boks, forum, zobacz
Wróć   boks, forum, zobacz > BoxingForum > Publicystyka

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się tutaj    

Komentarz

Narzędzia wątku Wygląd

stare 02-11-12, 14:17   #1 (permalink)
Redaktor Boxing.pl

Nominowany 287 razy w 87 Tematach
Nominated Art. Miesiąca - Nagród: 17
Domyślnie Kontrowersyjne werdykty w walkach Marco Hucka

Nie jest tajemnicą, że pięściarstwo niesie ze sobą kontrowersyjne rezultaty określonych pojedynków, po których ogłoszeniu, rozpoczynają się gorące dyskusje na forach traktujących o boksie. "Ale wałek, jak nic go przekręcili". Ileż razy można przeczytać tego typu zdania? Dużo, i z pewnością jeszcze nie raz i nie dwa zetkniemy się z takimi wyrażeniami. Wielokrotnie jednak ten zwrot jest wrzucany do rozmowy zbyt pochopnie i podejrzewam, że dzieje się to pod wpływem sporej dawki emocji. Przyczyn takiego stanu rzeczy należy się doszukiwać między innymi w sympatii bądź antypatii, jakimi darzeni są dani bokserzy.
"Szermierka na pięści" to nie koszykówka. Rzut zza linii 6,75 m (w przypadku NBA - 7,24 m) nie zawsze daje trzy "oczka", przekładając to na wydarzenia między linami i np. lewy prosty. Po prostu: "Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia", szczególnie mając na uwadze fakt, iż każdy z trzech arbitrów siedzi po innej stronie ringu.

Niemalże wszyscy zawodnicy doświadczyli starcia, które zostało określone mianem close. Nie inaczej jest w przypadku obecnego czempiona wagi junior ciężkiej Marco Hucka. Bośniak z niemieckim paszportem, który dzierży aktualnie pas WBO, już jutro podejmie na Gerry Weber Stadium w Halle Firata Arslana w dziesiątej obronie tegoż trofeum.

Nieprzypadkowo wziąłem na tapetę właśnie „Kapitana Hucka”, bowiem wzbudza on bardzo wiele spekulacji w świecie boksu, a raczej wyniki niektórych jego walk. Marco stoczył na zawodowych ringach jak na razie 37. potyczek i z pełną odpowiedzialnością mogę stwierdzić, iż wyniki czterech, pięciu pojedynków wywołały niemałą burzę wśród fanów tej dyscypliny.

Chciałbym w tym miejscu przytoczyć moje karty punktowe z kilku walk Marco. Nie jest to oczywiście jakaś wyrocznia. Każdy ma swoje zdanie i prezentuje określony, wyrobiony stosunek względem różnych konfrontacji. Mam jedynie zamiar przedstawić tego pięściarza w trochę jaśniejszym świetle, dostrzegając jego walory bokserskie i jednocześnie przenosząc to na ów karty punktowe (rzecz jasna będąc maksymalnie obiektywnym).

Marco Huck vs. Victor Emilio Ramirez

1. 10:9
2. 10:9
3. 10:9
4. 9:10
5. 10:9
6. 10:9
7. 9:10
8. 9:10
9. 10:9
10. 10:9
11. 9:9
12. 10:9
_________

Ogólnie: 116:111, Huck.
Oficjalnie: Carlos Colon 116-111 | Duane Ford 116-111 | Noel Monnet 115-112

Bardzo dobra walka w wykonaniu Hucka. Ramirez szedł do przodu, wywierał presję, ale w długich fragmentach niewiele z tego wynikało. Niemiec nie podpalał się, przyzwoicie pracował lewym prostym i wyprowadzał sporo uderzeń na tułów. Gdy Argentyńczyk był blisko (i co za tym idzie stwarzał niebezpieczeństwo), Huck umiejętnie klinczował.

Marco Huck vs. Ola Afolabi I

1. 9:10
2. 9:10
3. 10:9
5. 9:10
8. 10:9
10. 9:10
11. 10:9
_________

Ogólnie: 114:114, remis.
Oficjalnie: John Stewart 115-113 | Manuel Maritxalar 116-112 | Andre Van Grootenbruel 115-113

Niezwykle trudna do punktowania walka. Afolabi rozpoczął bardzo dobrze, konsekwentnie używał lewego prostego i nie dawał sobie robić krzywdy. W późniejszej fazie pojedynku Ola niekiedy zupełnie niepotrzebnie „pajacował”; Huck to wykorzystywał i często przy linach trafiał seriami Afolabiego. Podkreślę raz jeszcze – oprócz zaledwie kilku starć, reszta absolutnie wyrównana.

