boks, forum, zobacz
Wróć   boks, forum, zobacz > BoxingForum > Publicystyka

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się tutaj    

Komentarz

Narzędzia wątku Wygląd

stare 28-04-17, 20:10   #1 (permalink)
Redaktor Boxing.pl

Nominowany 227 razy w 57 Tematach
Nominated Art. Miesiąca - Nagród: 11
Domyślnie Anthony Joshua vs Władimir Kliczko - typy redakcji Boxing.pl

Jeszcze nie tak dawno trzeba było postawić u bukmachera mieszkanie, by za wygraną Władimira Kliczki (64-4, 53 KO) udać się na wczasy nad polskie morze. Sytuacja ta nie zmieniała się bez względu na to, komu spoglądał w oczy Ukrainiec na ważeniu przed pojedynkiem. "Dr Steelhammer" odprawiał z kwitkiem kolejnych pretendentów, nie pozostawiając im żadnych złudzeń. Kto przypuszczał wówczas, że młodszy ze słynnych braci będzie przystępował z pozycji underdoga do starcia z młodym, nieopierzonym mistrzem.

Ci, którzy sądzili, że panujący ponad dekadę mistrz będzie rządził do końca kariery i jeden dzień dłużej otrzymali zimny prysznic w postaci porażki Kliczki z Tysonem Furym. Jutro to 41-letni weteran z Ukrainy wcieli się w dawno zapomnianą przez niego rolę pretendenta. Po ponad 20 latach kariery przyjdzie mu przystąpić do prawdopodobnie największego wyzwania w karierze - walki z kreowanym na przyszłego dominatora wagi ciężkiej Anthonym Joshuą (18-0, 18 KO) przed prawie 100-ma tysiącymi kibiców na Stadionie Wembley.

1.40 - 3.00 z Brytyjczykiem jako faworytem: tak przedstawiają się kursy bukmacherów przed kapitalnie zapowiadającą się konfrontacją. Losy pojedynku próbuje również przewidzieć portal Boxing.pl. Poniżej prezentujemy typy naszych redaktorów na największą walkę w kategorii ciężkiej od wielu, wielu lat.

Adrian Golec:

Zgodnie z moją oceną, zwycięzca może, czy raczej powinien być jeden. Pozostaje jedynie zagadka presji, jaka będzie ciążyła na Brytyjczyku i jak ją zniesie, bowiem potężne ciosy z pewnością pojawią się szybko i będą dochodziły głowy i tułowia Ukraińca. " Wowa" nie jest mentalnie zdolny do "prawdziwej" walki, czyli do przyjmowania mocnych ciosów, stąd próba konfrontacji z tak dużym, wyszkolonym i mocno bijącym zawodnieniem, ustawia go w kącie, w oczekiwaniu na wyrok. To m.in. różniło go starszego brata, który w swoim prime, zapewne stoczyłby wspaniały bój z kimś takim jak Joshua. Ale nie Władimir...

W całej karierze Władimira Kliczki, jesteśmy w stanie na szybko dostrzec 3 panczerów: Corrie Sandres, Lamon Brewster i Samuel Peter. Dwóch z nich pozamiatało nim ring; trzeciemu niewiele zabrakło. Uważny obserwator powinien uchwycić zamykanie oczu czy odwracanie głowy przed ciosami silnych rywali w wykonaniu Władimira, czyli naturalny ruch (instynkt samozachowawczy), który towarzyszy znakomitej większość naszej populacji. Dlatego też nie każdy może być bokserem. Ponadto ostatnie lata kariery "Wowy", z uwagi na poziom rywali i "ewolucję stylu", spłyciły jego arsenał (ostatnia wypowiedź Jenningsa), wprowadzając wiele brudnych zagrywek, co w konsekwencji, w moich oczach, czyni go głębokim outsiderem tego starcia.

Gdyby przyszło mi oceniać proporcje, wyszłoby mi 20:80 na rzecz Joshui. Nie zapominam o tych 20, w końcu jest to sport, niemniej oczekuję zwycięstwa Brytyjczyka przed czasem.

