boks, forum, zobacz
Wróć   boks, forum, zobacz > BoxingForum > Publicystyka

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się tutaj    
Komentarz
 
Narzędzia wątku Wygląd

stare 07-05-18, 09:46   #1 (permalink)
Felietonista
  
 
Zarejestrowany: Oct 2014
Postów: 1482
Nominowany 250 razy w 60 Tematach
Nominated Art. Miesiąca - Nagród: 18
Domyślnie Najlepsi bokserzy małych krajów środkowoeuropejskich


CZECHY

W dwudziestoleciu międzywojennym Czesi mieli grupę solidnych bokserów, z których jednak żaden nie zrobił oszałamiającej kariery. W czasach bardziej współczesnych na uwagę zasługują dokonania Rudolfa Kraja w wadze cruiser i Lukasa Konecnego w super półśredniej. Kraj, wicemistrz olimpijski z Sydney w półciężkiej, w latach 2005 - 2008 wygrał kolejno 14 pojedynków (z tego 10 przed czasem), pokonując kilku solidnych przeciwników. W swojej 15 walce o pas WBC w Mediolanie z Giacobbe Fragomenim został oszukany metodą „na kontuzję” i zniesmaczony tym przedwcześnie zakończył bardzo obiecującą karierę w wieku zaledwie 31 lat. Konecny jako amator był dwukrotnym brązowym medalistą mistrzostw świata, a na zawodowym ringu długo zaliczał się do czołówki super półśredniej, dochodząc do pasów EBU i interim WBO. Obecnie w Czechach jest ponad 100 zawodowych bokserów, ale ich poziom jest ogólnie bardzo niski. Czeski boks od lat dostarcza bumów na ringi europejskie i nie ma w tej chwili żadnego godnego uwagi przedstawiciela.

SŁOWACJA

Słowacja podobnie, jak Czechy kojarzy się ze słabo wyszkolonymi bokserami walczącymi za marne pieniądze. Spośród 50 aktywnych bokserów zawodowych na Słowacji, tylko jeden zasługuje na wzmiankę.

Waga piórkowa

Martin Parlagi


Parlagi jest pochodzenia węgierskiego, a mieszka w Czechach. Reprezentował Słowację na amatorskich mistrzostwach świata i Europy. Jest bokserem o dobrym wyszkoleniu technicznym. Jego rozpoczęta w 2011 kariera zawodowa prowadzone jest nieudolnie i nie doprowadziła go do znaczących sukcesów. Parlagi poniósł dotychczas dwie niezasłużone porażki na ringach brytyjskich.

WĘGRY

W przypadku Węgier największe sukcesy na zawodowym ringu odnieśli ci sami bokserzy, którzy wcześniej zapisali piękne karty w amatorskim boksie. Trzykrotny mistrz olimpijski Laszlo Papp przeszedł na zawodowstwo w 1957 roku, mając 31 lat. Był to ewenement, że bokserowi z Bloku Wschodniego pozwolono na zawodową karierę. Boksując w wadze średniej odniósł 27 zwycięstw (w tym 15 przed czasem) i dwa razy zremisował. W 1962 roku został zawodowym mistrzem Europy, a następnie 6 razy z powodzeniem bronił tego tytułu. Kiedy jednak pojawiła się przed Pappem perspektywa walki o mistrzostwo świata, komunistyczne władze Węgier nakazały mu zakończenie kariery.

Na następne duże sukcesy w zawodowym boksie przyszło Węgrom poczekać do czasu, kiedy to profesjonalną karierę zaczął mistrz olimpijski z Atlanty i dwukrotny mistrz świata amatorów Istvan "Koko" Kovacs. W 2000 roku Kovacs został mistrzem EBU w kategorii piórkowej, a rok później zdobył w tej samej wadze mistrzostwo świata WBO, zostając pierwszym w historii węgierskim mistrzem świata zawodowców. Pierwsza obrona tytułu odbyła się na stadionie w Budapeszcie i zakończyła klęską, bowiem Kovacs przegrał przez tko w 6 rundzie z Argentyńczykiem Julio Pablo Chaconem. Wkrótce też zakończył karierę, a jego następcą na zawodowych ringach został Janos Nagy, nie mający na swym koncie amatorskich sukcesów. Nagy pomścił Kovacsa, pokonując w 2004 Chacona na punkty w pojedynku, który był eliminatorem do walki o pas WBO w super piórkowej. Pasa bronił inny argentyński bokser, słynny Jorge Barrios pseudonim Hiena. Do jego walki z Nagy'em doszło w 2006 roku w Los Angeles, a Barrios znokautował rywala już w 49 sekundzie pierwszej rundy. Oznaczało to koniec kariery Nagy'a.

