boks, forum, zobacz
Wróć   boks, forum, zobacz > BoxingForum > Publicystyka

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się tutaj    

Komentarz

Narzędzia wątku Wygląd

stare 22-12-15, 20:56   #1 (permalink)
journeyman
2nd Place Winner (TOTM)  

Nominowany 7 razy w 3 Tematach
Nominated Art. Miesiąca - Nagród: 1
Domyślnie Waga ciężka: Przebudzenie mocy!

W sobotnią noc byliśmy świadkami prawdziwego przebudzenia mocy w najcięższej kategorii. Oto Luis Ortiz pozamiatał w ringu jednym z lepszych zawodników wagi ciężkiej Bryantem Jenningsem. Zrobił to z gracją największych wirtuozów szermierki na pięści.

Wielu przed walką Jennings – Ortiz wątpiło czy mimo nokautującego ciosu Kubańczyk zdoła pokonać doświadczonego Amerykanina.

Za Jenningsem przemawiało doświadczenie, kondycja na długich dystansach, rozpoznawalni rywale z którymi walczył, a także dobra garda i balans, który zapewnił mu uniknięcie nokautu w przegranej, ale zapisanej na plus walce z Kliczką. Za Ortizem tylko siła ciosu. Zarówno słabi rywale, poza Lateefem Kayode czy Monte Barrettem, jak i maksymalny przeboksowany dystans 8 rund, a także wpadka z dopingiem kazały sądzić, że "The Real King Kong" nie sprosta zawsze dobrze przygotowanemu do pojedynków "By-By".

Już pierwsza runda pokazała jednak, że Jennings będzie w opałach. Kilka mocnych ciosów zachwiało wytrzymałym Amerykaninem i od tej pory nokaut wisiał w powietrzu, walka zaś przypominała odwlekanie przez Ortiza na dogodny moment pewnej egzekucji. Oponent padł w 7. rundzie po mocnym podbródkowym, co poskutkowało przerwaniem pojedynku, który wobec niszczycielskiej siły ciosów Kubańczyka mógł się skończyć trwałym uszczerbkiem na zdrowiu Jenningsa.

Jednak oprócz spodziewanego nokautu, najbardziej fascynujący był styl walki Ortiza. Dobra praca nóg, technika, oszczędzanie sił i zadawanie tylko precyzyjnych ciosów. Taktyka jak bokserskie szachy. Zobaczyliśmy słynną amatorską kubańską szkołę boksu i pięściarza kompletnego – co warto odnotować w wadze ciężkiej.

Sam bokser już zapowiada, że „teraz chce wyczyścić całą kategorię”. Sytuacja w wadze ciężkiej sprzyja temu postanowieniu. Po okresie stabilizacji nadchodzą w niej ciekawe czasy. Już najbliższy miesiąc obfituje bowiem w tak liczne ekscytujące walki z otwartymi wynikami, jakich nie było przez okres 10 lat dominacji braci Kliczków.

Lisem, który wpadł do ich kurnika i przegryzł gardło koguta był Tyson Fury. Jego wygrana nie tylko pokazała, że można odebrać Kliczce 3 pasy mistrza wagi ciężkiej, ale uwolniła też pas IBF, o który już 16 stycznia będzie walczył Wieczesław Głazkow z Charlesem Martinem.

Na tej samej gali o pas WBC będą walczyć Deontay Wilder i Artur Szpilka. Zwycięzca spotka się z Aleksandrem Powietkinem w 2016 roku. Również na gali Wilder – Szpilka odbędzie się bardzo ciekawa walka Dominica Breazeale'a z Amirem Mansourem. Warto przypomnieć, że apetyt na walki z "top heavyweights" ma również Anthony Joshua – brytyjski prospekt wagi ciężkiej, który dał tydzień temu emocjonującą walkę z rodakiem Dillianem Whyte'em. W fazę starć z lepszymi rywalami będzie wchodził też w tym roku nowozelandzki prospekt Joseph Parker.

Gdy dodamy do tego fakt, że na salony wagi ciężkiej chce powrócić również mocno bijący Fin Robert Helenius, który w sobotę wywalczył tytuł mistrza Europy, że ostatniego słowa nie powiedzieli jeszcze Bermane Stiverne i Kubrat Pulew, że do powrotu szykuje się David Haye, a do rozegrania jest przecież jeszcze rewanż Kliczko – Fury, to najbliższy rok zapowiada się wyśmienicie, jeśli chodzi o królewską kategorię.

Waga ciężka z końcem roku 2015 zmartwychwstała, a z nią największe widowiska i emocje, które budzi boks. Przedsmak tego, co będzie dziać się w 2016 r. zagwarantował Luis Ortiz. To było jak filmowe przebudzenie mocy!

Przedstawiana w felietonie opinia jest punktem widzenia autora tekstu. Nie można jej domyślnie odbierać jako stanowiska redakcji Boxing.pl.

Ireneusz Fryszkowski jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 23-12-15, 11:32   #2 (permalink)
champion

Nominowany 0 razy w 0 Tematach
Art. Miesiąca - Nagród: 0
Domyślnie

Fajnie, zwięźle napisane plus tytuł chwytliwy i na czasie. Gratuluje.

