stare 09-08-18, 08:51   #1 (permalink)
Felietonista

Nominowany 182 razy w 46 Tematach
Nominated Art. Miesiąca - Nagród: 10
Domyślnie Czekanie na cud

Za tydzień przypada 98 rocznica Cudu nad Wisłą, czyli wspaniałego i nieoczekiwanego przez świat zwycięstwa polskich żołnierzy marszałka Piłsudskiego nad bolszewikami maszerującymi na Warszawę. Wspominam o tym wydarzeniu, ponieważ 7 lat temu napisałem, że jeżeli Tomasz Adamek pokona na stadionie we Wrocławiu Witalija Kliczkę, to będzie to Cud nad Odrą porównywalny z polskim triumfem z roku 1920. Jak wiemy, 10 września 2011 we Wrocławiu cudu nie było. Adamek przegrał z kretesem pomimo poświęconego ringu i obecności kilku hierarchów kościelnych. Swoja drogą, chyba naiwnością było liczenie, że byle biskup z kropidłem stanowił będzie wystarczającą przeciwwagę dla potężnych złych mocy, o których pomoc niejednokrotnie posądzany był Witalij Kliczko (zwłaszcza przez Derecka Chisorę, ale nie tylko). Gdyby choć walka nie była toczona w dość indyferentnym religijnie Wrocławiu, a w Częstochowie, to może sprawy potoczyłyby się inaczej. W Częstochowie zawsze Polacy mają większe szanse na zwycięstwo. Przeor Kordecki dał tam łupnia Szwedom, Mateusz Masternak rozbił „Antychrysta” Kalengę, a Tomasz Adamek sponiewierał Joeya Abella.

6 października br. w Chicago Tomasz Adamek ma się zmierzyć z Jarrellem Millerem. Obawiam się, że już podczas prezentacji zawodników nie-polska część widowni będzie trzęsła się ze śmiechu. Wystąpią Big Baby vs Goral, czyli Dzieciątko (wprawdzie duże, ale zawsze) przeciwko... Gorylowi, bo tak ktoś nie znający polskiego z dużym prawdopodobieństwem zinterpretuje ringowy przydomek Adamka. A w ringu będzie to wyglądało zupełnie odwrotnie. 140-kilogramowy Miller jak samiec alfa goryla, a Adamek przy nim jak koczkodan, a w najlepszym razie pawian. Już nie raz pisałem, że skoro Adamek wybrał karierę w USA, to powinien ringową ksywę zmienić lub przetłumaczyć, jeśli nie chce być kojarzony z wielką, silną i czarną małpą. Tomasz „Highlander” Adamek brzmiałoby dumnie.

Nie ma racji polakożerca Dan Rafael, nazywając pojedynek Adamka z Millerem „wielkim missmatchem”, ale być może jego określenie „przerażające niedopasowanie rywali” jest już bardziej słuszne. Rzecz w tym, że do Millera prawie każdy będzie przerażająco niedopasowany, bo on wnosi na ring przerażająco dużo kilogramów. Po stronie Adamka będzie bardzo wiele argumentów: technika w obronie i w ataku, timing, szybkość, praca nóg, doświadczenie i inteligencja ringowa, wreszcie układ stylów out-boxer vs slugger. Tylko te gabaryty Millera i wynikająca z nich olbrzymia przewaga siły fizycznej zadziałają na niekorzyść naszego pięściarza. Waga Adamka będzie równa ok. 70% wagi Millera. To są takie proporcje, jak pomiędzy Shakurem Stevensonem i Adonisem Stevensonem. W ich ewentualnym pojedynku mógłby taki Shakurek biegać, skakać i kicać, a i tak prędzej czy później zostałaby z niego w ringu mokra plama. Czy podobnie będzie w zaklepanej już walce Adamka z Millerem?

Trzeba pamiętać, że cuda czasami się zdarzają. Dawid pokonał Goliata, Buster Douglas znokautował Tysona, a Eleider Alvarez Kowalowa. Na coś trzeba liczyć. Nie było Cudu nad Odrą, to będziemy czekać na Cud nad jeziorem Michigan.

