boks, forum, zobacz
Wróć   boks, forum, zobacz > BoxingForum > Publicystyka

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się tutaj    
Komentarz
 
Narzędzia wątku Wygląd

stare 09-04-13, 12:12   #1 (permalink)
Redaktor Boxing.pl
  
 
Zarejestrowany: Dec 2009
Postów: 6879
Nominowany 287 razy w 87 Tematach
Nominated Art. Miesiąca - Nagród: 17
Domyślnie Subiektywny ranking i przegląd kategorii junior półśredniej (2)

Ostatnimi czasy w kategorii junior półśredniej, lub jak to woli - w super lekkiej, mało się nie działo, a przyszłość tej dywizji w postaci zakontraktowanych już walk czy też palety nazwisk cenionych zawodników, rysuje się w bardzo jasnych kolorach. Podsumujmy najpierw to, co miało miejsce od czwartego dnia grudnia, czyli od ostatniego i zarazem pierwszego przeglądu wagi do 140 funtów na boxing.pl.

Co za nami?

- Notowany na dziesiątej pozycji Denis Szafikow postanowił zasilić szeregi kategorii lekkiej i siłą rzeczy były mistrz Europy w tym przedziale wagowym musi opuścić zestawienie najlepszych pięściarzy. Rosjanin zdążył już odnotować debiut w gronie "lekkich", wygrywając przez dyskwalifikację z Aliszerem Rachimowem.

- Amir Khan (27-3, 19 KO) w pojedynku "na odbudowanie" stosunkowo łatwo rozprawił się z Carlosem Moliną, będąc jednak na początku starcia w gorącej wodzie kąpany. Luki w obronie, nad którymi Brytyjczyk pracuje aktualnie z Virgilem Hunterem, śmiało wykorzystywał Meksykanin, notabene wyciągnięty na tę potyczkę z niższej wagi, ale słaba moc w rękawicach nie pozwoliła mu wysłać gwiazdy brytyjskiego boksu na deski, nie mówiąc już o zakończeniu konfrontacji przed czasem.

- Lucas Martin Matthysse (33-2, 31 KO) pod koniec stycznia bardzo szybko uporał się z Mikiem Dallasem Juniorem, utrzymując się na zwycięskiej ścieżce, potwierdzając przynależność do "topu", a także broniąc swojego trofeum, jakim jest pas WBC w wersji tymczasowej.

- 22 lutego w końcu między linami pojawił się czołowy gracz tej dywizji - Lamont Peterson (31-1-1, 16 KO). Amerykanin, po trudnym dla siebie początku, gdzie wyraźnie było widać skutki bardzo długiego rozbratu z ringiem (wpływ na taki, a nie inny obraz pojedynku miała też przyzwoita postawa rywala), zastopował w rundzie ósmej Kendalla Holta, utrzymując przy sobie tytuł IBF.

- 29-letni Wiktor Postoł (22-0, 10 KO) wciąż pozostał bokserem niepokonanym. Ukrainiec wypunktował na dystansie dwunastu rund Henry Lundy'ego, wcześniej anonsowanego do boju z Matthysse.

- Pod koniec marca w Las Vegas odbył się rewanż między Brandonem Riosem (31-1-1, 23 KO) i Mikiem Alvarado (34-1, 23 KO) i doszło mimo wszystko do niespodziewanego rezultatu. Po świetnej "dla oka" walce, tym razem lepszy okazał się "Mile High", który po dwunastu odsłonach mógł się cieszyć z tymczasowego pasa WBO. Na tej samej gali Terence Crawford (20-0, 15 KO) wypunktował Breidisa Prescotta. Przypomnijmy, że pierwotnie rywalem Kolumbijczyka miał być posiadacz tytułu WBA w wersji regularnej - Khabib Allakhverdiev (18-0, 8 KO).

