stare 12-09-18, 12:56   #1 (permalink)
Felietonista
2nd Place Winner (TOTM)  

Nominowany 184 razy w 47 Tematach
Nominated Art. Miesiąca - Nagród: 11
Domyślnie Człowiek z Kisangani

Minęło 229 lat od czasu, kiedy Rewolucja Francuska zapoczątkowała obalenie feudalizmu, ustroju opartego na podziale ludzi na lepiej i gorzej urodzonych. Nadal jednak miejsce urodzenia w wielkim stopniu determinuje los człowieka. Urodzić się w jakimś kraju Czarnej Afryki dotkniętym beznadziejną biedą i korupcją, a w dodatku targanym krwawymi wojnami domowymi to jak wyciągnąć Czarnego Piotrusia z talii kart. Dotyczy to także talentów sportowych. Szanse na zrobienie kariery w zawodowym boksie przez chłopaka z Konga są na pewno co najmniej 1000 razy mniejsze, niż dla jego rówieśnika urodzonego w Wielkiej Brytanii.

Demokratyczna Republika Konga, czyli dawniejszy Zair, a jeszcze wcześniej Kongo Belgijskie to na przestrzeni ostatnich 150 lat chyba jedno z najgorszych na świecie miejsc, gdzie można się urodzić i dorastać. Już Joseph Conrad pod koniec XIX wieku widział w tym kraju „jądro ciemności”, ziemię przeklętą przez Boga i oddaną we władanie szatanowi. A przecież mało jest na świecie terenów nasyconych w takim stopniu bogactwami naturalnymi, jak właśnie Kongo. Rudę miedzi, którą w Polsce wydobywa się z głębokości ok. 1000 metrów, tam można zbierać łopatą wprost z powierzchni i to w olbrzymich ilościach. A do tego 30% światowych zasobów diamentów, 50% światowych zasobów kobaltu i 70% światowych zasobów koltanu, surowca bez którego nie mógłby się rozwijać przemysł komputerowy.

Lolenga Mock urodził się w 1972 roku w Kinshasie (jeśli można wierzyć oficjalnym danym, co w przypadku Afrykanów zawsze jest dość wątpliwe), ale zapewne dorastał w Kisangani, gdzie w latach 1991-1992 stoczył swe pierwsze 3 zawodowe walki bokserskie (są i inne przesłanki do postawienia takiej tezy). Kisangani (za czasów kolonialnych zwane Stanleyville) to miejsce szczególne nawet jak na Kongo. To metropolia położona w samym sercu największej afrykańskiej dżungli nad Lualabą (czyli górnym biegiem rzeki Kongo) w pobliżu słynnych wodospadów Stanleya. Pod koniec panowania belgijskiego w Kongu miasto to było synonimem niewyobrażalnego bogactwa, jakiego dorobili się na handlu diamentami, kością słoniowa, kawą, bawełną i kauczukiem zamieszkali tam belgijscy kolonizatorzy. Podobno na ulicach Kisangani można było wówczas ujrzeć Rolls-Royce'a z większa częstotliwością niż w jakimkolwiek innym mieście świata. W późniejszych czasach stało się ono symbolem krwawych rzezi dokonywanych w tym rejonie Konga przez strony biorące udział w kongijskich wojnach domowych. Agencja Reutera w 2002 roku donosiła: „Kanibalizm, gwałty, tortury i porwania były stosowane jako broń w niedawnych walkach w Kongu – twierdzi ONZ. Organizacja przeprowadziła dochodzenie w sprawie wydarzeń, które miały miejsce w dżungli północno-wschodniego Konga. Jak ustalono, sprawcami tortur i gwałtów byli bojownicy popieranego między innymi przez Ugandę Ruchu Wyzwolenia Konga. Wycinali serca i inne narządy swoich ofiar i kazali rodzinom je zjeść. Jedną małą dziewczynkę zabito, pocięto na małe kawałki i zjedzono – mówiła rzeczniczka ONZ Patricia Tome”.

