boks, forum, zobacz
Wróć   boks, forum, zobacz > BoxingForum > Publicystyka

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się tutaj    
Komentarz
 
Narzędzia wątku Wygląd

stare 07-07-18, 11:52   #1 (permalink)
Felietonista
  
 
Zarejestrowany: Oct 2014
Postów: 1136
Nominowany 216 razy w 53 Tematach
Nominated Art. Miesiąca - Nagród: 13
Domyślnie Najlepsi bokserzy Bliskiego Wschodu i Zakaukazia


TURCJA

Bokserzy tureccy w ogromnej większości boksują w barwach innych krajów, zwłaszcza Niemiec i państw skandynawskich. Spośród reprezentantów Turcji w przeszłości na uwagę zasługuje Cemal Kamaci, boksujący w latach 1967-1982 głównie na ringach Austrii i Niemiec, ale sporadycznie również w USA. Kamaci był mistrzem Europy w kategorii super lekkiej. Aktualnie do najlepszych zaliczają się:

Waga super lekka

Fatih Keles


Keles to amatorski mistrz Europy z 2011 (waga lekka) i wielokrotny reprezentant Turcji w boksie olimpijskim. Jako zawodowiec jest niepokonany w 11 walkach stoczonych w Niemczech i w Turcji.

Waga super średnia

Avni Yildirim


Jako amator Yildirim boksował na przemian w kategoriach do 81 kg (m.in. w mistrzostwach świata) i do 91 kg. Jako zawodowiec zaczynał w półciężkiej, a potem zszedł do super średniej, w której pokonał kilku znanych rywali. Poległ dopiero z ręki Chrisa Eubanka Juniora w pojedynku o pas IBO, będący jednocześnie ćwierćfinałem turnieju WBSS. Yildirim jest pięściarzem walczącym siłowo o dość przeciętnej technice.

Waga cruiser

Hizni Altunkaya


Typowy obijacz bumów o wyśrubowanym bilansie został negatywnie zweryfikowany w 2017 przez Krzysztofa Głowackiego. Nie przeszkodziło to Turkowi w uzyskaniu title shota do walki o pas WBA z Beibutem Szumenowem 7 lipca br. w Astanie.

Waga ciężka

Ali Eren Demirezen


Reprezentant Turcji na ostatniej olimpiadzie w wadze +91 kg, od października 2016 boksuje jako zawodowiec. Stoczył dotąd 9 pojedynków i wszystkie wygrał przed czasem, ale ze słabymi przeciwnikami.

SYRIA

Wielką postacią syryjskiego boksu był Mustafa Hamsho, boksujący w latach 1975-1989. Boksując w kategoriach średniej i półciężkiej, pokonał wielu klasowych rywali, w tym Alana Mintera, Bobby'ego Czyża i Wilfreda Beniteza. Dwukrotne ataki Hamsho na pasy mistrzowskie w średniej zakończyły się jego porażkami przed czasem z rąk Marvina Haglera. Obecnie w barwach Syrii boksuje jeden interesujący pięściarz.

Waga ciężka

Manuel Charr
(Mahmoud Omeirat Charr)

Zamieszkały w Niemczech Charr to silny fizycznie pięściarz od wielu lat zaliczający się do szerokiej czołówki wagi ciężkiej. Przegrał przed czasem z Witalijem Kliczką, Aleksandrem Powietkinem i Mairisem Briedisem , ale pokonał m.in. Kevina Johnsona, Alexa Leapaia i Aleksandra Ustinowa. Tego ostatniego w pojedynku o „pas mistrzowski” WBA Regular. Gdy jednak Charr triumfalnie obwieścił, że „jest następca Maxa Schmellinga” okazało się, że w ogóle nie ma obywatelstwa Niemiec i odtąd uważany jest za reprezentanta Syrii.

JORDANIA

Historycznie najlepszym bokserem Jordanii był zamieszkały w USA Ramzi Hassan. W wadze półciężkiej w 1988 dwukrotnie walczył o mistrzowskie tytuły. Walkę o pas WBA przegrał na punkty z Virgilem Hillem, a o pas WBO przez nokaut z Michaelem Moorerem. Aktualnie Jordania nie posiada zasługujących na uwagę zawodników.

