stare 30-08-12, 17:53   #1 (permalink)
Redaktor Boxing.pl
  
 
Zarejestrowany: Aug 2011
Skąd: Warszawa
Postów: 8567
Nominowany 227 razy w 57 Tematach
Nominated Art. Miesiąca - Nagród: 11
Domyślnie 12 rund Sturma i Geale'a - obszerna analiza

Od pewnego czasu w kategorii średniej dało się wyczuć swoistego rodzaju napięcie. Wielu kibiców na całym świecie odczuwało w związku z tą dywizją szczególną frustrację. W przedziale tym znajduje się bowiem wielu interesujących i utalentowanych pięściarzy. Do niedawna jednak my, fani spragnieni konfrontacji na szczycie musieliśmy obchodzić się ze smakiem, obserwując jak pięściarze z topu biją zawodników z przedpokojów światowych bokserskich salonów. Los chciał jednak, by wrzesień przyniósł nam w prestiżowej kategorii średniej złote rozdanie. To właśnie w tym miesiącu obejrzymy skonfrontowanych ze sobą sześciu pięściarzy z top 10 tej dywizji. Fascynującą sekwencję bokserskich rarytasów zapoczątkuje sobotni pojedynek Felixa Sturma z Danielem Gealem. Posiadany przez Niemca tytuł super czempiona federacji WBA budzi sporo kontrowersji; nie wszyscy uważają „Leonidasa” za prawowitego mistrza. Bez względu na to, czy jest to walka unifikacyjna, czy też nie, z pewnością jest to starcie wzbudzające wiele emocji, pojedynek, w którym ciężko jest wskazać faworyta.

O wytypowanie takowego pokuszę się w swoim artykule. Bazując na poszczególnych elementach boksu obu zawodników, postaram się wywnioskować, który z zawodników wyjdzie zwycięsko z sobotniej konfrontacji.

Runda 1: doświadczenie
Rekord Sturma: 37-2-2, 16 KO
Rekord Geale'a: 27-1, 15 KO

Przeboksowane rundy:
Sturm: 309
Geale: 195


W tym elemencie Australijczyk zdecydowanie ustępuje pola bardziej „ogranemu” przeciwnikowi. Sturm ma na swoim koncie aż 18 pojedynków o tytuł mistrza świata, Geale zaledwie trzy. Naturalizowany Bośniak mierzył się z zawodnikami przeróżnej klasy, nietrudno jednak znaleźć wśród nich takich, którzy przewyższali klasą wszystkich oponentów aktualnego mistrza świata IBF. Wystarczy spojrzeć na trzech ostatnich rywali „Leonidasa”. Zbik, Murray i Macklin to niewątpliwie gracze z szerokiej czołówki middleweight. Najbardziej klasowym przeciwnikiem Australijczyka pozostaje do tej pory Anthony Mundine.
Sturm 10-9 Geale

Runda 2: miejsce walki /publiczność
Ważne pojedynki wyjazdowe:
Sturm: 2
Geale: 1


Obaj zawodnicy są przyzwyczajeni do występów przed własną publicznością. Tym razem komfort walki pod okiem swoich kibiców będzie argumentem Felixa Sturma. Jedynym sportowym „wypadem” poza granice swojego kraju był dla Geale'a pojedynek o mistrzostwo świata IBF z Sebastianem Sylvestrem. Pomimo tego, że Australijczyk tą walkę pewnie wygrał, nietrudno było jednak dostrzec wysoki poziom stresu u tego boksera. Co gorsza, przeciwko Geale'owi będą nie tylko Niemieccy kibice, ale być może również sędziowie punktowi, którzy ratowali go już w ewidentnie przegranych walkach z Matthew Macklinem i Khorenem Gevorem. Sturm jest w swojej nowej ojczyźnie uwielbiany, ciężko będzie tam wyrwać mu zwycięstwo.
Sturm 10-8 Geale

