boks, forum, zobacz
Wróć   boks, forum, zobacz > BoxingForum > Publicystyka

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się tutaj    
Komentarz
 
Narzędzia wątku Wygląd

stare 23-10-12, 22:27   #1 (permalink)
Redaktor Boxing.pl
  
 
Zarejestrowany: Feb 2010
Postów: 31281
Nominowany 269 razy w 112 Tematach
Nominated Art. Miesiąca - Nagród: 23
Domyślnie Porozmawiajmy o boksie. Nasze rankingi najlepszych pięściarzy

Co może zająć bardziej, bądź na zbliżonym poziomie, zaangażowanego kibica boksu, niż oglądanie dobrych pojedynków…? Dyskutowanie o nich, a zwłaszcza w kontekście kto, z kim, gdyby… Do tego służą między innymi rankingi, odzwierciedlające szeroko rozumiany poziom sportowy pięściarzy. Zestawienia takie, tworzy każda ze znaczących federacji. Są one sformalizowane i podane do publicznej wiadomości. Istnieje zatem instytucja rankingu, pozwalająca na określenie precyzyjnego, naznaczonego numerem, miejsca danego pięściarza, w ramach obowiązującej struktury federacji. Z zasady, im dany zawodnik jest wyżej, tym bliżej mu do walki o tytuł.

Każdy z bokserów, toczy pojedynki w swojej kategorii wagowej i albo wygrywa, wspinając się w górę, albo przegrywa, oddalając swoje szanse na pas. Rankingi federacji, rządzą się oczywiście polityką i biznesem; nie zawsze, a nawet rzadko jest tak, że to bilans walk oddaje miejsce zawodnika w rankingu. Można przy okazji napomnieć, że najważniejsze federacje, tworzą różnego rodzaju odnogi, jak na przykład WBC Baltic, by przyspieszyć - w tym przypadku w ramach organizacji WBC, „awans” w swoich zestawieniach, promowanego w ten sposób uczestnika "zawodów".

Są również inne rankingi pięściarzy, lansowane autorytetem, czy to nazwiskiem eksperta, bądź kilku, którzy tworzą takie zestawienia, w ramach poszczególnych dywizji. Są to instytucje, które nie mają wpływu na oficjalne rankingi bokserów, a pełnią jedynie rolę opiniotwórcy. Taką instytucją jest The Ring (Ring Magazine), który określając miejsce danego pięściarza w swoim katalogu zawodników, stara się oddać jego sportową wartość, rozumianą "ponad podziałami", jakie naturalnie tworzy rynek. Ten prestiżowy periodyk, czy dzisiaj internetowa witryna, jest ponad oficjalne ustalenia federacji, między innymi poprzez koronowanie swoim pasem najlepszego - zdaniem The Ring, pięściarza każdej z kategorii wagowych. Wartość tego tytułu jest jedynie symboliczna. Te limity wagowe, w których nie ma z kolei w danym momencie mistrza The Ring, powinniśmy potraktować jako "nieuporządkowane" na swoim szczycie. W innym przypadku, chcąc uciec od polityki federacji i mnożenia przez nie różnego rodzaju nagród (pasów), możemy z powodzeniem uznać, że mistrzostwo świata w zawodowym boksie to właśnie tytuł The Ring. W takim przypadku istnieje przekonanie, że będący posiadaczem tego pasa bokser, to prawdopodobnie najlepszy zawodnik w danym limicie wagowym.

Rankingi federacji, właściwie w ogóle nie powinny być brane pod uwagę, w kontekście oceny możliwości pięściarskich zawodników. Co do zestawień nieformalnych, które – nie mając w tym interesu - oddają bliżej wspomniane wartości, często nie precyzują kryteriów. Wynika to między innymi z tego, że niełatwo odnosić się do miejsca danego boksera, na zasadzie definicji. Stąd rzadko możemy spotkać polemikę, bądź uzasadnienie takiej czy innej pozycji pięściarza w określonym rankingu.


Jedynym w mojej ocenie kryterium, jakie możemy wziąć pod uwagę przy tworzeniu takich katalogów, na potrzeby dyskusji to nasza subiektywna ocena pięściarskich możliwości zawodnika, na tle innych bokserów tej samej kategorii wagowej. Nie tylko i jedynie doświadczenie, bilans, tytuły, a nasze postrzeganie danego boksera, jego obecnego potencjału, przez pryzmat wiedzy o nim i nade wszystko intuicji. Chcemy wiedzieć, który z pięściarzy jest rzeczywiście najlepszy i który zajmuje w „naszym rankingu” pierwsze, drugie, a który miejsce ostatnie.

Zapraszam do zabawy. Poniżej pierwsze piątki (pięciu najlepszych + kilku, maksymalnie pięciu rezerwowych), ułożone zgodnie z moim sumieniem i rozeznaniem, a jedyne kryterium to teoretyczne (nie zawsze przecież sprawdzone…) sportowe możliwości pięściarzy na dzisiaj, na tle swojej kategorii wagowej. Możemy również wyobrazić sobie turniej, gdzie każdy z bokserów walczy z każdym i na koniec, na wzór ligi piłkarskiej, podajemy wyniki tabeli. Bez względu na sposób, określając najlepsze w tym przypadku piątki plus rezerwowi, nawet w takim przypadku będziemy zmuszeni do wewnętrznych kompromisów.