IZRAEL

Żydzi w przeszłości wykazali się jako naród wybitnie uzdolniony boksersko w barwach innych krajów, a przede wszystkim USA. Jednak z reprezentantów Izraela warto wspomnieć jedynie o Yurim Foremanie, krótkotrwałym mistrzu świata WBA w super półśredniej. Poniósł on w 37 walkach tylko 3 porażki, wszystkie przed czasem: z Miguelem Cotto, Erislandym Larą i Pawłem Wolakiem. Obecnie Izrael nie ma dobrych pięściarzy.


JEMEN

To kraj mający bogate tradycje bokserskie, a pięściarze z jemeńskimi korzeniami osiągali i osiągają duże sukcesy w barwach Wielkiej Brytanii (np. Nassem Hamed, Khalid Yafai) lub USA (Sadam Ali). Spośród reprezentantów Jemenu, boksujący w USA w wadze ciężkiej Omran Awadi doszedł w latach 2000-2002 do bilansu 11(11) – 0, po czym niespodziewanie zniknął z ringów. Bokser najniższych kategorii Ali Raymi (zdjęcie powyżej) osiągnął kolejnych 21 zwycięstw w pierwszych rundach, a do pobicia jego rekordu szykował się Hani Ansi. Raymi zginął w nalocie bombowym, o Ansim słuch zaginął, a w targanym wojną domową kraju w tej chwili nikt nie uprawia boksu.

IRAN

Iran nie posiada większych tradycji w zawodowym boksie. Jako ciekawostkę można jedynie wymienić „osiągnięcia” Hassana Chitsaza, Ten mierzący zaledwie 170 cm pięściarz wagi ciężkiej w 1994 odniósł 3 zwycięstwa w USA. Karierę wznowił w 2008 w Meksyku w wieku 51 lat i do 2015 doprowadził ją do bilansu 27(27) – 1(1), przy czym aż 23 nokauty miały miejsce w pierwszych rundach. Obecnie warto zwrócić uwagę na jednego boksera Iranu.

Waga super piórkowa

Alex Dilmaghani


Dilmaghani zadebiutował w 2009 w Wielkiej Brytanii jako 18-latek. Potem walczył także w Meksyku, ale jego niezdarnie prowadzona kariera przyśpieszyła dopiero w 2017, gdy znalazł się w Kanadzie. Aktualny bilans Irańczyka to 17(6) – 1(0).


GRUZJA

W Gruzji boks zawodowy jest bardzo popularny, niestety w swej najgorszej odmianie, czyli „produkcji mięsa armatniego” na ringi międzynarodowe. Jedynie nieliczni osiągają jakieś sukcesy. Największe odniósł Awtandił Churcydze, niski, krepy i bardzo silny fizycznie bokser wagi średniej, który po serii efektownych zwycięstw doszedł do pasa interim WBO w 2017. W tej chwili Churcydze siedzi w amerykańskim areszcie oskarżony o poważne przestępstwa kryminalne, a spośród jego rodaków tylko dwóch zasługuje na wzmiankę.

Waga półśrednia

Lewan Gwamiczawa


Solidny pięściarz boksujący z początku głównie w zachodniej Europie, a potem w USA. Przegrał z Siergiejem Lipińcem i Yordenisem Ugasem, ale pokonał kilku znanych rywali. Jego zaletą jest dobre wyszkolenie techniczne.

Enriko Gogochia

Zamieszkały w USA Gogochia zadebiutował jako zawodowiec 2 lata temu i na razie jest niepokonany w 7 pojedynkach. Boksuje w USA i uważany jest za spory talent.

AZERBEJDŻAN

Azerbejdżan jest bardzo mocny w boksie amatorskim, ale objęci lukratywnym państwowym mecenatem pięściarze nie kwapią się do przenoszenia na zawodowstwo. Najlepszym azerskim zawodowcem był jak dotąd Ali Ismaiłow, pretendent do pasa WBO w kategorii cruiser w roku 2009. Obecnie na uwagę zasługuje tylko jeden.

Waga kogucia

Roman Zakirow


Ten 21-latek boksuje jako zawodowiec dopiero od 4 miesięcy, ale 7 zwycięstw przed czasem odniesionych w Gruzji i Uzbekistanie pozwala podejrzewać go o nieprzeciętny dynamit w pięściach poparty innymi umiejętnościami.