Runda 3: cios
Współczynnik nokautów:
Sturm - 39,02%
Geale – 53,57%


Z pewnością obaj pięściarze do typowych puncherów nie należą. Wydaje się jednak, że współczynnik nokautów nie kłamie i nieco większa siła drzemie w ramionach Australijczyka. Geale nie powalał solidnych rywali jednym ciosem, padali oni jednak po kumulacjach w ostatniej fazie walki. Choćby w ostatniej walce kilka razy zranił Osumanu Adamę. Z kolei rywale Sturma stali twardo na nogach nawet pomimo dziesiątek uderzeń przyjętych prosto na twarz. Co więcej, w ostatniej fazie kariery Niemiec coraz rzadziej posługuje się ciosami mocnymi, koncentrując się przede wszystkim na lewym prostym. „Leonidas” niewątpliwie nie ma argumentów, by zranić swojego sobotniego rywala.
Sturm 9-10 Geale

Runda 4: psychika

Czy jest coś jeszcze w stanie zaskoczyć Felixa Sturma? Niemiec został w swojej karierze zastopowany przez Javiera Castillejo. Po walce z Oscarem De La Hoyą musiał zacisnąć zęby i z klasą przyjąć niesprawiedliwy werdykt, w swoim (najprawdopodobniej) ostatnim występie przed amerykańską publicznością. Geale jest „stosunkowo” nowy w tej grze. We wczesnej fazie kariery kilkakrotnie Australijczyk znalazł się w opałach, z każdych zdołał jednak wybrnąć. W wyjazdowej walce z Sylvestrem „The Real Deal” (ciekawe, czy przydomek przejął od swojego idola?) nie dał z siebie wszystkiego i być może podobnie będzie w przypadku pojedynku ze Sturmem.
Sturm 10-9 Geale

Runda 5: szybkość


Do niedawna wydawało się, że czasy, w których Sturm porażał swoich rywali niewidzialnym lewym prostym dawno już minęły. W pojedynku z Sebastianem Zbikiem Niemiec znów jednak imponował szybkością wyprowadzania ciosów. Felix ma już jednak za sobą wiele ciężkich batalii, należy więc oczekiwać, że współczynnik ten będzie u niego systematycznie spadał. Australijczyk z kolei imponuje innym rodzajem szybkości. Według mnie dysponuje on najlepszą pracą nóg w całej kategorii średniej, górując w tym elemencie wyraźnie nad sobotnim przeciwnikiem. Sturm może mieć problem z namierzeniem lewym prostym tak ruchliwego rywala. Australijczyk nie porusza się w linii prostej, a atakuje z różnych stron. Jeśli Niemiec nie zdoła skutecznie uruchomić swojej „jabowej” maszynki, może być w poważnych opałach.
Sturm 9-10 Geale

Runda 6: szczęka


Adnan Catic (prawdziwe imię i nazwisko Felixa Sturma) nie zwykł przyjmować zbyt wiele czystych ciosów. Gdy już dochodziły one jednak do jego szczęki, reagował prawidłowo. Niemiec został zastopowany jedynie przez Javiera Castillejo, a i wówczas przerwanie walki przez sędziego mogło niektórym wydawać się odrobinę przedwczesne. „Leonidas” wyraźnie nie lubi jednak przyjmować ciosów na tułów; czy Geale uwzględni to w swoich założeniach taktycznych? Australijczyk w początkowej fazie kariery wielokrotnie lądował na deskach. Dzięki dobremu balansowi tułowia w ostatnich walkach „The Real Deal” rzadko jednak przyjmował czyste uderzenia. Szczęka 31-letniego zawodnika wydaje się być jednak nieco podejrzana.
Sturm 10-9 Geale

Runda 7: Defensywa

Pięściarze ci mają zupełnie odmienny repertuar obron. Sturm bazuje przede wszystkim na swojej gardzie. Jest ona aktywna i niezwykle szczelna. Felix atakuje zwykle w linii prostej, w takiej też cofa się w przypadku ataku rywala. Defensywa Geale'a jest nieco bardziej urozmaicona. Dobrym balansem tułowia zdecydowanie wyróżnia się on na tle sztywnego Niemca. Australijczyk jest ciągle w ruchu i choć swoją obronę poprawia z walki na walkę, nieraz jego zejścia i uniki są nieco schematyczne.
Sturm 10-10 Geale

