stare 19-09-18, 12:43   #1 (permalink)
Felietonista

Nominowany 263 razy w 66 Tematach
Nominated Art. Miesiąca - Nagród: 24
Domyślnie Teraz Polska

Rok 2018 jak dotąd układa się dla polskiego boksu zawodowego bardziej pomyślnie, niż parę lat poprzednich. Trudno jednak być optymistą, zwłaszcza w dłuższej perspektywie. Młodych polskich utalentowanych pięściarzy nie widać i za kilka lat można spodziewać się ogromnej luki pokoleniowej skutkującej ostrą zapaścią naszego boksu. Nie będzie komu zastąpić już nie tylko Adamka i Włodarczyka, ale także Głowackiego, Masternaka, Fonfary czy Sulęckiego. Czy można coś poradzić na taki stan rzeczy?

Jest wiele przyczyn, z powodu których Polska nie tylko nie może się przebić do grupy krajów przodujących w światowym boksie zawodowym, ale stopniowo traci miejsce nawet w drugiej lidze. Część z nich jest jasna dla każdego, ale ja chcę wspomnieć o dwóch, o których mówi się rzadko, a może nawet wcale. Pierwsza sprawa to demografia. W latach 80. XX wieku w Polsce średnio rodziło się 700.000 dzieci rocznie, ale w latach 90. już tylko 400.000. Odejmując tych małolatów, którzy z rodzicami wyemigrowali do Wielkiej Brytanii, Irlandii itp. itd. mamy więc dzisiaj młode pokolenie o połowę mniej liczne, niż jeszcze 10 lat temu. Tym samym liczba potencjalnych talentów sportowych, w tym bokserskich jest także o połowę mniejsza. Można ich ilość uzupełniać tylko drogą repatriacji lub asymilacji, przy czym trzeba mieć oczy otwarte zarówno na Zachód, jak i na Wschód. Długo niedoceniany Adam Kownacki w pięknym stylu wywalczył sobie miejsce w światowej czołówce wagi ciężkiej. Ma 2 obywatelstwa, ale w Boxrecu figuruje jako pięściarz USA (w polskiej i angielskiej Wikipedii jako bokser polsko-amerykański, a w rosyjskiej i niemieckiej jako bokser USA polskiego pochodzenia). Być może świat bardziej dostrzegłby jego polskość, gdyby raz lub dwa wystąpił w kraju pochodzenia. Parę lat temu wyraził chęć startu w Polsce na gali Polsat Boxing Night, ale go spławiono, „bo źle się prezentował”. To był duży błąd, który jednak jest ciągle do naprawienia. Ze Wschodu mamy ogromnie utalentowanego Fiodora Czerkaszyna i być może doczekamy stamtąd kolejnych prospektów. Pozostaje kwestia, czy polscy kibice zaakceptują takich „przyszywanych” rodaków. Mam nadzieję, że tak i w przyszłości chciałbym być dumny z osiągnięć polskich bokserów urodzonych na Ukrainie, w Rosji lub w Kazachstanie. Jak z polskimi korzeniami, to lepiej, ale jak bez nich, to też dobrze.

Druga rzecz, o której chciałem wspomnieć, to brak w polskim boksie zawodowym jednoznacznie pozytywnego wzorca do naśladowania. Wzorca sukcesu sportowego i finansowego, takiego jak w skokach narciarskich Adam Małysz, który przyciągnął do tego sportu rzesze następców. Z różnych powodów nie są nimi ani Dariusz Michalczewski, ani Andrzej Gołota, ani Tomasz Adamek. Tym bardziej nie są i nie będą idolami dla młodzieży wiecznie sfrustrowany i borykający się z problemami osobistymi Krzysztof Włodarczyk, ani gubiący złote łańcuchy na karaibskich plażach Artur Szpilka. Może gdyby znalazł, a nie zgubił byłoby inaczej? Wciąż bezskutecznie czekamy na pięściarza, który potrafiłby zafascynować miliony Polaków i ponownie uczynić boks polskim sportem narodowym, jak w latach 50. i 60. minionego stulecia.

Niewątpliwym sukcesem polskiego boksu zawodowego w 2018 jest udział dwóch naszych pięściarzy, Mateusza Masternaka i Krzysztofa Głowackiego w drugim sezonie turnieju World Boxing Super Series w wadze cruiser. Na razie nie ma mowy o sukcesie sportowym, a jedynie o organizacyjnym i to w umiarkowanej skali. Skala byłaby większa, gdyby polscy promotorzy „poszli za ciosem” i chociaż spróbowali starać się o to, żeby przynajmniej jedna z toczonych z udziałem Polaków walk ćwierćfinałowych odbyła się w Polsce. Nie ukrywam, że liczyłem w tej kwestii przede wszystkim na Mateusza Borka i Polsat. Aż się prosiło, żeby jesienne wydanie kolejnej Polsat Boxing Night okrasić „wisienką na torcie” w postaci starcia Masternaka z Yunierem Dorticosem. Zamiast w Warszawie, czy w Katowicach, Polak z Kubańczykiem będą walczyć w Orlando na Florydzie. Zapewne przy bardzo nielicznej widowni lub na undercardzie jakiejś przebrzmiałej gwiazdy wagi półśredniej w rodzaju Andre Berto lub Brandona Riosa.

