stare 19-01-18, 10:18   #1 (permalink)
Felietonista
  
 
Zarejestrowany: Oct 2014
Postów: 1493
Nominowany 252 razy w 61 Tematach
Nominated Art. Miesiąca - Nagród: 18
Domyślnie Bokserski poker w wadze cruiser


Miłośnicy hazardowych gier karcianych, a zwłaszcza pokera, dobrze znają ten dreszczyk emocji, który przebiega po ciele w momencie tasowania kart przed nowym rozdaniem. Nikt nie wie, jakie karty otrzyma, więc w tym momencie każdy może czuć się potencjalnym zwycięzcą kolejnej rozgrywki. Gdy graczy jest więcej, niż kart do rozdania, żeby wejść do gry trzeba wcześniej wrzucić do puli jakąś kwotę „w ciemno”. Kto nie zaryzykuje, nowych kart w ogóle nie otrzyma.

Przed nami półfinały World Boxing Super Series w kategorii cruiser. 27 stycznia w Rydze zmierzą się Ołeksandr Usyk z Mairisem Briedisem, a tydzień później w Soczi Murat Gassijew z Yunierem Dorticosem. Finał w maju br. wyłoni niekwestionowanego lidera CW, ale wszyscy wybiegają już myślami dalej. Główny faworyt turnieju, Usyk zapowiedział, że w wypadku wygranej wzorem Terence'a Crawforda zwakuje pasy mistrzowskie i zmieni kategorię na wyższą, czyli w tym przypadku ciężką. Być może nie tylko on ma takie plany. Briedis ma już za sobą wcześniejszy występ w wadze ciężkiej i to jakże udany. W sierpniu 2015 w Groznym znokautował Manuela Charra, czyli … aktualnego regularnego championa WBA w ciężkiej. Jeśli otrzyma od „następcy Maxa Schmellinga” propozycję rewanżu w Niemczech za grubą kasę, to chyba z niej skorzysta. Z kolei Murat Gassijew może w ogóle nie mieć wyboru. Już dzisiaj należy się dziwić, w jaki sposób ten potężnie zbudowany 24-latek mieści się w limicie kategorii cruiser. Najwyższemu z tego towarzystwa Yunierowi Dorticosowi zapewne robienie wagi cruiser przychodzi nieco łatwiej, co nie oznacza jednak, że do końca kariery będzie w niej boksował. Warto do tego dodać, że będący poza turniejem WBSS posiadacz tytułu WBA Super Denis Lebiediew nosi się z zamiarem rychłego zakończenia pięściarskiej kariery.

Wagę cruiser czeka więc wkrótce nowe rozdanie, które jak sądzę połączone będzie z pokoleniową zmianą warty. Zapewne nie dostaną już poważnej szansy tacy zgrani zawodnicy, jak Steve Cunningham, Marco Huck, Krzysztof Włodarczyk, Danny Green, Firat Arslan, Dmitrij Kudriaszow, Thabiso Mchunu, Olanrewaju Durodola. Na ich miejsca czeka już jednak cała sfora młodych (wiekiem lub profesjonalnym stażem) wilczków: Andrew Tabiti i Michael Hunter (obaj USA), Matty Askin i Lawrence Okolie (obaj Wielka Brytania), Ryad Merhy i Yves Ngabu (obaj Belgia), Arsen Goulamirian (Francja), Kevin Lerena (RPA), Jai Tapu Opetaia (Australia), Roman Gołowaszczenko (Ukraina) i Luis Garcia (Kuba). Do tego bardzo silna grupa Rosjan w składzie: Maksim Własow, Aleksiej Papin, Jurij Kaszyński, Rusłan Fajfer, Umar Sałamow i Aleksiej Jegorow. Czy można w tej sytuacji dziwić się słowom rosyjskich komentatorów bokserskich, którzy wagi półciężką i cruiser zaczynają określać łącznie jako „nasze kategorie”?

Ostatniego słowa nie powiedzieli też bardziej doświadczeni cruiserzy, jak Ilunga Makabu, Youri Kayembre Kalenga, Mike Perez, Dmytro Kuczer i Noel Gevor, a także nasi Krzysztof Głowacki i Mateusz Masternak. Obydwaj Polacy wystąpili jako rezerwowi w ćwierćfinałach WBSS i wygrali swoje walki. Można więc było spodziewać się ich udziału w walkach rezerwowych w półfinałach, konkretnie Masternaka z Keithem Tapią w Soczi i Głowackiego z Noelem Gevorem w Rydze. Gdy jednak okazało się, że rywalem Masternaka ma być Maksim Własow, nasz bokser zrezygnował z tego pojedynku, oświadczając ustami trenera Gmitruka, że jest nieprzygotowany. Trochę to dziwne, być nieprzygotowanym do walki, której termin znało się od dawna, ostro sparując przy tym od tygodni z Ołeksandrem Usykiem w Kijowie. Przyznam, że nie wiem, czy Mateusz jest nieprzygotowany w ogóle, czy też nieprzygotowany na Własowa. Rywalem Rosjanina w Soczi będzie ostatecznie Gusmyr Perdomo z Wenezueli, niegdyś dobrej klasy bokser, a obecnie 40-letni journeyman łapiący wszystko, co się da od super średniej po ciężką. Kto wystąpi w walce rezerwowych na gali w Rydze na chwilę obecną nie wiadomo. Wiadomo, że nie będzie tam Krzysztofa Głowackiego, który w zamian wystąpi na gali w Nysie 10 lutego br. Rywal Główki nie jest dotąd znany.