Runda 8: warunki
Wzrost Geale'a: 178 cm (?)
Zasięg ramion Geale'a: 180 cm
Wzrost Sturma: 181 cm
Zasięg ramion Sturma: brak danych


Źródła są sprzeczne w ocenie wzrostu Daniela Geale'a. Według popularnego serwisu "boxrec" ma on 178 cm wzrostu, z kolei realizator relacji jednego z pojedynków Australijczyka podał nam liczbę 172. Sturm wydaje się być od swojego rywala nieco większy i silniejszy fizycznie. Nie sądzę jednak, by warunki odegrały w tym pojedynku kluczową rolę. Ilekroć rywale „Leonidasa” zapraszali go do walki w półdystansie, tyle razy Niemiec zaproszenie przyjmował. Nie wydaje się jednak, by taką strategię na walkę zastosował Geale. Z drugiej strony team Australijczyka wspominał o jakichś niespodziankach dla Sturma... Ponoć w boksie 31-latka mamy zobaczyć coś zupełnie nowego.
Sturm 10-10 Geale

Runda 9: dostosowywanie się do sytuacji w ringu


Sturm już dwukrotnie przegrywał wojenki w półdystansie. Uparcie jednak „bił się” z Macklinem i Gevorem. Niemiec jest pięściarzem inteligentnym i umiejętnie znajduje luki w obronie rywala. Wydaje się jednak, że trudno mu zmienić taktykę, z którą wychodzi do pierwszych rund pojedynku. Daniel Geale jest z kolei typowym slowstarterem. Australijczyk zwykle gorzej prezentuje się w pierwszych odsłonach walki. Potrzeba mu nieco czasu, by rozpracować swojego rywala. Trzeba przyznać, że wychodzi mu to całkiem dobrze. Można zatem przewidzieć, że to do „Real Deala” mogą należeć końcowe rundy sobotniego pojedynku.
Sturm 9-10 Geale

Runda 10: Kondycja
Liczba trwających 12 rund pojedynków:
Sturm: 15
Geale: 10


Żaden z tych pięściarzy nie jest królem nokautu; co do tego nie można mieć żadnych wątpliwości. Obaj bokserzy bazują na świetnym przygotowaniu fizycznym. Słynie z niego zwłaszcza „Leonidas”, który znany jest z twardych treningów i wyrzeczeń. Zarówno Sturm, jak i Geale, mają na swoim koncie wiele 12-rundowych pojedynków. Żaden z nich nie zwykł zwalniać tempa w końcowej fazie walki. Australijczyk często zadaje w końcowych rundach więcej ciosów, niż w początkowych odsłonach. Należy przypuszczać, że i tym razem obaj będą do walki perfekcyjnie przygotowani.
Sturm 10-10 Geale

Runda 11: Konfrontacja stylów

Felix Sturm to bazujący na technice bokser z parciem na rywala. Cały jego boks jest oparty głównie na bardzo szybkim i wyprowadzanym we właściwym momencie lewym prostym. Niemiec jest jednak przyzwyczajony do mało ruchliwych, stojących naprzeciw rywali, przeciwko którym mógł bez problemu zastosować swoją „maszynkę”. Geale jest z kolei bokserem bardzo aktywnym, który atakuje to z jednej, to z drugiej strony. Australijczyk wyprowadza swoje uderzenia z różnych kątów i potrafi skontrować. Sturm może mieć problem z namierzeniem i regularnym trafianiem jabem tego rywala. Moim zdaniem styl walki Geale'a nie będzie mu odpowiadał.
Sturm 9-10 Geale.