- Warto także odnotować, że zaledwie 22-letni Emmanuel Taylor (17-1, 12 KO) zastopował na oczach widzów kanału ESPN2 solidnego Victora Manuela Cayo. Do gry wrócili także: Vernon Paris, Paul McCloskey, Kaizer Mabuza czy chociażby Siergiej Fedczenko - znany głównie z pojedynku z wielkim Juanem Manuelem Marquezem.

- Do dywizji junior półśredniej postanowił zejść Selcuk Aydin (24-2, 17 KO), który zaliczył dwa nieudane występy na ziemi amerykańskiej. Turecki bokser wygrał w Berlinie z Giuseppe Laurim, zgarniając mało znaczący pas.

Aktualny układ sił zdaniem autora

Wobec tych wszystkich wyników, ale i nie tylko, zestawienie dziesięciu najlepszych pięściarzy w kategorii do 140 funtów uległo korektom:

1. Danny Garcia (WBA Super, WBC, The Ring) =
2. Lucas Martin Matthysse (WBC Interim) =
3. Lamont Peterson (IBF) =
4. Mike Alvarado (WBO Interim) +4
5. Amir Khan -1
6. Khabib Allakhverdiev (WBA Regular) -1
7. Brandon Rios -1
8. *Zab Judah -1
9. Wiktor Postoł New
10. Terence Crawford New

*Zgodnie z przyjętymi przez boxing.pl kryteriami, z rankingu powinien zostać usunięty Zab Judah, ponieważ ostatnią walkę stoczył ponad rok temu, lecz z uwagi na fakt, że "Super Zab" miał zaboksować z Dannym Garcią 9 lutego (pięściarze wyjdą ostatecznie między liny 27 kwietnia), Amerykanin nadal figuruje na liście.

Poprzednia lista prezentowała się w sposób następujący:

1. Danny Garcia
2. Lucas Martin Matthysse
3. Lamont Peterson
4. Amir Khan
5. Khabib Allakhverdiev
6. Brandon Rios
7. Zab Judah
8. Mike Alvarado
9. Ajose Olusegun
10. Denis Szafikow

_______________________

Jako, iż w rankingu zadebiutowało dwóch zawodników, chciałbym się przy nich na chwilę zatrzymać. Wiktor Postoł, okupujący aktualnie 9. lokatę, to bokser obdarzony bardzo dobrymi warunkami fizycznymi, jak na tę dywizję.
Ukrainiec uderza często lewym prostym, efektywnie pracuje na nogach (zwłaszcza widać to w akcjach defensywnych), konsekwentnie obija korpus rywali czy też zaskakuje ich ciosami prostymi z prawej ręki. Nie jest to jednak bokser wybitny i swoje wady posiada. Półdystans to nie jest jego silna broń, co pokazał pojedynek z DeMarcusem Corleyem. Lewa rękawica Postoła nie wraca po akcjach na swoje miejsce i przez to jest on bezkarnie trafiany. W walce z Lundym Ukrainiec zaprezentował się z dobrej strony, ale Amerykanin był już na starcie na nieco straconej pozycji z uwagi na dysproporcje w warunkach fizycznych. Nie należy jednak deprecjonować tego zwycięstwa, bo Wiktor należycie odrobił pracę domową i nie pozwolił oponentowi narzucić swoich reguł gry.

Drugim debiutantem w zestawieniu jest 25-letni Terence Crawford. Jak już wcześniej pisałem, pięściarz z Nebraski nie miał w planach pod koniec marca skonfrontowania się z mocno bijącym Prescottem, ale na skutek kontuzji Allakhverdieva, Amerykanin otrzymał szansę wystąpienia na antenie stacji HBO i w pełni ją wykorzystał.
Crawford to zawodnik o sporym potencjale. Jego boks charakteryzują szybkie ręce, praca nóg, przegląd sytuacji między linami, a także fakt, że może walczyć zarówno z normalnej pozycji, jak i z pozycji mańkuta, co czyni go bokserem tym więcej wartościowym. Należy zwrócić też uwagę na to, że Kolumbijczyk pasował stylowo Terensowi i na jego tle mieszkaniec Omahy pokazał się z dobrej strony. Uważam jednak, że kredyt zaufania w postaci tego 10. miejsca w rankingu wagi junior półśredniej nie jest czymś dyskwalifikującym.

