boks, forum, zobacz
Wróć   boks, forum, zobacz > BoxingForum > Publicystyka

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się tutaj    
Komentarz
 
Narzędzia wątku Wygląd

stare 19-05-18, 09:52   #1 (permalink)
Felietonista
  
 
Zarejestrowany: Oct 2014
Postów: 1528
Nominowany 252 razy w 61 Tematach
Nominated Art. Miesiąca - Nagród: 20
Domyślnie Najlepsi bokserzy krajów bałkańskich


Dla krajów tego regionu jest charakterystyczne, że zazwyczaj najlepsi bokserzy zawodowi występują pod flagami bogatszych państw (głównie Niemiec, ale także USA, Kanady i Australii). Poniżej uwzględniono jedynie tych, którzy reprezentują własny kraj.

SŁOWENIA

Słoweńcy dorobili się dotąd jednego boksera wysokiej klasy. Jan Zaveck (Dejan Zavec) pokonał w 2009 Isaaca Hlathswayo i został mistrzem wagi półśredniej federacji IBF. Po 3 udanych obronach stracił tytuł w 2011 na rzecz Andre Berto, a w 2015 zakończył karierę. Obecnie Słowenia nie posiada godnych uwagi zawodowych pięściarzy.

CHORWACJA

Kilku znanych bokserów reprezentujących Jugosławię było pochodzenia chorwackiego. Najwybitniejszym z nich był Mate Parlov, który na ringu amatorskim w wadze półciężkiej został mistrzem olimpijskim, mistrzem świata i dwukrotnym mistrzem Europy. Parlov znany był z potężnego uderzenia i wróżono mu wielką karierę na zawodowstwie, na które przeszedł w 1975 w wieku 27 lat. Spełnił je częściowo, pokonując w 1978 na stadionie w Belgradzie w obecności 40000 widzów Johna Conteh i zdobywając pas mistrza świata WBC. Jednak już w pierwszej obronie tytułu przegrał przed czasem z Marvinem Johnsonem. Próba odzyskania pasa w Las Vegas w walce z Marvinem Camelem też się nie udała i w 1980 Parlov zakończył karierę.


Zeljko Mavrović jako amator reprezentował zarówno Jugosławię, jak i niepodległą Chorwację. Zawodową karierę rozpoczął w 1993, a cztery lata później niespodziewanie dostał title shota do walki o pas WBC w ciężkiej z będącym wówczas u szczytu formy Lennoxem Lewisem. Ku ogólnemu zaskoczeniu Mavrović przegrał na punkty po wyrównanej walce, którą sam Lewis określał jako najciężej wywalczone zwycięstwo w karierze. Z niewiadomych do dzisiaj przyczyn Chorwat więcej nie pojawił się w ringu, pomimo kilkukrotnych zapowiedzi powrotu. Współczesny boks chorwacki produkuje na ogół bumów, ale kilku perspektywicznych pięściarzy zasługuje na uwagę.

Waga półciężka

Hrvoje Sep


Niewysoki, ale silny fizycznie i szybki Sep wielokrotnie reprezentował Chorwację na wielkich imprezach w boksie amatorskim. Na zawodowstwo przeszedł w 2017 w wieku 31 lat i na razie zanotował 3 zwycięstwa

Waga ciężka

Filip Hrgović


Olbrzymi (198 cm) i mocno bijący Chorwat jako amator był mistrzem Europy w 2015 i brązowym medalistą olimpiady w Rio de Janeiro. Na zawodowstwie na razie wygrał 4 walki. Hrgović ma dopiero 25 lat i uważany jest za wielką nadzieję królewskiej kategorii.

Peter Milas

Zaledwie 22-letni Milas ma już za sobą 11 wygranych na zawodowym ringu, w tym zwycięstwo przed czasem nad znanym z twardości Kevinem Johnsonem (poza Milasem przegrał przed czasem jedynie z Anthonym Joshuą).

Agron Smakici

Ten bokser pochodzenia albańskiego ma znakomite warunki fizyczne (198 cm) i ładnie prezentuje się w ringu. Jest niepokonany z bilansem 13(11) – 0, ale jego kariera przebiega niemrawo i z częstymi przerwami.

