boks, forum, zobacz

boks, forum, zobacz (http://www.boxing.pl/forum/)
-   Publicystyka (http://www.boxing.pl/forum/publicystyka/)
-   -   Lawrence Okolie vs Isaac Chamberlain - analiza porównawcza (http://www.boxing.pl/forum/publicystyka/50201-lawrence-okolie-vs-isaac-chamberlain-analiza-pora-wnawcza.html)

Krystian Sander 20-12-17 21:14

Lawrence Okolie vs Isaac Chamberlain - analiza porównawcza
 

Lawrence Okolie (7-0, 6 KO) i Isaac Chamberlain (9-0, 4 KO) to perspektywiczni pięściarze wagi cruiser, promowani przez Eddiego Hearna. 3 lutego ci dwaj Brytyjczycy, którzy mają ze sobą na pieńku, skrzyżują swoje pięści podczas gali w hali O2 Arena. Co już dziś wiemy o tych bokserach? Czego możemy spodziewać się w ringu? Okolie cieszy się większym zainteresowaniem mediów i to z nim szef Matchroom Boxing wiąże zapewne większe nadzieje, ale czy słusznie? Zapraszam do lektury mojej zapowiedzi tej batalii, czyli do kolejnego odcinka "analizy porównawczej".

FIZYCZNOŚĆ


Portal BoxRec nie podaje parametrów Okoliego w zakresie zasięgu, ale można śmiało zakładać, że ma on dłuższe ręce niż Chamberlain. "Chambo" według BoxReca ma 188 cm wzrostu i 198 cm zasięgu - czyli bardzo dobre warunki jak na limit do 200 funtów. Jednak Okolie jest bardzo wysoki jak na wagę cruiser, gdyż mierzy on aż 196 cm wzrostu. Jest to swoisty fenomen fizyczny. Oczywiście jest przy tym szczupły, ale jednak silny fizycznie. Wzrost, zasięg i siła fizyczna są na pewno po stronie Lawrence'a. Jeśli chodzi o moc w pięści, to tutaj również przewagę dostrzegam u Okoliego. 25-latek bije mocniej, ale też nie zaliczę go do grona wielkich panczerów. Chamberlain ogólnie ma dość przeciętny cios, ale zdarza mu się ranić przeciwników również pojedynczymi uderzeniami. 23-letni Brytyjczyk szczególnie upodobał sobie hak z lewej ręki, którym często odbiera ochotę do walki swoim słabym do tej pory oponentom.

MOTORYKA


Szybkość rąk i lekkie nogi to z pewnością atuty Chamberlaina. Okolie wydaje się być nieco bardziej "robotyczny". Więcej luzu, lepszą koordynację i wykorzystanie przestrzeni ringowej dostrzegam u Isaaca. Warto też nadmienić, że w zakresie motoryki Okolie wypada dotąd różnie. Są walki, w których jest on dynamiczny i szybki, ale są też takie, w których wygląda ociężale.

TECHNIKA


Chamberlain jest lepiej wyszkolony od Okoliego. Ma dość szeroki repertuar ciosów - umie skontrować w tempo, dobrze operuje hakami, podbródkami, a zadawane przez niego ciosy wyglądają na płynne i starannie przygotowane. Porządnie wygląda też jab Chamberlaina. Obserwując "Chambo" ma się wrażenie, że wszystko to przychodzi mu w ringu lekko, naturalnie. Okolie w zakresie techniki z pewnością nieco odstaje. Póki co Lawrence dominuje swoich rywali siłą, rozmachem akcji ofensywnych, intensywnością. Gołym okiem widać jednak sporo "nieczystości" w jego sposobie wyprowadzania ciosów. Techniki defensywne obu pięściarzy nie są specjalnie zaawansowane. Mały plusik postawiłbym tutaj przy młodszym z bokserów. Chamberlain ma dobre nawyki - szybko po swoich akcjach zasłania czułe punkty na szczęce i głowie. Czasami staje jednak zbyt frontalnie przed rywalem, jest wtedy łatwy do trafienia ciosami prostymi. Brakuje mi w jego obronie balansu. Momentami traci też czujność i stosunkowo łatwo przyjmuje widoczne ciosy. Ale może to wynikać jednak po części z lekceważenia słabej do tej pory opozycji. Mówimy przecież o bokserach, którzy 3 lutego po raz pierwszy będą mieć naprzeciw siebie rywala z krwi i kości. Ciężko mi coś powiedzieć o obronie Okoliego. Lawrence zazwyczaj nie oddaje inicjatywy przeciwnikom, nie jest zmuszany do manewrów defensywnych. W ataku jest on jednak często bardzo bojaźliwy, wchodząc niebezpiecznie, bez asekuracji, na ciosy przeciwników. Często w jego poczynaniach można też dostrzec kiepską koordynację, gdy wchodzi z obszernymi ciosami do półdystansu. Szybki i uważny kontrbokser może to boleśnie wykorzystać. Okolie jak dotąd bardzo wierzy w swoją siłę i moc pressingu. Pytanie, na jak długo to wystarczy.

STYLE


Isaac Chamberlain najbardziej pasuje mi stylowo do "boksera". Mobilność, intensywne, swobodne poruszanie się, dużo przedniej ręki, technika na dobrym poziomie. Okolie, jak mogłoby się wydawać, ma super warunki na uskutecznianie stylu, jaki prezentuje jego rywal, ale jest z pewnością bokserem bardziej ofensywnym od Chamberlaina. Pogromcę Igora Jakubowskiego z igrzysk w Rio możemy zaliczyć do grona "swarmerów". Lawrence często nie zamierza tracić czasu na "jabowanie" rywali, a prze do przodu i ilość zadawanych ciosów przedkłada nad ich jakość. W repertuarze Lawrence'a znajdziemy sierpy, podbródki, obszerne mocne ciosy. Okolie często poddaje swoich rywali mocnej presji, potrafi też ustawić sobie oponenta w zwarciu, zerwać klincz, wykorzystując siłę fizyczną.

