boks, forum, zobacz
Wróć   boks, forum, zobacz > BoxingForum > Publicystyka

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się tutaj    
Komentarz
 
Narzędzia wątku Wygląd

stare 01-08-12, 07:56   #1 (permalink)
Redaktor Boxing.pl
  
 
Zarejestrowany: Feb 2010
Postów: 31281
Nominowany 269 razy w 112 Tematach
Nominated Art. Miesiąca - Nagród: 23
Domyślnie Odliczamy. Zostało 30 dni! Jaką taktykę przyjmie Gołowkin?

Nie pojawiły się żadne jak dotąd informacje z obozów przyszłych rywali, które mogłoby niepokoić fanów zarówno Grzegorza Proksy, jak i kibiców Gennadija Gołowkina. Co prawda zapowiedzi Kazacha, mogą "ruszyć" nieco tych bardziej wrażliwych. Po raz kolejny zapowiada on bowiem znokautowanie Polaka, w planowanej walce o mistrzowski tytuł WBA wagi średniej. Do tego niezwykle interesująco zapowiadającego się pojedynku, o najwyższe w zawodowym boksie trofeum, dojdzie 1 września w hali Turning Stone Resort & Casino w mieście Nevada w stanie Nowy York.

Grzegorz pochwalił się jakiś czas temu, że niektóre jego parametry fizyczne są już bliskie optimum, co może zapowiadać bardzo wysoką dyspozycję Polaka. Czy będzie ona jednak idealna, trudno założyć; trudno uznać, że istnieje coś takiego jak w stu procentach i pod każdym względem zoptymalizowana kompleksowo forma w sporcie, w którym tak duże znaczenia mają aspekty mentalne. Uznany na naszym rynku szkoleniowiec, Fiodor Łapin wspomniał w jednym z wywiadów o mankamentach, jakie mogą towarzyszyć przygotowaniom Proksy.

Po pierwsze, rewanż z Hope'm miał dużo kosztować Grzesia, zwłaszcza w aspekcie psychicznym. Chcąc jednak traktować wszystkich bokserów jedną miarą, nie można zapominać, że znokautowany przez Super G Brytyjczyk, to pięściarz bardzo przeciętny, a jego druga walka z Polakiem, stanowiła dla Proksy "zajęcia nadobowiązkowe" i sam pojedynek możemy uznać za "egzamin poprawkowy", którego zaliczenie nie powinno tłumaczyć zaburzeń w karierze zawodnika, myślącego poważnie o światowych tytułach. Po drugie, ostatni rok w życiu Proksy to przygotowania pod przeciwnika walczącego z odwrotnej pozycji. Po trzecie, brak całego cyklu przygotowawczego, który w takich przypadkach trwa od 10 do nawet 14 tygodni. Wydaje się jednak, że w przypadku braku dłuższych wakacji po ostatniej walce i solidnego roztrenowania – tu jedynie autorytatywny głos mógłby zabrać profesjonalny trener – może nie być konieczny tak długi okres, jaki w typowych okolicznościach przeznacza się na przygotowania do nowej walki. Grzegorz zaczyna treningi od bardzo wysokiej formy i niskiej wagi; cała reszta w głowach osób mu towarzyszących.

Gołowkin już tydzień temu był bliski osiągnięcia limitu wagi średniej. W jego przypadku nie może być mowy o niedostatecznym przygotowaniu. Można się spodziewać dyspozycji Kazacha, w jakiej go jeszcze nie widzieliśmy. Bo tak naprawdę niewiele widzieliśmy. Właściwie to jedna walka, może kłaść się dla tych bardziej wybrednych fanów małym cieniem, na zapowiadane przez część ekspertów wielkie możliwości Gołowkina. Kiedy typowy dla niego "koci taniec" – jak ja go nazywam, bazujący na wspaniałej pracy nóg, mający za zadanie - bez większego pośpiechu, podejście pod rywala i spychanie go, lecz bez wielkiej presji na liny bądź do narożnika, nie pozwolił mu uzyskać w czerwcu minionego roku satysfakcjonującej przewagi nad nieustępującym mu tego dnia szybkościowo, walczącym z odwrotnej pozycji Kassimem Oumą, faworyt, po kilku wyrównanych rundach, postanowił skrócić dystans tak, jak nie robił tego wcześniej.

Jego zadaniem miało być wówczas uniemożliwienie przeciwnikowi zadanie silnego ciosu; ograniczając pole do wyprowadzania uderzeń, Gołowkin był przez całą walkę w bezpiecznym dla siebie, wyjątkowo głębokim półdystansie, nie dającym szansy Oumie na większy zamach. Swego czasu, podobnie choć w przeciętnym stylu, pięściarz wagi junior ciężkiej, Aleksander Aleksiejew próbował wyeliminować atuty silnego Firata Arslana. Oczywiście Rosjanin zrobił to z uwagi na stosowany przez Niemca pressing; Gołowkin z kolei nie radził sobie tamtego dnia w walce na dystans. Podobnie mogło to również wyglądać w drugiej walce Paula Maliganggiego z Lovemore Ndou. W tym jednak przypadku, wynikało to prawdopodobnie z słabego przygotowania Pauliego.

