boks, forum, zobacz
Wróć   boks, forum, zobacz > BoxingForum > Publicystyka

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się tutaj    

Komentarz

Narzędzia wątku Wygląd

stare 13-08-12, 13:09   #1 (permalink)
champion

Nominowany 37 razy w 17 Tematach
Nominated Art. Miesiąca - Nagród: 1
Domyślnie Nowe gwiazdy zawodowego boksu wprost z olimpijskich ringów ?

Za nami igrzyska olimpijskie w Londynie. Boks był dyscypliną, w której zmagania mogliśmy obserwować do ostatniego dnia rywalizacji. Nie brakowało efektownych walk, poznaliśmy kilku perspektywicznych pięściarzy, uznane marki potwierdziły swoją pozycję. Ciemna strona boksu firmowanego przez AIBA również dała o sobie znać, szczególnie w postaci skandalicznych decyzji sędziowskich, w tym tekście postaram jednak się skupić na najciekawszych zawodnikach i plusach turnieju olimpijskiego.

Bezsprzecznie największym wygranym rozgrywanego na Wyspach święta sportu jest Anthony Joshua. Prawdopodobnie inaczej twierdzą jedynie pięściarze z Kamerunu, którzy uciekli z wioski olimpijskiej. 22-letni Brytyjczyk zdobył złoto na ojczystej ziemi, w kraju gdzie boks jest uwielbiany, posiada ogromne tradycje. Do tego jest zwycięzcą najcięższej kategorii wagowej, która zawsze działa na wyobraźnię kibiców. Nie sposób spodziewać się, że Joshua zostanie w boksie amatorskim, gdzie olimpijskie złoto to sukces najokazalszy. Niedługo możemy nasłuchiwać informacji o olbrzymim zawodowym kontrakcie i pierwszych walkach w świecie bez kasków i ogromnych rękawic. Rynek brytyjski sprzyja rozwojowi prospektów HW. Nie widzę możliwości, by dwumetrowiec z Watford długo nabijał rekord na zawodnikach niesprawdzonych. Zapewne dość szybko zostanie sprawdzony przez obecnie etatowych testerów takich jak na przykład John McDermott czy Matt Skelton.

Joshua trenuje boks dopiero 4 lata a już jest mistrzem olimpijskim. Jest z pewnością gotowy na rywalizację wśród zawodowców, wszak pokonanie Roberto Cammarelle nie zdarza się codziennie i każdemu a doświadczony Włoch niejednego wykrzyczanego zawodowca wysłałby do szkoły.

Z pekińskich zwycięzców tytuły po raz kolejny zdobyli dwaj pięściarze: Chińczyk Zou Shiming i Ukrainiec Wasyl Łomaczenko. O ile sukces reprezentanta Kraju Środka jest bardzo naciągany (jego rywal z Tajlandii był gorszy tylko dla sędziów) o tyle Łomaczenko nie miał sobie równych. Ten zawodnik ma dopiero 24 lata a już można uznać go za jednego z najlepszych amatorów ostatnich lat. Po igrzyskach nie zasili jednak żadnej z uznanych zawodowych stajni a będzie walczył w (po)tworze pod egidą AIBA o którym wiemy na razie tyle, że ma zaistnieć i być prowadzony przez kojarzącą się dużo bardziej z kolesiostwem niż sportem organizację.

Z kubańskich złotych medali szczególnie utkwiły mi w głowie występy Roniela Iglesiasa. Reprezentujący wagę 64 kilogramy zawodnik, obdarzony świetnymi warunkami fizycznymi, walczący z odwrotnej pozycji. Czasem może zbyt ospały, potrafiący jednak zmobilizować się w decydujących momentach, takich jak finał z agresywnym Berinczykiem, któremu pokazał, że technika w boksie potrafi zdziałać cuda. Minusy ? Nie uciekł ze zgrupowania, więc na zawodowstwie szybko go nie zobaczymy.

Wspomniany wyżej Ukrainiec Berinczyk dał wg mnie najlepszą walkę całego turnieju. Miała ona miejsce w półfinale, gdy skrzyżował rękawice z reprezentującym Mongolię (tak, tak, tam też się zdobywa olimpijskie medale w boksie) Uranchimegiem. Ukrainiec nie jest mistrzem techniki, obdarzony jest natomiast ogromną wydolnością, świetną dynamiką i sporą siłą. Przez dwie rundy Mongoł umiejętnie bronił się przed atakami Ukraińca, kontrował go, kilkakrotnie wręcz ośmieszając. Pięć punktów przewagi przed ostatnim starciem wydawało się przesądzać sprawę. Jednak Berinczyk nie dawał za wygraną, trafił na początku trzeciej rundy potężnym sierpowym i zachwiał rywala. Doprowadził do liczenia po raz drugi, do końca dążył do rozstrzygnięcia przed czasem. Ostatecznie wygrał trzecie starcie 13stoma punktami i wszedł do finału.

