boks, forum, zobacz
Wróć   boks, forum, zobacz > BoxingForum > Newsy

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się tutaj    

Komentarz

Narzędzia wątku Wygląd

stare 14-09-20, 13:50   #1 (permalink)
champion

Nominowany 146 razy w 38 Tematach
Nominated Art. Miesiąca - Nagród: 14
Domyślnie Prezes PZB: jakaś spółka państwowa powinna zaopiekować się boksem

Wywiad Prezesa PZB dla Super Expressu.

Mateusz Fudala/Super Express: Fakt, że w wyborach nie było innych kandydatów oznacza, że ostatnia kadencja była tak dobra, czy konkurenci się pana boją?

Grzegorz Nowaczek, prezes PZB: - Spokojnie, terroru w związku nie wprowadzam (śmiech). Myślę, że w ostatniej kadencji praca była wykonana w miarę dobrze i dostałem duży kredyt zaufania, za co bardzo dziękuję. Środowisko jest pogodzone i pokazało solidarność.

- Jakie będą priorytety w nowej kadencji? Podczas kongresu wyborczego w pierwszej kolejności wymienił pan szkolenie kadry męskiej.

- Chcemy powołać sztab szkoleniowy, ale nie tylko do kadry męskiej. Chodziło bardziej o stworzenie systemu szkolenia, począwszy od najmłodszych kadr do seniorów. Chcemy ten system ujednolicić, dlatego powołamy do życia sztab, składający się z grupy fachowców w poszczególnych dziedzinach. Będą tam trenerzy przygotowania fizycznego, motorycznego, oraz ci od taktyki i techniki.

- Personalia tych trenerów są już znane?

- Jeszcze się kreują. Na razie, wszystko jest w powijakach, ale najważniejsze, że jest pomysł i teraz trzeba go realizować.

- Szczególnie zaintrygowała mnie informacja o możliwej reaktywacji bokserskiej ligi we współpracy z Orlenem.

- Jestem umówiony na spotkanie w Orlenie w tej sprawie i myślę, że dojdziemy do porozumienia. Nie chcę wychodzić przed szereg, ale jakaś spółka skarbu państwa powinna zaopiekować się boksem. Taka pomoc na pewno by przydała się naszej dyscyplinie.

- Czy wiadomo już jakie drużyny miałyby walczyć w tej lidze?

- Jesteśmy po wstępnych rozmowach, ale nie chciałbym popełnić falstartu. Jeszcze niedawno funkcjonowały u nas ligi, które padały pół roku czy rok od reaktywacji. Marzy mi się profesjonalna liga, taka, która zostałaby już na zawsze.

- Planuje pan zwiększyć dofinansowanie kadr młodzieżowych?

- Oczywiście. Teraz mocno zainwestowaliśmy w kadry seniorskie, praktycznie wszystkie środki przeznaczyliśmy na kwalifikacje olimpijskie. Uważam, że musimy też zacząć dofinansowywać te „niższe” kadry.

- Co z umową z firmą Suzuki?

- W sierpniu skończyła się umowa, ale jesteśmy po wstępnych rozmowach i myślę, że ta współpraca układa się owocnie. My jesteśmy bardzo zadowoleni, myślę że firma Suzuki też, dlatego chcemy tę współpracę kontynuować.

- Jest szansa, że kontrakt z Suzuki będzie jeszcze wyższy niż ostatni?

- Takie negocjacje będą. Trzeba walczyć o swoje!

- Kiedy poznamy konkrety w sprawie wydziału boksu zawodowego przy PZB?

- Teraz mamy nowy zarząd, na pierwszym posiedzeniu przydzielimy każdemu funkcje i zobaczymy. Teraz w zarządzie mamy przedstawiciela boksu zawodowego, czyli Grzegorza Proksę i być może on odnalazłby się przy tym projekcie. Będę z nim na ten temat rozmawiał, ale wszystko w swoim czasie.