Lolengi Mocka wówczas już w Kisangani nie było. Przez całą dekadę lat 90. tłukł się po galach boksu zawodowego od Wybrzeża Kości Słoniowej po Kenię i RPA. Tłukł się zapewne w dosłownym tego słowa znaczeniu, czyli jakimiś autobusami rzęchami po wyboistych i błotnistych afrykańskich drogach, bo nie wierzę, że stać go wówczas było na bilety lotnicze. Tłukł się z nadzieją, że na ringu w Abidżanie, Kampali lub Nairobi ktoś go dostrzeże i zaproponuje kontrakt na walkę w Europie, co dla afrykańskiego chłopaka oznaczało przepustkę do raju. Szczęście uśmiechnęło się do Mocka w 2000 roku, gdy z bilansem walk 21-2 został zaproszony do Danii w celu stoczenia pojedynku z tamtejszym prospektem Jesperem Kristiansenem. Mock, naturalny bokser wagi średniej musiał walczyć z cruiserem, ale ze swego zadania wywiązał się najlepiej, jak mógł i tak, jak tego od niego oczekiwano, czyli przegrał na punkty w dobrym stylu. Zaprocentowało to 2 lata później kolejną walką w Danii, znowu z prospektem wagi cruiser Lasse Johansenem. Wynik był podobny, ale tym razem Lolenga Mock już do Afryki nie wrócił. Pozostał w Danii i po pewnym czasie otrzymał obywatelstwo tego kraju.

Nie udało mi się pozyskać informacji odnośnie okoliczności, w jakich Mock został Duńczykiem. Sądzę jednak, że zapewne na wstępie uzyskał w Danii status uchodźcy, jako że w jego rodzinnym kraju trwała wówczas (1998-2003) II wojna domowa w Kongu zwana też Wielką Wojną Afrykańską. Mało kto wie, że był to najbardziej krwawy konflikt na świecie od zakończenia II Wojny Światowej, w którym śmierć poniosło 5,5 miliona ludzi. W każdym razie podstawy do przyznania azylu Mockowi były, a Skandynawowie zawsze byli chętni do pomagania potrzebującym tego bliźnim z odległych stron. W Europie Mock rozpoczął pracę w swoim fachu, czyli w zawodzie journeymana wynajmowanego do tego żeby przegrać z faworytem gospodarzy. Planowo poniósł porażkę w Niemczech z Kaiem Kurzawą, a we wrześniu 2003 zameldował się w Wielkiej Brytanii w charakterze mięsa armatniego dla wschodzącej gwiazdy brytyjskiego boksu Davida Haye'a.

Warto nad tym pojedynkiem zatrzymać się dłużej, a nawet go obejrzeć:

Gorąco do tego zachęcam, ale jednocześnie nie mogę się powstrzymać od przyjemności opisania i skomentowania tej walki. 23-letni wówczas Haye, amatorski wicemistrz świata z Belfastu 2001 (w finale przegrał z Odlanierem Solisem) jako zawodowiec odniósł do tamtej pory 6 zwycięstw przed czasem i nie wyobrażał sobie, że z Mockiem miałoby być inaczej. Od pierwszego gongu rozpoczął polowanie na nokaut i już w połowie 1 rundy rzucił rywala na deski. Zwykle spokojnie boksujący swoje Kongijczyk podjął rękawicę i w efekcie otrzymaliśmy jedną z ciekawszych walk „na urwanie głowy” w XXI wieku. Niespodziewanie w 2 rundzie to faworyt wylądował zamroczony na dechach i przetrwał jedynie dzięki tolerancji sędziego ringowego dla jego fauli, w tym rzucenia się na rywala tygrysim skokiem i doprowadzenia do obustronnego upadku. W 4 rundzie ostro atakujący Mock nadział się na kontrę hakiem i ponownie zapoznał się z matą, a sędzia skwapliwie poddał go, chociaż Kongijczyk nie wyglądał na niezdolnego do kontynuowania walki. Publiczność przyjęła tę decyzję gwizdami, a Lolenga Mock zanotował pierwsza i jedyną porażkę przed czasem. Z drugiej strony można jednak stwierdzić, że z finansowego punktu widzenia wyszło to Kongijczykowi zapewne na dobre, bo jako pogromca Haye'a długo czekałby na następne oferty.

