stare 13-10-14, 13:11   #1 (permalink)
prospect

Nominowany 124 razy w 17 Tematach
Nominated Art. Miesiąca - Nagród: 9
Domyślnie Boks na "Pudelku"

Kilka miesięcy temu, gdy w swoim tekście „O wyższości boksu nad MMA” przekonywałem czytelników naszego portalu o wyższości boksu nad MMA, to, aby nadać swoim argumentom należytej mocy, powoływałem się na przeróżne autorytety z rozmaitych dziedzin życia. Coś tam pisałem o Hemingwayu, pojawił się Bob Dylan, a podobno (boję się sprawdzić) zdarzyło mi się nawet „zahaczyć” o Leszka Kołakowskiego... W ten sposób dowodziłem, jakim to szlachetnym i elitarnym sportem jest pięściarstwo; że nie może to być zwykłe mordobicie, skoro wielcy tego świata czuli do niego miętę. Z dumą pokazywałem, jak boks opiera się ogólnie panującej atmosferze kiczu. Utwierdzałem się w przekonaniu, że akurat pięściarstwo, wywodzące się jeszcze ze starożytności, pozostanie na swojej pozycji i nie zostanie „połknięte” przez współczesną kulturę masową. Dziś, niestety, jestem odmiennego zdania. Boks jest bowiem obecnie degradowany do roli zwykłej trampoliny, na którą wskakują wszyscy ci, którzy chcą pokazać swoją rzekomą awangardowość, w celach komercyjnych oczywiście. Nie chcę być złym prorokiem, ale jak tak dalej pójdzie, to boks, który sportem kiczowatym nigdy nie był, zacznie za taki uchodzić.

Owa degradacja najbardziej widoczna jest w świecie tzw. teledysków muzycznych. Liczba klipów, w których głównym motywem jest boks, rośnie w zatrważającym tempie. A mnie się wydaje, że odkryłem nawet sposób myślenia twórców tych filmików. To bardzo proste. Chcesz przedstawić siebie jako niezależnego artystę, który gardzi światem i szuka własnego miejsca na ziemi? Bądź w teledysku bokserem. Pragniesz ukazać biedę otaczającej rzeczywistości? Bądź w teledysku bokserem, który po walce wraca do ciężarnej żony. Zmieniasz image z grzecznego chłopca na zamyślonego twardziela? Zrób teledysk, w którym, o c z y w i ś c i e, będziesz bokserem. Tekst twojej piosenki zawiera się w słowach: Aby do czegoś dojść, trzeba wytrwale pracować? Po prostu, weź, chłopie, skakankę i w blasku słońca zacznij na niej skakać podczas kręcenia wideo. Najkrócej: chcesz wyjść na twardego gościa, zrób z siebie boksera. Nie śledzę pilnie twórczości Justina Biebera, ale nie wykluczam, że ma on w swoim dorobku teledysk, w którym najpierw uderza w worek albo może nawet się bije, a później jedzie swoim Lamborghini do ukochanej. Nos ma złamany, twarz zakrwawioną, a efekt artystyczny jak złoto. Porażająca kreatywność.

Z filmem sprawa jest nieco bardziej skomplikowana, ale również tam nie dzieje się najlepiej. Owszem, powstało naprawdę sporo wybitnych filmów, które ukazywały boks jako coś więcej niż zwykły sport. Ale znów, obecnie tendencja jest inna.
Weźmy dowolny film o miłości nastolatka do nastolatki. Jestem pewien, że w 90% sytuacja będzie wyglądać mniej więcej tak. On: przystojny, poważny, o groźnym spojrzeniu. Jeździ na motorze, ma problemy z prawem, nie chce mu się uczyć, ciągle nosi czapkę, posiada tatuaż, kaloryfer, modną fryzurę i flanelową koszulę w kratę. Ona: grzeczna, piękna, z dobrego domu, prawie zakonnica. Rodzi się tzw. uczucie. I teraz pytanie: jaki sport trenuje tenże chłopak? Wiem, co mówię, bo - jako że nie mam szczęścia do kobiet - takich gniotów obejrzałem z nimi w życiu mnóstwo.

Na pierwszy rzut oka można by pomyśleć, super, popularyzacja boksu, coraz więcej ludzi się nim zainteresuje. Wrócą złote czasy. Bo cóż może być lepszego, niż Adam Levine będący w teledysku pięściarzem? Albo Zac Efron uderzający w worek? Każdej dziewczynie ugną się wtedy kolana, jeśli usłyszy, że stojący przed nią amant również interesuje się boksem. Facebook zaleją zdjęcia, na których model ma ręce owinięte bandażami, obok wisi worek, a na podłodze leżą rękawice. W szkołach nauczyciele będą pytać: Czym ty się, chłopczyku, interesujesz? Boksem, proszę pani, naturalnie, że boksem. A ty dziewczynko, kim byś chciała być w przyszłości? Żoną boksera chciałabym być, proszę pani... Naprawdę, będzie tego więcej i więcej, aż w końcu na dobre boks nas zaleje i każdy, bez wyjątku, będzie się „interesował” tym sportem.