Głowa Kazacha była oddalona od Oumy właściwie przez całą walkę na kilkanaście zaledwie centymetrów, co uniemożliwiło pięściarzowi z Gujany wyprowadzenie jakiekolwiek mocnych uderzeń. Była tam cała masa z obu stron krótkich sierpów i ciosów podbródkowych, zadawanych w formule, w jakiej możliwe jest tylko powolne rozbijanie przeciwnika. Oczywiście działało to w obie strony; ciosy musiały dochodzić obu zawodników. W tak przyjętej taktyce nie ma nokautującego pojedynczego uderzenia, nie ma też większego zaangażowania w defensywne aspekty boksu. Zadaje się tu setki ciosów i jest to klasyczna walka na wyniszczenie. To Gołowkin jest jednak pięściarzem znacznie silniejszym od Oumy i przyjęcie przez niego takiego wówczas rozwiązania, nie mogło przynieść innego niż zwycięstwo rezultatu. Słabszy fizycznie zawodnik został mocno zbity i poddany w 10 rundzie przez sędziego.

Była to jedyna walka, w której Gennady podszedł w ten sposób do rywala. Wcześniej i później uderzał precyzyjnie, mocno, zachowując jednak większy dystans. Dzięki temu, jego ciosy ważyły więcej, ale i rywale mieli miejsce na zadawanie mocnych uderzeń. Styl oraz odwrotna pozycja Oumy, przećwiczenie pewnej nowej taktyki przez Kazacha czy też brak większych przygotowań Gołowkina nadały tak specyficzny obraz minionemu starciu, nie ma to większego znaczenia. Mam nieodparte wrażenie, że właśnie w podobny sposób, mistrz WBA spróbuje zneutralizować charakterystyczne dla naszego pięściarza atuty.

Trudno jest uciec od tak narzuconej filozofii boksowania. Ilekroć poddany takiej taktyce bokser chce się cofnąć, by nadać za ułamek sekundy swoim ciosom jakiś większy rozmach, atakujący również łapie więcej w tej chwili miejsca, nabiera rozpędu i wpada w szukającego dystansu boksera z prawym prostym, bądź tym razem bitym z całego ciała sierpem. Jeżeli zatem okaże się, że szybkość i ruchliwość Proksy będzie stwarzała problemy faworytowi, nie będziemy tu mieli popisów na środku ringu, "kociego tańca", a raczej wymuszoną przez posiadacza tytułu walkę "głowa w głowę - bark w bark". Wiemy, że Grzegorz lubi mieć dużo miejsca na ringu. Wymusza to na nim jego charakterystyczny styl. Z ofensywnym Dmitiejm Pirogiem byłby być może w tym jedynie kontekście mniejszy problem; GGG skupiłby się w takim przypadku na precyzyjnych kontrach, co wydaje się jego bardzo mocną stroną. Pytanie o taktykę z obu stron pozostaje pytaniem otwartym, niemniej to właśnie taki scenariusz taktyczny ze strony Gołowkina, przewiduję na zapowiadaną na 1 wrzesień mistrzowską walkę.

Adrian Golec jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 01-08-12, 09:35   #2 (permalink)
Super Moderator
  
 
Zarejestrowany: Jun 2006
Skąd: Błonie/Warszawa
Postów: 18137
Nominowany 19 razy w 6 Tematach
Nominated Art. Miesiąca - Nagród: 2
Domyślnie

A tak swoja droga to bedzie prawdziwy test dla szczeki Grzeska
Black Dragon jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 01-08-12, 09:41   #3 (permalink)
champion
  
 
Avatar Rollins
 
Zarejestrowany: Jun 2010
Postów: 7154
Nominowany 0 razy w 0 Tematach
Art. Miesiąca - Nagród: 0
Domyślnie

Mówisz półdystans.

Możliwe, bo Proksa na pewno lepszy jest w dystansie.
Ale Grzesiek jest prawdopodobnie silniejszy fizycznie, więc może wymęczyć Gołowkina klinczami i przepychankami w półdystansie.
No i ciosy podbródkowe to specjalność Grześka, więc wcale nie musi to być gorsza opcja dla SuperG.
Rollins jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 01-08-12, 11:11   #4 (permalink)
Redaktor Boxing.pl
  
 
Zarejestrowany: Feb 2010
Postów: 31281
Nominowany 269 razy w 112 Tematach
Nominated Art. Miesiąca - Nagród: 23
Domyślnie

Cytat:
Napisał Rollins Zobacz post
Mówisz półdystans.
Ale Grzesiek jest prawdopodobnie silniejszy fizycznie, więc może wymęczyć Gołowkina klinczami i przepychankami w półdystansie.
SuperG.
Skąd taka opinia..? Myślę, że można tu co najwyżej dla Grześka postawić znak równości.. Kazach w amatorce bił się w 75 kg... tam waga średnia ma nieco wyższy limit.. Myślę, że Gołowkin jest trochę silniejszy, ale przy znaku równości nie protestuję...