Kolejna dekada zeszła coraz bardziej zaawansowanemu wiekowo Mockowi na toczonych z niedużą częstotliwością walkach w charakterze ekskluzywnego journeymana. Walczył i przegrywał na punkty z tak znanymi rywalami, jak Lucian Bute, Stjepan Bozić, Gabriel Campillo i Dawid Kostecki. Jednak z takimi z trochę niższej półki zaczął odnosić zwycięstwa, zwłaszcza „u siebie” w Danii. Pokonał między innymi Mouhameda Ali Ndiaye i Giovanniego De Carolisa oraz zdobył pas EBU EU w kategorii super średniej. W pojedynku o analogiczny tytuł w półciężkiej uległ Erikowi Skoglundowi w październiku 2013. Miał wówczas 41 i pół roku. Przez kolejnych 26 miesięcy nie pojawiał się w ringu i uważano, że zakończył swą bogatą karierę.

Jednak ambitny „człowiek z Kisangani” jeszcze raz sprawił wszystkim niespodziankę. On nie zamierzał kończyć kariery, ale postanowił dopiero na dobre ją rozpocząć. Powrócił w swej optymalnej kategorii super średniej i w grudniu 2015 zwyciężył niepokonanego dotąd Włocha Alessandro Sinacore. W 2016 pokonał kolejno Jorge Silvę, Davida Zegarrę, Patricka Mendy'ego, Derricka Findleya., Nicolasa Diona i Rubena Eduardo Acostę. W 2017 dorzucił do bilansu skalpy Dereka Edwardsa, Luke'a Blackledge'a i Romana Szkarupy. Wreszcie w styczniu 2018 w Kopenhadze pewnie wypunktował byłego mistrza świata interim WBA w średniej Dmitrija Czudinowa, wcześniej pokonanego jedynie przez Chrisa Eubanka Juniora. W najbliższą sobotę w Ludwigshafen ponad 46-letni Lolenga Mock zmierzy się z Avni Yildirimem z Turcji, niedawnym uczestnikiem cyklu World Boxing Super Series w wadze super średniej. Aż strach pomyśleć, co będzie, gdy i tym razem wygra. Chyba byłaby pora na jakiś title shot do światowego pasa w super średniej. Nawet jednak jeżeli Kongijczyk przegra, to jego bokserskie dokonania i tak zasługują na szacunek i podziw. Jestem głęboko przekonany, że gdyby urodził się i w młodości trenował w Wielkiej Brytanii, Meksyku lub USA, to dzisiaj widzielibyśmy w nim kogoś na miarę Bernarda Hopkinsa.

Powyższy tekst dedykuję koledze Tejksiowi wraz z najlepszymi życzeniami.

Dariusz Chmielarski jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 12-09-18, 14:35   #2 (permalink)
Redaktor Boxing.pl

Nominowany 443 razy w 127 Tematach
Nominated Art. Miesiąca - Nagród: 35
Domyślnie

Darku, dobrze mieć Cię na Boxing.pl! Uwielbiam te Twoje teksty, gdzie boks łączony jest też z innymi dziedzinami. Zawsze się czegoś można dowiedzieć.
Krystian Sander jest teraz aktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 12-09-18, 17:09   #3 (permalink)
prospect

Nominowany 0 razy w 0 Tematach
Art. Miesiąca - Nagród: 0
Domyślnie

Niesamowita sprawa. Super artykuł. Dla mnie gość był anonimowy. Nie interesowałem się boksem w tamtym okresie. Cieszę się, że to nadrobiłem. Co do walki z Haye, nie wiedziałem, że Brytyjczyk miał już wcześniej nieco podobny podobny pojedynek do tego z Bellew tylko, że tym razem zakończony happy endem. Przy pomocy sędziego. Za dużo mają władzy. Powinno się móc szybko jakoś od takich decyzji odwoływać.
Marcin Mądry jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 12-09-18, 19:33   #4 (permalink)
champion