SERBIA

Spośród pięściarzy Jugosławii serbskiego pochodzenia na pierwsze miejsce wysuwa się postać Slobodana Kacara, który na olimpiadzie w Moskwie w 1980 zdobył złoty medal w wadze półciężkiej, pokonując w finale po dramatycznej walce Pawła Skrzecza. 3 lata później Kacar przeszedł na zawodowstwo i po nieprzerwanej serii zwycięstw w 1985 wywalczył tytuł IBF w półciężkiej, wygrywając na punkty z Eddiem Mustafą Muhammadem. W następnym roku w Las Vegas Skrzecz „został pomszczony” przez Bobby'ego Czyża, który zafundował Serbowi techniczny nokaut w 5 rundzie. Po kolejnej porażce przed czasem w 1987 Kacar zakończył karierę w wieku zaledwie 30 lat. W tej chwili serbski boks zawodowy prezentuje fatalny poziom, słynąc jedynie jako zagłębie bumów i kiepskich journeymanów.

BOŚNIA I HERCEGOWINA

Ten kraj nie ma wartościowych tradycji w zawodowym boksie i podobnie do Serbii kojarzy się z kiepsko wyszkolonymi pięściarzami spełniającymi na ringach Europy rolę „chłopców do bicia”. Na wyróżnienie zasługuje chyba tylko jeden.

Waga cruiser

Damir Beljo


Ten wysoki, silny i poprawnie wyszkolony pięściarz cieszy się w swoim kraju dużą popularnością. W wieku 33 lat jest niepokonany z bilansem 24(20) – 0. Pokonał kilku średniaków lub weteranów i chyba czeka na okazję, żeby dobrze sprzedać „wyhodowany” przez lata rekord.

CZARNOGÓRA

Na amatorskim ringu w czasach Jugosławii do dużych sukcesów doszedł Czarnogórzec Miodrag Perunović, który w młodym wieku został wicemistrzem świata w wadze półśredniej i mistrzem Europy w kategorii lekkośredniej. Jednak jego zawodowa kariera przyniosła duże rozczarowanie. Perunović szybko zaliczył kilka porażek na punkty, a w najważniejszej walce o pas EBU w średniej szybko uległ przed czasem Sumbu Kalambayowi. Obecnie w Czarnogórze zawodowy boks uprawia niewielu pięściarzy, spośród których warto wymienić 2 weteranów.

Waga super lekka


Dejan Zlaticanin


Zlaticanin to niski krepy mańkut obdarzony mocnym ciosem i poprawnymi umiejętnościami bokserskimi, które zawdzięcza podbudowie z boksu amatorskiego. W latach 2008-2016 zanotował imponująca serię zwycięstw bez porażki (wygrane m.in. z Piotrem Pietrowem i Rickym Burnsem) zwieńczoną znokautowaniem Frnaklina Mamaniego w pojedynku o wakujący pas WBC w lekkiej. Jednak już w pierwszej obronie tytułu to sam Zlaticanin został szybko znokautowany przez Mikeya Garcię. W 2018 Czarnogórzec zadebiutował w super lekkiej.

Waga półciężka

Nikola Sjekloca


Sjekloca ma za sobą udaną, choć bardzo już odległą w czasie karierę amatorską, w tym medale mistrzostw świata i Europy. Na zawodowym ringu zyskał sobie reputację solidnego, aczkolwiek niezbyt błyskotliwego twardziela i przez wiele lat zaliczany był do szerokiej czołówki wagi super średniej. W 2014 walczył nawet o tytuł WBO i przegrał na punkty z Arthurem Abrahamem. W 2016 Sjekloca przeniósł się do półciężkiej, w której w 2017 poniósł pierwszą porażkę przed czasem z Anthonym Yarde. Świadczy to o schyłku kariery już 39-letniego zawodnika.

MACEDONIA

Najbardziej znanym macedońskim bokserem w barwach Jugosławii był Ace Rusevski, brązowy medalista olimpiady w Montrealu 1976 i amatorski mistrz Europy z1977. Jednak jego zawodowa kariera potoczyła się jeszcze gorzej od kariery Perunovicia. Zakończył ją po stoczeniu dwudziestu kilku walk z ewidentnymi słabeuszami z bilansem 18(8) – 2(1) – 3. Obecny zawodowy boks macedoński nie zasługuje na żadną wzmiankę.