Co przed nami?

Przed nami bardzo wiele. "Top" tej kategorii w kwietniu i w maju stoczy kolejne pojedynki, co istotniejsze - z bokserami z czołówki. 27 kwietnia ciekawie zapowiadająca się walka między Dannym Garcią i Zabem Judah o dwa mistrzowskie pasy. Faworyt tego starcia jest jeden, ale nie skreślałbym wiekowego już Judah. 18 maja w legendarnej Boardwalk Hall w Atlantic City zmaterializuje się świetne zestawienie pt. "Matthysse - Peterson". Już teraz mogę napisać, iż zwycięzca tej potyczki w kolejnym przeglądzie kategorii do 140 funtów będzie otwierał listę - niezależnie od wyniku boju Garcia - Judah (według ostatnich doniesień, Matthysse z Petersonem spotkają się
w umownym limicie wagowym - do 141 funtów, na szali nie znajdą się więc trofea bokserów). Do ringu wyjdzie także Amir Khan, który skrzyżuje pięści z byłym czempionem wagi lekkiej Julio Diazem.

W cieniu wyżej wymienionych nazwisk zaprezentują się również Ricardo Williams Junior (21-3, 11 KO), który wystąpi pod koniec kwietnia w Kalifornii, czy też intrygująco zapowiadający się bokser imieniem i nazwiskiem Omar Figueroa (20-0-1, 16 KO). "Panterita" na gali "Canelo vs Trout" stanie naprzeciwko Abnera Cotto.

Niewątpliwym wygranym tych kilku ostatnich miesięcy w tymże przedziale wagowym jest Mike Alvarado - niedługo prawdopodobnie czempion według organizacji WBO. "Mile High" pokonując w rewanżowym meczu Riosa, zgarnął tymczasowy tytuł WBO. Pełnoprawnym mistrzem tej organizacji jest w chwili obecnej Juan Manuel Marquez.

Paweł Rozmytański jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 09-04-13, 13:41   #2 (permalink)
contender
  
 
Zarejestrowany: Dec 2009
Postów: 1191
Nominowany 30 razy w 7 Tematach
Nominated Art. Miesiąca - Nagród: 2
Domyślnie

Cytat:
Crawford to zawodnik o sporym potencjale. Jego boks charakteryzują szybkie ręce, praca nóg, przegląd sytuacji między linami, a także fakt, że może walczyć zarówno z normalnej pozycji, jak i z pozycji mańkuta, co czyni go bokserem tym więcej wartościowym. Należy zwrócić też uwagę na to, że Kolumbijczyk pasował stylowo Terensowi i na jego tle mieszkaniec Omahy pokazał się z dobrej strony. Uważam jednak, że kredyt zaufania w postaci tego 10. miejsca w rankingu wagi junior półśredniej nie jest czymś dyskwalifikującym.
Crawford potrafi też być znacznie bardziej 'drapieżny' niż pokazał to w pojedynku z Prescottem, ma niezły ciąg na rywala i mocny, zwłaszcza na tle kategorii lekkiej, cios. Wypada poczekać, aż zmierzy się z kimś czysto boksersko lepszym niż Prescott i jego poprzedni rywale, bowiem na dziś dalej pozostaje niesprawdzony, choć Amerykanin na pewno sprawia wrażenia pięściarza bardzo kompletnego. Nie wiem tylko, czy słusznym jest klasyfikowanie go jako junior półśredniego - tzn. logiczne jest to z punktu widzenia ostatniej walki w tym limicie, ale Crawfordowi znacznie bliżej do limitu 135 funtów, zanim okazało się, że zawalczy z Prescottem w super lekkiej, miał wystąpić właśnie w niższym limicie, zresztą po walce Arum w kontekście kolejnego przeciwnika swojego podopiecznego wymienił Raymundo Beltrana i zapowiedział, że raczej wróci on do lekkiej.
Piotr Topór jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 09-04-13, 14:00   #3 (permalink)
Redaktor Boxing.pl
  
