boks, forum, zobacz
Wróć   boks, forum, zobacz > BoxingForum > Publicystyka

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się tutaj    
Komentarz
 
Narzędzia wątku Wygląd

stare 20-08-18, 13:00   #1 (permalink)
Felietonista
  
 
Zarejestrowany: Oct 2014
Postów: 1493
Nominowany 252 razy w 61 Tematach
Nominated Art. Miesiąca - Nagród: 18
Domyślnie Najlepsi bokserzy Azji Południowej i Indochin


PAKISTAN
Pakistan nie ma tradycji bokserskich, chociaż kilku pięściarzy z pakistańskimi korzeniami z powodzeniem występowało lub występuje w barwach innych państw, przede wszystkim Wielkiej Brytanii (Amir Khan i jego młodszy brat Haroon Khan). Jeden reprezentant Pakistanu (a zarazem Korei Południowej) zasługuje na uwagę.
Waga musza
Muhammed Waseem

Waseem to wszechstronny bokser ze sporymi sukcesami na ringach amatorskich. Jako zawodowiec już w swej 9 walce dostał title shota do pasa IBF. Na ringu w Kuala Lumpur uległ nieznacznie Morutiemu Mthalane.
INDIE
Bokserzy z tego kraju w przeszłości regularnie boksowali na ringach brytyjskich, nie osiągając jednak znaczących sukcesów. Aktualnie boks zaczyna w tym kraju zyskiwać na popularności, ale tylko jeden pięściarz indyjski jest godny wzmianki
Waga super średnia
Vijender Singh

