boks, forum, zobacz
Wróć   boks, forum, zobacz > BoxingForum > Publicystyka

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się tutaj    
Komentarz
 
Narzędzia wątku Wygląd

stare 16-08-15, 08:54   #1 (permalink)
Redaktor Boxing.pl
  
 
Zarejestrowany: Feb 2010
Postów: 31281
Nominowany 269 razy w 112 Tematach
Nominated Art. Miesiąca - Nagród: 23
Domyślnie Pięć największych polskich triumfów na ringach zawodowych

Sposobność wielce sprzyjająca, by pod natchnieniem piątkowego triumfu Krzysztofa Głowackiego odbyć podróż do przeszłości i znaleźć oraz wyróżnić inne wielkie zwycięstwa polskich pięściarzy. To między innymi one nadają sens naszej pasji, stanowiąc o wartości sportowej czołowych bokserów z Polski. Bez większego trudu można wyszczególnić pięć wielkich wiktorii w wykonaniu zawodników znad Wisły. Nieco trudniej przyjdzie nam uszeregowanie poniższych zwycięstw, w katalogu których hierarchia wartości powinna odgrywać jednak drugorzędną rolę.

Trzy podstawowe kryteria, jakie powinny przyświecać nam dokonując skatalogowania największych zwycięstw polskich pięściarzy przedstawiają się następująco:
a. Pozycja (formalna i nieformalna) rywalizujących ze sobą bokserów, w tym ocena ich szans;
b. Waga rywalizacji, a zatem co zyskuje zwycięzca;
c. Forma triumfu, jak również obraz pojedynku.


1. Krzysztof Głowacki nokautuje w 11 rundzie Marco Hucka i zdobywa pas WBO wagi junior ciężkiej. 14.08.2015

Wygraną "Główki" stawiam na pierwszym miejscu. To w mojej ocenie najbardziej wartościowe zwycięstwo spośród wielu, jakie odnosili nasi pięściarze w profesjonalnym boksie. Czy fakt, że nokautując Hucka, Głowacki zajmuje u mnie pierwsze miejsce nie wynika nieco z najświeższych emocji..? Być może po części to prawda, niemniej należy sądzić, że wielu z nas nie zmieni zdania, nawet wtedy, gdy kurz bitewny opadnie, a Krzysiek przywyknie do nowej roli. Od lat był nieco pomijany, będąc w cieniu innych polskich pięściarzy wagi junior ciężkiej, w tym Krzysztofa Włodarczyka, Mateusza Masternaka, Pawła Kołodzieja. Nie mylili się jednak ci, którzy znali Krzyśka z sali treningowej. Dla nich potencjalna wygrana „Główki” nad czempionem "własnego podwórka" nie była mierzona kategoriami cudu. Huck zupełnie nie zdaje sobie sprawy, jak twardym bokserem jest Głowacki – mówił przed walką Maciej Miszkin. W podobnym tonie wypowiadali się „Diablo” i Artur Szpilka i jak się przekonaliśmy, nie była to jedynie kurtuazja.

To zwycięstwo może cieszyć podwójnie, jeżeli rozpatrujemy je bardziej ogólnie, bowiem kibice po raz kolejny mają dowód na wątpliwą mistrzowską wartość bokserów, którzy cały swój kapitał zbudowali na ringu swojego bogatego promotora. Czy w ten sposób nie umniejszam nieco Głowackiemu? Zdecydowanie nie jest to moją intencją. Niemiec bośniackiego pochodzenia był zmuszony tym razem do realnej walki; nie mógł poprzestać na postawie pasywnej (żółwik oparty plecami na linach), którą prezentował w wielu swoich walkach na ringu Wilfrieda Sauerlanda, by kilkoma szarżami na rundę wywołać szaleństwo na trybunach i tym samym dać sędziom szansę. Wczoraj widzieliśmy prawdziwego Hucka, który na amerykańskim ringu zmuszony był w sposób naturalny do większej inicjatywy. Nade wszystko zobaczyliśmy prawdziwego Głowackiego. Obraz tych dwóch bokserów, w tym widok bezczelnego, od lat przecenianego, zagubionego pod koniec walki, lądującego ostatecznie na deskach Marco Hucka, przechodzi do wielkiej historii polskiego boksu zawodowego. Widok bezcenny.