Runda 12: forma
Wiek Sturma: 33
Wiek Geale'a: 31

Liczba lat kariery zawodowej Sturma: 11,5
Liczba lat kariery zawodowej Geale'a: 8


Trudno ocenić aktualną dyspozycję Felixa Sturma. Po serii słabszych pojedynków przyszła niewątpliwie świetna walka z Sebastianem Zbikiem, która utrudnia nieco oszacowanie obecnych możliwości super czempiona federacji WBA. Niewątpliwie Niemiec znajduje się już jednak u schyłku kariery i wiele walk mu nie pozostało. Sytuacja zupełnie inaczej wygląda w przypadku Geale'a. Daniel właściwie dopiero wkracza na światową scenę bokserską. To, jak długo zagrzeje tam miejsce, zależy w dużym stopniu od pojedynku z „Leonidasem”. Australijczyk dobrze wypadł w obowiązkowej obronie z Osumanu Adamą; zawodnik ten zdaje się dopiero wkraczać w swoje prime. Sturm lepszy już nie będzie, Geale wciąż poprawia swoje umiejętności.
Sturm 9-10 Geale

Ostateczny werdykt: Sturm 115-114 Geale


Z pewnością kibice powinni cieszyć się, że doszło do tego pojedynku. Ktokolwiek twierdzi, że Daniel Geale unika wyzwań, z pewnością jest w błędzie. „The Real Deal” nie jest w swoim kraju tak popularny, jak choćby Danny Green, czy Anthony Mundine. Obaj wymienieni bazują już jednak na nieco innych przymiotach, niż umiejętności stricte bokserskie. Team Australijczyka zdecydował się z kolei na ryzykowny krok i kolejny wyjazd do Niemiec. Geale wierzy w swoje zwycięstwo i na pewno ma na nie szansę. Mam jednak nieodparte wrażenie, że po raz kolejny szalę zwycięstwa na korzyść jednego z zawodników przechylą sędziowie punktowi. Split decision wydaje się być najbardziej prawdopodobnym rezultatem sobotniej walki. Trudno bowiem spodziewać się, by pojedynek ten zakończył się przed czasem.

Mateusz Wajs jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 30-08-12, 18:26   #2 (permalink)
challenger
  
 
Avatar Ofensywa
 
Zarejestrowany: Aug 2012
Skąd: Lublin
Postów: 1950
Nominowany 0 razy w 0 Tematach
Art. Miesiąca - Nagród: 0
Domyślnie

Świetna analiza. Czy byłbym strasznym chamem gdybym poprosił o analizę Golovkin-Proksa?

Wracając do walki Sturm-Geale - spodziewam się kontrowersyjnego zwycięstwa Sturma na pkt. po trudnym i bardzo wyrównanym boju.
Ofensywa jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 31-08-12, 07:33   #3 (permalink)
Redaktor Boxing.pl
  
 
Zarejestrowany: Feb 2010
Postów: 31281
Nominowany 269 razy w 112 Tematach
Nominated Art. Miesiąca - Nagród: 23
Domyślnie

Zawsze fascynowały mnie opinie, o walce Sturma z Oscarem, jakoby mała przewaga Bośniaka miała dodawać mu splendoru.. Z całym szacunkiem dla De La Hoi.. ale ten pięściarz w żadnym elemencie nie nawiązywał do czołówki wagi średniej i to jakiejkolwiek epoki.. Trudno mi sobie wyobrazić, aby przykładowi Gołowkin czy Pirog, mieli wygrywać z Oscarem nieznacznie na punkty.. Tu przewaga rasowych średnich, mogłaby być w końcówce walki miażdżąca...
Adrian Golec jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 31-08-12, 17:25   #4 (permalink)
champion
  
 
Avatar Rollins
 
Zarejestrowany: Jun 2010
Postów: 7154
Nominowany 0 razy w 0 Tematach
Art. Miesiąca - Nagród: 0
Domyślnie

Cytat:
Napisał Mateusz Wajs Zobacz post
Runda 5: szybkość [/B]...Australijczyk z kolei imponuje innym rodzajem szybkości. Według mnie dysponuje on najlepszą pracą nóg w całej kategorii średniej...
Nie zapomniałeś o Sergio Gabrielu Martinezie?
Ten wydaje mi się o niebo lepszy.
Rollins jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Komentarz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Włączony
Trackbacks are Włączony
Pingbacks are Włączony
Refbacks are Wyłączony

Skocz do forum

Podobne wątki
Temat Autor wątku Forum Komentarzy Ostatni post / autor
12 rund Bute i Frocha - obszerna analiza Mateusz Wajs Publicystyka 7 25-05-12 17:50


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 17:55.


Powered by vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.