 
Zarejestrowany: Dec 2009
Postów: 6879
Nominowany 287 razy w 87 Tematach
Nominated Art. Miesiąca - Nagród: 17
Domyślnie

Cytat:
Napisał Piotr Topór Zobacz post
Crawford potrafi też być znacznie bardziej 'drapieżny' niż pokazał to w pojedynku z Prescottem, ma niezły ciąg na rywala i mocny, zwłaszcza na tle kategorii lekkiej, cios. Wypada poczekać, aż zmierzy się z kimś czysto boksersko lepszym niż Prescott i jego poprzedni rywale, bowiem na dziś dalej pozostaje niesprawdzony, choć Amerykanin na pewno sprawia wrażenia pięściarza bardzo kompletnego. Nie wiem tylko, czy słusznym jest klasyfikowanie go jako junior półśredniego - tzn. logiczne jest to z punktu widzenia ostatniej walki w tym limicie, ale Crawfordowi znacznie bliżej do limitu 135 funtów, zanim okazało się, że zawalczy z Prescottem w super lekkiej, miał wystąpić właśnie w niższym limicie, zresztą po walce Arum w kontekście kolejnego przeciwnika swojego podopiecznego wymienił Raymundo Beltrana i zapowiedział, że raczej wróci on do lekkiej.
Rzeczywiście, gdzieś uciekł mi ten news:

http://www.boxingscene.com/terence-c...ly-july--63910

No zobaczymy, jak się potoczy jego kariera. Tylko na bazie walki z Prescottem mogę stwierdzić, że podoba mi się jego boks, aczkolwiek Breidis tam kilka razy go trafił.
A masz Piotrek jakieś linki do jego innych walk prócz tej z Prescottem? Chętnie bym zobaczył. Na YT jest jeszcze jego jeden nokaut.
Paweł Rozmytański jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 09-04-13, 14:10   #4 (permalink)
contender
  
 
Zarejestrowany: Dec 2009
Postów: 1191
Nominowany 30 razy w 7 Tematach
Nominated Art. Miesiąca - Nagród: 2
Domyślnie

Tu masz całą walką z Gorgesem, o nokaucie na którym napisałeś:
Tu masz pojedynek z Siqueirą:
http://www.dailymotion.com/video/xv0...2#.UWQSPaIqw_g

Generalnie Crawford wygrał los na loterii tym pojedynkiem z Prescottem...
Piotr Topór jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 09-04-13, 14:17   #5 (permalink)
champion
  
 
Zarejestrowany: Jan 2013
Postów: 2583
Nominowany 0 razy w 0 Tematach
Art. Miesiąca - Nagród: 0
Domyślnie

Ranking jest dobry. Rzekłbym zajebisty.
Czekam tylko aż Lucas wyprzedzi w nim Garcię.
Nastąpi to po walce między nimi, o ile go nie wydupczą promotorzy .
Odnoszę wrażenie, że on im sprawia problemy tym jaki jest dobry i że ludzie z GBP boją się , że zabierze pas , któremuś z ich amerykańskich zawodników ( Garcia, Lamont ). Jakieś śmieszne limity tworzą 141 funtów, debilizm.
Andre Ward jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 09-04-13, 14:29   #6 (permalink)
champion
  
 
Zarejestrowany: Oct 2010
Postów: 6917
Nominowany 0 razy w 0 Tematach
Art. Miesiąca - Nagród: 0
Domyślnie

Tutaj byl moj poprzedni http://www.boxing.pl/forum/felietony...iej-1-a-2.html , a jak juz jest poruszony temat, to kilka zmian trzeba zrobic.

