boks, forum, zobacz
Wróć   boks, forum, zobacz > BoxingForum > Publicystyka

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się tutaj    

Komentarz

Narzędzia wątku Wygląd

stare 17-06-18, 11:59   #1 (permalink)
Redaktor Boxing.pl
2nd Place Winner (TOTM)  

Nominowany 425 razy w 122 Tematach
Nominated Art. Miesiąca - Nagród: 35
Domyślnie Nic nie widziałem, nic nie słyszałem

Przyglądając się poczynaniom polskich sędziów ringowych można się zastanawiać: jak słabym trzeba być, żeby zostać odsuniętym od prowadzenia ringowej rywalizacji? Wygląda na to, że na naszym podwórku nie obowiązuje żadna skala. Wydaje się, że jedyne wymagania to umiejętność głośnego wykrzyczenia "break", "stop", "time"... i to tyle.

Pan Grzegorz Molenda przyglądał się wczoraj z najbliższej odległości, jak Michał Cieślak bombarduje raz za razem tylną część głowy Dusana Krstina. Michał ma skłonności do brudnego boksu, ale jak ma się tego oduczyć, skoro polscy sędziowie regularnie przymykają oko na jego zachowania? Uderzenia w potylicę niosą ze sobą wielkie zagrożenie, sędziowie na całym świecie są uczuleni na tym punkcie, ale u nas nie. Można być sędzią ringowym w boksie zawodowym, stanąć pół metra od pięściarzy, widzieć jak jeden z zawodników z całym impetem raz za razem uderza przeciwnika w tył głowy i nie reagować. Dusan Krstin miał przeciw sobie w ringu dwóch ludzi, więc się z walki wycofał. Na co miał czekać? Aż do okładania go gdzie popadnie dołączy sam polski arbiter? Niestety, takie przymykanie oka na ringowe faule to coś, do czego w wykonaniu pana Grzegorza zdążyliśmy przywyknąć.

Potężny cios w tył głowy na oczach sędziego Molendy. Bez reakcji. Jedna z wielu takich sytuacji podczas gali w Warszawie.

Na osobny akapit zasługuje w tym tekście inny polski arbiter, Dariusz Zwoliński. Wydawało się, że po kompletnej kompromitacji tego pana w walce Rekowski - Aguilera, limit błędnych decyzji i wprowadzonego do walki chaosu został wyczerpany na 10 lat do przodu. Niestety, pan Zwoliński nie wyciągnął żadnych wniosków ze swoich poprzednich wpadek i jakiś czas temu po raz kolejny pokazał "na co go stać". W walce Cieślak - Radczenko pan Zwoliński najpierw wyliczył Sierhija Radczenkę, gdy ten otrzymał od Michała Cieślaka cios w tułów i padł na matę, po czym dał Ukraińcowi dojść do siebie, kwalifikując to samo uderzenie w tułów jako nielegalne! Skąd tak zaskakujące postępowanie? Radczenko po prostu zaczął robić smutne miny, zaczął pokazywać, że dostał poniżej pasa (a może się uda? - pomyślał pewnie przybysz z Krzemieńczuka), nic nie robił sobie z liczenia pana Zwolińskiego... Na 9 i 10 odwracał się i nie przejawiał ochoty na kontynuowanie walki, zabawił się w sędziego. Pan Dariusz kompletnie zgłupiał, zabrakło mu odwagi, by ogłosić nokaut, więc po prostu zarządził przerwę na korzyść Radczenki. Istny kabaret.

