stare 08-04-18, 13:49   #1 (permalink)
Felietonista
  
 
Zarejestrowany: Oct 2014
Postów: 1226
Nominowany 226 razy w 55 Tematach
Nominated Art. Miesiąca - Nagród: 14
Domyślnie Najlepsi bokserzy Francji


Trzeba by bardzo wiele miejsca, aby wymienić dokonania wszystkich wybitnych francuskich bokserów zawodowych z przeszłości. Wspomnę więc tylko trzech. O dwóch z nich napisano książki i nakręcono filmy fabularne, trzeci natomiast pozostaje nieco zapomniany, mimo iż był jednym z najciekawszych bokserów przełomu XX i XXI wieku.

Talent Georgesa Carpentiera został dostrzeżony, gdy miał 10 lat i uczestniczył w ulicznej bójce. W wieku 14 lat stoczył swą pierwszą walkę bokserską, a trzy lata później (w roku 1911) był już mistrzem Europy wagi półśredniej. Każdy następny rok skutkował takim tytułem w coraz wyższej kategorii. Do wybuchu I Wojny Światowej 20-letni Carpentier był już mistrzem Europy wszechwag, mimo iż wagowo nie wyszedł poza limit wagi półciężkiej. Po przerwie spowodowanej udziałem w wojnie (jako pilot) wrócił na ring i w 1920 roku wyjechał szukać nowych wyzwań do USA. Zdobył mistrzostwo świata w półciężkiej, nokautując w 4 rundzie Battlinga Levinskiego, po czym rzucił wyzwanie championowi wagi ciężkiej Jackowi Dempseyowi. Do pojedynku doszło w roku 1921 w Jersey City w obecności 80.000 widzów. Początkowo Carpentier miał przewagę nad wyższym i znacznie cięższym rywalem, ale złamanie kości prawej dłoni odebrało mu szanse. Uległ Dempseyowi przez nokaut w 4 rundzie w pojedynku, który przeszedł do historii światowego boksu.


Marcel Cerdan urodził się w 1916 roku we francuskiej Algierii ze związku Hiszpana i Francuzki. W wieku 8 lat stoczył pierwszą amatorską walkę bokserską, a 10 lat później zadebiutował jako zawodowiec. W latach 1934 - 1948 Cerdan stoczył 110 walk, z których przegrał jedynie 3 (dwie przez dyskwalifikację i jedną problematycznie na punkty). Był mistrzem Europy wagi półśredniej i średniej, a w 1948 roku w Jersey City zdobył w drugiej z tych kategorii tytuł światowy, pokonując przed czasem Tony'ego Zale'a (Antoniego Załęskiego). W ojczyźnie powitano go jak bohatera narodowego. W 1949 roku stoczył 2 zwycięskie walki w Londynie i Casablance, po czym wyjechał do USA bronić pasa mistrza świata przeciwko "Bykowi z Bronxu" czyli Jake'owi LaMotcie. 16 czerwca w Detroit Cerdan przegrał na skutek kontuzji barku, a rewanż wyznaczono na 2 grudnia w Madison Square Garden. Początkowo Cerdan miał podróżować do USA statkiem, ale chcąc prędzej spotkać się ze swoją kochanką, występującą właśnie w USA słynną piosenkarką Edith Piaf, w ostatniej chwili zdecydował się na lot przez Atlantyk. Samolot, którym podróżował, rozbił się 28 października podczas próby międzylądowania na Azorach. Z katastrofy nikt się nie uratował. Podobnie, jak Carpentier, Marcel Cerdan przeszedł do legendy.

Fabrice Tiozzo nie zyskał takiej sławy, jak jego dwaj wielcy poprzednicy. W latach 1988 - 2006 stoczył na zawodowych ringach 50 walk, z których 48 wygrał (32 przed czasem). Uległ dwukrotnie jedynie Virgilowi Hillowi, który wyraźnie mu nie leżał. Pokonał natomiast tak dobrych rywali, jak: Mike McCallum, Eric Lucas, Nate Miller, Silvio Branco i Dariusz Michalczewski. Był mistrzem WBA i WBC w kategorii półciężkiej, a także mistrzem WBA w wadze cruiser.

Aktualnie boks francuski pomału podnosi się z dołka, w jakim znalazł się w 1 dekadzie XXI wieku. Bardzo dobry występ francuskich olimpijczyków w Rio de Janeiro z pewnością znajdzie przełożenie na sukcesy w boksie zawodowym za lat kilka. Większość czołówki francuskich pięściarzy stanowią zawodnicy z korzeniami afrykańskim, arabskimi lub karaibskimi. Na uwagę zasługują:

Waga musza

Thomas Masson


27-letni przedstawiciel boksu opartego na dobrej technice. W maju 2017 zdobył tytuł EBU po zwycięstwie przed czasem nad Ołeksandrem Hryszczukiem. W październiku poległ w starciu z Daigo Higą o pas WBC w Japonii.