Singh ma za sobą długą i udaną karierę amatorską ozdobioną brązowymi medalami olimpiady i mistrzostw świata (w wadze średniej). Na zawodowstwie jest niepokonany w 10 walkach, z których najtrudniejszy był problematycznie wygrany pojedynek z Zulpikaerem Maimaitialim. Singh jest pięściarzem dobrze wyszkolonym technicznie preferującym boks dystansowy.
TAJLANDIA
Ojczyzna tajskiego boksu Muay Thai od lat liczy się także w klasycznym boksie, zarówno amatorskim, jak i zawodowym. Wielu pięściarzy przechodzi z Muay Thai do boksu i z powrotem lub boksuje naprzemiennie w obu dyscyplinach co powoduje, iż ich kariery bywają mało czytelne. Zamieszanie pogłębia zwyczaj występowania pod pseudonimami, zresztą często zmienianymi. W tej sytuacji daruję sobie przytaczanie sukcesów tajskich bokserów z przeszłości, ograniczając się do wyszczególnienia aktualnie najlepszych. W wagach najlżejszych Tajlandia jest pięściarską potęgą.
Waga słomkowa
Chayaphon Moonsri
(Wanheng Menayothin)
Bokser ten już przeszedł do historii pięściarstwa, wyrównując rekord 50 zwycięstw bez porażki Floyda Mayweathera Juniora. Taj z pewnością nie zmierza na tym poprzestać i już za tydzień kolejny raz będzie bronić tytułu WBC posiadanego od 2014. Jest niepodważalnym liderem kategorii słomkowej. Nigdy nie boksował poza Tajlandią.
Thammanoon Niyomtrong (Knockout CP Freshmart)
Wbrew pseudonimowi nie słynie z mocnego ciosu, ale raczej z doskonałej motoryki popartej techniką. Jest numerem 2 swojej kategorii w Tajlandii i na świecie. Od 2014 jest mistrzem świata WBA (początkowo w wersji interim). Boksował wyłącznie w Tajlandii, ale ostatnią obronę stoczył w Chinach.
Panya Pradabsri (Petchmanee Kokietgym)
Gdyby nie niezasłużona porażka w Chinach z Xiong Chaozhongiem, on również byłby niepokonany. Można mieć duże zastrzeżenia do jakości jego przeciwników.
Tanawat Nakoon (Satanmuanglek CP Freshmart)
Młoda nadzieja Tajlandii w wadze słomkowej lub wyżej. Niepokonany w 7 walkach.
Waga junior musza
Suriyan Satorn
(Kompayak Porpramook)
Bardzo rutynowany i już nieco schyłkowy bokser. Zasłynął z dwumeczu z Adrianem Hernandezem o pas WBC w latach 2011-2012. W Bangkoku wygrał z Meksykaninem przed czasem, ale w rewanżu w Meksyku poległ w 6 rundzie.
Waga musza
Komgrich Nantapech
(Eaktwan BTU Ruaviking)
W przeciwieństwie do wielu rodaków nie unika walk za granica, gdzie poniósł kilka porażek z wysokiej klasy rywalami. W 2017 przegrał na Filipinach pojedynek z Donniem Nietesem o pas IBF.
Nare Yianleang (Noknoi Sitthiprasert)
Przegrał 4 z 5 początkowych zawodowych walk, ale potem w ciągu 13 lat poniósł tylko 1 porażkę w 66 pojedynkach. W walce o pas WBA przegrał z Kazuto Ioką w Osace w 2017.
Waga super musza
Wisaksil Wangek
(Srisaket Sor Rungvisai)
Najlepszy obok Chyaphona Moonsriego bokser Tajlandii rozpoczął zawodową karierę w 2009 w Japonii i 2 pierwsze walki przegrał przed czasem. W ojczyźnie szło mu dużo lepiej i już w 2013 zdobył pas WBC, który jednak wkrótce stracił w Meksyku na rzecz Carlosa Cuadrasa w efekcie przekrętu „na kontuzję”. Tytuł odzyskał w 2017 i utrzymał do tej pory, pokonując dwukrotnie Romana Gonzaleza i Juana Francisco Estradę. Jest pięściarzem silnym fizycznie o mocnym ciosie. Uchodzi za światowego lidera swej kategorii.
Jakkrawut Majoogen (Kongfah CP Freshmart)
Ten młody bokser dorobił się bardzo ładnego bilansu z tylko jedną porażką w 2015 z rak Daigo Higi. Jest jedną z większych nadziei tajlandzkiego pięściarstwa.
Waga kogucia
Nawaphon Kaikanha (Nawaphon Por Chokchai)
Stosunkowo młody bokser o dużej ilości stoczonych i wygranych walk. Przegrał tylko raz, z Juanem Hernandezem Navarrete w pojedynku o pas WBC w muszej. W 2018 wygrał przed czasem z Amnatem Ruenrongiem.
Suriyan Kaikanha (Suriyan Sor Rungvisai)
Starszy brat Nawaphona czterokrotnie atakował pas WBC w różnych kategoriach i za każdym razem przegrywał na punkty. Od ponad roku nieaktywny.
Tassana Sanpattan (Petch Sor Chitpattana)
Ten 24-latek może się pochwalić fantastycznym bilansem 46(31) – 0. Szkoda, że boksował dotąd jedynie w Tajlandii i rzadko kiedy z rywalami choćby średniej klasy.
Amnat Ruenroeng
Legenda tajlandzkiego boksu. Skazany na 15 lat więzienia za liczne przestępstwa został ułaskawiony przez króla i szybko odniósł duże sukcesy zarówno jako amator (brązowe medale olimpiady i mistrzostw świata), jak i zawodowiec (mistrz świata IBF w muszej z kilkoma udanymi obronami przeciw silnym rywalom). W 2016 stracił pas i zanotował nieudany występ na olimpiadzie w Rio (w wadze lekkiej). Obecnie raczej bokser schyłkowy.
Waga piórkowa
Panya Uthok
(Phuengluang Sor Singyu)
Ten bokser z dużą ilością zwycięstw za drugim podejściem wywalczył pas WBO w koguciej, nokautując Ryo Akaho. Stracił go w drugiej obronie po dramatycznej walce i porażce przez KO11 z Marlonem Tapalesem. W 2018 zadebiutował w piórkowej porażką z Czarem Amonsotem.
Waga super lekka
Apinun Khongsong
(Downua Ruawiking)
Młoda niepokonana nadzieja tajlandzkiego boksu obdarzona dobrymi warunkami fizycznymi i mocnym ciosem
Waga półśrednia
Tewa Kiram
(Teerachai Kratingdaenggym)
Ten 26-letni obecnie pięściarz na rodzimym ringu doszedł do 38 zwycięstw bez porażki i dostał title shota do pasa WBA przeciwko Lucasowi Martinowi Matthysse. Początkowo radził sobie dobrze, ale w 8 rundzie skapitulował przed mocnymi ciosami Argentyńczyka.
WIETNAM
Kraj bez tradycji bokserskich dorobił się dotąd jednego boksera godnego uwagi
Waga super musza
Tran Van Thao

Tran boksuje od 3 lat. Zaczął karierę w Wietnamie, a potem odwiedził ringi Korei Południowej i Filipiny, by na stałe zakotwiczyć w Tajlandii. Jest niepokonany w 11 walkach i ma na rozkładzie jednego rywala niezłej klasy.
SINGAPUR
W Singapurze boks uprawia garstka zawodników, z których jeden zasługuje na wzmiankę.
Waga super kogucia
Muhamad Ridhwan

Ridhwan boksuje od 2016 i doszedł do bilansu 11(8) – 0. Na własnym ringu pokonał kilku średniej klasy pięściarzy azjatyckich i afrykańskich. We wrześniu br. ma się zmierzyć z Paulusem Ambundą o wakujący pas IBO.