ARMENIA

Rozsiana po całym świecie ormiańska diaspora dostarczyła na światowe ringi wielu klasowych pięściarzy występujących w barwach Niemiec, Francji, USA, Kanady i innych państw. Osiągnięcia bokserów walczących w barwach Armenii są dużo skromniejsze, aczkolwiek zauważalne. Największe sukcesy zanotował Vic Darchinyan (Wachtang Darczinian), mistrz świata różnych federacji w kategoriach od junior muszej do super muszej w latach 2008-2011. Obecnie najbardziej liczą się następujący zawodnicy:

Waga kogucia

Narek Abgaryan

Reprezentant kraju na olimpiadzie w Rio dr Janeiro jako zawodowiec jest niepokonany w 10 walkach stoczonych na ringach Rosji i Hiszpanii.

Waga super kogucia

Azat Hovhannisyan
(Azat Owanesjan)
Ten bokser z niezłą amatorską podbudową zadebiutował jako zawodowiec w USA już w 2011, ale jego kariera rozwijała się wyjątkowo opornie pomimo bardzo efektywnego, ofensywnego, a nawet wręcz „wariackiego” stylu boksowania. Dopiero w 2018 Hovhannisyan otrzymał rzeczywiste możliwości wykazania się. Znokautował znanego Ronny'ego Riosa, a potem nieznacznie uległ dominatorowi tej kategorii Reyowi Vargasowi w pojedynku o pas WBC.

Waga piórkowa

Aram Avagyan


Jego dokonania są bardzo podobne do osiągnięć Abgaryana. Występ na olimpiadzie w Rio de Janeiro, a następnie 7 wygranych walk zawodowych w Rosji i Hiszpanii.

Waga super lekka

Manvel Sargsyan
(Manweł Sarkisjan)
Ten wszechstronnie boksujący mańkut uchodzi za największy obok Hovhannisyana talent w zawodowym boksie Armenii. Walczy w Rosji i doszedł do bilansu 17(10) – 0.

Vladimir Sarukhanyan (Władimir Saruchanian)

Starszy brat bardziej znanego Wage Saruchaniana występującego w barwach Rosji. Władimir ma za sobą występy na amatorskich mistrzostwach świata i Europy oraz 9 zwycięskich walk zawodowych na rosyjskich ringach.

Waga super półśrednia

Sasha Yengoyan


Ten rutynowany i silny fizycznie bokser mieszka w Belgii, gdzie stoczył zdecydowaną większość swoich walk. W ciągu 10 lat odniósł 41 zwycięstw, ale kilka porażek pokazało, że jego możliwości są mocno ograniczone.

Waga super średnia

Khoren Gevor
(Choren Awietisjan)
Gevor rozpoczął zawodową karierę pięściarską przed 18 laty w Niemczech. Kilkakrotnie walczył o pasy światowe różnych federacji w średniej i super średniej, ale bez pozytywnego efektu. W 2012 po serii porażek zakończył karierę, ale w 2018 niespodziewanie wrócił na ring, zwyciężając Wiktora Polakowa.

Vartan Avetisyan (Wartanes Awietisjan)

Avetisyan również boksuje w Niemczech i w pewnym sensie jest następcą Gevora, z którym nie jest spokrewniony. Dorobił się ładnego bilansu, ale jego dotychczasowi rywale byli raczej kiepskiej jakości.

Dariusz Chmielarski jest teraz aktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 07-07-18, 14:39   #2 (permalink)
champion
  
 
Avatar candrew
 
Zarejestrowany: Jan 2012
Postów: 3204
Nominowany 0 razy w 0 Tematach
Art. Miesiąca - Nagród: 0
Domyślnie

Cytat:
Najlepszym azerskim zawodowcem był jak dotąd Ali Ismaiłow, mistrz świata WBO w kategorii cruiser w latach 2008-2009.
Ismailov był jedynie pretendentem do pasa WBO.
candrew jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 07-07-18, 16:19   #3 (permalink)
bum
  
 
Zarejestrowany: Apr 2018
Postów: 86
Nominowany 0 razy w 0 Tematach
Art. Miesiąca - Nagród: 0
Domyślnie

U Turków można było wspomnieć o Sinanie Samil Sanie
Marian Paździoch jest teraz aktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 07-07-18, 19:31   #4 (permalink)
Felietonista
  
 
Zarejestrowany: Oct 2014
Postów: 1136
Nominowany 216 razy w 53 Tematach
Nominated Art. Miesiąca - Nagród: 13
Domyślnie