Zsolt Erdei, podobnie, jak Papp i Kovacs, odnosił sukcesy jako amator, zdobywając złote medale mistrzostw świata i Europy oraz brązowy medal olimpijski. Karierę profesjonalną rozpoczął w 2000 roku. Nieprzerwana seria zwycięstw doprowadziła go w roku 2004 do starcia z Meksykaninem Julio Cesarem Gonzalezem, który właśnie odebrał Dariuszowi Michalczewskiemu pas WBO w kategorii półciężkiej. Erdei wygrał, a potem na przestrzeni 5 lat bronił skutecznie tytułu 11 razy. Trzeba jednak zauważyć, że o ile początkowi przeciwnicy reprezentowali przyzwoity poziom, to im dalej, tym było z tym gorzej. W końcu zwakował pas i przeszedł do kategorii cruiser, gdzie już w pierwszej (i jedynej w tej wadze) walce pokonał Giacobbe Fragomeniego i zdobył pas WBC. Także i ten tytuł został zwakowany przez Erdeia, który powrócił do półciężkiej i stoczył w niej swe 4 ostatnie walki. Jedną z nich przegrał niesłusznie z Denisem Graczowem i była to jego jedyna porażka na zawodowym ringu.

Od wielu lat Węgry słyną jako główne zagłębie bumów w Europie, przy czym w skandaliczny sposób marnowane są liczne młode talenty. Spośród ponad 270 aktualnie czynnych węgierskich pięściarzy zawodowych, jedynie kilku zasługuje na uwagę.

Waga lekka

Zoltan Kovacs


Tego szczupłego wysokiego (179 cm wzrostu) boksera już jako 18-latka rzucono w charakterze mięsa armatniego na irlandzki ring, co skutkowało jego porażką w 1 rundzie. Kilka następnych przegranych predestynowało go do roli typowego węgierskiego buma, ale niespodziewanie w 2015 znokautował w 1 rundzie irlandzkiego prospekta Marco McCullougha. Od tamtej pory prowadzony jest ostrożnie, ale szczególnie nie błyszczy.

Waga półśrednia

Laszlo Toth


Wysoki szczupły bokser w typie solidnego średniaka. Przegrywał jedynie z rywalami o przyzwoitym poziomie. W 2017 wygrał z Tsiko Mulovhedzim w RPA.

Waga super półśrednia

Ferenc Berki


Berki odnosił duże sukcesy jako amator w wieku juniorskim i dlatego jest prowadzony inaczej od wielu swoich rówieśników. Jako zawodowiec ma 11 zwycięstw w wieku 22 lat, choć na razie nikogo znacznego nie pokonał.

Zsolt Daranyi Jr

Zamieszkały w Kanadzie Daranyi prowadzony jest w sposób skrajnie odmienny od większości węgierskich zawodowców, choć też niekoniecznie optymalny. Obija bumów na ringach USA i w wieku 23 lat dorobił się pięknego bilansu 14(13) – 0. Daranyi ma fantastyczne warunki fizyczne (186 cm wzrostu, 190 cm zasięgu) i już jako nastolatek uchodził w Kanadzie za wielki talent.

Waga średnia

Balazs Bacskai


Bacskai reprezentował bez powodzenia Węgry na olimpiadzie w Rio de Janeiro w kategorii do 69 kg. Późno przeszedł na zawodowstwo i na razie jest niepokonany w 6 walkach.