WYDOLNOŚĆ


Ciężko coś powiedzieć w tej tematyce o obu pięściarzach, gdyż żaden z nich nie boksował jeszcze na dłuższym dystansie z wymagającym rywalem. Zaznaczę jednak, że Chamberlain to pięściarz rozkręcający się z rundy na rundę. Po kilkunastu minutach walki potrafi on łapać rytm, podejmować w ringu dobre decyzje niemal instynktownie, składać dobre kombinacje. Wygląda to tak, jak gdyby Isaac potrzebował w ringu rozgrzewki, by wejść na wysokie obroty. Nie nazwę go może slow starterem, ale da się dostrzec, że po 3-4 rundach w jego boksie jest więcej luzu i polotu niż przy otwarciu pojedynku.

PROGNOZA


Wydaje mi się, że w lutym zwycięzcą zostanie jednak Lawrence Okolie. Być może zwycięzcą nieznacznym, być może nie przed czasem, a na punkty, ale jednak. Styl, który prezentuje Chamberlain, wymaga dopracowania, dopieszczenia, doświadczenia, wiedzy, której młodemu Brytyjczykowi póki co brakuje. On za rok lub dwa może być bokserem naprawdę klasowym, niewygodnym dla każdego, ale presja, siła i intensywność są w cenie nawet tu i teraz, nawet na początku kariery. A to jest po stronie 25-letniego Lawrence'a. Nie wykluczam, że Chamberlain może w drugiej połowie walki mieć sporo swoich momentów, może przejąć kontrolę, ale jednak więcej ciosów w celu ulokuje Okolie. Okolie często chaotyczny, często boksujący zbyt siłowo, ale w moim odczuciu nabije sobie swoim pressingiem wystarczająco dużo punktów, by wygrać, przynajmniej na kartach sędziów. Dodam, że choć większe sukcesy w boksie wróżę Isaacowi Chamberlainowi - ma on w moim mniemaniu spore rezerwy i duży potencjał, to 3 lutego może, choć nie musi, być dla niego nieco za wcześnie. Bawiąc się w procenty napiszę, że widzę to w stosunku 60% do 40% lub 55% do 45% dla Lawrence'a Okoliego. Poprawkę należy jednak wziąć na pewien bardzo ważny element - odporność na cios obu bokserów wciąż jest w pewnym sensie sporą zagadką. Podsumowując jednym zdaniem - lutowa walka długimi fragmentami toczyć się będzie w wygodnym dla Okoliego bliskim dystansie, co ten prawdopodobnie zdoła wykorzystać.

mat.d 20-12-17 21:45

Czy jeszcze komus to zestawinie przypomina skonfrontowanie AJ z Whytem? Mi mega. Bardzo analogiczna sytuacja.. Hearn potrafi prowadzic swoich zawodnikow jak malo ktory promotor :)

Krystian Sander 20-12-17 22:18

Cytat:

Napisał mat.d (Post 552102)
Czy jeszcze komus to zestawinie przypomina skonfrontowanie AJ z Whytem? Mi mega. Bardzo analogiczna sytuacja.. Hearn potrafi prowadzic swoich zawodnikow jak malo ktory promotor :)

Rozumiem o czym mówisz, coś w tym na pewno jest. Jednak o ile Joshua od samego początku zapowiadał się na kozaka, tak Okolie (bo rozumiem, że to on robi tu za AJa) na dziś nie rokuje na gwiazdę w 200 funtach. Podobny pomysł, ale jednak bez tego wyraźnego faworyta czysto sportowo.

mat.d 20-12-17 22:28

Cytat:

Napisał Krystian Sander (Post 552103)
Rozumiem o czym mówisz, coś w tym na pewno jest. Jednak o ile Joshua od samego początku zapowiadał się na kozaka, tak Okolie (bo rozumiem, że to on robi tu za AJa) na dziś nie rokuje na gwiazdę w 200 funtach. Podobny pomysł, ale jednak bez tego wyraźnego faworyta czysto sportowo.

Tak,tak, oczywscie, inne proporcje w kazdym aspekcie ;) Ale pewna woń podobienstwa jest. Tylko tak jak zauwazyles,nie ta skala..We wszystkim.

A co do faworyta,to ja jednak widze w tej roli Okoile, i to dosc wyraznie.. Mysle,ze gosc wniesie inny poziom mobilizacji i koncentracji..Walki z menelami z pod budki z piwem w nadmiarze szkodzą prospektowi.

Marek Cudek 21-12-17 09:47

Swoją drogą to smutne, że my nawet tych niewielkich zasobów, które mamy zupełnie nie wykorzystujemy. Co z Jakubowskim?

Ten Okolie ma dość cienkie nóżki i muskularną, mocną górę. Nogi zwykle sporo ważą, a ten gość się mieści w limicie. Ale w sumie chyba najistotniejsza jest waga kości, nie wiem.

Rockefeller 21-12-17 11:16

Bez urazy Ale Jakubowski to kiepski Zawodnik.

LegiaPany 21-12-17 17:16

Po raz kolejny oczekuje walki tylko dlatego ze przeczytalem analize porownawcza :) good job

Marek Cudek 21-12-17 17:57

Cytat:

Napisał Rockefeller (Post 552150)
Bez urazy Ale Jakubowski to kiepski Zawodnik.

Pewnie tak, ale przy naszej mizerii każdy medalista imprez amatorskich powinien być minimum gwiazdą lokalnych gal.


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 16:18.

Powered by vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.