2. Tomasz Adamek minimalnie lepszy od Paula Briggsa. Polak sięga po tytuł WBC w kategorii półciężkiej. 21.05.2005

Pamiętny triumf polskiego „Górala” okupiony był gigantycznym wysiłkiem naszego pięściarza, ale to dzięki swojej niezłomności i naturalnym predyspozycjom do boksu Adamek wygrał pamiętnego wieczora, fundując fanom znad Wisły poranek pełen wielkich emocji. Faworytem 1:2 był Australijczyk, jako pięściarz bardziej znany za oceanem, po zwycięstwie między innymi nad cenionym wówczas Stripem Drawsem. Adamek startował zatem na ringu w USA z pozycji kompletnego „nołnejma”, dając poznać się z jak najlepszej strony. Wielka wojna z Briggsem zapoczątkowała udaną karierę Adamka, który za kilka lat zdołał stać się gwiazdą wagi cruiser, a następnie stanąć do walki o mistrzowski pas wagi ciężkiej.

Adamek z Głowackim mają bardzo wiele wspólnego i nie chodzi tu o style boksowania. Łączy ich to, co w nich najlepsze, czyli pracowitość, odporność i mentalność na miarę prawdziwego mistrza boksu. Pięściarstwo to bowiem bardzo złożona dyscyplina sportowa, gdzie poziom wytrenowania i przyswojenia określonych technik pięściarskich to tylko część układanki, która ma szansę stworzyć czempiona z prawdziwego zdarzenia. Takim niewątpliwie mistrzem był Tomasz Adamek.


3. Punktowe zwycięstwo Tomasza Adamka nad Stevem Cunninghamem i zdobycie przez Polaka tytułu IBF wagi junior ciężkiej. 11.12.2008

Walka z Cunninghamem o pas IBF wagi cruiser była niezwykła z kilku powodów. Tomasz Adamek postawił wówczas wszystko na jedną kartę. Przeprowadził się wraz z rodziną do Stanów Zjednoczonych, uzależniając zasadność tej decyzji od zwycięstwa nad faworyzowanym Amerykaninem. Pojedynek jak pamiętamy zapisał się w kanonie najlepszych walk w krótkiej historii wagi junior ciężkiej. Po tej zaciętej walce, w której Cunningham liczony był aż trzykrotnie, „Góral” stał się również posiadaczem pasa „The Ring”, przyznawanego najlepszym zawodnikom określonego przedziału wagowego.


4. „Obrona Częstochowy” w wykonaniu Krzysztofa Włodarczyka. Polak znokautował na gali w Rosji wschodzącego Rachima Czakijewa, zachowując status mistrza WBC wagi junior ciężkiej. 21.06.2013

To zdaniem wielu kibiców najlepsza walka w wykonaniu „Diablo”. Można dzisiaj uznać, że Czakijew popełnił błąd taktyczny, stawiając wszystko na jedną kartę. Obóz Rosjanina doskonale zdawał sobie sprawę, że najgroźniejszy Włodarczyk ukazuje się rywalom zwykle w ostatnich odsłonach. Rosjanin z kolei wydawał się być tym bokserem, który będzie w stanie zniszczyć w pierwszych rundach wolno rozkręcającego się Polaka. Zabrakło niby niewiele; skończyło się za to wielką katastrofą byłego mistrza olimpijskiego, który wkładając pełną siłę w każde uderzenie nie zdołał znokautować naszego boksera. Włodarczyk z kolei przetrwał tę niezwykłą nawałnicę i zastopował tego silnego pięściarza.

Rozpatrując i oceniając nietrafiony pomysł Cakijewa na walkę z "Diablo", powinniśmy najpierw odpowiedzieć sobie na pytanie, ilu współczesnych przedstawicieli wagi junior ciężkiej wytrzymałoby wówczas pięć rund z tak dysponowanym i nakierowanym na destrukcję Rosjaninem... (?) Włodarczyk utracił niestety po tej udanej konfrontacji swój mistrzowski tytuł na rzecz innego Rosjanina Grigorija Drozda. Bez względu na dalsze losy 'Diablo", pamiętny triumf nad piekielnie groźnym Czakijewem to jedno z większych i bardziej efektownych wydarzeń w polskim boksie. To również pojedynek, który godnie zapisał się na karcie niedocenianej za oceanem wagi cruiser.


5. Tomasz Adamek lepszy od Chrisa Arreoli. 24.04.2010

Zwycięstwo nad wysoko notowanym Meksykaninem torpedowało polskiego boksera w rankingach wagi ciężkiej, w tym przed wszystkim w zestawieniu organizacji WBC. To dzięki tej wygranej „Góral” otrzymał szansę zmierzenia się o mistrzowski tytuł z Witalijem Kliczką.