Kiedyś użyłem sformułowania: Witalija różni od Władimira wiele, między innymi uznanie, że starszy brat to urodzony wojownik, młodszy - wyszkolony atleta. Jeżeli chodzi o "Wowę", to trochę mało, by toczyć w ringu trudne, wyniszczające batalie. Ta bowiem, z kilku powodów, zapowiada się na najtrudniejszą w karierze Ukraińca. Można zauważyć, że sam fakt walki na wyjeździe, odbiera mu połowę i tak wąskiego arsenału; tę złą połowę, możliwą do realizacji jedynie w swoim "skorumpowanym" świecie boksu. Dla mnie jest to wyraźnie widoczne, gdyż pamiętam "narodziny" późniejszego króla boksu, oraz jego metamorfozę, wywołaną porażkami przez nokaut. Także widziałem prawdopodobnie wszystkie walki Ukraińca, który lata temu robił na mnie gigantyczne wrażenie. Wszystko jednak ma swój koniec, zwłaszcza, że dzisiejszy "Wowa" w niczym już nie przypomina "Doktora Młota" z lat 1996 - 2004.

Krystian Sander:

Dawno w wadze ciężkiej nie było walki, która wzbudzałaby takie zainteresowanie, tyle emocji. Ta atmosfera, póki co, udziela mi się w stopniu umiarkowanym, ale nie mam wątpliwości, że gdy ujrzę Władimira Kliczkę i Anthony'ego Joshuę w jednym ringu, serce zacznie bić nieco szybciej.

To, co może wydarzyć się w ringu, nie jest dla mnie wielka zagadką. Władimir Kliczko najlepszy boks ma już za sobą. Powiedzenie oklepane, ale prawdziwe. Ostatnie jego walki absolutnie nie dały żadnych przesłanek, by spodziewać się, że może on mieć coś do powiedzenia w starciu z angielską bestią na Wembley. Władimir wciąż pewnie byłby groźny dla rywali, którzy oddaliby mu pole, pozwolili Kliczce na ustalenie tempa walki, narzucenie swoich warunków, odpowiednie ustawienie nóg do zadania mocnych ciosów. Wtedy Wład, czując się komfortowo, z pewnością zdołałby wykorzystać swoje atuty. Joshua nie wygląda jednak na gościa, który w sobotni wieczór będzie okazywał byłemu dominatorowi zbyt wiele szacunku. Mistrz IBF jest szybszy, ma szerszy wachlarz uderzeń, jest przy tym piekielnie silny i wydaje się być jednak silniejszy psychicznie od Kliczki. Bez trudu jestem w stanie sobie wyobrazić, że idący do przodu, dynamiczny, poruszający się między dystansami Joshua kompletnie wyłącza ofensywę Władimira. Już w kilku ostatnich walkach było widać, że "Dr Steelhammer", kiedy to rywal jest bardziej aktywny, kompletnie nie ma pomysłu na przejęcie inicjatywy. A fakt, że Ukrainiec nie ma też kontry, czyni potencjalny obraz jutrzejszej potyczki średnio pozytywnym dla naszego sąsiada ze wschodu.

Kliczko, aby wygrać, musiałby zawalczyć tak, jak od dawna już nie walczy. Aktywna lewa ręka, wykorzystanie nóg, studzenie zapędów Joshui mocnymi ciosami z prawej ręki + klincz, gdzie Władimir powinien wykorzystać swoje wielkie doświadczenie podmęczania rywali. Jeśli jednak Kliczko wyjdzie zachowawczy, z rękoma wysuniętymi do przodu, odchylony do tyłu, dreptający w miejscu, bez żadnego pomysłu na lokowanie silnych ciosów, skupiony tylko na tym, by nie przyjąć, to wiele w tym starciu nie ugra.

Stawiam na zwycięstwo Brytyjczyka przed czasem, w rundach 1-5. Kliczko w żaden sposób nie będzie w stanie oprzeć się dynamice, sile, determinacji, szybkości, jaką prezentuje Joshua. Ukrainiec będzie cały czas pod prądem, nie będzie miał czasu na ustawienie sobie rywala, złapanie tempa, rytmu. A mistrzem improwizacji Władimir Kliczko z pewnością nie jest. AJ całkowicie odbierze rywalowi komfort psychiczny, bez którego Władimir nie jest sobą. Starcie pokoleń dla Joshui, nie mam wątpliwości.