Ostatnie nazwisko, które szczególnie zapadło mi w pamięć podczas turnieju, to fenomenalny Ukrainiec (ta nacja wysłała do Londynu świetnych zawodników) Aleksander Usyk, nowy mistrz olimpijski w kategorii ciężkiej. Typowy przedstawiciel mistrza z bloku wschodniego: siła fizyczna, dynamika a do tego świetne wyszkolenie techniczne. W zawodowstwie bardzo szybko mógłby dojść do poziomu mistrza świata dywizji cruiser. Ukraińcy (Usyk, Łomaczenko i inni z czołówki) wybrali jednak dalszą współpracę z AIBA, która pod swoją egidą zamierza prowadzić rywalizację zawodowców. Ten pomysł jest dla mnie jako fana ewidentną porażką, ponieważ prawdopodobnie zablokuje możliwość konfrontowania tych świetnych pięściarzy z tuzami boksu zawodowego w dotychczasowym wydaniu. Nie spodziewam się, by AIBA otworzyła się na świat zawodowych promotorów, ta organizacja lubi mieć wszystko pod kontrolą, niechętnie podzieli się wpływami, zyskami, stanowiskami. Nie należy się także spodziewać, by giganci typu Sauerland czy Warren chcieli łatwo odpuścić dzisiejszych olimpijczyków. Sporo z nich z pewnością wybierze "tradycyjną" zawodową drogę, z pewnością z korzyścią dla kibiców.

Na zakończenie: oprócz tradycyjnych tuzów amatorskiego boksu medale trafiły do Mongolii, Tadżykistanu czy na Litwę. Ale żeby zdobywać medale, trzeba najpierw zakwalifikować się na igrzyska.

Tomasz Nowak jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 13-08-12, 13:39   #2 (permalink)
Redaktor Boxing.pl

Nominowany 10 razy w 5 Tematach
Domyślnie

Czym jest to coś gdzie ma walczyć Łomaczenko?
Tomasz Baranek jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 13-08-12, 13:43   #3 (permalink)
champion

Domyślnie

jest to: "zawodowy boks AIBA"
porobili zmiany strukturalne, mieli wcześniej to WSB, teraz dodają zawodowy boks. Podpisują kontrakty głównie ze swoimi amatorami, mają im płacić nie tylko za walki, ale i jakieś tam kontrakty, za to że są z nimi. Póki to nie ruszy ciężko się wypowiadać, wiele wskazuje jednak na to, że nie chcą odpływu swoich gwiazd i pieniędzy jakie mogą generować, to pewnie będą ich konfrontować na swoichz asadach

stare 13-08-12, 13:54   #4 (permalink)
Redaktor Boxing.pl

Nominowany 10 razy w 5 Tematach
Domyślnie

Czyli coś w rodzaju walk półzawodowych.
Tomasz Baranek jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 13-08-12, 13:55   #5 (permalink)
champion

Domyślnie

www.pzb.com.pl/pliki/APB.doc

tu ze strony pzb można pobrać dokument z założeniami. Większość to typowe pustosłowie, ale wynika też z tego, że ten cały aibowski boks będzie w zamkniętym kręgu

stare 13-08-12, 14:23   #6 (permalink)
Super Moderator

Nominowany 19 razy w 6 Tematach
Nominated Art. Miesiąca - Nagród: 2
Domyślnie

Tam jeszcze mlody Pulev podpisal taka mowe czym mnie nieco zaskoczyl bo sadzilem ze majac medal zalatwi sobie starty z bratem za niezla kase.

Przyznam tez ze Usyk nie zrobil na mnie wrazenia. Jego boks wydal mi sie strasznie nerwowy. W finale Wloch dopoki nie opadl z sil podobal mi sie bardziej.

Tez jestem ciekaw Joshuy Antoniego. Mlody chlopak i duza perspektywa przed nim.

Jeszcze z innych zawodnikow zrobil na mnie dobre wrazenie ten mlody Brazylijczyk ktory wywalczyl srebro w 75 kg.
Black Dragon jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 13-08-12, 14:27   #7 (permalink)
V.I.P

Nominowany 19 razy w 4 Tematach
Domyślnie

Ja czekam przede wszystkim na ciekawych zawodników, którzy mogli by zasilić wagę ciężką. Mamy Joshuę, który mam nadzieję podpisze kontrakt. Jak Tomek powiedział, na Wyspach całkiem fajnie wygląda waga ciężka. Dużo zawodników dobrych i takich bardzo pożytecznych średniaków. Mam nadzieję, że Joshua nie będzie nowym Audleyem Harrisonem, tylko nową ciekawą ciężką generacją.

EDIT:

Na boxingscene jest jego wypowiedz, w której oświadcza, że nadal pozostanie amatorem - szkoda.
eMCe jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 13-08-12, 14:50   #8 (permalink)
champion

Domyślnie

co do tej wypowiedzi Joshuy - mi tam się wydaje, że chłopak ma dobrego menadżera i tyle. "Chcę zostać w amatorstwie, marzę o reprezentowaniu kraju i zdobywaniu tytułów" = chcecie mnie mieć, wyłóżcie większe pieniądze, panowie promotorzy

stare 13-08-12, 19:32   #9 (permalink)
Redaktor Boxing.pl

Nominowany 269 razy w 112 Tematach
Nominated Art. Miesiąca - Nagród: 23
Domyślnie

Dzięki Tomek za ten tekst
Adrian Golec jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 14-08-12, 08:47   #10 (permalink)
champion

Domyślnie

tak jeszcze dla uzupełnienia: Nagrodę Barkera otrzymał mistrz olimpijski w półśredniej, Kazach Serik Sapijew. Niestety w akcji widziałem go tylko w jednej walce.
Komentarz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady postowania