boks, forum, zobacz
Wróć   boks, forum, zobacz > BoxingForum > Publicystyka

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się tutaj    

Komentarz

Narzędzia wątku Wygląd

stare 19-09-17, 14:06   #1 (permalink)
Redaktor Boxing.pl

Nominowany 467 razy w 136 Tematach
Nominated Art. Miesiąca - Nagród: 38
Domyślnie Yunier Dorticos vs Dmitrij Kudriaszow: analiza porównawcza

Zapraszamy do lektury zapowiedzi sobotniej walki pomiędzy Yunierem Dorticosem (21-0, 20 KO) i Dmitrijem Kudriaszowem (21-1, 21 KO). Stawką tej konfrontacji będzie pas WBA Regular wagi cruiser i półfinał turnieju World Boxing Super Series.

Poniżej zaprezentowany tekst został napisany przez Dariusza Chmielarskiego, który swego czasu publikował już na naszych łamach. Życzymy miłej lektury.

FIZYKA

Obydwaj należą do największych i najsilniejszych fizycznie cruiserów. Kudriaszow ma 189 cm wzrostu i 191 cm zasięgu, a Dorticos 191 cm wzrostu i 197 cm zasięgu. O sile ciosu świadczą ich dotychczasowe wyniki. Nie będę ich przytaczał, ale obydwaj mają identyczny współczynnik nokautów 95% i chyba można ich uważać za dwóch najmocniej bijących bokserów w tej kategorii. Na moje oko Kudriaszow bije nieco silniej, ale za to jego szczęka jest bardziej podejrzana od czasu wpadki z Durodolą w listopadzie 2015. Dorticos takich problemów dotąd nie miał.

MOTORYKA

Kudriaszow porusza się po ringu, człapiąc, ale Kubańczyk nie jest w tym elemencie ani trochę od niego lepszy. A więc praca nóg obustronnie na kiepskim poziomie. Jeśli chodzi o szybkość rąk, to obydwu uznałbym pod tym względem za przeciętnych, choć nieznacznie lepszy jest Rosjanin.

TECHNIKA

Ile to się naczytałem na różnych portalach zachwytów nad techniką Dorticosa. Podejrzewam, że piszą to ludzie, którzy nigdy Dorticosa na oczy nie widzieli i dla nich z założenia każdy Kubańczyk jest technicznie perfekcyjny. Ja obejrzałem sobie kilka dni temu dokładnie walkę Dorticosa z Yourim Kalengą i mam na ten temat odmienne zdanie. Dorticos coś tam liznął w młodości kubańskiej szkoły boksu i stąd jego umiejętność zadawania ciosów prostych. Całościowo jednak jego ofensywny repertuar jest bardzo ubogi i nie wykracza poza akcję "lewy-prawy". W obronie dziurawa garda i zero balansu, do tego cofanie się w linii prostej. Niezbyt wyrafinowany technicznie Kalenga trafiał go, jak chciał i wysoko prowadził na punkty do momentu (przedwczesnego moim zdaniem) poddania przez sędziego. Kudriaszow w obronie też nie błyszczy, ale w ataku ma repertuar uderzeń bardzo bogaty i poparty doskonałym timingiem. Jego nokauty na Gomezie i Palaciosie to techniczny majstersztyk.

STYL

Obydwaj to ewidentni sluggerzy, przy czym bywają ofensywni lub defensywni w zależności od walki i sytuacji. Dorticos jest przy tym pięściarzem wybitnie dystansowym, podczas gdy Kudriaszow niekoniecznie. Zdarza mu się wchodzić do półdystansu, którego Kubańczyk ewidentnie nie lubi i z reguły natychmiast klinczuje.