1. Garcia
2. Matthysse
3. Peterson
4. Rios
5. Alvarado
6. Khan
7. Crawford
8. Olusegun
9. Allakhverdiev
10. Judah/Prescott

Garcia i Lucas u mnie bez zmian. Peterson po dobrej walce z Holtem, wyprzedzil Riosa(wczesniej mialem ich na tej samej pozycji). Mimo wygranej Alvarado, nie umiescilem go nad Brandonem... w walkach maja remis, a w przypadku trzeciej potyczki, spodziewam sie zwycistwa Riosa, stad takie, a nie inne miejsce.
Ze wzgledu, ze Rios zajal miejsce pod Lamontem, Amir spadl u mnie automatycznie na nizsza pozycje, choc bylbym bardziej fair, gdybym go umiescil na 5 miejscu razem z Alvarado. Amir od porazki z Dannym, walczyl raz z Molina, i mimo wysokiej wygranej, to duzo przyjmowal.. az boje sie pomyslec, co byloby gdyby Carlos mial lepsze uderzenie. Inna sprawa, ze Khan ma olbrzymi potencial, i duze umiejetnosic.. po nastepnej wygranej walce dam go wyzej.
Miejsce 7, to debiutant Carwford(mam nadzieje, ze zostanie tu na stale), ktory bardzo zaimponowal mi w walce z Prescottem. Zdaje sobie sprawe, ze troche na wyrost, ale co tam. Boks Terence bardzo mi sie podoba, i jestem ciekawy jak rozwinie sie to dalej.
Miejsce kolejne, to Olusegun, ktory w dalszym ciagu ma moje zaufanie, po tym jak ambitnie walczyl z Matthysse. Naturalnie sympatia do tego piesciarza, tez odgrywa tu jakas role, bo niestety po Argentynczyku, jeszcze do ringu nie wyszedl... dla porownania Matthysse juz niebawem bedzie walczyl druga powazna walke. Mam nadzieje, ze Ajose wroci i potwierdzi swoje umiejetnosci.
Przedostatnie miejsce zajmuje Allakhverdiev. Rosjanin jest piesciarzem ktory spokojnie moglby byc wyzej, jednak jestem zawistny za Guzmana, stad takie, a nie inne miejsce.
Na ostatniej pozycji umiescilem dwoch moich ulubionych zawodnikow z tej dywizji.. Judah, i Prescott. Sadze, ze nie jeden z zawodnikow ktory sie nie zalapal do takiej dyszki, moglby pokusic sie o zwyciestwo z wyzej wymieninymi, ale skoro ranking jest subiektywny, to nie moglem zapomniec o zawodnikach ktorym bardzo kibicuje.

Co do rankingu Pawla, to po raz kolejny napisze, to co pisalem juz przy poprzednim... ranking jest bardzo dobry-i bedac uczciwym-, w kilku przypadkach duzo bedziej obiektywny niz moj, gdzie momentami(co jasno napisalem) kierowalem sie sympatia.
Literatt jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 09-04-13, 14:46   #7 (permalink)
Redaktor Boxing.pl
  
 
Zarejestrowany: Dec 2009
Postów: 6879
Nominowany 287 razy w 87 Tematach
Nominated Art. Miesiąca - Nagród: 17
Domyślnie

Cytat:
Napisał Piotr Topór Zobacz post
Tu masz całą walką z Gorgesem, o nokaucie na którym napisałeś:
http://www.youtube.com/watch?v=P7lfBkNlXGI
Tu masz pojedynek z Siqueirą:
http://www.dailymotion.com/video/xv0...2#.UWQSPaIqw_g
dzięki za te linki zabieram się do oglądania

Cytat:
Generalnie Crawford wygrał los na loterii tym pojedynkiem z Prescottem...
no dokładnie, jego kariera powinna nabrać rozpędu teraz. jeszcze wracając do tej kategorii wagowej - jak robi limit lekkiej bez większych problemów to niech próbuje, junior półśrednia mu nigdzie nie ucieknie. Zresztą popatrzmy na to z innej strony. 140 to aktualnie bardzo silna dywizja, lekka już niekoniecznie. Crawford dopiero wchodzi na ten wyższy szczebel walk i lekka jest dobrą opcją na dzisiaj dla niego.