- Nie mogę nie zapytać o temat szczególnie mi bliski, czyli obniżenie wieku startowego dla młodych pięściarzy (w tej chwili w Polsce mogą startować 14-latkowie, podczas gdy w innych krajach walczą nawet 10-latkowie. O przepisie, który szkodzi polskim pięściarzom wielokrotnie pisaliśmy w „SE” – red.). Grzegorz Proksa przyznał mi tuż po wyborach, że będzie bardzo aktywny w tym temacie.

- Nie musi, bo to był jeden z moich priorytetów, gdy zostałem prezesem cztery lata temu. Była powołana grupa, która się tym zajmowała. Niestety, troszkę odbijaliśmy się od ściany, ale cały czas nad tym pracujemy. Wszyscy chcemy, by ten wiek był obniżony. Ani pan, ani Grzegorz, nie musicie o to zabiegać, bo naprawdę wszyscy chcemy, by ten wiek był obniżony. Przykład Macieja Marchela, który w zeszłym roku jako 13-latek przywiózł brązowy medal mistrzostw Europy 14-latków, pokazuje, że mamy zdolną młodzież. Dobrze wiemy, że gdyby ten wiek startowy obniżyć, mielibyśmy większe szanse na takie sukcesy.

Oto przyszłość polskiego boksu? 14-letni Maciej Marchel chce pójść w ślady Jerzego Kuleja

Boks młodzieżowy jest dla nas ważny, dlatego ruszyliśmy z Akademią Boksu Olimpijskiego, która jest dedykowana dla dzieci w wieku 8-14 lat. Już w to inwestujemy, dzieciaki trenują, ćwiczą technikę i taktykę. Na razie, niestety nie mogą walczyć.

Całość pod linkiem

Źródło: Mateusz Fudala/Super Express

Marek Cudek jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 14-09-20, 16:10   #2 (permalink)
champion

Nominowany 0 razy w 0 Tematach
Art. Miesiąca - Nagród: 0
Domyślnie

szkoda ze polski boks amatorski jest w takiej kondycji. bo wcale nie potrzeba duzo...

marchel ma szczescie bo podlasie go bardzo wspiera, jego team dostal jakis czas temu 30k dofinansowania od miasta bialystok bodajze. jest niezrzeszony w zadnym klubie, ma swoje wlasne zaplecze i to dziala.

swoja droga walczyl wczoraj w jakims turnieju (wygral), ogladalem walke- swietne nogi (nie kojarze zadnego polskiego pro z takimi nogami), przyzwoity prosty, ma dobry timing, duzo trafia kontrujacymi sierpami. widac ogromny luz, talent, predyspozycje fizyczne (super refleks, szybkosc). nie wiem dlaczego ale stylowo troche mi przypomina witalija kliczke- specyficzna garda, duzo odchylen.

oczywiscie to dzieciak ktory dopiero wchodzi w okres dojrzewania wiec rownie dobrze za rok moze juz odstawac (przyklad klimka muranki w skokach) ale z pewnoscia oglada go sie wyjatkowo bo walczy po prostu jak nie polak.

podoba mi sie pomysl wrzucania go na arene miedzynarodowa, chlopak zalicza mnostwo zawodow na wschodzie europy gdzie poziom jest wyzszy. kto wie, moze sie wyrobi na igrzyska 2024.
wariat3000 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 15-09-20, 09:30   #3 (permalink)
journeyman