Arreola był niewielkim faworytem rywalizacji z przeciwnikiem wywodzącym się z niższych dywizji. Meksykanin musiał znać Adamka głównie z występów przeciwko Briggsowi, bo jak stwierdził jakiś czas po walce, liczył na wymiany z mniejszym i słabszym fizycznie bokserem. W wielu kręgach w Stanach Zjednoczonych "Góral" postrzegany był wówczas jak polski Arturo Gatti. Arreola zlekceważył Adamka, nie doceniając inwencji naszego boksera, który przygotował skuteczny plan taktyczny i wyboksował ofensywnego i słabnącego w końcówkach ostatnich rund przeciwnika. "Koszmar" nie był w najwyższej dyspozycji fizycznej, miał problemy z nadgarstkami, lecz największym jego problemem była taktyka Polaka, który postawił na ruchliwość, stroniąc od bezpośrednich wymian. Arreola okazał się największym „strzałem” polskiego boksera w najcięższej dywizji. Były mistrz wagi półciężkiej oraz junior ciężkiej zapewnił sobie w ten sposób bardzo dochodową walkę z Ukraińskim czempionem, inaugurując otwarcie wrocławskiego stadionu.

Adrian Golec jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 16-08-15, 09:06   #2 (permalink)
journeyman
  
 
Zarejestrowany: Oct 2009
Postów: 168
Nominowany 0 razy w 0 Tematach
Art. Miesiąca - Nagród: 0
Domyślnie

Jestem ciekaw jak przedstawiałaby się lista 5 największych porażek polaków na zawodowych ringach.
rbej111 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 16-08-15, 09:43   #3 (permalink)
challenger
  
 
Zarejestrowany: Jun 2008
Postów: 1722
Nominowany 0 razy w 0 Tematach
Art. Miesiąca - Nagród: 0
Domyślnie

niezbyt szczęśliwe sformułowanie z tym storpedowaniem Adamka, bo kojarzy sie to zupełnie odwrotnie. poza tym ranking ok.
de Villars jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 16-08-15, 10:12   #4 (permalink)
champion
  
 
Zarejestrowany: Oct 2010
Postów: 6917
Nominowany 0 razy w 0 Tematach
Art. Miesiąca - Nagród: 0
Domyślnie

1)Adamk vs Cunningham I

2)Glowacki vs Huck


1 i 2 na ta chwile sa jak dla mnie, nie do ruszenia. Pozostale miejaca to temat na dluzsza dyskusje.
Literatt jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 16-08-15, 10:33   #5 (permalink)
Redaktor Boxing.pl
  
 
Zarejestrowany: Feb 2010
Postów: 31281
Nominowany 269 razy w 112 Tematach
Nominated Art. Miesiąca - Nagród: 23
Domyślnie

Cytat:
Napisał de Villars Zobacz post
niezbyt szczęśliwe sformułowanie z tym storpedowaniem Adamka, bo kojarzy sie to zupełnie odwrotnie
Zwróć uwagę, że nie napisałem - storpedować, co można rozumieć jako zdegradować.. a torpedować, co bliskie jest sformułowaniu - pójść mocno w górę.
Adrian Golec jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 16-08-15, 10:52   #6 (permalink)
journeyman
  
 
Zarejestrowany: Nov 2012
Skąd: Warszawa
Postów: 154
Nominowany 0 razy w 0 Tematach
Art. Miesiąca - Nagród: 0
Domyślnie

Jak dla mnie brakuje 2 wydarzeń a mianowicie wygranej Fonfary nad Chavezem jr. gdyz biorac pod uwage pkt. a i b czyli szanse na wygrana Polaka i co zyskał napewno przebija zestawienie adamka z arreolą no i zdobycie przez Krzyśka Włodarczyka najbardziej prestiżowego pasa po walce z fragomennim po znakomicie wykonanym planie taktycznym naszego rodaka również powinna zajmowac górne jak nie 1 miejsce na owej liscie.
-SZEFU- jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 16-08-15, 10:59   #7 (permalink)
Redaktor Boxing.pl
  
 
Zarejestrowany: Feb 2010
Postów: 31281
Nominowany 269 razy w 112 Tematach
Nominated Art. Miesiąca - Nagród: 23
Domyślnie

Cytat:
Napisał -SZEFU- Zobacz post
Jak dla mnie brakuje 2 wydarzeń a mianowicie wygranej Fonfary nad Chavezem jr. gdyz biorac pod uwage pkt. a i b czyli szanse na wygrana Polaka i co zyskał napewno przebija zestawienie adamka z arreolą no i zdobycie przez Krzyśka Włodarczyka najbardziej prestiżowego pasa po walce z fragomennim po znakomicie wykonanym planie taktycznym naszego rodaka również powinna zajmowac górne jak nie 1 miejsce na owej liscie.
Zwróć uwagę na kryteria.

Zwycięstwo Fonfary nad Chavezem Jr, który wracał po dłuższej nieaktywności, w wysokiej jak na siebie wadze, to jedynie zwycięstwo medialne; ważne, ale wartość sportowa, w tym waga rywalizacji niższa niż wymienione.