Być może promotorzy i trenerzy polskich cruiserów wiedzą, co robią. Ja natomiast wiem, że nieobecni na ogół nie mają racji, a wygrane zupełnie bez ryzyka zdarzają się rzadko. W wadze cruiser widać ożywienie objawiające się licznymi pojedynkami o mniej ważne pasy. Każdy chce się pokazać i awansować w rankingach, tylko nie Polacy. Pamiętam, gdy to nie w Rosji, ale w Polsce mówiło się o wadze cruiser „nasza kategoria”. Czy te czasy kiedyś wrócą?

Dariusz Chmielarski jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 19-01-18, 16:32   #2 (permalink)
Redaktor Boxing.pl
  
 
Zarejestrowany: Nov 2013
Postów: 18872
Nominowany 467 razy w 136 Tematach
Nominated Art. Miesiąca - Nagród: 38
Domyślnie

Lereny, Opetaii, Papina, Fajfera czy Ngabu za bardzo nie znam, ale o kilku gościach chciałbym się tu wypowiedzieć.

Okolie - Mocno promowany, Chamberlain jest w jego cieniu w UK, ale ich walka to pomijany w PL mały hit! Swoją drogą o Chamberlainie też można było tu wspomnieć, bo to już dziś dobry bokser, a gdy złapie odpowiednich szlifów, to może być nawet bardzo dobry. Nie wykluczam, że za 2-3 lata Chamberlain będzie półeczkę lub przynajmniej pół półki wyżej od Okoliego. Ale tę ich najbliższą walkę w moim odczuciu wygra Lawrence. Choć jest to jakieś 55/45 jak dla mnie. Dużo się o nich dowiemy podczas tej potyczki, choć to zupełnie inne style i atuty.

Tabiti - Ringowy minimalista. A szkoda, bo na tle bumów Andrew potrafił naprawdę błysnąć czymś efektownym i efektywnym zarazem. Walki z Tapią i Cunninghamem mogłby wynieść Tabitiego na nieco wyższy poziom, ale nic takiego nie miało miejsca. Pierwsza z wymienionych walk była dość zacięta i bardzo nieprzyjemna do oglądania. W drugiej Tabiti był za to bardzo minimalistyczny, unikał wymian i otwartej walki z weteranem. Wybiegał sobie punktową wygraną, ale spodziewałem się dużo więcej. Zobaczymy co stary Mayweather z niego wyrzeźbi. Ma trochę atutów, ma potencjał, ale w ringu ostatnio wypada słabo.

Michael Hunter - Nazwałbym go utalentowanym bokserem. To nie jest niższy poziom niż Chamberlain z UK, ta sama półka co Okolie lub blisko tego - patrząc ogólnie, choć zupełnie inne atuty, przez co się ich inaczej odbiera. Problemem Michaela będzie słaby cios, bo ma on naprawdę niezbyt często spotykaną watę w rękawicy, ale podoba mi się on w ringu. Walczy ofensywnie, jest przyzwoicie wyszkolony.

Myślę też, że od tych wymienionych prospektów absolutnie nie odstaje też Keith Tapia.
Krystian Sander jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 19-01-18, 17:02   #3 (permalink)
Redaktor Boxing.pl
  
 
Zarejestrowany: Feb 2010
Postów: 5995
Nominowany 0 razy w 0 Tematach
Art. Miesiąca - Nagród: 0
Domyślnie

Kudriaszow myślę dostanie jeszcze jedną jedyną szansę. Mimo swoich ograniczeń dobrze się go ogląda i jest groźny dla każdego.
Z kolei Masternak podobno miał na przygotowanie się dwa tygodnie. Jeżeli to prawda, to moim zdaniem zrobił słusznie.
Tejksio jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 19-01-18, 17:47   #4 (permalink)
champion
  
 
Zarejestrowany: Feb 2012
Postów: 2498
Nominowany 2 razy w 1 Temacie
Art. Miesiąca - Nagród: 0
Domyślnie