Domyślnie

Dlaczego Ci śmieszni działacze wciąż myślą na temat sportu zawodowego w kategoriach że firma państwowa- podatnicy ma płacić za funkcjonowanie sportu zawodowego w Polsce? Tu już rosną następne pokolenia roszczeniowców , że im się należy. Więc będzie w Polsce coraz większy system rozdawnictwa i brania z budżetu. Jak nie na telewizje to na ciepłe posadki w strukturach jakiś związków. Przykłady idą z góry , a socjalizm w natarciu ...za podarkiem cukrowym idzie już opodatkowanie zarobków Polaków za granicą ,podatek od betonu,....tak że juz teraz w połowie czerwca dopiero zaczynamy pracować na siebie. Będzie tylko gorzej.
Zdecydowanie NIE!!! Przez koronę gospodarka cofneła się o kilka lat , a ten baran , chce doic społeczeństwo , bo mu się coś wydaje. Że jakby miał wiecej pieniędzy to , ale "bym porządził". Gościu żałosny zrozum Twój związek leży i kwiczy , Twoja działalność to śmiech na sali , a brak konkurentów w wyborach , pokazuje skale obłudy i nepotyzmu w tych strukturach. ...tlumacze ....środowisko się nażarlo (suzuki i inni) , przy korycie wszyscy siedzą i teraz liczymy na dużego państwowego gracza, w teorii projekty będą wspaniałe , mimo że nic nam nie wyszło przez ostatnie 30 lat , koryta muszą być obfitsze.
Podpisano
"Działacze na Swoim"
PZB.
BezStraha jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 15-09-20, 09:34   #4 (permalink)
journeyman

Domyślnie

Zgadza się. Nasz boks amatorski niestety bardzo kuleje. A wiemy że bez niego profesjonalny sport na wysokim poziomie nie istnieje
A co nie mamy w Polsce utalentowanych chłopaków? Pewnie że mamy.
Prawdopodobnie jest kilka powodów dla których tak źle się dzieje.

Po pierwsze potrzebny jest zespół fachowców, który byłby w stanie coś takiego poprowadzić. Specjaliści od treningu kondycyjnego, siłowego, trenerzy boksu, dietetycy itd.

Po drugie oczywiście na to wszystko potrzeba masy pieniędzy. Nie ma co się oszukiwać, bez kasy mało będzie szans na skuteczną realizację takich planów. Dlatego należałoby zdobyć dużych sponsorów, nawet jeśli to miałaby być spółka Skarbu Państwa. Mają duże zasoby.

Po trzecie potrzeba czasu. Tego się nie zrobi w miesiąc czy dwa. Cierpliwość to jest to co będzie niezbędne.

Jeżeli młody chłopak ( powiedzmy utalentowany ) ma dostęp do treningów bokserskich, to wcześniej czy później ktoś go zauważy i jeśli młody będzie miał szczęście to zostanie już odpowiednio poprowadzony. A ile jest talentów nieodkrytych? Takich którzy nigdy nie mieli okazji założyć rękawic.

Odniosę się tu do innego sportu. Kilka dobrych lat wstecz Apoloniusz Tajner przy okazji zawodów w skokach narciarskich powiedział coś ważnego co utkwiło mi w pamięci. Mianowicie zwrócił uwagę na to skąd pochodzą nasi skoczkowie. Z Wisły, z Zakopanego. I tyle. Czyli tam gdzie mają możliwość zetknąć się z tym sportem. A według niego wystarczyłoby zbudować zespół fachowców którzy mogliby podróżować po Polsce, po szkołach podstawowych i sprawdzać chłopców nawet w ramach W-Fu, badając skok dosiężny, warunki fizyczne itp. Bo według niego idealny kandydat na skoczka, chłopak o idealnych warunkach fizycznych, może mieszkać przykładowo w Szczecinie. Ale tam nie ma warunków do treningów i chłopak zetknie się z tym sportem tylko na antenie TVP. I kiedy by się znalazło w końcu takiego kandydata, to można go było zaprosić na treningi do Wisły lub Zakopanego i spróbować coś/kogoś konkretnego stworzyć.