To, co rzuca się też w oczy podczas pracy pana Zwolińskiego, to to, że sędzia ten kompletnie nie panuje nad ringowymi wydarzeniami. Raz, że brakuje mu charyzmy, nie zyskuje respektu pięściarzy w ringu, a dwa, że porusza się między linami w sennym tempie. Często jest za daleko od bokserów, rodziela ich za późno, za wolno się w ringu porusza, przez co bokserzy robią w trakcie walk co chcą. Czują, że nikt z batem nad nimi nie stoi i pozwalają sobie na więcej. Mam wrażenie, że pięściarze sami nie wiedzą, co im wolno, a czego nie wolno robić, gdy walki sędziuje im pan Zwoliński. Sędzia ten daje sobie wchodzić na głowę, nie panuje nad niczym, co się dzieje w ringu, samemu prowokując kontrowersyjne i niebezpieczne sytuacje.

Powyższy widok dobrze to wszystko obrazuje. Pan sędzia rzuca komendę "nie trzymaj" (dlaczego po prostu nie rozdzielił bokserów?). Cieślak więc nie trzyma, unosi ręce, chce pokazać, że nie zamierza już kontynuować klinczu (zapewne spodziewał się, że arbiter w końcu wkroczy do akcji). Radczenko w tym czasie wstrzela Michałowi serię ciosów w tułów (pierwsze uderzenie prawą ręką widoczne na screenie). Zdezorientowany Cieślak chwilę później ponownie rozkłada ręce, to samo robi Radczenko, a pan Zwoliński milczy, stoi sobie spokojnie i się przygląda... Ciekaw jestem, jaką podjąłby decyzję, gdyby Michał po tych ciosach nie był w stanie kontynuować walki.

Radczenko krzywi się i nie chce walczyć. Sędzia nakazuje więc przerwę, choć chwilę wcześniej liczył Ukraińca po legalnym ciosie w tułów.

Leszek Jankowiak, szef komisji sędziowskiej Polskiego Wydziału Boksu Zawodowego, powinien przypomnieć obu panom zasady sędziowania walk bokserskich. Jeżeli sędzia ringowy jest w ringu po to, by pilnować przestrzegania zasad tego sportu i dbać o zdrowie i bezpieczeństwo bokserów, to coś tutaj wyraźnie nie gra. A przecież nieporadność polskich sędziów ringowych to chleb powszedni, przykłady ich kontrowersyjnych zachowań można mnożyć. Z gali na galę wygląda to jednak coraz bardziej niepokojąco. Tak duża tolerancja na ciosy w tył głowy, jak to ma miejsce w Polsce, może się kiedyś skończyć tragicznie. A nie można też przechodzić obojętnie od coraz większej ilości nieobiektywnych zachowań sędziów, faworyzujących gospodarzy.

Wally i Dave z kultowej komedii z 1989 roku rzeczywiście nie widzą (jeden) i nie słyszą (drugi), ale w duecie jakoś sobie radzą. Może to czas, by wprowadzić na polskich galach dwóch sędziów ringowych do prowadzenia jednego pojedynku? Może wspólnymi siłami uda się to wszystko ogarnąć?

Krystian Sander jest teraz aktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 17-06-18, 13:32   #2 (permalink)
azz
journeyman

Nominowany 0 razy w 0 Tematach
Art. Miesiąca - Nagród: 0
Domyślnie

Fajny tekst, a co myślicie o przerwaniu w walce Fanfary? z jednej strony wiem że i tak Silah by poległ, a z drugiej trzymał jako tako ręce w górze, a Andrzej nie trafiał za celnie i po tej akcji byłby całkowicie wypompowany, na resztę rundy. Dla mnie przerwana odrobinie przedwczesna, walka i tak skończyła by się przed czasem, a tak to sędzia będzie wspominany w tym pojedynku.