Waga kogucia

Karim Guerfi


Rutynowany bokser pochodzenia arabskiego. Niezbyt silny fizycznie, ale bardzo dobry technicznie. Dwukrotnie był mistrzem Europy, a w kwietniu 2018 stanie do walki o pas IBO z Michaelem Dasmarinasem w Singapurze. Przy 3 porażkach w bilansie, pokonał tak klasowych przeciwników, jak Stephane Jamoye (dwukrotnie), Alejandro Gonzalez Jr i Ryan Farrag.

Nordine Oubaali

Pięściarz pochodzenia marokańskiego, mający za sobą bogata karierę amatorską (występy na olimpiadach w Pekinie 2008 i Londynie 2012). Jako zawodowiec niepokonany w 14 walkach i uważany za pewnego mistrza świata w nieodległej przyszłości. Aktualnie Oubaali posiada WBC Silver, w pojedynkach o który wygrał przed czasem z groźnymi rywalami z Meksyku i Filipin.

Waga piórkowa

Vincent Legrand


Ten mierzący 174 cm bokser występował przez 7 lat w wadze muszej, dochodząc do tytułu mistrza EBU w 2016. W 2017 przeskoczył o cztery kategorie i stoczył dwie walki w piórkowej. Niepokonany w 26 pojedynkach. Ma wrócić do muszej na pojedynek z Andrew Selbym.

Waga super piórkowa

Guillame Frenois


Bardzo rutynowany bokser z tylko 1 porażką w bilansie. Mistrz EBU w latach 2016-2017 (tytuł zwakował). Z rywalami z najwyższej półki nie sprawdzony. Frenois bazuje na technice i motoryce, ale nie dysponuje mocnym ciosem.

Waga lekka

Yvan Mendy


Ten bokser z senegalskimi korzeniami przez wiele lat uważany był za solidnego średniaka. Dopiero niespodziewane zwycięstwo nad Luke'iem Campbellem w Londynie w 2015 wykreowało go na pięściarza ścisłej czołówki wagi lekkiej. Mendy aktualnie posiada pas WBC Silver. W przeszłości stoczył kilka walk w wyższej kategorii.

Waga super lekka

Mohamed Mimoune


Mimoune jest pochodzenia arabskiego. Podobnie, jak wielu innych francuskich bokserów imponuje techniką, ale nie siłą ciosu. Boksował w półśedniej, w której doszedł do pasa EBU po cennym zwycięstwie nad Samem Eggingtonem w Manchesterze. W 2018 zdobył tytuł IBO w super lekkiej, pokonując Emiliano Domingueza Rodrigueza.

Waga super półśrednia

Michel Soro


Ten pochodzący z Wybrzeża Kości Słoniowej pięściarz to duży talent, chociaż bazujący głównie na predyspozycjach siłowych. W 2012 dostał title shota do pasów WBO i IBO i po zaciętym boju uległ na punkty Zaurbekowi Bajsangurowowi. Później długo był prowadzony dość nieudolnie i walczył na przemian w super półśredniej i średniej. W średniej krótko był nawet mistrzem EBU po znokautowaniu Emanuele Blandamury. W 2017 minimalnie przegrał pojedynek o interim WBA z Brianem Carlosem Castano, lecz rok później wywalczył ten pas po zwycięstwie nad Johnem Verą.

Cedric Vitu

Rutynowany, technicznie boksujący bokser, który dorobił się ładnego bilansu. W latach 2015-2017 był mistrzem EBU. Po zwakowaniu tego tytułu walczył w 2018 o pas WBA, lecz przegrał przed czasem z Brianem Carlosem Castano.

Zakaria Attou

Rutynowany bokser pochodzenia arabskiego o dobrym wyszkoleniu technicznym i słabym ciosie. Miał kiepski początek kariery, ale systematycznie czynił postępy, dochodząc do pasa EBU po zwycięstwie nad Orlando Fiordigiglio w grudniu 2017.

Souleymane Cissokho

Ten bokser rodem z Senegalu ma za sobą bardzo bogatą karierę amatorską ukoronowaną brązowym medalem olimpijskim w Rio de Janeiro w wadze półśredniej. Jako zawodowiec stoczył na razie 6 walk, z których 5 wygrał przed czasem. Jest pięściarzem wszechstronnym.

Waga średnia

Hassan N'Dam N'Jikam


N'Jikam pochodzi z Kamerunu, w którego barwach startował na olimpiadach w Atenach 2004 i Rio de Janeiro 2016. Dysponuje świetną motoryką i jest bokserem walczącym bardzo efektownie, choć czasami bezmyślnie i na bakier z taktyką. Posiadał pasy interim 2 federacji, a w 2017 zdobył WBA Regular po problematycznym zwycięstwie nad Ryotą Muratą. W rewanżu uległ Japończykowi.