Marco Huck vs. Denis Lebiediew

3. 9:10
9. 9:10
11. 10:9
12. 9:10
_________

Ogólnie: 113:115, Lebiediew.
Oficjalnie: Bill Lerch 112-116 | Lahcen Oumghar 115-113 | Manuel Oliver Palomo 115-113

Rosjanin był zdecydowanie aktywniejszy i wyprowadził więcej ciosów – to nie ulega wątpliwości. Stawiam sobie natomiast pytanie następujące: jak dużo z tych ciosów doszło celu? W mojej ocenie – niewiele. Oczywiście, lepsze są uderzenia na gardę i stosunkowo mały procent skuteczności, aniżeli totalna bierność. Huck przez większą część czasu był schowany za podwójną gardą, ale świetnie kontratakował rosyjskiego boksera. I tu jest właśnie ten ból – co punktować. Czytelniejsze uderzenia, czy też większą aktywność i mniejszą efektywność. Niestety – patrząc z perspektywy Hucka – w niektórych odsłonach Niemiec zrobił zbyt mało na tej płaszczyźnie, aby można było mu przyznać rundę. W moim mniemaniu daleko tej walce, do "klarownego wałka", ale tak jak mówię. Moim zdaniem wygrał Lebiediew.

Marco Huck vs. Aleksander Powietkin

1. 10:9
2. 9:10
4. 10:9
6. 9:10
7. 10:9
11. 9:10
________

Ogólnie: 115:113, Huck.
Oficjalnie: Philippe Verbeke 114-114 | John Coyle 113-116 | Stanley Christodoulou 112-116

Jedna z najlepszych walk Marco Hucka w dotychczasowej karierze. Niemiecki bokser bardzo często zaskakiwał Powietkina lewym prostym i robił mu w ringu tzw. „ulicę”. Rosjanin wyprowadził dużo serii, składających się z trzech-czterech uderzeń oraz atakował korpus Hucka. Remis, zwycięstwo Hucka czy też Powietkina to rezultaty jak najbardziej do zaakceptowania, choć w mojej ocenie minimalnie zwyciężył Niemiec.

Marco Huck vs. Ola Afolabi II

8. 10:9
10. 9:10
11. 9:10
_________

Ogólnie: 114:114, remis.
Oficjalnie: Ingo Barrabas 114-114 | Zoltan Enyedi 115-113 | Paul Thomas 114-114

Dużo łatwiejsza w odbiorze walka, aniżeli pierwsze spotkanie obu bokserów. Huck rozkręcał się z każdą kolejną rundą i w moim przekonaniu na pewno tej walki nie przegrał. Pokazał się z dobrej strony, po raz kolejny udowadniając fakt, iż jest bokserem ciężkim do złamania przy czym bardzo efektywnym w swoich poczynaniach.

Kończąc dzisiejsze spotkanie z „Kapitanem Huckiem”. Odnoszę wrażenie, że jest to pięściarz bardzo niedoceniany. To prawda, jego sposób rozwiązywania pojedynków jest przez wielu krytykowany i przyznam szczerze, że to wszystko nie wygląda ładnie między linami. Chowanie się za gardą, ofensywa w stylu paru kolesi, którzy każdy dzień rozpoczynają od wizyty w "monopolowym". Wszystkie te akcje są jednak bardzo skuteczne, a o to przecież w tym chodzi. Huck jest bardzo dobry w obronie, nie daje sobie w kaszę dmuchać, przy czym jest bardzo twardy. Ciężko ulokować na jego głowie czysty cios, natomiast sam świetnie kontratakuje. Racja – uderzeń, w starciach z najlepszymi zawodnikami, nie wyprowadza zbyt wiele, ale przeważnie znajdują one odpowiednią drogę. Jest to w końcu bokser, który nie boi się wyzwań, wychodzi do każdego i podejmuje rękawice i chociażby za ten fakt należy mu się szacunek.

Paweł Rozmytański jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 02-11-12, 14:24   #2 (permalink)
champion

Nominowany 0 razy w 0 Tematach
Art. Miesiąca - Nagród: 0
Domyślnie

A Huck - Tokarev? Pytam bo nie oglądałem, a tam było MD.
candrew jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 02-11-12, 14:31   #3 (permalink)
Redaktor Boxing.pl

Domyślnie

Cytat:
Napisał candrew Zobacz post
A Huck - Tokarev? Pytam bo nie oglądałem, a tam było MD.
Tak, miałem w planach wypunktowanie tej walki, bo oglądałem ją bardzo dawno i niewiele pamiętam, ale niestety ona jest już chyba niedostępna w sieci.