Ogólnie też pytanie do osób co znających dobrze 'zasady' boksu, jeśli ktoś nie oddaje ale przyjmuje na garde szaleńczy atak, to taka walkę przerywamy czy nie? Bo słuchając komentatorów Polsatu i ich argumentacje w stylu nie oddawał wiec przerwana. Moim zdaniem obrona i przetrwanie nawałnicy (w jakimkolwiek stylu) to też cześć pojedynku, bo zazwyczaj kilka takich zrywów i pasek energi zawodnika wynosi 0 na resztę walki. (oczywiście pytanie w oderwaniu od wczorajszego pojedynku)

ps. jeszcze z czasów najnowszych zachowanie pana Gortata z wali Runowskiego z Huliakevich-em, walka brudna ale dyskwalifikacja przyjezdnego trochę z czapy.
azz jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 17-06-18, 13:45   #3 (permalink)
bum

Domyślnie

Cytat:
Napisał azz Zobacz post
Fajny tekst, a co myślicie o przerwaniu w walce Fanfary? z jednej strony wiem że i tak Silah by poległ, a z drugiej trzymał jako tako ręce w górze, a Andrzej nie trafiał za celnie i po tej akcji byłby całkowicie wypompowany, na resztę rundy. Dla mnie przerwana odrobinie przedwczesna, walka i tak skończyła by się przed czasem, a tak to sędzia będzie wspominany w tym pojedynku.

ps. jeszcze z czasów najnowszych zachowanie pana Gortata z wali Runowskiego z Huliakevich-em, walka brudna ale dyskwalifikacja przyjezdnego trochę z czapy.
Jeszcze bym dorzucił walkę Jeżewski-Oleksiejenko, gdzie bodaj Molenda przymykał cały czas oko na to, że Jeżewski po każdym nokdaunie walił klęczącego Ukraińca. A co do przerwania to takie typowo w brytyjskim stylu
Marian Paździoch jest teraz aktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 17-06-18, 15:36   #4 (permalink)
champion

Domyślnie

To było chore. Ringowy wstyd. Musi mu być wstyd dziś
Andre Ward jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 17-06-18, 16:43   #5 (permalink)
journeyman

Domyślnie

Cytat:
Napisał Krystian Sander Zobacz post

Przyglądając się poczynaniom polskich sędziów ringowych można się zastanawiać: jak słabym trzeba być, żeby zostać odsuniętym od prowadzenia ringowej rywalizacji? Wygląda na to, że na naszym podwórku nie obowiązuje żadna skala.
Cóż...obawiam się, że pytanie "jak słabym trzeba być" nie jest tu właściwe myślę, że wszystko sprowadza się do tego, że dopiero sędzia, który zdyswkalifikowałby któremuś z naszych promotorów prospekta zostałby trwale odsunięty od sędziowania.

Przy okazji gratuluję artykułu i cieszę się, że ktoś zdecydował sie na ten temat wypowiedzieć. Cieślak z propsekta stał się dla mnie "Polskim Huckiem". Ogólnie to nie mam zamiaru oglądać już jego walk.
Zmora jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 17-06-18, 16:54   #6 (permalink)
Redaktor Boxing.pl

Domyślnie

Cytat:
Napisał Zmora Zobacz post

Przy okazji gratuluję artykułu i cieszę się, że ktoś zdecydował sie na ten temat wypowiedzieć. Cieślak z propsekta stał się dla mnie "Polskim Huckiem". Ogólnie to nie mam zamiaru oglądać już jego walk.
Michał niemal w ogóle nie boksuje, wygląda w ringu tak, jakby go wrzucili do wrzątku. Straszna, brudna, siłowa szarpanina. W złym kierunku to idzie.

stare 17-06-18, 18:01   #7 (permalink)
journeyman

Domyślnie

Cytat:
Michał niemal w ogóle nie boksuje, wygląda w ringu tak, jakby go wrzucili do wrzątku. Straszna, brudna, siłowa szarpanina. W złym kierunku to idzie.
Ja mam jeszcze jedno "ale" co do niego. Nie wiem Krystian czy kojarzysz jego walki z WSB, ale tam był dla mnie strasznym chuchrem. Potem na zawodostwie nagle zaczął wszystkich poniewierać w ringu. Myślałem, że zmężniał, ale potem była ta wpadka dopingowa. Zastanawiam się na ile ta jego fizyczność do wspomagacze, a na ile natura. Wiadomo...jedni rodzą się naturalnie silni, inni nie i nie wiadomo ile by nie trenowali to naturalnych predyzpozycji nie zmienią.