Jeśli idzie o boks, to na szczęście nie jesteśmy aż tak ograniczeni geograficznie, bo szkoły/szkółki boksu są w wielu miastach, więc cały ten plan ma większą szansę realizacji, bo gdzieś tam jest już jakaś baza.
Boks jednak nie jest aż tak popularny w Polsce jak np. piłka nożna. Muszą zostać stworzone odpowiednie warunki dla tego sportu.
Simon Phoenix jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 15-09-20, 11:00   #5 (permalink)
bum

Domyślnie

Mnie się wydaje, że jedynym organem państwowym który powinien się wtrącać do boksu i jakiegokolwiek sportu jest szkoła. Lekcje wfu to śmiech na sali. Piłka, kosz, siatka. W średniej szkole dochodzi do programu gimnastyka(w wieku 17 lat dopiero przynajmniej u mnie tak było), ręczna jako zapychacz, jakieś biegi raz do roku.Podejście samych wfistów też śmieszne. Dwóch w całej edukacji swojej spotkałem wysportowanych i ogarniających sport nie sprzed kanapy. Do tego roszczeniowe dzieciaki z którymi dla świętego spokoju wuefiści sobie radzą na zasadzie rzutu piłką i se grajcie. Zero jakiejkolwiek organizacji pracy i zainteresowania innym sportem niż kopanie gały w którą każdy może kopać nawet ten co nie potrafi i nie chce. Bo jak wiadomo gruby na bramkę zamiast pchać kulę czy rzucać oszczepem. Ale jak wiadomo hajsu nie ma, a nikt pozalekcyjnych zajęć nie zrobi bo za darmo to nawet w ryj się nie dostanie. A tutaj ciągle liczenie, że skarb państwa stworzy kolejną spółkę i będzie wybierał członków na 5 lat i hajs się będzie zgadzał, ale tylko oficjelom. A rząd jak cały czas liczy swój hajs i zagląda nie do swoich kieszeni bo przecież narodowy model gry w piłkę powstał gdzie szkółek jest od cholery. No ale teraz gwiazdki będą dostawać...Oczywiście są szkoły sportowe, ale nigdy nie byłem więc się nie wypowiem.

edit; Ton postu trochę roszczeniowy;] I tak po przemyśleniu to co napisałem to utopia heh bo za mało dzieciaków się rodzi i mocy przerobowych by nie starczyło na to. Niby we wczesnej podstawówce dzieciaki powinny mieć zajęcia ogólnorozwojowe, ale z czasem powinny być jakieś podziały na sekcje do wyboru. No ale jak napisałem utopia i masa szkółek poza szkołą także po co rozwijać się w szkole sportowo jak się zapłaci i dziecko ogarnie co chce poza szkoła. W takim razie po co W-F w takiej formie jaką pamiętam z czasów szkoły? Może się coś zmieniło?
linderoth jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 15-09-20, 12:19   #6 (permalink)
champion

Nominowany 146 razy w 38 Tematach
Nominated Art. Miesiąca - Nagród: 14
Domyślnie

Mam tu mieszane uczucia. Spróbuję to przedstawić w uporządkowany sposób.

1. Pieniądze z budżetu a sport.

W ogóle nie wdaję się w rozważania, jaki model ekonomii jest lepszy. Dla nieroba, inwalidy, artysty i chorującego zawsze będzie lepsze państwo opiekuńcze. Od razu dodam, że według mnie dla sportowców również.

Z drugiej strony jest wqrw przedsiębiorcy, żal pielęgniarek, opiekunów inwalidów, wielu normalnych ludzi, którzy mają gula na samą myśl, że budżet miast X daje kupę kasy na jakichś kopaczy czy stadion. Czy sport w TV, sport zawodowy powinien być poważną misją państwa!?

2. Jak to jest konkretnie w Polsce?

Reprezentacje: siatkarska, piłki ręcznej, futbolu, znaczące kluby w Polsce działają głównie dzięki wsparciu państwa, państwowych spółek (Lotos, Orlen). Są i inne historie, jak choćby Vive Kielce. Najmocniejsze kluby w Rosji - to samo.

Trudno mi sobie wyobrazić, by boks, a przede wszystkim coś w rodzaju Narodowego Programu Boksu w Polsce wspierał prywatny przedsiębiorca. Fantastycznie, że w ogóle znaleźli się tacy jak ludzie z Suzuki. Akurat boks na poziomie szkoły jak najbardziej podchodzi pod działalność misyjną i nadaje się do wspierania przez państwo, czy
nas. Jedyny problem: czy ma to być akurat boks. Są zdrowsze i bardziej rodzinne dyscypliny sportu, lepiej uczące nie tyle rywalizacji, co współpracy.