Domyślnie

Darku, dziękuję bardzo. Takie teksty mógłbym czytać codziennie. Brawo za wykonanie, a także za poświęcony bezinteresownie czas. I niech ktoś teraz powie, że boks nie rozwija i nie poszerza horyzontów. Jeżeli nie masz nic przeciwko, to mogę czasem podrzucić jakiś wątek, jeżeli wyda mi się ciekawy. Nie chciałbym się Tobą wysługiwać, ale sam nie czuję się mocny w pisaniu artykułów. Podoba mi się natomiast Twoje niejednotorowe myślenie oraz to, że nie piszesz o rzeczach oczywistych i o których wszyscy wiedzą. Gdyby mi się coś rzuciło w oczy, chętnie służę pomocą, jeśli miałbyś takie życzenie.
Tejksio jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 12-09-18, 20:08   #5 (permalink)
challenger

Domyślnie

Good shit nie ma co. A czemu tylko Tejksiowi a nie np. mnie? :D
LegiaPany jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 12-09-18, 20:23   #6 (permalink)
Felietonista

Domyślnie

Cytat:
Napisał LegiaPany Zobacz post
Good shit nie ma co. A czemu tylko Tejksiowi a nie np. mnie? :D
Bo Tejksio podrzucił mi ten temat.

stare 12-09-18, 20:26   #7 (permalink)
Felietonista

Domyślnie

Cytat:
Napisał Tejksio Zobacz post
Darku, dziękuję bardzo. Takie teksty mógłbym czytać codziennie. Brawo za wykonanie, a także za poświęcony bezinteresownie czas. I niech ktoś teraz powie, że boks nie rozwija i nie poszerza horyzontów. Jeżeli nie masz nic przeciwko, to mogę czasem podrzucić jakiś wątek, jeżeli wyda mi się ciekawy. Nie chciałbym się Tobą wysługiwać, ale sam nie czuję się mocny w pisaniu artykułów. Podoba mi się natomiast Twoje niejednotorowe myślenie oraz to, że nie piszesz o rzeczach oczywistych i o których wszyscy wiedzą. Gdyby mi się coś rzuciło w oczy, chętnie służę pomocą, jeśli miałbyś takie życzenie.
Za podrzucenie ciekawego wątku zawsze będę wdzięczny, choć nie mogę obiecać, że zawsze szybko znajdę wolny czas na napisanie stosownego tekstu.

stare 14-09-18, 11:48   #8 (permalink)
challenger

Nominowany 2 razy w 1 Temacie
Domyślnie

Darku, piękna historia.

Powinieneś napisać książkę, byłaby 155 razy lepsza niż ostatnia książka Kostyry.
Marek Cudek jest teraz aktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 14-09-18, 15:46   #9 (permalink)
Felietonista

Domyślnie

Cytat:
Napisał Marek Cudek Zobacz post
Darku, piękna historia.

Powinieneś napisać książkę, byłaby 155 razy lepsza niż ostatnia książka Kostyry.
Dziękuję, Marku za słowa uznania. Napisałem już 2 książki i mam mocno skonkretyzowane pomysły na 5-6 następnych z różnych dziedzin, od historii po religię i od literatury faktu po kryminały. Tylko po co pisać, skoro i tak nikt tego nie przeczyta. Utwory takich ludzi jak ja (tzn. nie znanych z telewizji) trafiają w wydawnictwach do śmieci bez przeczytania choćby pierwszego zdania. Szanse na zaistnienie w tej dziedzinie mam mniejsze, niż chłopak z zapadłej afrykańskiej wioski na karierę w boksie zawodowym.

stare 14-09-18, 18:45   #10 (permalink)
champion

Domyślnie

Cytat:
Napisał Dariusz Chmielarski Zobacz post
Dziękuję, Marku za słowa uznania. Napisałem już 2 książki i mam mocno skonkretyzowane pomysły na 5-6 następnych z różnych dziedzin, od historii po religię i od literatury faktu po kryminały. Tylko po co pisać, skoro i tak nikt tego nie przeczyta. Utwory takich ludzi jak ja (tzn. nie znanych z telewizji) trafiają w wydawnictwach do śmieci bez przeczytania choćby pierwszego zdania. Szanse na zaistnienie w tej dziedzinie mam mniejsze, niż chłopak z zapadłej afrykańskiej wioski na karierę w boksie zawodowym.
Niestety, to prawda. Na szczęście dobrze trafiłeś
Tejksio jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Komentarz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady postowania