Cytat:
Napisał candrew Zobacz post
Ismailov był jedynie pretendentem do pasa WBO.
Racja. Walkę o pas przegrał z Victorem Emilio Ramirezem w Argentynie, choć w rzeczywistości był w tym pojedynku lepszy.
Dariusz Chmielarski jest teraz aktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 11-07-18, 23:36   #5 (permalink)
contender
  
 
Zarejestrowany: Mar 2018
Postów: 1163
Nominowany 0 razy w 0 Tematach
Art. Miesiąca - Nagród: 0
Domyślnie

Cytat:
Napisał Marian Paździoch Zobacz post
U Turków można było wspomnieć o Sinanie Samil Sanie
Ja z tych samych czasów wagi ciężkiej na Eurosporcie pamiętam jeszcze Cengiza Koca.
Szymon Aleksandrowicz jest teraz aktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 12-07-18, 14:32   #6 (permalink)
bum
  
 
Zarejestrowany: Apr 2018
Postów: 86
Nominowany 0 razy w 0 Tematach
Art. Miesiąca - Nagród: 0
Domyślnie

Cytat:
Napisał Szymon Aleksandrowicz Zobacz post
Ja z tych samych czasów wagi ciężkiej na Eurosporcie pamiętam jeszcze Cengiza Koca.
Koc chyba Niemcy reprzentował, na tej samej podstawie można wspomnieć o Firacie Arslanie
Marian Paździoch jest teraz aktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 13-07-18, 06:56   #7 (permalink)
contender
  
 
Zarejestrowany: Mar 2018
Postów: 1163
Nominowany 0 razy w 0 Tematach
Art. Miesiąca - Nagród: 0
Domyślnie

Cytat:
Napisał Marian Paździoch Zobacz post
Koc chyba Niemcy reprzentował, na tej samej podstawie można wspomnieć o Firacie Arslanie
Oczywiście, jak wielu innych Turków walczących w Niemczech.
Szymon Aleksandrowicz jest teraz aktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 14-07-18, 23:34   #8 (permalink)
prospect
  
 
Avatar Pawulon
 
Zarejestrowany: Nov 2009
Skąd: sto(L)ica
Postów: 552
Nominowany 0 razy w 0 Tematach
Art. Miesiąca - Nagród: 0
Domyślnie

Z Gruzji jeszcze Iago Kiladze z HW, niedawny rywal Kownackiego. Z Turcji Firat Arslan, walczący w cruiserweight.
Pawulon jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 15-07-18, 01:46   #9 (permalink)
bum
  
 
Zarejestrowany: Apr 2018
Postów: 86
Nominowany 0 razy w 0 Tematach
Art. Miesiąca - Nagród: 0
Domyślnie

Cytat:
Napisał Pawulon Zobacz post
Z Gruzji jeszcze Iago Kiladze z HW, niedawny rywal Kownackiego. Z Turcji Firat Arslan, walczący w cruiserweight.
Pisałem wyżej, że Arslan reprezentuje Niemcy
Marian Paździoch jest teraz aktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 15-07-18, 08:03   #10 (permalink)
prospect
  
 
Avatar Pawulon
 
Zarejestrowany: Nov 2009
Skąd: sto(L)ica
Postów: 552
Nominowany 0 razy w 0 Tematach
Art. Miesiąca - Nagród: 0
Domyślnie

Cytat:
Napisał Marian Paździoch Zobacz post
Pisałem wyżej, że Arslan reprezentuje Niemcy
Ale z pochodzenia jest Turkiem. W artykule o bokserach z Włoch wspominano reprezentujących USA Marciano, Graziano itd.
Pawulon jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Komentarz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Włączony
Trackbacks are Włączony
Pingbacks are Włączony
Refbacks are Wyłączony

Skocz do forum

Podobne wątki
Temat Autor wątku Forum Komentarzy Ostatni post / autor
Najlepsi bokserzy Włoch i Malty Dariusz Chmielarski Publicystyka 19 22-05-18 15:23
Najlepsi bokserzy krajów bałkańskich Dariusz Chmielarski Publicystyka 10 20-05-18 17:10
Najlepsi bokserzy Beneluxu Dariusz Chmielarski Publicystyka 4 05-04-18 07:23
Najlepsi bokserzy Niemiec Dariusz Chmielarski Publicystyka 25 28-03-18 19:26


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 10:14.


Powered by vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.