Mateusz Wajs:

W przeciwieństwie do moich kolegów z redakcji nie jestem tak pewny zwycięstwa Anthony'ego Joshuy. Po ogłoszeniu walki tak jak oni typowałem pewną wygraną Brytyjczyka. Wydawało mi się, że prezentujący się jak młody bóg 27-latek „przejedzie się” po będącym już u schyłku kariery, zmanierowanym Ukraińcu. Im bliżej jednak walki, tym większy mam problem z typowaniem, a coraz bardziej skłaniam się w stronę zwycięstwa utytułowanego "Dr-a Steelhamera".

W pamięci mam początek starcia Joshuy z Dillianem Whytem. Obecny mistrz IBF wagi ciężkiej zdecydował się wówczas na otwartą walkę z niższym, dysponującym mniejszym zasięgiem rywalem. W rezultacie, po lewym sierpowym przeciwnika znalazł się (jak do tej pory po raz pierwszy i ostatni) w opałach. Wybrnął co prawda z tej sytuacji, ale fakt zamroczenia po ciosie dysponującego słabym (obejrzyjcie pojedynek Whyte'a z Chisorą) uderzeniem oponenta może coś sugerować. Dopiero, gdy Anthony wrócił do boksu za lewym prostym i kontrolowania dystansu, walka ułożyła się po jego myśli.

Ciosy proste i kontrola dystansu to z kolei specjalizacja Kliczki. Joshua nie jest tak mobilnym zawodnikiem jak Tyson Fury i Władimir nie będzie musiał szukać go w ringu. Trudno mi sobie wyobrazić, by Ukrainiec miał problem z trafieniem Brytyjczyka. To, czym z kolei powinien się martwić, to siła rażenia Joshuy. Daje mi to obraz pojedynku, w którym obaj pięściarze mogą wylądować na deskach. Kurs bukmacherów na to, że starcie nie potrwa pełnego dystansu (ok. 1.30 za postawioną złotówkę) daje do myślenia.

Niektórzy wskazują na słabą psychikę Kliczki, która uniemożliwiła mu rywalizację z Tysonem Furym. Ukrainiec latami był przyzwyczajony do tego, by wygrywać minimalnym nakładem sił i nie był w stanie w tym pojedynku wznieść się na wyżyny. Dziś widzę po dyspozycji fizycznej „Dr-a Steelhammera”, że ucierpiała jego duma jako człowieka i sportowca. Kliczko kładzie na szali swoją renomę i dobre imię, a jest ono warte więcej niż ogromne pieniądze, które zarobi za tą walkę.

Żaden wynik mnie nie zaskoczy i typ jest trudny, ale zaryzykuję - stawiam na wygraną Kliczki przed czasem. Uważam, że Brytyjczykowi zabraknie w kluczowym momencie doświadczenia, a Ukrainiec zaskoczy bokserski świat i zdecyduje się na zakończenie kariery po spektakularnym zwycięstwie.

Mateusz Wajs jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 28-04-17, 21:39   #2 (permalink)
champion

Nominowany 0 razy w 0 Tematach
Art. Miesiąca - Nagród: 0
Domyślnie

świetne analizy, bardzo fajne przemyslenia, dobrze się to czytata te opiniet tym bardziej, że za chwile będzie weryfikacja Oby była to walka na miarę oczekiwań, niezależnie od tego kto wygra.
Nie wchodząc w polemikę najbliżej mi chyba to analizy Adriana, nadmienię tylko że również nie sądze, aby Wladymir był-szczególnie obecnie-w stanie podjać twardą, męską rywalizację w ringu, wierzę natomiast, że jest w stanie po prostu wyprowadzić nokautującą akcje niekoniecznie wówczas kiedy ma walkę pod swoją kontrolą. Chociaz AJ to kolejny po Furym typ boksera który mu stylowo-fizycznie pasować nie będzie, to dzięki swojemu otwartemu boksowi da Ukraińcowi taka szanse jakiej nigdy by nie dostał od sprytnego i ostrożnego Tysona.
kubuś jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 28-04-17, 22:18   #3 (permalink)
Redaktor Boxing.pl