INNE ELEMENTY

Obydwaj zapewne muszą mocno zbijać do limitu wagi cruiser, przy czym mocniej zbudowany Rosjanin chyba więcej. Kudriaszow nigdy nie walczył dłużej, niż 7 rund i jego kondycja jest mocno podejrzana. Dorticos 2 razy walczył po 10 rund, przy czym pojedynek z Kalengą wytrzymał kondycyjnie bardzo dobrze. Poza tym wprawdzie Rosjanin całościowo miał znacznie lepszych rywali, ale Dorticos wszystkie swoje walki (za wyjątkiem pojedynku z Kalengą we Francji) stoczył w USA. Tymczasem Kudriaszow to chłopak z głębokiej prowincji Rosji dopiero od niecałych 3 lat boksujący w Moskwie, a wcześniej na lokalnych zadupiach. Nie wiem, czy kiedykolwiek był za granicą i obawiam się, że w USA może być mocno stremowany.

PODSUMOWANIE

Dla mnie Kudriaszow całościowo jest lepszym pięściarzem od Dorticosa, jednak biorąc pod uwagę jego ewentualną tremę i problemy kondycyjne, szanse oceniam 50/50. Jeżeli Kudriaszow nie znokautuje rywala do 5 rundy, to prawdopodobnie walkę przegra.

Dariusz Chmielarski, http://bokserzy.cba.pl

Krystian Sander jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 19-09-17, 14:35   #2 (permalink)
journeyman

Nominowany 0 razy w 0 Tematach
Art. Miesiąca - Nagród: 0
Domyślnie

W sumie to nic dodać pojedynek świetnie się zapowiadający, głównie ze względu na potencjał ofensywny i siłę ciosu obu zawodników, które mogą w każdym momencie pojedynku odwrócić jego losy. Osobiście będę kibicował Kubańczykowi
Turu jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 19-09-17, 14:58   #3 (permalink)
champion

Domyślnie

widze cos z czakijewa w kudriaszowie....niby wszystko na miejscu,cios potezny a przychodzi co do czego i jest dramat. ta 1 walka z duradola to byla katastrofa, duradola ledwo stal jak obijal bezbronnego ruska. jakby dmitry pouprawial jogging po ringu przez 30sek to by ta walke wygral jeszcze w tej rundzie-a ten przukuty do lin,nawet nie w narozniku.

kubano z kolei nie imponuje rekordem,z kalenga tez slabo.ale mentalnie jest chyba lepszy.jak wytrzyma te 5-6 rund dobrze trzymajac dystans prostym to powinien miec latwa koncowke
wariat3000 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 19-09-17, 15:34   #4 (permalink)
journeyman

Nominowany 3 razy w 1 Temacie
Domyślnie

Troszkę się z tym tekstem nie zgadzam. Co do szczęki to nie jest to mocna strona Kubańczyka. Kalenga co najmniej raz podłączył go do prądu, Dorticos to przetrzymał, ale dla mnie na twardszego wygląda Kudriaszow. Z drugiej strony nie rozumiem narzekania na technikę Kubańczyka: boksuje prosto, to prawda, ale prawy prosty i prawy podbródkowy pozwoliły mu rozbić Kalengę, który jest bardzo solidnym pięściarzem. Na papierze Dorticos ma na pewno więcej atutów, ale jak Dima trafi lewym sierpowym, to myślę, że będzie po walce.
Thrawn jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 19-09-17, 17:22   #5 (permalink)
champion

Nominowany 8 razy w 3 Tematach
Domyślnie

Fizyczność, na boga, nie fizyka! Nie powielajmy głupich tekstów niektórych dziennikarzy sportowych, proszę :D Chyba Borek rozpowszechnił to dziwne użycie tego słowa.
Bonsante jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 19-09-17, 20:32   #6 (permalink)
champion

Domyślnie

Umknęła mi ta walka a to przecież mega starcie dwóch świetnych puncherów. Tu będą padały cieżkie. pojedyńcze bomby, zabawa w obustronne polowanie. Po porażce z Durodolą wiadomo, że Rosjanin ma spore luki i właściwie to każdy klasowy rywal może go skońćzyć ale jednocześnie sam jest groźny dla każdego bo jest królem ofensywy. Dla mnie jest mimo wszystko faworytem tej walki, trudno mi sobie wyobrazić ze to będą pkt chyba że obaj wyjdą nastawienie defensywnie jak to nieraz w walkach dwóch puncherów bywa. Mimo wszystko dla mnie Dima by ko, gdzieś w połowie walki.
kubuś jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 19-09-17, 22:38   #7 (permalink)
contender