ALBANIA

Spośród reprezentantów Albanii na ewentualną uwagę zasługują dokonania 2 braci będących aktualnie u schyłku swych długoletnich karier.

Waga cruiser

Nuri Seferi


41-letni obecnie Nuri Seferi boksuje jako zawodowiec od 1999. Najwięcej walk stoczył w Szwajcarii, gdzie mieszka, oraz w Niemczech. Pomimo zaawansowanego wieku ciągle reprezentuje poziom solidnego pięściarza zaplecza swej kategorii.

Sefer Seferi

O 2 lata młodszy od Nuriego Sefer jest mniej znany od swego brata, chociaż chyba boksuje na zbliżonym do niego poziomie. Na ogół obija bumów, ale podczas gościnnego występu w wadze ciężkiej w 2016 stawił twardy opór Manuelowi Charrowi.

KOSOWO

Kilku spośród obecnych reprezentantów Kosowa jest ostrożnie prowadzonych i dysponuje ładnymi bilansami. Jednak tylko jednego z nich można uznać za przynajmniej pobieżnie sprawdzonego.

Waga półciężka

Timy Shala
(Shpetim Shala)

Ten mieszkający w Wiedniu pięściarz przez wiele lat dopisywał sobie do bilansu kolejne wygrane z rywalami z najniższej półki. W ostatnich latach został zweryfikowany jako tzw. solidny średniak bez większych perspektyw. Przegrał z Dominikiem Boeselem i Erikiem Skoglundem, chociaż stawił im silny opór.

BUŁGARIA

Bułgaria ma wspaniałe tradycje w boksie amatorskim, które jednak zupełnie nie przełożyły się na boks zawodowy. Kilku doskonałych bułgarskich amatorów próbowało szczęścia na zawodowstwie, lecz pozbawieni rzetelnego promotorskiego wsparcia, kończyli marnie. Np. wielokrotny amatorski mistrz świata i Europy, a przy tym ostatni pogromca Floyda Mayweathera Juniora, Serafim Todorow stoczył w latach 1998-2003 pięć zawodowych pojedynków z przypadkowymi rywalami, z których wygrał 4, a próba powrotu na ring w 2015 w wieku 46 lat skończyła się na jednej wygranej walce. Dzisiejszy bułgarski boks zawodowy to dziesiątki bumów i dwóch braci zasługujących na uwagę.


Waga cruiser

Terweł Pulew


Młodszy, mniejszy i chyba mniej utalentowany z braci Pulewów długo pozostawał wierny boksowi amatorskiemu, w wadze ciężkiej (do 91 kg) zdobywając dwukrotnie mistrzostwo Europy i brązowy medal na olimpiadzie w Londynie. Jako zawodowiec boksuje od 2016, głównie w Niemczech. Jest niepokonany, ale w wieku 35 lat nie walczył jeszcze z żadnym rywalem reprezentującym chociażby średni poziom.

Waga ciężka

Kubrat Pulew


O dwa lata starszy od brata Kubrat ma za sobą długą i bogatą karierę amatorską w wadze superciężkiej (+91 kg), której ukoronowaniem był tytuł mistrza Europy wywalczony w 2008. Od 2009 Pulew boksuje jako profesjonał i dotąd poniósł tylko jedną porażkę w 26 walkach. W 2014 został znokautowany przez Władimira Kliczkę w pojedynku o tytuł światowy IBF. Jest pięściarzem bardzo solidnym o przyzwoitej technice i motoryce, lecz przeciętnej sile ciosu. Od lat zaliczany do pierwszej 10. rankingów HW, zapewne doczeka się jeszcze jakiegoś title shota do mistrzowskiego pasa jednej z 4 głównych federacji.

GRECJA

Grecy mieli kilku niezłych bokserów zawodowych w okresie międzywojennym, ale żaden z nich nie zrobił kariery na dużą skalę. Obecny boks grecki to odległe peryferie światowego pięściarstwa.