Nominowany 1 raz w 1 Temacie
Domyślnie

Założyciel i pierwszy naczelny tego portalu stawia na Włada Facet ma 41 lat i był w stanie zrobić 109 kg. Za to AJ przepakował... Ten bicepsik może mu zrobić więcej złego niż dobrego. Nie ma się tu co rozwodzić i analizować bo nikt nie wie jak wiek działa na Kliczkę. Obstawianie tej walki to dla mnie trochę ruletka i postawię, że Władek jeszcze się nie postarzał. W końcu jest dokładnie 4 dni starszy ode mnie ...
ZET. jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 28-04-17, 22:46   #4 (permalink)
challenger

Domyślnie

Ciesze sie ze ktos zauwazyl to ze Dyllan Whyte nie jest zadnym puncherem. Mnie takze najblizej do wersji Adriana lecz jak chyba kazdy tutaj miewam glupie przeczucia co do tej walki im blizej jej - przeczucia ktore ida w strone typu Mateusza.
LegiaPany jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 28-04-17, 23:10   #5 (permalink)
champion

Domyślnie

Kliczko jednak nie wychodzi tylko po ostatnia wyplate, ale po ostatni wielki sukces. Widac, ze przygotowal sie super dobrze, tak wysportowanej, wyzylowanej sylwetki nie mial od lat. To jest wybiegane i wymeczone, Kliczko bedzie mial swietna kondycje, szybkosc i prawdopodobnie poprawi dynamike, wiec powienien mocniej bic. Z taka waga nie nastawia sie tez na klincze, ale na duzo ruchu w ringu. Widzialem na migawkach Bashira, wiec pomagal mu tez super doswiadczony szkoleniowiec, ktory nie jestewny pewny czy aby na pewno bral udzial we wszystkich przygotowaniach Wladka. Stawiam niezmiennie na AJ i to przed czasem, ale po tym co zobaczylem na wadze, nie zdziwie sie jesli Kliczko bedzie szybszy od Anglika i upoluje mlodego w pewnym momencie czyms poteznym. Z mojej strony 60:40 na AJ.
darulka jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 29-04-17, 00:37   #6 (permalink)
champion

Domyślnie

Whyte moze nie jest puncherem,ale nie nazwalbym go slabo bijacym.. Znalazlbym do tego jakis srodek Chisora i Allen maja lby jak kamienie,a to czym sie okladal z Dereckiem to zupelnie co innego niz najscie centralnie na kontre,ta jak w przypadku AJ..Do tego Dillian naprawde wstrzelil sie tam pieknie.. Nie widze nic dziwnego w tym,ze Joshua zachwialo.. Tylko zachwialo.

@darulka

Przeciez Bashir zawsze jest w obozie Wlada jako drugi trener..Nie przypominam sobie w ostatnich latach,zeby brakowalo go przy jakims campie/walkach

Co do juz samej walki,no to czlowiek tym oddycha..Czuje sie jakbym mial jutro wychodzic do ringu :D Takie emocje w HW przyszly Za duzo czlowiek gada o tej walce, za malo konkretow.. A,ze pojawil sie taki artykul z przewidywaniami,to ja typuje KO/TKO w rundach 3-5 na korzysc AJ. Nie wykluczam,ze bedzie to podbrodkowy po jakiejs nieudolnej próbie klinczu ze strony Wladka,a ptem byc moze seria konczaca.. W glowie multum scenriuszy,ktorys trzeba bylo wybrac na typ
mat.d jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 29-04-17, 01:36   #7 (permalink)
contender

Domyślnie

Kurs 1,40 jest mimo wszystko zdradliwy.Popłynąłem na tym kursie kilka razy dlatego nie postawiłbym pieniędzy na wygraną A.J. choc przecież wszystko albo prawie wszystko przemawia za jego wygraną.
Dwóch gości z granatami w dłoniach-tutaj wszelkie analizy moga w każdej chwili stracić swoje pokrycie.
50/50,choć wolę by to młody wyszedł zwycięsko z tej walki.Wowka swoje zrobił.
Bred jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 29-04-17, 08:38   #8 (permalink)
Redaktor Boxing.pl