Domyślnie

Naprawdę kręci mnie ta walka

Natomiast sposób formułowania myśli i wyciągania wniosków przez autora nie przypadł mi do gustu. Kudriaszow ma mieć podejrzaną szczękę, tylko dlatego, że raz przegrał przed czasem... Z równie silnym Durodolą, który ma, jak skrupulatnie wyliczyłem, 92,6% wygranych walk przed czasem Bardziej bym się skupił na obrazie tamtej walki i bezsensownej taktyce Dimy, który myślał że ma monopol na nokauty w swoich walkach. No, nie ma. Czy gdyby Dorticos przyjął przyjął tyle czystych ciosów, nie dałby się złamać?
Zupełnie inaczej widziałem pojedynek Dorticosa z Kalengą. Trzeba pamiętać, że to była pierwsza walka Dorticosa w państwie innym niż Stany Zjednoczone, na śmieciach Kalengi, przy żywiołowo reagujących, podskakujących gościach z flagami Kongo. Jasne, Kalenga to żaden wirtuoz techniki, ale jednak silny i ofensywnie nastawiony. Kto go wcześniej złamał? Nokdaun z drugiej rundy, czyli zadany w punkt, przy idealnym timingu prawy podbródkowy kłóci się z wizją Dorticosa uderzającego tylko lewy prawy, jak w worek :D Widzę zejścia z linii ciosu, widzę ciosy w tułów. Coś tu nie pasuje A przerwanie walki w 10. rundzie, w moim odczuciu było prawidłowe.
Zgadzam się, że Kudriaszow jest niesprawdzony na dłuższym dystansie, ale skąd od razu wniosek, że ma problemy kondycyjne? W rewanżu z Durodolą tłukli się 5 rund w niezłym tempie i nie miałem wrażenia, żeby Dima oddychał rękawami. Zresztą chyba szykuje się do walki życia! ^^

Rosjanin jest na fali wznoszącej. Czuję, że wygra przed czasem.
liverpoolczyk jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 19-09-17, 23:21   #8 (permalink)
champion

Domyślnie

Dorticos jest moim czarnym koniem turnieju i stawiam ze przetrwa poczatkowa ofensywe Kudriashowa - zapewne z takim planem wyjdzie rosjanin - i skonczy Kudrie w 8 rundzie.
LegiaPany jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 20-09-17, 00:35   #9 (permalink)
champion

Nominowany 140 razy w 36 Tematach
Nominated Art. Miesiąca - Nagród: 13
Domyślnie

Interesująca analiza. Czasem mam wrażenie, że to jest grupa sado-maso Kudriaszow wow! Usyk&Gołowkin (wcześniej też Kowaliow) wowwowow! Canelo błueeee, Floyd błeee. Oczywiście robię sobie jajka, ale brakuje czasem takiego chłodnego analitycznego podejścia, nawet jeśli niektóre wnioski są domniemaniami (kondycja, szczęka Kudriaszowa). Zresztą, te domniemania się się mogą łatwo potwierdzić. Trudno udowodnić, że jest inaczej, że Kudriaszow ma dobrą kondycję i super szczenę.
Marek Cudek jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 20-09-17, 10:11   #10 (permalink)
journeyman

Domyślnie

Też czekam na tą walkę. Może być ciekawie, mi ciężko wskazać faworyta bo zupełnie nie wiem w którą stronę potoczy się pojedynek. Moim zdaniem Kurdiaszow ma solidną szczękę, dostawał czyściochy od Durodoli, ale próbował odpowiadać. A gdy przestał odpowiadać to nadal stał opart o liny tyle że nie wiedział co się dzieje. Liczę na dobry, twardy boks.
Lotnik jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Komentarz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady postowania