Ogólnie CW i HV się fajnie zapowiada na przyszłe lata. Jakiś czas temu liczyłem na spadochroniarzy z CW w HW, ale przy obecnych prospektach raczej nie mają na co liczyć.
puciu jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 23-12-15, 13:34   #3 (permalink)
journeyman

Domyślnie

Dzięki! To zasługa redakcji, że zauważyła mój tekst.

stare 23-12-15, 14:36   #4 (permalink)
champion

Nominowany 150 razy w 40 Tematach
Nominated Art. Miesiąca - Nagród: 15
Domyślnie

Bardzo fajny, konkretny tekst. Wróżę Ci niezłą przyszłość w pisaniu tekstów sportowych.
Co do Heleniusa, to on by dużo chciał, ale raczej już wiele nie osiągnie
Marek Cudek jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 23-12-15, 14:47   #5 (permalink)
journeyman

Domyślnie

Dzięki! Akurat z pisaniem nie mam problemu. Jestem po dziennikarstwie, pracowałem w mediach. Natomiast cały czas chłonę wiedzę o boksie, zarówno oglądając na bieżąco walki, śledząc dawne historie czy ćwicząc rekreacyjnie, żeby go lepiej zrozumieć . Zapraszam na mój blog.

Tak. Helenius jest trochę nadmuchany, ale promotorzy pewnie go wyniosą do walki mistrzowskiej.

stare 23-12-15, 18:27   #6 (permalink)
champion

Domyślnie

Dobry,zwiezly artykul

Ja akurat po za tym ,ze jestem wielkim fanem boksu(w kazdym tego slowa znaczeniu) od bardzo dawna,to w moim sercu najwieksza dziure wyryla waga ciezka i pieknie patrzec jak potencjalnie ta dywizja sie odradza i to bardzo widocznie sie odradza aktualny asortyment w tej dywizji ma taki potencjal ,ze moze spokojnie nawiazac do lat swietlnosci tej kat. (np zlote lata. 70' 90').

Ostatnio bylismy swiadkami okropnych czasow w krolewskiej dyzwizji.. Gdzies w momencie gdzie panowanie zakonczyl Lennox(chodz juz troche predzej widoczne byly oznaki ,ze ta waga slabnie) zaczal sie widoczny kryzys i mozna powiedziec ,ze utrzymywal sie do teraz.. Wiadomo w tym okresie byli bracia Kliczko, wybitni juz zapisani w annałach histori mistrzowie. Ale emocji i walk na miare ,,zlotych czasow,, bylo tyle co kot napłakał. Starszy po powrodzie z ,,emerytury,, okladal rywali o ktorych poziomie nie chce mi sie nawet rozpiywac i nie wiem czy w sumie mozna go za to winic.. A drugi zabija swoje w walki w sposob drastyczny,a po za tym ,ze ma wszystko co jego wielcy poprzednicy - technike,umiejetnosci,sile,refleks i do tego kosmiczne warunki ,ktorych nie jeden by pozazdrościł ,to nie ma najwazniejszego - serca,psychiki i odpowiedniego charakteru do tej dyscypliny. Niemniej jednak Bracia K. maja u mnie miejsce w historii juz na zawsze.

Teraz ,na dzien dzisiejszy w ciezkiej slonce na horyzoncie swieci bardzo mocno
mat.d jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 25-12-15, 04:57   #7 (permalink)
bum

Domyślnie

''Za Jenningsem przemawiało doświadczenie''

To chyba jakiś żart...
anzyxx jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 25-12-15, 06:10   #8 (permalink)
Redaktor Boxing.pl

Nominowany 269 razy w 112 Tematach
Nominated Art. Miesiąca - Nagród: 23
Domyślnie

Cytat:
Napisał anzyxx Zobacz post
''Za Jenningsem przemawiało doświadczenie''

To chyba jakiś żart...
Za Jenningsem przemawiało doświadczenie w rywalizacji z wymagającymi rywalami na ringach zawodowych.. w tym między innymi konfrontacja z Władimirem Kliczką, jak również doświadczenie w walkach na pełnym dystansie 12 rund. Według mnie warto było to rzeczywiście podkreślić w tekście, z uwagi na wielkie doświadczenie Ortiza z ringów amatorskich
Adrian Golec jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 25-12-15, 14:46   #9 (permalink)
champion

Domyślnie

Zgadzam sie z wami ostatni przedmowcy ..Sam chcialem to dodac ,ale juz nie chcialem korygować

Przy takiej diagnostyce trzeba napisac ,na czym te doswiadczenie polega Ale dla autora niech to bedzie tylko podpowiedz na dalsza przyszlosc Bo dalej podtrzymuje ,ze to dobry ,zwiezly artykul
mat.d jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 25-12-15, 14:57   #10 (permalink)
journeyman

Domyślnie

Pisząc, że Jennings ma doświadczenie dokładnie miałem na myśli to co napisaliście w komentarzach. Zresztą po tym stwierdzeniu padają długie dystanse i walka z Kliczką. Nie rozwodziłem się, bo felietony najlepiej jak są "zwięzłe" , a nie rozwlekłe.

Poza tym pisząc przecież na specjalistycznym blogu z danej dziedziny zakładam, że czytelnicy, a więc kibice boksu mają pewną wiedzę o walkach. Co innego teksty w dużych ogólnych mediach. Tam czasem można przeczytać, że ktoś walczy o mistrzostwo świata, a nie dodają, że interim, regular albo mistrzostwo Europy w rzeczywistości WBO European )).

Dziękuję jednak za uwagi. Będę starał się pisać zrozumialej.
Komentarz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady postowania