WAGA CIĘŻKA

1. Władimir Kliczko 2. Vitalij Kliczko 3. David Haye 4. David Price 5. Kubrat Pulew 6 Tyson Fury 7. Aleksander Powietkin 8. Odlanier Solis 9. Luis Ortiz 10. Mike Perez

WAGA JUNIOR CIĘŻKA
1. Denis Lebiediew 2. Ola Afolabi 3. Rahim Czakijew 4. Aleksander Aleksiejew; 5 Marco Huck. 6. Yoan Pablo Hernandez 7. Troy Ross 8. Mateusz Masternak 9. Krzysztof Włodarczyk 10. Dmytro Kucher (Antonio Tarver nie jest wzięty pod uwagę)

WAGA PÓŁCIĘŻKA
1. Chad Dawson 2. Ismayll Sillakh; 3 Gabriel Campillo 4. Tavoris Cloud 5. Nathan Cleverly 6. Jean Pascal 7. Tony Bellew (Bernarda Hopinsa uznaje za szczęśliwą, emerytowaną legendę)

WAGA SUPER ŚREDNIA

1. Andre Ward 2. Andre Dirrell; 3. Carl Froch 4. Adonis Stevenson 5. Lucian Bute 6. Mikkel Kessler 7. George Groves

WAGA ŚREDNIA
1. Gennadij Gołowkin 2. Dmitrij Pirog 3. Sergio Martinez 4. Daniel Geale 5. Matthew Macklin 6. Peter Quillin 7. Julio Cesar Chavez

WAGA JUNIOR ŚREDNIA

1. Erislandy Lara 2. Austin Trout 3. Vanes Martirosyan 4. Zaurbek Baysangurov 5. Lucas Konecny 6. Miguel Cotto 7. James Kirkland

WAGA PÓŁŚREDNIA

1. Floyd Mayweather Jr (traktuję tego pięściarza jako zawodnika limitu 147 funtów) 2. Manny Pacquiao 3. Timothy Bradley 4 Victor Ortiz 5. Kell Brook 6. Mike Jones 7. Devon Alexander

WAGA JUNIOR PÓŁŚREDNIA
1. Lucas Matthysse 2. Brandon Rios 3. Amir Khan 4. Danny Garcia 5. Lamont Peterson6. Mike Alvarado 7. Rusłan Prowodnikow (podobnie jak z Hopkinsem, Juana Manuela Marqueza kwalifikuję jako szczęśliwych i bogatych sportowych emerytów)

WAGA LEKKA
1. Miguel Vazquez 2. Adrien Broner 3. Ricky Burns 4 Antonio De Marco 5. Jorge Linares

WAGA SUPER PIÓRKOWA
.................................................. ....... (brak wystarczającego rozeznania w tej dywizji)

WAGA PIÓRKOWA
1. Miguel Garcia 2. Orlando Salido 3 Celestino Caballero 4. Jhonny Gonzales 5. Daniel Ponce De Leon 6. Billy Dib 7. Javier Fortuna 8. Gary Russell Jr

WAGA KOGUCIA / SUPER KOGUCIA
1. Nonito Donaire 2. Guillermo Rogondeaux 3. Anselmo Moreno 4. Abner Mares 5. Miguel Vazquez Jr

Adrian Golec jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 23-10-12, 23:10   #2 (permalink)
champion
  
 
Zarejestrowany: Apr 2010
Postów: 2806
Nominowany 0 razy w 0 Tematach
Art. Miesiąca - Nagród: 0
Domyślnie

ranking smieszny,a przynajmniej ciezka i junior ciezka.


reszta w miare do zaakceptowania. czy naprawde jest sens w tworzeniu takich rankingow?jak price jest 4 to od razu szpilke wrzuccie...
wariat3000 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 23-10-12, 23:22   #3 (permalink)
journeyman
  
 
Zarejestrowany: Feb 2010
Postów: 169
Nominowany 0 razy w 0 Tematach
Art. Miesiąca - Nagród: 0
Domyślnie

mnie denerwuje mylenie kategorii wagowych. Np welter to 147 funtow nie 140 jak juz ktorys raz pisze autor tekstu
kamilziebice jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 23-10-12, 23:31   #4 (permalink)
prospect
  
 
Zarejestrowany: Sep 2012
Postów: 983
Nominowany 0 razy w 0 Tematach
Art. Miesiąca - Nagród: 0
Domyślnie

Aleksiejew przed Huckiem...