Nominowany 269 razy w 112 Tematach
Nominated Art. Miesiąca - Nagród: 23
Domyślnie

Wiek u Kliczki nie jest żadnym argumentem, Idę o zakład, że parametry fizyczne mu nie spadły, dlatego nie wspomniałem o nim. Każdy Kliczko, pozbawiony swojego ringu (czyli pozbawiony "swojego" boksu), wcześniej czy później przyjąłby potężne ciosy, a on nie jest do tego zdolny, ba, nawet nie ma doświadczenia przyjmowania ciosów. Przypomnijmy sobie Wowę Jenningsem: lewy, prawy, klincz... (i podbóródek wymierzony w siebie), oczywiście klincz delikatny, subtelny, nie to co z Powietkinem... a sędzia w USA i tak zabrał mu punkt. On nie już nie wie, jak się "normalnie" walczy.. Strach przed ciosami przybrał kuriozalną formę łapania, paraliżowania, wieszania się na rywalach, etc...
Adrian Golec jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 29-04-17, 08:47   #9 (permalink)
contender

Domyślnie

Cytat:
Napisał Adrian Golec Zobacz post
. Każdy Kliczko, pozbawiony swojego ringu (czyli pozbawiony "swojego" boksu), wcześniej czy później przyjąłby potężne ciosy, a on nie jest do tego zdolny, ba, nawet nie ma doświadczenia przyjmowania ciosów.
Bardzo odważne stwierdzenie dotyczące kogoś kto trzy razy wstawał po ciosach będącego ówcześnie naprawdę niebezpiecznym zawodnikiem Samuela Petera. Więcej zagadek dotcyzy zdecydowanie Anglika niż Ukraińca. Jak on zareaguje na prawy Ukraińca, jak odnajdzie się w ringu z przeciwnikiem o dwie klasy lepszym niż dotychczas i przede wszystkim jak wytrzyma kondycyjnie. Jego sylwetka na ważeniu mnie nie zachwyciła, a waga Ukraińca sugeruje nam sposób w jaki będzie chciał walczyć. Dużo nóg, dystans, lewy prosty i nacisk na wytrzymałość. Jak dojdzie do rund końcowych to Anglik będzie miał ogromne problemy, tak myślę.
Nelson jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 29-04-17, 08:54   #10 (permalink)
Redaktor Boxing.pl

Nominowany 269 razy w 112 Tematach
Nominated Art. Miesiąca - Nagród: 23
Domyślnie

Cytat:
Napisał Nelson Zobacz post
Bardzo odważne stwierdzenie dotyczące kogoś kto trzy razy wstawał po ciosach będącego ówcześnie naprawdę niebezpiecznym zawodnikiem Samuela Petera. Więcej zagadek dotcyzy zdecydowanie Anglika niż Ukraińca. Jak on zareaguje na prawy Ukraińca, jak odnajdzie się w ringu z przeciwnikiem o dwie klasy lepszym niż dotychczas i przede wszystkim jak wytrzyma kondycyjnie. Jego sylwetka na ważeniu mnie nie zachwyciła, a waga Ukraińca sugeruje nam sposób w jaki będzie chciał walczyć. Dużo nóg, dystans, lewy prosty i nacisk na wytrzymałość. Jak dojdzie do rund końcowych to Anglik będzie miał ogromne problemy, tak myślę.
Peter to 1 przypadek na 50... Są też inne, i jest ich o wiele więcej. Ponadto Peter ani razu nie trafił go czysto... to były potężne cepy, trafiające najczęściej w bok, w tył głowy. One przewracały, ale krzywdy mu nie robiły... nie był zamroczony, choć wystraszony jak najbardziej.

Zapytaj Jennigsa, jak on reagował na ten mityczny prawy Wowy.. Zresztą jaki prawy, jaki lewy? Jak rywal się nie odsłania, najpierw jest wieszanie się, a między czasie szukanie ciosów..
Adrian Golec jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Komentarz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady postowania