Dariusz Chmielarski jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 19-05-18, 11:35   #2 (permalink)
bum
  
 
Zarejestrowany: Dec 2014
Postów: 73
Nominowany 0 razy w 0 Tematach
Art. Miesiąca - Nagród: 0
Domyślnie

Panie Darku Mavrovic mial problemy ze zdrowiem, złapał wirusa i mocno gubił wagę. Miał wrócić w 2013 na walkę z Enadem Liciną ale miał problemy z żebrami. W tym wypadku angielska wikipedia nie kłamie, dobrze to pamiętam. Mavrovic to był srogi kozak pozdrawiam
ps. Z Damirem Beljo na amatorce w 2011 na ME wygrał Michał Olaś
alessio000 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 19-05-18, 11:56   #3 (permalink)
Super Moderator
  
 
Zarejestrowany: Sep 2002
Skąd: Chełm
Postów: 14010
Nominowany 0 razy w 0 Tematach
Art. Miesiąca - Nagród: 0
Domyślnie

Z greckich pięściarzy kojarzę tylko ciężkiego Evgeniosa Lazaridisa, który zwyciężył w jednej z edycji Bigger's Better.
Czekam teraz na edycję z Australią i Ocenią
Sykes jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 19-05-18, 17:15   #4 (permalink)
Redaktor Boxing.pl
  
 
Zarejestrowany: Feb 2010
Postów: 6096
Nominowany 0 razy w 0 Tematach
Art. Miesiąca - Nagród: 0
Domyślnie

Cytat:
Napisał alessio000 Zobacz post
Panie Darku Mavrovic mial problemy ze zdrowiem, złapał wirusa i mocno gubił wagę. Miał wrócić w 2013 na walkę z Enadem Liciną ale miał problemy z żebrami. W tym wypadku angielska wikipedia nie kłamie, dobrze to pamiętam. Mavrovic to był srogi kozak pozdrawiam
ps. Z Damirem Beljo na amatorce w 2011 na ME wygrał Michał Olaś
Też czytałem o problemach Mavrovicia. Podobno waga spadła mu do 80 kg. Natomiast z mojej wiedzy wynika, że nie udało się określić co było tego powodem i tak też uważa wikipedia.
Tejksio jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 19-05-18, 20:29   #5 (permalink)
champion
  
 
Zarejestrowany: May 2008
Postów: 4835
Nominowany 0 razy w 0 Tematach
Art. Miesiąca - Nagród: 0
Domyślnie

Nejlepiej kojarze Mavrowića, dziwny gosć, specyficznie boksował ale przy tym bardzo odważnie. Często wchodził w akcje rywala, nie unikał sytuacji typu prawy na prawy i z reguły był szybszy. Dodatkowo wyjątowo odporny na cios ale sam nie bił zbyt mocno. Z Lewisem to bez przesady z tą wyrównaną walką. Przewaga Brytyjczyka była wyraźna i wygrał wysoko na pkt natomiast mimo iż był w swoim najlepszym okresie to forme z Chorwatem miał kiepską i dostał zadyszki. Myśle że w formie od Gołego zrobiłby łatwo Mawrovića.
kubuś jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 20-05-18, 08:23   #6 (permalink)
Super Moderator
  
 
Zarejestrowany: Jun 2006
Skąd: Błonie/Warszawa
Postów: 18133
Nominowany 19 razy w 6 Tematach
Nominated Art. Miesiąca - Nagród: 2
Domyślnie

Luan Krasniqi też pochodzi z Kosowa. Choć cała karierę toczył juz w Niemczech. Tak mi w pamięci sie kołata że on identyfikował sie z Albańczykami ale nie wiem do końca jak sie do tego odnieść.
Black Dragon jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 20-05-18, 11:29   #7 (permalink)
Felietonista
  
 
Zarejestrowany: Oct 2014
Postów: 1528
Nominowany 252 razy w 61 Tematach
Nominated Art. Miesiąca - Nagród: 20
Domyślnie