Ale jak to ma być zabawa to tylko wtedy można to zrozumieć.
Jak można nie brać pod uwagę doświadczenia, czy rywali, to może po obserwacji z walki z cieniem oceniać ?
Przecież to w walkach z lepszymi bokserami pęka cała masa balonów każdego roku.
Boksisportywalki jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 24-10-12, 02:35   #5 (permalink)
contender
  
 
Zarejestrowany: Jul 2011
Postów: 1026
Nominowany 0 razy w 0 Tematach
Art. Miesiąca - Nagród: 0
Domyślnie

Powiem Ci Adrian mega kontrowersyjny ten twoj ranking potem dodam swój.
effukt jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 24-10-12, 07:13   #6 (permalink)
Redaktor Boxing.pl
  
 
Zarejestrowany: Feb 2010
Postów: 31281
Nominowany 269 razy w 112 Tematach
Nominated Art. Miesiąca - Nagród: 23
Domyślnie

Cytat:
Napisał effukt Zobacz post
Powiem Ci Adrian mega kontrowersyjny ten twoj ranking potem dodam swój.
Które konkretnie..?
Adrian Golec jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 24-10-12, 07:16   #7 (permalink)
Redaktor Boxing.pl
  
 
Zarejestrowany: Feb 2010
Postów: 31281
Nominowany 269 razy w 112 Tematach
Nominated Art. Miesiąca - Nagród: 23
Domyślnie

Cytat:
Napisał Boksisportywalki Zobacz post
Aleksiejew przed Huckiem...

Ale jak to ma być zabawa to tylko wtedy można to zrozumieć.
Jak można nie brać pod uwagę doświadczenia, czy rywali, to może po obserwacji z walki z cieniem oceniać ?
Przecież to w walkach z lepszymi bokserami pęka cała masa balonów każdego roku.
Dlaczego masz nie brać pod uwagę doświadczenia...? To ma być Twój ranking!

Dziwi Cię Aleksiejew przed Huckiem..? Huck nie wygrał 4-5 walk.. w których bilans ma dodatni.. Czy gdyby nie ten fakt.. i byłby zupełnie gdzie indziej.. bez pasa.. dalej upierałbyś się przy nim...?
Adrian Golec jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 24-10-12, 08:58   #8 (permalink)
Redaktor Boxing.pl
  
 
Zarejestrowany: Aug 2011
Skąd: Warszawa
Postów: 8658
Nominowany 232 razy w 58 Tematach
Nominated Art. Miesiąca - Nagród: 11
Domyślnie

Ze sporą częścią rankingów się zgadzam, dziwi mnie między innymi ranking lekkiej:

Adrien Broner na drugim miejscu - rozumiem, że amerykańskie media najchętniej dałyby mu już tytuł króla tej wagi w ogóle bez walki z kimkolwiek, ale ten gość ma dokładnie... ZERO sensownych pojedynków w tej dywizji, więc komu jak komu, ale Tobie Adrian dziwię się, że wrzucasz od razu na 2 miejsce zawodnika, który w ogóle nie przeszedł rozsądnego "chrzestu" w danej kategorii. A obecnie w lekkiej rządzą wyrośnięci bokserzy, którzy mogą być problemem dla Bronera.

Jorge Linares w rankingu - pół inwalida, który został zmieciony z ringu przez Sergio Thompsona z super piórkowej, i który prawdopodobnie będzie nokautowany przez każdego sensowniejszego rywala. Jest Rees, Abril, Bogere, którzy zasługują na miejsce w rankingu, zwłaszcza ten drugi.
Mateusz Wajs jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 24-10-12, 10:36   #9 (permalink)
contender
  
 
Zarejestrowany: Jul 2011
Postów: 1026
Nominowany 0 razy w 0 Tematach
Art. Miesiąca - Nagród: 0
Domyślnie

Cytat:
Napisał Adrian Golec Zobacz post
Które konkretnie..?
średnia, cruiser, hw
effukt jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 24-10-12, 12:01   #10 (permalink)
champion
  
 
Zarejestrowany: Oct 2010
Postów: 6917
Nominowany 0 razy w 0 Tematach
Art. Miesiąca - Nagród: 0
Domyślnie

Khan przed Garcia? Po tym co Danny w ostatniej walce zrobil z Amirem... Zastanawiam sie, ile razy Garcia musialby wygrac z Amirem, zeby go wyprzedzic w takim zestawieniu?

Jest wiele rzeczy ktore postrzegam inaczej niz autor rankingu, ale jednak Khan nad Garcia, zaskakuje mnie najbardziej.

Traktowanie Hopkinsa jako emeryta jest co najmniej nie na miejscu... emerytura jest wtedy kiedy piesciarz konczy kariere, a nie 47lat. Zrozumiale jest miec wlasne zdanie/poglada na pewne rzeczy... natomisat nie rozumiem zaginania rzeczywistosci dla wlasnych blizej nieznanych potrzeb. No chyba ze Bernard faktycznie zakonczyl kariere, a ja najnormalniej nic o tym nie wiem.
Literatt jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Komentarz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Włączony
Trackbacks are Włączony
Pingbacks are Włączony
Refbacks are Wyłączony

Skocz do forum

Podobne wątki
Temat Autor wątku Forum Komentarzy Ostatni post / autor
Rankingi najlepszych w dywizjach i p4p wg Janusza Pindery Wiechu Newsy 8 03-01-12 19:36


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 18:27.


Powered by vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.