Waga cruiser

Imre Szello


Szello powszechnie uznawany jest za aktualnie najlepszego węgierskiego pięściarza. Ma za sobą bardzo bogatą (320 walk) amatorską karierę z umiarkowanymi sukcesami. Jako zawodowiec boksuje od 2011 i doszedł do 20 zwycięstw bez porażki. Na rozkładzie ma m.in. Garretta Wilsona, Denisa Graczowa i Roberta Halla Juniora.

AUSTRIA

W historii austriackiego boksu zawodowego trwale zapisało się 3 bokserów. Pierwszym z nich był Charley Weinert, czołowy bokser wag półciężkiej i ciężkiej drugiej i trzeciej dekady XX wieku. Weinert od początku do końca kariery boksował w USA, gdzie używał przydomka Newark Adonis. Nigdy nie walczył o mistrzostwo świata, ale przez wiele lat zaliczał się do czołówki najcięższych kategorii, tocząc walki m.in. z takimi bokserami, jak: Battling Levinsky (1 zwycięstwo, 2 porażki), Harry Greb (1 porażka), Gene Tunney (2 porażki), Luis Angel Firpo (1 zwycięstwo, 1 porażka), czy Jack Sharkey (2 zwycięstwa). Następcą Weinerta był Heinz Lazek, w latach 30. XX wieku mistrz Europy w wagach półciężkiej i ciężkiej. Z kolei na przełomie lat 60. i 70. dobre tradycje podtrzymywał Johann Orsolics, który był wielokrotnym mistrzem Europy w wagach junior półśredniej i półśredniej, a pod koniec kariery bezskutecznie kilka razy walczył o analogiczny tytuł w junior średniej. Obecnie boks austriacki nie liczy się w Europie, ale o 2 bokserach można wspomnieć.

Waga super półśrednia

Leo Levani
(Lewani Dolendżaszwili)

Ten Gruzin z pochodzenia mieszka w Austrii od 14 roku życia i jako amator wygrał kilka regionalnych turniejów. Jako zawodowiec boksuje od 2015, ostatnio głównie w Niemczech. Jego seria 11 zwycięstw została przerwana w marcu br. remisem z Aramem Amirchanianem.

Waga średnia

Marcos Nader


Nader to bardzo malownicza postać. Jego ojciec jest Austriakiem, a matka Serbką, a on sam urodził się na hiszpańskiej Ibizie. Jego żoną jest Miss Wiednia 2009 Sandra Soknić. Sam Marcos uważany był za największy talent w austriackim boksie od czasów Orsolicsa, chociaż jego ewidentnym mankamentem był brak silnego ciosu.. Odnosił duże sukcesy w amatorskim boksie i pokonał m.in. Macieja Sulęckiego. Jako zawodowiec był niepokonany i przegrał dopiero problematycznie z Emanuele Blandamurą. Próba zakwalifikowania się na olimpiadę skończyła się dla Nadera fatalnie, bo w 2 walkach w ramach AIBA Pro Boxing poniósł 2 porażki, w tym jedną przez nokaut. W 2018 powrócił na zawodowy ring.

SZWAJCARIA

Szwajcaria posiada wspaniałe i bardzo stare tradycje bokserskie związane z osobą Franka Erne, który na przełomie wieków XIX i XX doszedł do tytułów światowych w wagach piórkowej i lekkiej, a bezskutecznie walczył o taki sam tytuł w półśredniej. Potem jednak Szwajcarzy wielkich sukcesów w zawodowym boksie nie odnosili i taki stan utrzymuje się do chwili obecnej. Zawodowy boks uprawia dwudziestu kilku zawodników na ogół pochodzenia bałkańskiego lub afrykańskiego, z których na wyróżnienie zasługuje jeden.

Waga super średnia

Yoann Kongolo


Ten utytułowany karateka i kickboxer pochodzenia malijskiego w 2014 w wieku 26 lat rozpoczął przygodę z zawodowym boksem i na razie jest niepokonany. Jego największym sukcesem było pokonanie Sałambeka Bajsangurowa w 2017 w Wilnie.