Christian Mbilli

Kolejny bokser rodem z Kamerunu. Miał znakomite osiągnięcia jako junior amator, a na olimpiadzie w Rio de Janeiro w wieku 21 lat doszedł po dwóch wygranych do ćwierćfinału. Jako zawodowiec zmiata rywali z ringu. Jego największą zaletą jest bardzo silny cios.

Waga super średnia

Christopher Rebrasse


Doświadczony pięściarz w typie solidnego średniaka znany z twardości i nieustępliwości. Ma sporo porażek w bilansie, ale parę z nich było niezasłużonych.

Louis Toutin

Ten 20-latek cygańskiego pochodzenia dysponuje nieprawdopodobnie mocnym uderzeniem i zwykle bardzo szybko nokautuje rywali. Boksuje na styku super średniej i półciężkiej. Technicznie surowy, ale ma czas, żeby się poprawić.

Waga półciężka

Mathieu Bauderlique


Rodowity Francuz, który przeszedł na islam, żeby ożenić się z muzułmanką. Po 12 zwycięstwach na zawodowstwie wrócił do boksu amatorskiego, wywalczył awans na olimpiadę w Rio de Janeiro, a na niej w pięknym stylu brązowy medal (jako pierwszy zawodowy bokser w historii). Od 2017 ponownie na zawodowych ringach. Niespodziewanie przegrał przez TKO1 z mało znanym Draganem Lepeiem.

Waga cruiser

Arsen Goulamirian


Ormianin urodzony w Armenii. Niepokonany na zawodowych ringach w 23 walkach. W 2018 wywalczył pas WBA Regular po wygranej przed czasem nad Ryadem Merhym. Goulamirian ma dobre warunki fizyczne i z pewnością należy do najsilniejszych fizycznie pięściarzy swojej kategorii.


Waga ciężka

Carlos Takam


Takam pochodzi z Kamerunu, w którego barwach wystąpił na olimpiadzie w Atenach w 2004. Jako zawodowiec przegrywał prawie wyłącznie z rywalami z bardzo wysokiej półki: Josephem Parkerem, Aleksandrem Powietkinem i Anthony Joshuą. Boksuje ofensywnie i dysponuje silnym ciosem, ale warunkami fizycznymi nie imponuje. Zalicza się do światowej czołówki.

Johann Duhaupas

Rutynowany bokser od kilku lat zaliczający się do szerokiej czołówki światowej. Przegrał przed czasem z Deontayem Wilderem i Aleksandrem Powietkinem, ale znokautował Roberta Heleniusa i wygrał na punkty z Manuelem Charrem. W kwietniu zmierzy się z Jarrellem Millerem.

Tony Yoka

Dwumetrowy, wspaniale zbudowany Mulat w boksie amatorskim był mistrzem świata w 2015 i mistrzem olimpijskim w 2016. Na zawodowstwie wygrał na razie 4 walki. Uważany za ogromną nadzieję francuskiego boksu. Jednak jego predyspozycje siłowe do sukcesów na zawodowstwie mogą wzbudzać wątpliwości.

Samuel Kadje

Niepokonany, potężnie bijący młody pięściarz z kameruńskim korzeniami. Ma dość słabe warunki fizyczne do wagi ciężkiej.

Dariusz Chmielarski jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 08-04-18, 14:11   #2 (permalink)
Redaktor Boxing.pl
  
 
Zarejestrowany: Nov 2013
Postów: 17687
Nominowany 454 razy w 132 Tematach
Nominated Art. Miesiąca - Nagród: 36
Domyślnie

Zawodowa robota!
Krystian Sander jest teraz aktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 08-04-18, 15:08   #3 (permalink)
champion
  
 
Zarejestrowany: Mar 2015
Postów: 4044
Nominowany 0 razy w 0 Tematach
Art. Miesiąca - Nagród: 0
Domyślnie

Yoka wyglada jak na superciezkiego przystalo. Jak na 4 walke zwodową wyglada dojrzale. Olbrzymi bagaz amatorski. Nie wiem czy spelni sie jak AJ - o to bedzie cholernie ciezko,ale tez i nie w strone Price'a czy Harrisona. Balona nie przeiwduje. W ogole kazdy z tych olimpijczykow,ktorzy zawitali zapowiadają sie twardo. Ani Yoka,ani Hrgovic,Dychko,Joyce czy Ajagba nie wygladają na ułomkow czy porcelany. Mam nadzieje,ze Yoka zostanie sprawnie poprowadzony. W tym roku powinien dostac graczy pokroju Rudenki albo Thomasa. W 2019 juz licze na sparwdzian z (!). Jakis Takam np.