Dariusz Chmielarski jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 21-08-18, 20:24   #2 (permalink)
prospect
  
 
Avatar heatbeat
 
Zarejestrowany: Jun 2016
Postów: 546
Nominowany 0 razy w 0 Tematach
Art. Miesiąca - Nagród: 0
Domyślnie

Trochę w temacie: https://www.youtube.com/watch?v=gAnjPWAOcUQ
heatbeat jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 21-08-18, 20:26   #3 (permalink)
challenger
  
 
Avatar LegiaPany
 
Zarejestrowany: Mar 2016
Skąd: Krakow
Postów: 1963
Nominowany 0 razy w 0 Tematach
Art. Miesiąca - Nagród: 0
Domyślnie

Knockout cp freshmart - niepobite
LegiaPany jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 22-08-18, 18:32   #4 (permalink)
Redaktor Boxing.pl
  
 
Zarejestrowany: Feb 2010
Postów: 5995
Nominowany 0 razy w 0 Tematach
Art. Miesiąca - Nagród: 0
Domyślnie

Darku, ja miałbym pytanie o bokserów z Tajlandii. Być może ze swoją wiedzą będziesz w stanie mi odpowiedzieć. Jak to się dzieje, że budują oni rekordy na średniakach i autsajderach, walcząc bardzo często, a mimo to reprezentują odpowiedni poziom w kontekście walk na najwyższym poziomie? Na logikę powinni mieć za mało doświadczenia. Gdyby tak walczył Polak, ktoś uznałby, że robi to rekreacyjnie. Orientujesz się może?
Tejksio jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 24-08-18, 14:30   #5 (permalink)
Felietonista
  
 
Zarejestrowany: Oct 2014
Postów: 1493
Nominowany 252 razy w 61 Tematach
Nominated Art. Miesiąca - Nagród: 18
Domyślnie

Cytat:
Napisał Tejksio Zobacz post
Darku, ja miałbym pytanie o bokserów z Tajlandii. Być może ze swoją wiedzą będziesz w stanie mi odpowiedzieć. Jak to się dzieje, że budują oni rekordy na średniakach i autsajderach, walcząc bardzo często, a mimo to reprezentują odpowiedni poziom w kontekście walk na najwyższym poziomie? Na logikę powinni mieć za mało doświadczenia. Gdyby tak walczył Polak, ktoś uznałby, że robi to rekreacyjnie. Orientujesz się może?
Nie za bardzo. Też zauważyłem takie zjawisko i nie do końca potrafię je wytłumaczyć. Domyślam się, że być może "pies jest pogrzebany" w wymienności startów pomiędzy boksem i Muay Thai. Może być tak, że pozorny bum lub przeciętniak w rzeczywistości jest przyzwoitej klasy zawodnikiem Muay Thai okazjonalnie występującym w zawodach bokserskich. Do tego dochodzi całe zamieszanie z nazwiskami i pseudonimami ringowymi kilkakrotnie zmienianymi w ciągu kariery. Całościowo powoduje to, że u boksera z Tajlandii bardzo trudno poznać po bilansie, co on reprezentuje.
Dariusz Chmielarski jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Komentarz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Włączony
Trackbacks are Włączony
Pingbacks are Włączony
Refbacks are Wyłączony

Skocz do forum

Podobne wątki
Temat Autor wątku Forum Komentarzy Ostatni post / autor
Najlepsi bokserzy Bliskiego Wschodu i Zakaukazia Dariusz Chmielarski Publicystyka 9 15-07-18 07:03
Najlepsi bokserzy Rosji Dariusz Chmielarski Publicystyka 17 15-06-18 18:28
Najlepsi bokserzy Włoch i Malty Dariusz Chmielarski Publicystyka 19 22-05-18 14:23
Najlepsi bokserzy krajów bałkańskich Dariusz Chmielarski Publicystyka 10 20-05-18 16:10
Najlepsi bokserzy Beneluxu Dariusz Chmielarski Publicystyka 4 05-04-18 06:23


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 20:29.


Powered by vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.