Dariusz Chmielarski jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 07-05-18, 17:41   #2 (permalink)
Redaktor Boxing.pl
  
 
Zarejestrowany: Feb 2010
Postów: 5995
Nominowany 0 razy w 0 Tematach
Art. Miesiąca - Nagród: 0
Domyślnie

Konecnego kojarzę, że to był solidny, twardy bokser, który przegrywał tylko z czołówką.
Swego czasu Kostecki był prawie dogadany na walkę z Erdeiem jako eliminator. Walka pojawiła się nawet na boxrecu. Dzisiaj to już nie ma dużego znaczenia, ale ciekawy jestem jakby się to potoczyło, gdyby pojedynek doszedł do skutku.
Tejksio jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 07-05-18, 19:16   #3 (permalink)
Felietonista
  
 
Zarejestrowany: Oct 2014
Postów: 1482
Nominowany 250 razy w 60 Tematach
Nominated Art. Miesiąca - Nagród: 18
Domyślnie

Cytat:
Napisał Tejksio Zobacz post
Konecnego kojarzę, że to był solidny, twardy bokser, który przegrywał tylko z czołówką.
Swego czasu Kostecki był prawie dogadany na walkę z Erdeiem jako eliminator. Walka pojawiła się nawet na boxrecu. Dzisiaj to już nie ma dużego znaczenia, ale ciekawy jestem jakby się to potoczyło, gdyby pojedynek doszedł do skutku.
O ile sobie przypominam, to nie chodziło o eliminator tylko o walkę o pas, bo Erdei był wtedy mistrzem świata, a Kostecki był w wybornej formie. To było chyba w 2009. Po odwołaniu tego pojedynku Erdei zwakował pas i poszedł do cruiser, a jak potoczyły się losy Kosteckiego to wiemy. Myślę, że obydwaj byli bardzo źle prowadzeni przez swoich promotorów, ale Kostecki gorzej.
Dariusz Chmielarski jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 07-05-18, 21:02   #4 (permalink)
Super Moderator
  
 
Zarejestrowany: Jun 2006
Skąd: Błonie/Warszawa
Postów: 18133
Nominowany 19 razy w 6 Tematach
Nominated Art. Miesiąca - Nagród: 2
Domyślnie

Zabrakło mi Karoly Balzsaya
Black Dragon jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 07-05-18, 22:29   #5 (permalink)
contender
  
 
Zarejestrowany: Aug 2015
Skąd: Wrocław
Postów: 1296
Nominowany 0 razy w 0 Tematach
Art. Miesiąca - Nagród: 0
Domyślnie

W ciężkiej Opala z Czech brakuje walczył z Chisora.Ale aktualnie chyba nie walczy.
Mr.KO jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 08-05-18, 09:48   #6 (permalink)
challenger
  
 
Avatar LegiaPany
 
Zarejestrowany: Mar 2016
Skąd: Krakow
Postów: 1962
Nominowany 0 razy w 0 Tematach
Art. Miesiąca - Nagród: 0
Domyślnie

Marcosa Nadera znam osobiscie, sparowalem z nim kilka rund. Sympatyczny chlopak ale ostatnio sam przyznal ze o nic w zyciu nigdy nei musial walczyc bo wszystko zostalo mu wlozone do kolyski. Nigdy nie trenowal ciezko bazujac na talencie i szybkosci. Teraz po przerwie sobie to uswiadomil i atakuje jeszcze raz EBU.
LegiaPany jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 08-05-18, 10:12   #7 (permalink)
Felietonista
  
 
Zarejestrowany: Oct 2014
Postów: 1482
Nominowany 250 razy w 60 Tematach
Nominated Art. Miesiąca - Nagród: 18
Domyślnie

Generalnie na listach umieszczam bokserów aktywnych, a we wstępie historycznym tylko takich, którzy dokonali czegoś istotnego. Balzsay rzeczywiście mógłby się tam znaleźć, bo krótko miał pas WBO, a potem także WBA Regular. Trochę o nim zapomniałem. Co do Pali, to nie walczy od 2014, a jego dokonania ograniczają się do pokonania schyłkowego Akinwande i wielu słabeuszy. Przegrał przed czasem nie tylko z Bojcowem, Chisorą i Price'em, ale nawet z Airichem.