Cytat:
Miejsce kolejne, to Olusegun, ktory w dalszym ciagu ma moje zaufanie, po tym jak ambitnie walczyl z Matthysse. Naturalnie sympatia do tego piesciarza, tez odgrywa tu jakas role, bo niestety po Argentynczyku, jeszcze do ringu nie wyszedl...
No właśnie, ciekawe co z Olusegunem się dzieje. Walczył we wrześniu 2012, zebrał przez 10 rund bardzo ciężkie ciosy i na razie nie wiadomo co dalej z nim. Matthysse mógł go uszkodzić..
Paweł Rozmytański jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 09-04-13, 14:58   #8 (permalink)
champion
  
 
Zarejestrowany: Oct 2010
Postów: 6917
Nominowany 0 razy w 0 Tematach
Art. Miesiąca - Nagród: 0
Domyślnie

Tu tez sie zgadzam z tym co piszesz. Crowford to niemala zagadka.. w ostaniej walce wypadl swietnie, a przeciez Prescott to bardzo solidny zawodnik. Co do Ajose, to byc moze masz racje... Lucas mogl go powaznie naruszyc. Jak pisalem, duzy wplyw na takie, a nie inne miejsce miala moja sympatia, bo w walce z Matthysse(kibicowalem Argentynczykowi), bylem pod wrazeniem jego ambicji. Jeszcze w tym roku duzo sie pozmienia w tych rankingach.
Literatt jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 09-04-13, 15:16   #9 (permalink)
Redaktor Boxing.pl
  
 
Zarejestrowany: Feb 2010
Postów: 31281
Nominowany 269 razy w 112 Tematach
Nominated Art. Miesiąca - Nagród: 23
Domyślnie

Przyznam Paweł.. że nadal pozostaje dla mnie wielką zagadką, jak facet, który pokonał Judah, Alexandra a ostatnio Oluseguna, w walce, gdzie został sprawdzony pod każdym kątem, gdzie każdy fragment jego rzemiosła, jest oceniany jako wyborny, zajmuje dopiero drugie miejsce...
Adrian Golec jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 09-04-13, 15:26   #10 (permalink)
contender
  
 
Zarejestrowany: Dec 2009
Postów: 1191
Nominowany 30 razy w 7 Tematach
Nominated Art. Miesiąca - Nagród: 2
Domyślnie

Cytat:
zajmuje dopiero drugie miejsce...
Rankingi rządzą się swoimi prawami, a Garcia brzydko znokautował Khana, który ma najlepsze zwycięstwa z całej czołówki wagi junior półśredniej.
Piotr Topór jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Komentarz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Włączony
Trackbacks are Włączony
Pingbacks are Włączony
Refbacks are Wyłączony

Skocz do forum

Podobne wątki
Temat Autor wątku Forum Komentarzy Ostatni post / autor
Nowy ranking kategorii junior średniej Andrzej Pastuszek Newsy 5 12-02-13 13:18
Ranking i przegląd kategorii piórkowej Adrian Golec Publicystyka 3 09-12-12 19:12
Subiektywny ranking i przegląd kategorii junior półśredniej (1) Paweł Rozmytański Publicystyka 19 06-12-12 16:20
Subiektywny ranking i przegląd kategorii super piórkowej (1) Mateusz Wajs Publicystyka 2 27-11-12 19:07
Przegląd kategorii wagowych okiem laika Adrian Golec Publicystyka 11 11-06-10 08:15


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 17:30.


Powered by vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.