Triumf Włodarczyka nad Fragomenim, który ponadto nie przyjechał wg mnie do Polski przelewać nadto swoją krew, to z kolei zwycięstwo dużego faworyta...
Adrian Golec jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 16-08-15, 11:21   #8 (permalink)
bum
  
 
Zarejestrowany: Nov 2010
Postów: 90
Nominowany 0 razy w 0 Tematach
Art. Miesiąca - Nagród: 0
Domyślnie

Ja bym jednak nie deprecjonował sukcesu Głowckiego pisząc że wygrał z kimś "od lat przecenianym" - może i huck nie prezentował boksu najwyższych lotów ale solidności nie sposob mu odmowić, a czasem zdarzaly się i walki gdzie wychodził ponad swoja przeciętność jak choćby ta z Povietkinem.
Zegarmistrz jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 16-08-15, 11:32   #9 (permalink)
Redaktor Boxing.pl
  
 
Zarejestrowany: Feb 2010
Postów: 31281
Nominowany 269 razy w 112 Tematach
Nominated Art. Miesiąca - Nagród: 23
Domyślnie

Cytat:
Napisał Zegarmistrz Zobacz post
Ja bym jednak nie deprecjonował sukcesu Głowckiego pisząc że wygrał z kimś "od lat przecenianym" - może i huck nie prezentował boksu najwyższych lotów ale solidności nie sposob mu odmowić, a czasem zdarzaly się i walki gdzie wychodził ponad swoja przeciętność jak choćby ta z Povietkinem.
Huck to czołowy bokser tej wagi.. ale stwierdzenia: wielki Marco Huck, legenda wagi junior ciężkiej, czy też nieformalne rankingi ustawiające go na pierwszym miejscu jako najlepszy bokser w cruiser, to przecież nic innego jak wyrazy przeceniania tego zawodnika...

Jestem pod wielkim wrażeniem umiejętności i siły Główki, ale szczerze powiedziawszy, gdyby swego czasu wyszedł do ringu z ówczesnym Lebiediewem zmuszony do boksowania (nie do przetrwania jak miało to wówczas miejsce), zostałby dużo szybciej zdemolowany... i nie byłoby tematu Hucka. Tak walczący Huck, czyli powtórzę - zmuszony do inicjatywy, boksu otwartego, bez fauli, wzięcia sprawy w swoje ręce z tytułu braku wsparcia sędziów, byłby prawdopodobnie łatwym łupem dla kilku cruiserów, jak choćby Makabu, śliskiego counter-punchera... który dróg do szczęki Hucka byłby w stanie znaleźć wiele..

Huck był przeceniany, zawsze to podkreślałem, co nie zmienia, że był oczywiście bardzo groźny...
Adrian Golec jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 16-08-15, 11:56   #10 (permalink)
journeyman
  
 
Zarejestrowany: Nov 2012
Skąd: Warszawa
Postów: 154
Nominowany 0 razy w 0 Tematach
Art. Miesiąca - Nagród: 0
Domyślnie

Cytat:
Napisał Adrian Golec Zobacz post
Zwróć uwagę na kryteria.

Zwycięstwo Fonfary nad Chavezem Jr, który wracał po dłuższej nieaktywności, w wysokiej jak na siebie wadze, to jedynie zwycięstwo medialne; ważne, ale wartość sportowa, w tym waga rywalizacji niższa niż wymienione.

Triumf Włodarczyka nad Fragomenim, który ponadto nie przyjechał wg mnie do Polski przelewać nadto swoją krew, to z kolei zwycięstwo dużego faworyta...
Rozumiem ze twoja lista to wyłącznie subiektywna opinia i ja również taka napisałem lecz niezgodze się z toba gdyż Fonfara po tym zwycięstwie znalazł się w pierwszej 6 wszystkich organizacji więc chyba nie było to tylko zwycięstwo medialne skoro również otrzymał za nie może nie pas lecz pasek (ale to zawsze cos). A co do dyspozycji badz jej braku fragomeniego można napisac to samo o postawie Huca;p
-SZEFU- jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Komentarz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Włączony
Trackbacks are Włączony
Pingbacks are Włączony
Refbacks are Wyłączony

Skocz do forum

Podobne wątki
Temat Autor wątku Forum Komentarzy Ostatni post / autor
Kowaliew i Stevenson w autorskim rankingu Najlepszych Pięściarzy Świata Adrian Golec Publicystyka 15 02-12-13 16:38
Za pięć dwunasta - sonda boxing.pl: Arreola czy Stiverne? Znane wagi pięściarzy Paweł Rozmytański Newsy 16 27-04-13 23:56
Trzymamy kciuki za naszych pięściarzy! Adrian Golec Publicystyka 0 07-07-12 12:49


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 13:01.


Powered by vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.