Cytat:
Napisał Black Dragon Zobacz post
Luan Krasniqi też pochodzi z Kosowa. Choć cała karierę toczył juz w Niemczech. Tak mi w pamięci sie kołata że on identyfikował sie z Albańczykami ale nie wiem do końca jak sie do tego odnieść.
Luan Krasniqi urodził się w Kosowie, jest Albańczykiem, ale całą swoją karierę (zarówno amatorską, jak i zawodową) przeboksował w barwach Niemiec.
Dariusz Chmielarski jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 20-05-18, 13:29   #8 (permalink)
Super Moderator
  
 
Zarejestrowany: Jun 2006
Skąd: Błonie/Warszawa
Postów: 18133
Nominowany 19 razy w 6 Tematach
Nominated Art. Miesiąca - Nagród: 2
Domyślnie

Cytat:
Napisał Dariusz Chmielarski Zobacz post
Luan Krasniqi urodził się w Kosowie, jest Albańczykiem, ale całą swoją karierę (zarówno amatorską, jak i zawodową) przeboksował w barwach Niemiec.
I dlatego nie byłem do końca pewien jak go potraktować
Black Dragon jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 20-05-18, 15:32   #9 (permalink)
champion
  
 
Zarejestrowany: Jan 2002
Skąd: NY
Postów: 10549
Nominowany 0 razy w 0 Tematach
Art. Miesiąca - Nagród: 0
Domyślnie

Cytat:
Napisał kubuś Zobacz post
Nejlepiej kojarze Mavrowića, dziwny gosć, specyficznie boksował ale przy tym bardzo odważnie. Często wchodził w akcje rywala, nie unikał sytuacji typu prawy na prawy i z reguły był szybszy. Dodatkowo wyjątowo odporny na cios ale sam nie bił zbyt mocno. Z Lewisem to bez przesady z tą wyrównaną walką. Przewaga Brytyjczyka była wyraźna i wygrał wysoko na pkt natomiast mimo iż był w swoim najlepszym okresie to forme z Chorwatem miał kiepską i dostał zadyszki. Myśle że w formie od Gołego zrobiłby łatwo Mawrovića.
Bylo roznych wersji na temat jego choroby, łącznie z HIV/AIDS, a także coś z jakąs poważną infekcją. Lennox wtedy bardzo ciezko ten pojedynek sapał, a ledwo stał już przy odczytywaniu wyroku, tzn punktacji lol.

Tak czy siak na tamte czasy to bylo zadkie, ze mistrz z Europy walczyl z kims totalnym nie znanym z Europy w USA. Było coś dziwnego z ta walką i wszystkim po.
kubakj jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 20-05-18, 15:55   #10 (permalink)
Redaktor Boxing.pl
  
 
Zarejestrowany: Nov 2013
Postów: 18876
Nominowany 467 razy w 136 Tematach
Nominated Art. Miesiąca - Nagród: 38
Domyślnie

Lennox był tam wyraźnie lepszy, ale Mavrović zaprezentował bardzo dobrą odporność. Przyjmował dużo na tułów, na głowę też, ale charakternie robił swoje do końca. Gdzieś tam w okolicach półmetka Mavrović wstrząsnął Lennoxem, ale mimo wszystko pewna wygrana Brytyjczyka.

Ciekawa sprawa rzeczywiście z tym końcem kariery Chorwata. Kiedyś szukałem informacji na ten temat, ale niczego konkretnego nie udało mi się znaleźć.
Krystian Sander jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Komentarz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Włączony
Trackbacks are Włączony
Pingbacks are Włączony
Refbacks are Wyłączony

Skocz do forum

Podobne wątki
Temat Autor wątku Forum Komentarzy Ostatni post / autor
Najlepsi bokserzy Włoch i Malty Dariusz Chmielarski Publicystyka 19 22-05-18 14:23
Najlepsi bokserzy małych krajów środkowoeuropejskich Dariusz Chmielarski Publicystyka 9 08-05-18 22:28
Najlepsi bokserzy Skandynawii i krajów bałtyckich Dariusz Chmielarski Publicystyka 1 01-05-18 16:23
Najlepsi bokserzy Beneluxu Dariusz Chmielarski Publicystyka 4 05-04-18 06:23


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 01:18.


Powered by vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.