Zapoznałem się jednak z niektórymi opiniami i nie dostrzegłem jakiś kontrowersji odnośnie wyniku.

http://www.boxing.pl/forum/boks-zawo...04-21-a-5.html

stare 02-11-12, 14:43   #4 (permalink)
champion

Domyślnie

brawo pawel, brakowalo takiego artykulu. od dawna powtarzam, ze huck jest jednym z najbardziej przereklamowanych piesciarzy w 21 wieku. smutny dowod na to, ze wspolczesnym boksem rzadza bogaci panowie za biurkiem.
wariat3000 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 02-11-12, 14:49   #5 (permalink)
Redaktor Boxing.pl

Nominowany 227 razy w 57 Tematach
Nominated Art. Miesiąca - Nagród: 11
Domyślnie

Cytat:
Napisał wariat3000 Zobacz post
brawo pawel, brakowalo takiego artykulu. od dawna powtarzam, ze huck jest jednym z najbardziej przereklamowanych piesciarzy w 21 wieku. smutny dowod na to, ze wspolczesnym boksem rzadza bogaci panowie za biurkiem.
Ekhm, wydaje mi się, że teza artykułu jest dokładnie odwrotna?

Werdykty są oczywiście dyskusyjne, każdy punktuje inaczej.

Ja uderzę trochę z innej strony: kiedy (i czy) doczekamy się wyjazdowej walki Hucka z dobrym bokserem, w której potwierdza, że zasłużył na status mistrza?
Mateusz Wajs jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 02-11-12, 14:54   #6 (permalink)
champion

Domyślnie

Cytat:
Napisał Mateusz Wajs Zobacz post
Ekhm, wydaje mi się, że teza artykułu jest dokładnie odwrotna?
chodzi mi o pokazanie tych walk i wyjasnienie tej kwestii -ja np mam zdanie zupelnie inne. chetnie poznam punktacje innych uzytkownikow, jak znajde czas sam tez wypunktuje
wariat3000 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 02-11-12, 15:01   #7 (permalink)
Redaktor Boxing.pl

Domyślnie

Cytat:
Ja uderzę trochę z innej strony: kiedy (i czy) doczekamy się wyjazdowej walki Hucka z dobrym bokserem, w której potwierdza, że zasłużył na status mistrza?
Pewnie, że chciałbym np. walki Huck vs Lebiediew w Rosji, albo Huck vs Afolabi na gali Kliczko, ale wydaje mi się, że jedyną wyjazdową walką dla Hucka będzie starcie z Władimirem, oczywiście jeśli do tego dojdzie.

stare 02-11-12, 15:09   #8 (permalink)
Redaktor Boxing.pl

Nominowany 227 razy w 57 Tematach
Nominated Art. Miesiąca - Nagród: 11
Domyślnie

Cytat:
Napisał Paweł Rozmytański Zobacz post
Pewnie, że chciałbym np. walki Huck vs Lebiediew w Rosji, albo Huck vs Afolabi na gali Kliczko, ale wydaje mi się, że jedyną wyjazdową walką dla Hucka będzie starcie z Władimirem, oczywiście jeśli do tego dojdzie.
Właśnie Ja jestem ciekaw ile jest Hucka człowieka w Hucku - firmie. Ciekaw jestem, jak Huck zachowałby się podczas walki z dobrym przeciwnikiem, przy obcej publiczności...
Mateusz Wajs jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 02-11-12, 15:45   #9 (permalink)
champion

Domyślnie

Cytat:
Napisał Paweł Rozmytański Zobacz post
Jest to w końcu bokser, który nie boi się wyzwań, wychodzi do każdego i podejmuje rękawice i chociażby za ten fakt należy mu się szacunek.
Nie przesadzałbym, jedynym dobrym pięściarzem do którego Huck nie musiał wychodzić był Powietkin, a i tu ryzyko nie było duże, w końcu i tak bez względu na wynik zachowywał pas w cruiser.

Cytat:
Właśnie Ja jestem ciekaw ile jest Hucka człowieka w Hucku - firmie. Ciekaw jestem, jak Huck zachowałby się podczas walki z dobrym przeciwnikiem, przy obcej publiczności...
Ja mam gdzieś w głowie zakodowany widok wystraszonego wzroku Hucka szukającego papy Sauerlanda, pytającego: załatwiłeś wygraną? Nie widzę go kompletnie w wyjazdowych walkach, zresztą Sauerland nie Wasilewski, nie musi go nigdzie wysyłać.
candrew jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 02-11-12, 15:55   #10 (permalink)
champion

Domyślnie

Wg mnie Lebiediew wygrał trochę wyraźniej, niż Twoja punktacja.
Dawno tę walkę widziałem, ale z tego co pamiętam, to właśnie bardzo dużo cio0sów dochodziło celu (może niekoniecznie mocnych, ale wyraźnych). Denis słynie (u mnie) z wysokiej precyzji.

Afolabi, jak dla mnie, drugą walkę wyraźnie wygrał, chociaż jej nie punktowałem.

A Powietkina z Huckiem nawet nie podejmuję się punktować, bo tam Huck powinien być zdyskwalifikowany za te jawne, ewidentne, notoryczne uderzenia w tył głowy.
No, ale skoro sędzia pozwala...
Rollins jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Komentarz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady postowania