jacobsem miejsce w 10-tce by mu się zapewne należało. Ale nie w top 5 na pewno.

stare 19-01-19, 13:51   #5 (permalink)
champion

Domyślnie

Świetne zestawienie. Osobiście słabo orientuje się w tej kategorii wagowej, ale moja wiedza uległa poszerzeniu.
Szymon Aleksandrowicz jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 19-01-19, 14:48   #6 (permalink)
bum

Domyślnie

Dobra lista. Jest szansa, że pojawią się podobne dotyczące innych kategorii wagowych? Z chęcią bym poczytał
teofano jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 19-01-19, 14:59   #7 (permalink)
Redaktor Boxing.pl

Domyślnie

Cytat:
Napisał teofano Zobacz post
Dobra lista. Jest szansa, że pojawią się podobne dotyczące innych kategorii wagowych? Z chęcią bym poczytał
Kto wie. Może Konrad, Andrzej czy Darek dołączą się. W pojedynkę byłoby ciężko ogarnąć tyle kategorii, a mało w której mam tak dobre rozeznanie jak w 154.

stare 19-01-19, 15:07   #8 (permalink)
Super Moderator

Domyślnie

Dobry pomysł na artykuł, świetnie wykonane. Krystian zróbcie coś o wadze średniej tam, moim zdaniem jeszcze większe pole do popisu.
Rockefeller jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 19-01-19, 15:14   #9 (permalink)
champion

Nominowany 161 razy w 44 Tematach
Nominated Art. Miesiąca - Nagród: 17
Domyślnie

Cytat:
Napisał Krystian Sander Zobacz post
Które?
Ja bym napisał "fantastycznej bitwie", taką mam stylówę

________

Tak, teraz brzmi lepiej K.S
Marek Cudek jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 19-01-19, 15:56   #10 (permalink)
Felietonista

Nominowany 263 razy w 66 Tematach
Nominated Art. Miesiąca - Nagród: 24
Domyślnie

Jak łatwo sprawdzić mój ranking w zakresie pierwszej 10. jest bardzo zbliżony do rankingu Krystiana. Jedyne różnice to:
1. Castano mam na 3 miejscu i gotów jestem upierać się przy tak wysokim miejscu Argentyńczyka. Uważam go za wielki talent i sadzę, że 2 marca potwierdzi go zwyciężając Larę.
2. Soro mam przed Williamsem.
3. Na 10 miejscu mam Austina Trouta. Myślę, że dla Rosario jeszcze za wcześnie na TOP10, tym bardziej że wypadałoby postawić przed nim Gallimore'a, który go znokautował i Teixeirę, który pokonał Gallimore'a.
Dariusz Chmielarski jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Komentarz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady postowania