Zmierzam do tego, że Cieślak bazuje swój styl na sile fizycznej, a prawdopodobnie wcale tej siły tyle nie ma, tj. nie walczy w optymalnym dla siebie stylu. To się pewnie zweryfikue dopiero z kimś silnym fizycznie, ale dla mnie to duży znak zapytania co do niego.

stare 17-06-18, 18:12   #8 (permalink)
Redaktor Boxing.pl

Domyślnie

Cytat:
Napisał Zmora Zobacz post
Ja mam jeszcze jedno "ale" co do niego. Nie wiem Krystian czy kojarzysz jego walki z WSB, ale tam był dla mnie strasznym chuchrem. Potem na zawodostwie nagle zaczął wszystkich poniewierać w ringu.
Nie znam jego walk z WSB, ale faktycznie, Michał w pewnym momencie był niczym tur, prawdziwy koń jak na cruiser. Z Palaciosem był naprawdę nabuzowany i nabity. Inna sprawa, że w walce wczorajszej Cieślak wyglądał mi na szczuplaka, bardzo chudo wyglądał. Nie wiem, czy rzeczywiście stał się drobny czy też to perspektywa tv tak zadziałała.

A co do sędziów, to rzeczywiście, w walkach Jeżewskiego również sporo brudu przechodzi bez reakcji, w ogóle dramatycznie słabo to wygląda ostatnio.

stare 17-06-18, 18:15   #9 (permalink)
challenger

Nominowany 3 razy w 1 Temacie
Domyślnie

Michał się jakby pogubił, ale to racja że sędziowie mu na to pozwalają.
Rozumiem, że to prospekt itd, że na polskim ringu nie można rzekomo mu zrobić krzywdy, ale zwykle upomnienia, odjecie punktu, czas dla rywala po nielegalnym ciosie to jest absolutne minimum.

Krystian, w tekście kolegi po gali pojawił się komentarz o wałku w walce Ruminskiego, widziałeś walkę? Jeśli tak, jaką jest Twoja opinia?
SlawekW jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 17-06-18, 18:21   #10 (permalink)
journeyman

Domyślnie

Cytat:
Nie znam jego walk z WSB, ale faktycznie, Michał w pewnym momencie był niczym tur, prawdziwy koń jak na cruiser. Z Palaciosem był naprawdę nabuzowany i nabity. Inna sprawa, że w walce wczorajszej Cieślak wyglądał mi na szczuplaka, bardzo chudo wyglądał. Nie wiem, czy rzeczywiście stał się drobny czy też to perspektywa tv tak zadziałała.

A co do sędziów, to rzeczywiście, w walkach Jeżewskiego również sporo brudu przechodzi bez reakcji, w ogóle dramatycznie słabo to wygląda ostatnio.
Właśnie walkę zPalaciosem miałem przed oczami jak to pisałem Rewelacyjnie to wyglądało wtedy! On po ringu przesuwał Palaciosa. Link do jednej jego walki na WSB jaką znalazłem:

http://https://www.youtube.com/watch...RYm4U40&t=881s

Ok, wiem, że Modugno to bydle, ale można zobaczyć jak walczył z nim Usyk. A przecież Usyk za siłacza nie uchodzi. A mimo tego fizycznie prezentował się tam dużo mocniej niż Michał. To wszystko gdybanie, ale to często już za młodu widać, kto będzie silny, kto gibki, itp.

A wracając do głównego tematu to i naszym sędziom przydałoby się trochę podszkolić. Brakuje im za równo charyzmy jak i często umiejętności dobrego czytania walki. Może parę treningów bokserskich dla każdego by pomogło lepiej czuć co się dzieje w ringu? Taki Herb Dean z MMA też walczył i do pewnego czasu uchodził za sędziego ze świetnym oglądem sytuacji w ringu.
Komentarz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady postowania