Co się odwlecze, to nie uciecze. Mam nadzieję, że przynajmniej jeden z Polaków przejdzie do półfinałów, a potem do finału. To byłaby szansa, jakiej polski boks zawodowy jeszcze nigdy nie miał. Wygranie turnieju przez Masternaka lub Głowackiego, idąca w grube miliony nagroda dla zwycięzcy oraz półfinał i finał turnieju WBSS w Polsce (czyli tak, jak w poprzednim sezonie w Rosji) mogą być dla polskiego boksu momentem pozytywnego przełomu. To byłoby nie tylko spełnienie marzeń kibiców, ale także solidna podstawa do tego to, żeby setki lub tysiące utalentowanych polskich chłopaków wybrało w przyszłości boks jako tę dyscyplinę sportu, którą warto uprawiać. Takiej szansy nie wolno zmarnować.

Dariusz Chmielarski jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 20-09-18, 09:20   #2 (permalink)
prospect

Nominowany 0 razy w 0 Tematach
Art. Miesiąca - Nagród: 0
Domyślnie

Demografia to temat mocno naciągany. 400 tys. ludzi to ogromne morze. Ukraina ma 42 mln a Polska 38. Na temat bokserów obu krajów nie ma co pisać.
kretos jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 20-09-18, 10:19   #3 (permalink)
prospect

Domyślnie

Wątpię, żeby jakiś przybysz zza wschodu się przyjął. Chociaż Izu jest, jednak wydaje mi się, że to inna bajka.

Pamiętajmy, że boks zawodowy to nie do końca sport i nawet bez sukcesów amatorskich, można promować zawodników na wielkie gwiazdy boksu zawodowego. Wystarczy zobaczyć ilość sukcesów naszych zawodników.

Czy autor świadomie nie wspomniał o tych, którzy ostatnio przeszli na pro: Bodzioch oraz Jakubowski?
Paweł Sawicki jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 20-09-18, 10:49   #4 (permalink)
Felietonista

Domyślnie

Cytat:
Napisał kretos Zobacz post
Demografia to temat mocno naciągany. 400 tys. ludzi to ogromne morze. Ukraina ma 42 mln a Polska 38. Na temat bokserów obu krajów nie ma co pisać.
Boks to sport ludzi biednych i nawet z tego powodu nie ma co porównywać Ukrainy i Polski. Są oczywiście wyjątki jednostkowe i są wyjątki narodowe. Np. Wielka Brytania, gdzie zapanowała moda na boks i garną się do niego nawet dobrze wykształceni ludzie z zamożnych rodzin. Marzy mi się, żeby taka moda zapanowała w Polsce, ale do tego potrzebny jest duży i dobrze nagłośniony w mediach sukces.

stare 20-09-18, 10:57   #5 (permalink)
Felietonista

Domyślnie

Cytat:
Napisał Paweł Sawicki Zobacz post
Wątpię, żeby jakiś przybysz zza wschodu się przyjął. Chociaż Izu jest, jednak wydaje mi się, że to inna bajka.

Pamiętajmy, że boks zawodowy to nie do końca sport i nawet bez sukcesów amatorskich, można promować zawodników na wielkie gwiazdy boksu zawodowego. Wystarczy zobaczyć ilość sukcesów naszych zawodników.

Czy autor świadomie nie wspomniał o tych, którzy ostatnio przeszli na pro: Bodzioch oraz Jakubowski?
Czerkaszyn ma podobno jakieś tam polskie korzenie w 25%. Istotniejsze jednak jest to, że szybko nauczył się poprawnie mówić po polsku i wyraźnie widać u niego chęć do asymilacji. Myślę, że tacy bokserzy szybko zyskają sympatię i akceptację, jak ludzie usłyszą ich wypowiedzi w telewizji. Oczywiście najważniejszy jest talent, bo zasymilowanych bumów i przeciętniaków nam nie trzeba.

Życzę Bodziochowi i Jakubowskiemu jak najlepiej, ale na mój gust to oni nie są materiałem na mistrzowski poziom w zawodowym boksie.

stare 20-09-18, 11:54   #6 (permalink)
Redaktor Boxing.pl

Nominowany 467 razy w 136 Tematach
Nominated Art. Miesiąca - Nagród: 38
Domyślnie

Cytat:
Napisał Gwahu Zobacz post
.
Hiszpania to kraj porównywalny do Polski, nawet trochę większy i bogatszy, boks nie stoi u nich na wyższym poziomie. Po co zmieniać coś na siłę?
A Brazylia jest o wiele większa i ludzi tam więcej żyje, a boks jest tam na poziomie bardzo niskim, tylko co z tego? My chyba mamy trochę inne ambicje niż Hiszpania w boksie... Więcej chyba chcemy w boksie znaczyć, mamy tradycje, mamy kibiców, chcemy w tym brać udział. W tym całym bokserskim wyścigu. I mam nadzieję, że poziom szkolenia bokserów, a przede wszystkim trenerów u nas wzrośnie - gdyby to było na poziomie, to nie byłoby trzeba szukać, czy jakiś Kazach czy Rosjanin nie miał prababci z Polski.
Krystian Sander jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 20-09-18, 12:27   #7 (permalink)
champion