Ps. Wyjde na malo asertywnego,bo wczoraj pisalem,ze sie przyzwyczimy do zmian na stronie,ale jednak nie jest dobrze Panowie rządzący W newsach jeszcze ujedzie. Ale na glownej WSZYSTKO SIE ZLEWA. Tytuly newsow i artykułów z treścią.. Oczy bolą.
mat.d jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 08-04-18, 18:25   #4 (permalink)
champion
  
 
Zarejestrowany: Feb 2010
Postów: 5472
Nominowany 0 razy w 0 Tematach
Art. Miesiąca - Nagród: 0
Domyślnie

Ja bym jeszcze dorzucił bardzo solidnego Doudou Ngumbu w półciężkiej.
Tejksio jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 08-04-18, 20:16   #5 (permalink)
Felietonista
  
 
Zarejestrowany: Oct 2014
Postów: 1226
Nominowany 226 razy w 55 Tematach
Nominated Art. Miesiąca - Nagród: 14
Domyślnie

Cytat:
Napisał Tejksio Zobacz post
Ja bym jeszcze dorzucił bardzo solidnego Doudou Ngumbu w półciężkiej.
Ngumbu na pewno zasługuje, żeby ująć go w takim zestawieniu. Jednak moim generalnym zamysłem jest przedstawienie sylwetek bokserów przyszłościowych, a on ma już 36 lat i raczej najlepszy okres za sobą. Tym niemniej będę wdzięczny za każde tego typu uzupełnienie listy.
Dariusz Chmielarski jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 08-04-18, 20:50   #6 (permalink)
champion
  
 
Zarejestrowany: Jan 2002
Skąd: NY
Postów: 10164
Nominowany 0 razy w 0 Tematach
Art. Miesiąca - Nagród: 0
Domyślnie

A co z JEan Marc Mormeckiem ?? Był WBA/WBC w cruiser i walczyl o unifikacje z Bellem w CW oraz Kliczkiem o paski HW
kubakj jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 09-04-18, 08:38   #7 (permalink)
Redaktor Boxing.pl
  
 
Zarejestrowany: Feb 2018
Postów: 1255
Nominowany 0 razy w 0 Tematach
Art. Miesiąca - Nagród: 0
Domyślnie

Boks francuski stał się ostatnimi czasy bardziej popularny ze względu oczywiście na osobę Tony'ego Yoki. Bardzo wysoki, muskularnie zbudowanie 106 kg typowy ciężki. Przynajmniej z jednej strony. Z drugiej zachowawczy w ofensywie, nie zadający wielu ciosów zawodnik o bardzo dużym ego, który skupia się bardziej na celności ciosów a nie ich ilości. Często chowający się za podwójną gardą. Chłopak już w kraju jest gwiazdą i jeśli będzie wygrywał, może osiągnąć na rodzimym rynku podobny poziom uwielbienia co dziś Joshua na Wyspach.

Ale nie wiem czy oglądaliście ostatnią walkę Hrgovicia z Seanem Turnerem? Chorwat wygrał ją na pkt, natomiast tak nacierający, szybki, zwinny, naprawdę dobry technicznie, bardzo fajnie pracujący nogami, boksujący w wysokim tempie i zadający ciosy na wielu płaszczyznach pięściarz praktycznie nie daje szans swej zmorze z ringów olimpijskich, amatorskich, z którą często przegrywał na najważniejszych imprezach. Oczywiście, nadal popełnia błędy, opuszcza prawą rękę narażając się na kontry, natomiast chłopak prezentuję przynajmniej dla mnie potencjał na murowanego mistrza świata, o ile oczywiście wszystko potoczy się zgodnie z planem.
Konrad "Budyń" Budynek jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 09-04-18, 19:48   #8 (permalink)
champion
  
 
Zarejestrowany: Feb 2010
Postów: 5472
Nominowany 0 razy w 0 Tematach
Art. Miesiąca - Nagród: 0
Domyślnie

Cytat:
Napisał kubakj Zobacz post
A co z JEan Marc Mormeckiem ?? Był WBA/WBC w cruiser i walczyl o unifikacje z Bellem w CW oraz Kliczkiem o paski HW
On już jest od dawna nieaktywny. Chyba, że chciałbyś żeby był ujęty we wstępie, tak jak Tiozzo.
Tejksio jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Komentarz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Włączony
Trackbacks are Włączony
Pingbacks are Włączony
Refbacks are Wyłączony

Skocz do forum

Podobne wątki
Temat Autor wątku Forum Komentarzy Ostatni post / autor
Najlepsi bokserzy Beneluxu Dariusz Chmielarski Publicystyka 4 05-04-18 07:23
Najlepsi bokserzy Niemiec Dariusz Chmielarski Publicystyka 25 28-03-18 19:26
Najlepsi bokserzy w MMA Paweł Sawicki Inne sporty walki 16 11-01-13 17:51


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 22:35.


Powered by vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.