Nader ma doskonałe umiejętności bokserskie, ale ogranicza go brak odpowiedniej siły fizycznej. Ma watę w pięściach, a nokaut na amatorskim ringu stawia pod znakiem zapytania także jego odporność. Chętnie jednak zobaczyłbym go w jakiejś poważnej walce, bo jego boks ogląda się z dużą przyjemnością.
Dariusz Chmielarski jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 08-05-18, 10:51   #8 (permalink)
journeyman
  
 
Avatar Junak
 
Zarejestrowany: Sep 2013
Skąd: Czechosłowacja
Postów: 304
Nominowany 0 razy w 0 Tematach
Art. Miesiąca - Nagród: 0
Domyślnie

Przepraszam bardzo, pisać o wielkich węgierskich pięściarzach i nie wspomnieć o Fekete?

Co jak co, ale ten zawodnik to chyba najbardziej rozpoznawalny ze wszystkich węgierskich bokserów w Polsce.
Junak jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 08-05-18, 18:31   #9 (permalink)
Redaktor Boxing.pl
  
 
Zarejestrowany: Feb 2010
Postów: 5995
Nominowany 0 razy w 0 Tematach
Art. Miesiąca - Nagród: 0
Domyślnie

Cytat:
Napisał Dariusz Chmielarski Zobacz post
O ile sobie przypominam, to nie chodziło o eliminator tylko o walkę o pas, bo Erdei był wtedy mistrzem świata, a Kostecki był w wybornej formie. To było chyba w 2009. Po odwołaniu tego pojedynku Erdei zwakował pas i poszedł do cruiser, a jak potoczyły się losy Kosteckiego to wiemy. Myślę, że obydwaj byli bardzo źle prowadzeni przez swoich promotorów, ale Kostecki gorzej.
"Szykuje się gruba zadyma w Atlantic City 4 czerwca 2011 roku. Ja vs Erdei. Stawką będzie eliminator do pasa mistrza świata IBF. Dzisiaj potwierdziłem tą informację. O bliższych szczegółach jeszcze Was poinformuję". To wpis Kosteckiego z 2011 roku. Tak gwoli ścisłości. Szanse były, bo był on w dobrej formie, a Erdei prime miał już na pewno za sobą. Szybko zleciało.
Tejksio jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 08-05-18, 22:28   #10 (permalink)
Felietonista
  
 
Zarejestrowany: Oct 2014
Postów: 1482
Nominowany 250 razy w 60 Tematach
Nominated Art. Miesiąca - Nagród: 18
Domyślnie

Cytat:
Napisał Tejksio Zobacz post
"Szykuje się gruba zadyma w Atlantic City 4 czerwca 2011 roku. Ja vs Erdei. Stawką będzie eliminator do pasa mistrza świata IBF. Dzisiaj potwierdziłem tą informację. O bliższych szczegółach jeszcze Was poinformuję". To wpis Kosteckiego z 2011 roku. Tak gwoli ścisłości. Szanse były, bo był on w dobrej formie, a Erdei prime miał już na pewno za sobą. Szybko zleciało.
Pewnie masz rację. Mistrzem IBF był wówczas Tavoris Cloud, bokser do łatwego ogrania zarówno przez Erdeia, jak i Kosteckiego. Szkoda, że Cygan tej (ani żadnej innej) szansy nie dostał.
Dariusz Chmielarski jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Komentarz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Włączony
Trackbacks are Włączony
Pingbacks are Włączony
Refbacks are Wyłączony

Skocz do forum

Podobne wątki
Temat Autor wątku Forum Komentarzy Ostatni post / autor
Najlepsi bokserzy Skandynawii i krajów bałtyckich Dariusz Chmielarski Publicystyka 1 01-05-18 16:23
Najlepsi bokserzy Irlandii Dariusz Chmielarski Publicystyka 6 27-04-18 15:10
Najlepsi bokserzy Beneluxu Dariusz Chmielarski Publicystyka 4 05-04-18 06:23


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 08:30.


Powered by vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.