Bardzo interesujące refleksje. Wymiana pokoleń w CW jest tuż za rogiem.
Marek Cudek jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 20-01-18, 06:41   #5 (permalink)
Felietonista
  
 
Zarejestrowany: Oct 2014
Postów: 1493
Nominowany 252 razy w 61 Tematach
Nominated Art. Miesiąca - Nagród: 18
Domyślnie

Cytat:
Napisał Tejksio Zobacz post
Kudriaszow myślę dostanie jeszcze jedną jedyną szansę. Mimo swoich ograniczeń dobrze się go ogląda i jest groźny dla każdego.
Z kolei Masternak podobno miał na przygotowanie się dwa tygodnie. Jeżeli to prawda, to moim zdaniem zrobił słusznie.
Kudriaszow po 2 nokautach jest chyba już bokserem "przetrąconym" tak fizycznie, jak psychicznie. Może jakąś szansę (a nawet title shota) jeszcze dostanie, ale raczej jej nie wykorzysta.
Co do Masternaka, to też czytałem o tych 2 tygodniach na przygotowania, ale tego nie rozumiem. Jako rezerwowy WBSS powinien brać pod uwagę występ w tym samym charakterze w półfinale tego turnieju (a nawet się tego udziału domagać). Skoro sparuje w Kijowie z Usykiem i dobrze się przy tym prezentuje (podobno), to chyba jest w treningu i nie ma nadwagi. Poza tym wypowiedź trenera Gmitruka o rezygnacji z walki z Własowem ukazała się w mediach 15 stycznia, a walczyć mieli 3 lutego. Więc jednak chyba były 3 tygodnie na przestawienie się na innego rywala, co doświadczonemu i będącemu w treningu bokserowi powinno w zupełności wystarczyć.
Dariusz Chmielarski jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 22-01-18, 12:43   #6 (permalink)
journeyman
  
 
Avatar Fajter
 
Zarejestrowany: Sep 2015
Postów: 327
Nominowany 0 razy w 0 Tematach
Art. Miesiąca - Nagród: 0
Domyślnie

Zapowiada się ciekawie, swoją drogą fajnie napisane.
Fajter jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 22-01-18, 17:32   #7 (permalink)
Redaktor Boxing.pl
  
 
Zarejestrowany: Feb 2010
Postów: 5995
Nominowany 0 razy w 0 Tematach
Art. Miesiąca - Nagród: 0
Domyślnie

Cytat:
Napisał Dariusz Chmielarski Zobacz post
Kudriaszow po 2 nokautach jest chyba już bokserem "przetrąconym" tak fizycznie, jak psychicznie. Może jakąś szansę (a nawet title shota) jeszcze dostanie, ale raczej jej nie wykorzysta.
Co do Masternaka, to też czytałem o tych 2 tygodniach na przygotowania, ale tego nie rozumiem. Jako rezerwowy WBSS powinien brać pod uwagę występ w tym samym charakterze w półfinale tego turnieju (a nawet się tego udziału domagać). Skoro sparuje w Kijowie z Usykiem i dobrze się przy tym prezentuje (podobno), to chyba jest w treningu i nie ma nadwagi. Poza tym wypowiedź trenera Gmitruka o rezygnacji z walki z Własowem ukazała się w mediach 15 stycznia, a walczyć mieli 3 lutego. Więc jednak chyba były 3 tygodnie na przestawienie się na innego rywala, co doświadczonemu i będącemu w treningu bokserowi powinno w zupełności wystarczyć.
Zgadza się, masz sporo racji. Chętnie bym usłyszał jak sam Master się do tego odnosi.
Co do Kudriaszowa to też się zgadzam. Prawdopodobnie właśnie tak będzie, natomiast chciałem tylko podkreślić, że w żadnej walce nie można go z góry skreślać.
Tejksio jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Komentarz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Włączony
Trackbacks are Włączony
Pingbacks are Włączony
Refbacks are Wyłączony

Skocz do forum

Podobne wątki
Temat Autor wątku Forum Komentarzy Ostatni post / autor
WBSS: od półfinałów rywalizacja w wadze cruiser przenosi się do Arabii Saudyjskiej Krystian Sander Newsy 1 18-10-17 16:37
Klimas: chcemy, by Usyk zrobił w wadze cruiser to, co Kowaliow w półciężkiej Krystian Sander Newsy 6 02-11-16 21:03
Bellew: w wadze cruiser tylko Usyk może mi zagrozić Krystian Sander Newsy 2 20-10-16 01:48
Kontrofensywa klasyków w wadze cruiser. Czas na Jamesa Toneya Tomasz Nowak Publicystyka 36 09-11-11 06:28
Nowe rozdanie w wadze cruiser? Paweł Kulig Publicystyka 12 30-10-11 18:56


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 09:09.


Powered by vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.