Gdybym jednak był prezesem skompromitowanego związku sportowego i ktoś by mnie zapytał: jak najszybciej dojść do sukcesów w sporcie? Pewnie odpowiedziałbym: zróbcie coś w tych szkołach, dajcie wsparcie Orlenu i zmieńcie przepisy. Po pierwszych sukcesach u dzieci, pojawiłyby się następne juniorskie, doszliby prywatni sponsorzy. O zawodowców to ja bym się nie martwił.
Marek Cudek jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 15-09-20, 12:25   #7 (permalink)
journeyman

Domyślnie

Cytat:
Napisał linderoth Zobacz post
Mnie się wydaje, że jedynym organem państwowym który powinien się wtrącać do boksu i jakiegokolwiek sportu jest szkoła. Lekcje wfu to śmiech na sali. Piłka, kosz, siatka. W średniej szkole dochodzi do programu gimnastyka(w wieku 17 lat dopiero przynajmniej u mnie tak było), ręczna jako zapychacz, jakieś biegi raz do roku.Podejście samych wfistów też śmieszne. Dwóch w całej edukacji swojej spotkałem wysportowanych i ogarniających sport nie sprzed kanapy. Do tego roszczeniowe dzieciaki z którymi dla świętego spokoju wuefiści sobie radzą na zasadzie rzutu piłką i se grajcie. Zero jakiejkolwiek organizacji pracy i zainteresowania innym sportem niż kopanie gały w którą każdy może kopać nawet ten co nie potrafi i nie chce. Bo jak wiadomo gruby na bramkę zamiast pchać kulę czy rzucać oszczepem. Ale jak wiadomo hajsu nie ma, a nikt pozalekcyjnych zajęć nie zrobi bo za darmo to nawet w ryj się nie dostanie. A tutaj ciągle liczenie, że skarb państwa stworzy kolejną spółkę i będzie wybierał członków na 5 lat i hajs się będzie zgadzał, ale tylko oficjelom. A rząd jak cały czas liczy swój hajs i zagląda nie do swoich kieszeni bo przecież narodowy model gry w piłkę powstał gdzie szkółek jest od cholery. No ale teraz gwiazdki będą dostawać...Oczywiście są szkoły sportowe, ale nigdy nie byłem więc się nie wypowiem.

edit; Ton postu trochę roszczeniowy;] I tak po przemyśleniu to co napisałem to utopia heh bo za mało dzieciaków się rodzi i mocy przerobowych by nie starczyło na to. Niby we wczesnej podstawówce dzieciaki powinny mieć zajęcia ogólnorozwojowe, ale z czasem powinny być jakieś podziały na sekcje do wyboru. No ale jak napisałem utopia i masa szkółek poza szkołą także po co rozwijać się w szkole sportowo jak się zapłaci i dziecko ogarnie co chce poza szkoła. W takim razie po co W-F w takiej formie jaką pamiętam z czasów szkoły? Może się coś zmieniło?
W moich czasach W-F był na całkiem dobrym poziomie. Przegonili nas równo, częste biegi na kilometr i 600 m. Fakt że mieliśmy ograniczone możliwości do piłki nożnej, koszykówki, siatkówki i palanta ( moja ulubiona gra ). Nie było ręcznej, żadnej konkretnej gimnastyki, rzutu oszczepem czy pchania kulą. Natomiast nie wiem jak to wygląda teraz.
To o czym piszesz, czyli konkretna specjalizacja w sporcie, to widziałem tylko na Podlasiu. Tam bardzo szybko przesuwają daną osobę do sekcji co do której ma predyspozycje. Co zresztą widać po naszym sporcie. Bardzo wielu lekkoatletów pochodzi właśnie z tamtego regionu.