Jeżeli Proksa będzie odstawał szybkościowo to może być typowy dla Gołowkina "koci taniec" i bicie pojedynczych silnych ciosów; jak Polak nie będzie wolniejszy, może być głowa w głowę bark w bark.. i tak właśnie przewiduję, choć nie lubię oglądać takiego boksu...
Adrian Golec jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 01-08-12, 11:34   #5 (permalink)
champion
  
 
Avatar Rollins
 
Zarejestrowany: Jun 2010
Postów: 7154
Nominowany 0 razy w 0 Tematach
Art. Miesiąca - Nagród: 0
Domyślnie

Rozumiem, że chodzi Ci o siłę fizyczną.

Oczywiście nie musi to być prawda, ale Grzesiek wydaje mi się bardziej zbity, umięśniony.

Poza tym Proksa ma coraz większe problemy z utrzymaniem wagi, a o Giennadiju tego nie słyszałem (jak piszesz, Gołowkin już tydzień temu był bliski limitu wagi średniej), więc nawet między walkami Proksa zapewne waży więcej.


PS Adrian, istnieje możliwość, żeby wycofać swój typ z nominacji na art miesiąca? [za karę]
Rollins jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 01-08-12, 11:40   #6 (permalink)
Redaktor Boxing.pl
  
 
Zarejestrowany: Feb 2010
Postów: 31281
Nominowany 269 razy w 112 Tematach
Nominated Art. Miesiąca - Nagród: 23
Domyślnie

Cytat:
Napisał Rollins Zobacz post

PS Adrian, istnieje możliwość, żeby wycofać swój typ z nominacji na art miesiąca? [za karę]
Bądź dzielny! Pierwsze słowo droższe pieniędzy

Co do wagi Grzesia.. facet ma chyba mocne nogi.. To znaczy mocne i mocno zbudowane.. To nie są nogi Hopkinsa (facet ma 185 centymetrów i przez lata żadnych problemów z wagą w średniej.. ) - cieniutkie, a przecież zawsze dające radę.. Grześ ma dużo wagi w nogach.. i to akurat nie jest zaletą..
Adrian Golec jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 01-08-12, 12:18   #7 (permalink)
champion
  
 
Avatar Rollins
 
Zarejestrowany: Jun 2010
Postów: 7154
Nominowany 0 razy w 0 Tematach
Art. Miesiąca - Nagród: 0
Domyślnie

Cytat:
Napisał Adrian Golec Zobacz post
Bądź dzielny! Pierwsze słowo droższe pieniędzy

Co do wagi Grzesia.. facet ma chyba mocne nogi.. To znaczy mocne i mocno zbudowane.. To nie są nogi Hopkinsa (facet ma 185 centymetrów i przez lata żadnych problemów z wagą w średniej.. ) - cieniutkie, a przecież zawsze dające radę.. Grześ ma dużo wagi w nogach.. i to akurat nie jest zaletą..
Ale w przepychankach ringowych i klinczach już raczej zaletą jest.

PS Wspominałem coś, że lubię mieć ostatnie słowo?
Rollins jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 01-08-12, 16:31   #8 (permalink)
Super Moderator
  
 
Zarejestrowany: Jun 2006
Skąd: Błonie/Warszawa
Postów: 18137
Nominowany 19 razy w 6 Tematach
Nominated Art. Miesiąca - Nagród: 2
Domyślnie

Golowkin w amatorce chyba Bute skosil dobrze pamietam?
Black Dragon jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 01-08-12, 17:58   #9 (permalink)
champion
  
 
Avatar Rollins
 
Zarejestrowany: Jun 2010
Postów: 7154
Nominowany 0 razy w 0 Tematach
Art. Miesiąca - Nagród: 0
Domyślnie

Cytat:
Napisał Black Dragon Zobacz post
Golowkin w amatorce chyba Bute skosil dobrze pamietam?
Skosił, ale to była równa walka i mało brakowało, a Bute skosiłby Kazacha.

W amatorce taki Gołowkin miał tę przewagę, że jest bardzo precyzyjny i szybki.
Na punkty wygrywał, ale pojedynek był bardzo równy.

Ale atakował Gołowkin pojedynczymi, szybkimi akcjami, punkt mu zaliczano, Bute kontrował, ale, jak to przy tych maszynkach, punktu mu nie zaliczano.

Nie bił tak czysto i czytelnie.

Musiał postawić wszystko na jedną kartę, poszedł na wymianę i został skarcony.
Rollins jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Komentarz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Włączony
Trackbacks are Włączony
Pingbacks are Włączony
Refbacks are Wyłączony

Skocz do forum

Podobne wątki
Temat Autor wątku Forum Komentarzy Ostatni post / autor
Proksa vs Gołowkin – odliczamy. Zostało 40 dni! Adrian Golec Newsy 3 31-07-12 08:16
Pojedynek Proksa - Gołowkin coraz bardziej realny Wiechu Newsy 19 18-07-12 15:39
Grzegorz Proksa vs Giennadij Gołowkin na HBO? Wiechu Newsy 17 15-07-12 21:04
Adamek vs Chambers – odliczamy. Zostało 55 dni Adrian Golec Newsy 20 24-04-12 16:24


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 08:19.


Powered by vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.