Nie chcę być źle zrozumiany, niech sobie każdy robi, co chce, nic mi do tego. Ja pragnę tylko wyrazić swój niepokój. Jeśli wszyscy nagle zapałają miłością do boksu, nie będzie to dobre, tylko wprost przeciwnie. A najgorsze będzie to, że wspomniana wyżej miłość będzie całkowicie udawana, dlatego to „zainteresowanie” należy opatrzyć cudzysłowem. Będzie tak, jak jest z miłością do wielkich artystów muzyki lat 60. Gdy pytają, najbardziej lubimy Led Zeppelin i Jimiego Hendrixa, ale wieczorem nie ma co się wygłupiać, wieczorem puszczamy disco-polo.

A może to tylko ja świruję?

Marek Derylo jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 13-10-14, 13:27   #2 (permalink)
Redaktor Boxing.pl

Nominowany 467 razy w 136 Tematach
Nominated Art. Miesiąca - Nagród: 38
Domyślnie

Kurde, ja na teledyski z motywem bokserskiem trafiam bardzo rzadko, z filmami też średnio, nie wiem - może oglądamy inne kanały muzyczne?
Krystian Sander jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 13-10-14, 13:31   #3 (permalink)
prospect

Domyślnie

Masz więc dużo szczęścia:D Ja niestety, nie zawsze z własnej woli, trafiałem na nie częściej.

stare 13-10-14, 13:31   #4 (permalink)
Super Moderator

Nominowany 19 razy w 6 Tematach
Nominated Art. Miesiąca - Nagród: 2
Domyślnie

Jak na złośc youtube wywalił mi w propozycjach:

https://www.youtube.com/watch?v=_zNAs_F7_uw
Black Dragon jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 13-10-14, 13:32   #5 (permalink)
Super Moderator

Nominowany 19 razy w 6 Tematach
Nominated Art. Miesiąca - Nagród: 2
Domyślnie

https://www.youtube.com/watch?v=fwK7ggA3-bU

Idealny przykład tego o czym pisałes

I prawdziwa perełka z lat mojej młodości

https://www.youtube.com/watch?v=cE_nc1Tt5s8
Black Dragon jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 13-10-14, 13:34   #6 (permalink)
Redaktor Boxing.pl

Nominowany 638 razy w 122 Tematach
Nominated Art. Miesiąca - Nagród: 51
Domyślnie

Sander bokser to marzenie nastolatek
Andrzej Pastuszek jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 13-10-14, 13:36   #7 (permalink)
prospect

Domyślnie

O właśnie, zapomniałem o tym teledysku Katy Perry!!! Jest w nim praktycznie wszystko to, co chciałem powiedzieć :D

stare 13-10-14, 14:51   #8 (permalink)
Redaktor Boxing.pl

Nominowany 467 razy w 136 Tematach
Nominated Art. Miesiąca - Nagród: 38
Domyślnie

Do nędzy, zepsuli mi popołudnie

Multum badziewia z boksem w tle :D
Krystian Sander jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 13-10-14, 14:54   #9 (permalink)
Redaktor Boxing.pl

Nominowany 269 razy w 112 Tematach
Nominated Art. Miesiąca - Nagród: 23
Domyślnie

Doskonale rozumiem, co ma na myśli Marek. Nawet kojarzę jeden taki nowy teledysk, piękna kobieta i jakiś "boksujący" w tle..., maczo, mimo, że nie poświęcam ani minuty na świadome słuchanie / oglądanie nowej muzyki (nie licząc radia).

Pot, worek, trening z muzyką w tle jest na czasie.. Biegam bo lubię; jestem twardy, a zatem boksuję... przynajmniej w worek No i koniecznie jakaś kicia... przecież nie robię tego dla siebie..
Adrian Golec jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 13-10-14, 15:13   #10 (permalink)
prospect

Nominowany 0 razy w 0 Tematach
Art. Miesiąca - Nagród: 0
Domyślnie

Czemu większa popularność boksu miała by mu zaszkodzić? Jeśli boks byłby tak popularny jak piłka nożna byłoby to ze zdecydowaną korzyścią dla boksu. Kto nie miał/ma piłki do nogi w domu? Kto nie grał nigdy w piłke? Gdyby w każdym domu zamiast piłki ludzie mieli rękawice i worek, a w każdej gminie zamiast boiska powstała sala bokserska... to proszę pomyśleć o ilu mielibyśmy więcej znakomitych bokserów. Ja wolałbym obejrzeć ligę bokserską zamiast meczu odbywającego się co tydzień. To byłaby złota era boksu.
Oczywiście boks przestałby być tak unikatowy i byłoby pełno ,,znawców'', ale jestem pewny, że ludzie znający się na boksie by zostali... W końcu na piłce trochę osób się zna...
Wiciu jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Komentarz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady postowania