Dariusz Chmielarski jest teraz aktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 09-08-18, 10:54   #2 (permalink)
Redaktor Boxing.pl

Nominowany 430 razy w 125 Tematach
Nominated Art. Miesiąca - Nagród: 35
Domyślnie

Lekko, konkretnie, treściwie, zgrabnie - czyli jak zawsze w Twoim wykonaniu. Przyjemna lektura. Co do samej walki to nie mam jakoś za bardzo pasji w sobie, żeby to komentować. Dobrze, że taka walka jest, bo nasz boks potrzebuje dużych walk.
Krystian Sander jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 09-08-18, 16:48   #3 (permalink)
champion

Nominowany 0 razy w 0 Tematach
Art. Miesiąca - Nagród: 0
Domyślnie

Jestem podobnego zdania. Jak zobaczyłem ich zdjęcia obok siebie bez koszulek, to trudno mi było uwierzyć, że są to goście z jednej wagi. Adamek może być ciężko zdziwiony, mam nadzieję, że będzie miał konkretnych sparingpartnerów. On musi poczuć tą masę i siłę zanim wyjdzie do Millera.

P.S.
Nie martw się Darek, nikt się raczej nie pomyli. Goryl to po angielsku gorilla.
Tejksio jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 09-08-18, 17:43   #4 (permalink)
Felietonista

Domyślnie

Cytat:
Napisał Tejksio Zobacz post

P.S.
Nie martw się Darek, nikt się raczej nie pomyli. Goryl to po angielsku gorilla.
No właśnie. Gdybym był Amerykaninem, to słysząc Goral pomyślałbym, że to Gorilla po polsku.

stare 10-08-18, 18:23   #5 (permalink)
challenger

Nominowany 3 razy w 1 Temacie
Domyślnie

Ja o walce już gdzieś pisałem, więc odniosę się jedynie do tekstu.
Ku mojemu zdziwieniu, dla mnie jeden z gorszych Darku, ale to tylko mój subiektywizm. Jakiś taki o niczym trochę dla mnie, po fajnym wstępie lekko się rozczarowałem...
SlawekW jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 10-08-18, 19:51   #6 (permalink)
prospect

Nominowany 0 razy w 0 Tematach
Domyślnie

Cytat:
Napisał SlawekW Zobacz post
Ja o walce już gdzieś pisałem, więc odniosę się jedynie do tekstu.
Ku mojemu zdziwieniu, dla mnie jeden z gorszych Darku, ale to tylko mój subiektywizm. Jakiś taki o niczym trochę dla mnie, po fajnym wstępie lekko się rozczarowałem...
A moim zdaniem to dobry tekst. Lekki a treściwy.
Szymon Aleksandrowicz jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 10-08-18, 21:57   #7 (permalink)
Felietonista

Domyślnie

Krytykę przyjmuję z pokorą. Za jakiegoś speca od angielskiego się nie uważam, ale w obydwu kwestiach (Adamka i Szpilki) obstaję przy swoim. Nieporozumienia językowe zdarzają się często. Sam byłem świadkiem wielu, o innych słyszałem lub czytałem. Jedno, które przeszło do historii, pozwolę sobie poniżej przytoczyć.

Lata 70. XX wieku. W Pradze występuje polski Zespół Pieśni i Tańca "Mazowsze". Pełna widownia, miła atmosfera. W momencie, gdy ze sceny padają słowa polskiej piosenki ludowej "Kukułeczka kuka, chłopiec panny szuka...", cała sala zaczyna pokładać się ze śmiechu, łącznie z dygnitarzami państwowymi i partyjnymi. Dlaczego?

Kto nie wie, niech poszuka. Upał wreszcie zelżał, więc wszystkim życzę przyjemnego szukania (tym bardziej, że ciekawych walk bokserskich tej nocy nie ma).

P.S.
Jak usłyszałem przydomek ringowy Joela Casamayora "El Cepillo", to od razu przetłumaczyłem sobie na "cepiarz".

stare 12-08-18, 22:53   #8 (permalink)
challenger

Nominowany 2 razy w 1 Temacie
Domyślnie

O ile dobrze pamiętam, to czeskie "szukać w sklepie" oznacza "kopulować w piwnicy".
Marek Cudek jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Komentarz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady postowania