Mi nie chodziło żeby tworzyć nową spółkę skarbową dla finansowania sportu. Ale żeby jakaś istniejąca spółka lub grupa spółek spróbowała pobawić się w sponsorów.
Niech i nawet to się dzieje na poziomie szkolnym czyli W-F. Aby szybko można było dokonywać weryfikacji kandydatów. Sądzę że gdyby coś takiego powstało, to byłoby wielu chętnych.

Miałem okazję coś takiego zaobserwować w Wielkiej Brytanii, przede wszystkim jeśli idzie o piłkę nożną. Masa młodzieży w wieku wczesnoszkolnym brała udział w czymś takim. Mają ogromną bazę potencjalnych przyszłych sportowców. Ale te dzieciaki mają właśnie do tego dostęp na co dzień. Klub piłkarski na przykład Leyton Orient ( ten sam w którym zaczynał David Beckham ), organizował coś takiego dla dzieci. Mieli świetną infrastrukturę. Źródełko nowych piłkarzy na pewno im nie wyschnie. Wszystko działa bardzo prężnie.
Simon Phoenix jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 15-09-20, 13:28   #8 (permalink)
champion

Domyślnie

siatkowka, skoki, reczna- te 3 sporty przyciagnely kibicow i sponsorow jak tylko pojawily sie sukcesy. z boksem jest podobnie. pojawia sie medalisci MS i olimpiady to pojawia sie pieniadze.

celem zwiazku jest doprowadzenie do tych sukcesow, potem wszystko pojdzie samo- polska jest ogromnym rynkiem.

zwroccie uwage na pzpn- nasze kluby pilkarskie sa od 30 lat tragiczne, a kadra od 40 lat nie moze wyjsc z grupy na mundialu. jednoczescnie pzpn ma budzet 300mln, a spolka ekstraklasa sa placi klubom co roku 225m zl.

ogromnym zadniedbaniem jest to, ze wasilewski czy inni nie wspieraja amatorow. na ich miejscu bym tworzyl kluby amatorskie i trenowal zawodnikow od malego. to dlugoterminowy plan, ale i tak lepszy niz podpisanie zawodowca i czekanie 7 lat az obije 30 bumow i bedzie mogl zrobic skok na sprzedaz rekordu.
wariat3000 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 15-09-20, 19:23   #9 (permalink)
champion

Domyślnie

Cytat:
Napisał wariat3000 Zobacz post
siatkowka, skoki, reczna- te 3 sporty przyciagnely kibicow i sponsorow jak tylko pojawily sie sukcesy. z boksem jest podobnie. pojawia sie medalisci MS i olimpiady to pojawia sie pieniadze.

celem zwiazku jest doprowadzenie do tych sukcesow, potem wszystko pojdzie samo- polska jest ogromnym rynkiem.

zwroccie uwage na pzpn- nasze kluby pilkarskie sa od 30 lat tragiczne, a kadra od 40 lat nie moze wyjsc z grupy na mundialu. jednoczescnie pzpn ma budzet 300mln, a spolka ekstraklasa sa placi klubom co roku 225m zl.

ogromnym zadniedbaniem jest to, ze wasilewski czy inni nie wspieraja amatorow. na ich miejscu bym tworzyl kluby amatorskie i trenowal zawodnikow od malego. to dlugoterminowy plan, ale i tak lepszy niz podpisanie zawodowca i czekanie 7 lat az obije 30 bumow i bedzie mogl zrobic skok na sprzedaz rekordu.
to jest wlasnie brak konkurencj. Wtedy nawet robiac taka ch___jnie po polach mzoesz zarabiac. Dlatego takie wojenki na twiterku bo latwy piniadz podpieprzaja.
puciu jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 20-09-20, 21:00   #10 (permalink)
mom
prospect

Domyślnie

Dotrwalem do mniej wiecej polowy (a to chyba i tak wycinek calego wywiadu )
Gdyby ktos zrobil zestawienie takich wywiadow z powiedzmy ostatnich 20 lat - ale formie samych roznic to prawdpodobnie nie bylo by co pokazywac
mom jest teraz aktywny   Odpowiedź z Cytatem
Komentarz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady postowania