Nominowany 146 razy w 38 Tematach
Nominated Art. Miesiąca - Nagród: 14
Domyślnie

Nie można też pominąć rozpadu ZSRR. Od tego czasu o wiele trudniej o medale w sportach walki. Oni mają nie tylko tradycje sportowe, ale też inne podejście do wf, wiele wspaniałych trenerów, 100 lat ciągłego rozwoju kultury fizycznej, metodologii treningowej na każdym poziomie.

Od czasu kiedy na poważnie weszli do światowego boksu, czyli okresu tuż po II wojnie światowej bokserzy z byłego ZSRR są cały czas w czołówce, bez przerwy.

Wydaje mi się, że więcej dobrego dla polskiego boksu robi Jackiewicz ze swoimi białymi kołnierzykami niż cały PZB. Anglicy mają kapitalną historię, także boksu zawodowego. U nas to jest zryw po wojnie - piękne 30 lat wszechstronnego rozwoju polskiego sportu, okraszonego największymi sukcesami w lekkoatletyce, boksie, zapasach, szermierce. I pojedynczymi wyskokami w grach zespołowych (to też w sumie ciekawy temat).

Mnje intrygują przypadki wyrwania się z systemu (Bachleda, Tlałki, Fibak), sukcesów wbrew wszystkiemu.

Nasz boks tak naprawdę miał ostatnie podrygi po wyjazdach świetnego pokolenia juniorów: Gołoty, Michalczewskiego, Kosedowskiego. Podejrzewam, że to ma istotny związek z zabetonowaniem rozwoju myśli trenerskiej. Narzekamy, że młodzież nie garnie się do boksu, ale co z trenerami? Dobry trener nie musi być wybitnym bokserem, ale cóż ... o wartościowego trenera u nas chyba trudniej niż o fajnego pięściarza. Sytuacja z rozrywanym Gmitrukiem - komedia.
Marek Cudek jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 20-09-18, 13:10   #8 (permalink)
Felietonista

Domyślnie

Cytat:
Napisał Gwahu Zobacz post
Hiszpania to kraj porównywalny do Polski, nawet trochę większy i bogatszy, boks nie stoi u nich na wyższym poziomie. Po co zmieniać coś na siłę?
Przyjrzyj się takim bokserom, jak Kerman Lejarraga, Sergio Garcia, Jon Fernandez, Sandor Martin. Bardzo chciałbym, żeby Polska miała porównywalne talenty w porównywalnym wieku. Jak się nic nie zmieni, to my za 5-7 lat będziemy w zawodowym boksie w jednej lidze nie z Hiszpanią, ale z Portugalią i Grecją.

stare 20-09-18, 14:05   #9 (permalink)
champion

Domyślnie

te Twoje humorystyczne wpisy to jeszcze ujda nawet fajnie ze cos tam piszesz XD ale jakies poważne analizy to już jak wyżej XD to ilu się musi rodzic Polakow abyśmy w boksie zaistnieli xd?

Pieniadze tylko tyle i az tyle jak to będzie to będą wyniki. Może jeszcze dla ogolnego dobra narodu przydaloby się zrefoormowac system wychowania fizycznego w Polsce bo wg. mnie to poza wyjątkami w tym kraju nie istnieje.

Ile to kasy wpompowała tvp w skoki za czasów Malysza ...cos ponad 100 baniek ..cala zime weekend w weekend transmisje czy sukcesy sa czy nie ma i tak w weekend w weekend już nie licze kasy jaka musiala pojsc w reprezentacje … to bylo jak pranie mózgu ...no ale finalnie się chyba wszystkim to zwrocilo. ILe soloz wpompowal w plus lige…? Pewnie w vive kielce tez stosunkowoogromana kasa się sypie na te sukcesy...

będzie kasa to będą trenerzy, kluby , zawodnicy i sukcesy
puciu jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 20-09-18, 14:37   #10 (permalink)
Felietonista

Domyślnie

Cytat:
Napisał puciu Zobacz post
będzie kasa to będą trenerzy, kluby , zawodnicy i sukcesy
To wie każdy. Dajcie mi odpowiednią kasę, to znajdę zawodników, którzy za rok zdobędą dla Polski mistrzostwo świata w grze w pchełki. Zauważ jednak, że najpierw były sukcesy Małysza, potem ogromne zapotrzebowanie społeczeństwa na oglądanie skoków narciarskich, a dopiero potem wpompowano w tę dyscyplinę wielkie państwowe pieniądze. Dlatego tak ważne jest, żeby teraz nie zmarnować szansy, jaką mają Masternak i Głowacki i żeby przeciętny Polak mógł obejrzeć ich walki w sobotni wieczór, a nie w niedzielę o 5 rano.
Komentarz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady postowania