boks, forum, zobacz
Wróć   boks, forum, zobacz > BoxingForum > Newsy

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się tutaj    

Komentarz

Narzędzia wątku Wygląd

stare 21-07-20, 10:30   #1 (permalink)
champion

Nominowany 144 razy w 37 Tematach
Nominated Art. Miesiąca - Nagród: 14
Domyślnie Fonfara: chcę zostać jednym z najlepszych menedżerów w boksie

Fragmenty rozmowy Przemysława Osiaka z Przeglądu Sportowego z Andrzejem Fonfarą.

PRZEMYSŁAW OSIAK: Jako dużo miał pan pracy przed debiutem w roli menedżera, czyli wygraną przez TKO w 2. rundzie walką Michała Olasia z Kevinem Brownem?

ANDRZEJ FONFARA: Oprócz typowych obowiązków menedżera pilnowałem choćby biletów lotniczych. Trzeba było też zorganizować samochód i wynająć dom, bo na Florydzie chcieliśmy z Michałem dobrze się zaaklimatyzować, zrobić parę treningów przed walką. Wszystko poszło po naszej myśli. Debiut okazał się udany i wracamy do Chicago.

Jaki ma pan pomysł na karierę Michała?

Chciałbym, aby walczył w Chicago, gdzie jest dużo kibiców z Polski i można znaleźć sponsorów. Na razie jednak trwa pandemia i komisja sportowa stanu Illinois jeszcze określiła, kiedy znów będzie można organizować gale. Tak naprawdę cały świat jest otwarty dla Michała. Pomogłem mu w otrzymaniu wizy pracowniczej i sportowej, więc może latać i boksować gdzie chce.

W USA jest zapotrzebowanie na zawodników wagi cruiser?

Ta kategoria jest tu mniej popularna. Na razie na niej się koncentrujemy, ale może w przyszłości Michał powalczy w wadze ciężkiej? Ma odpowiednie warunki fizyczne, a podczas niedawnych sparingów z Shawndellem Winteresem radził sobie bardzo dobrze.

Gdy mówi pan o organizacji walk dla Olasia, ma pan na myśli jedynie obowiązki menedżera?

Tak, w roli organizatora gal nie będę występował. Menedżer stoi pomiędzy promotorem a pięściarzem i dba o jak najlepszy interes tego drugiego.

Zawodnicy bywają pokrzywdzeni, jeśli nie reprezentuje ich menedżer?

Rolą promotora jest organizacja gali, wszystkich walk, znalezienie sponsorów, sprzedanie biletów czy praw do transmisji, a przede wszystkim wypłacenie pieniędzy pięściarzom. Menedżer powinien zaś dopilnować, aby zawodnik mógł się należycie przygotować do pojedynku. Ma też zadbać o jak największy zarobek dla swojego klienta. Naturalnie jest to w najlepszym interesie menedżera, ponieważ z pięściarzem jest umówiony na określony procent z gaży.

W boksie zawodowym często zdarza się jednak, że ta sama osoba jest zarówno promotorem, jak i menedżerem.

W USA obowiązuje Muhammad Ali Act, który zabrania łączyć obowiązków promotora i menedżera. Nie wiem, jak to działa na świecie, ale w Stanach Zjednoczonych na pewno tak jest. Tu trzeba się dzielić obowiązkami.

Jako pięściarz współpracował pan z Alem Haymonem, twórcą gal Premier Boxing Champions. Choćby jemy zarzucano, że właściwie jest zarówno menedżerem, jak i promotorem, choć formalnie jako organizatorzy gal figurowały inne osoby.

Wedle kontraktu Al pełnił funkcję mojego doradcy. Haymon miał swoich ludzi od organizacji gal. Można powiedzieć, że był doradcą pięściarzy oraz promotorów.

Współpraca z Olasiem to wstęp do poważnej działalności w tym biznesie?

Jako pięściarz zawsze chciałem być najlepszy na świecie. Teraz jest podobnie. Przede mną długa droga. Raz będzie lepiej, raz gorzej, ale chcę zostać jednym z najlepszych menedżerów w boksie i mieć w swojej grupie mistrzów świata.

Ilu zawodników ma pan na oku?

Rozglądam się za wszystkimi, choć koronawirus trochę pokrzyżował mi plany. Nie ma wielu imprez i na razie nie mogę rozwinąć skrzydeł. Otworzyłem biuro, mam stronę w internecie, wizytówki. Chcę bawić się w to na poważnie. To trochę tak, jak z karierą boksera. Na początku dostajesz słabszych rywali, potem coraz lepszych, walczysz na dłuższym dystansie, aż w końcu bijesz się o mistrzostwo świata. Podobnie jest z pracą menedżera. W końcu możesz trafić na prawdziwy diament i negocjować walkę o tytuł.

Robi pan to bardziej z pasji czy jest to pomysł na biznes?

Cieszę się, że mogę pozostać w sporcie, który kocham. Ale nie oszukujmy się – przyjdzie czas, gdy finanse też staną się ważne. Gdy będę miał zawodników walczących za grube pieniądze, to będą one spływać także dla mnie.

W roku 2019 najlepszym menedżerem w USA wybrano Keitha Conolly’ego, który pracuje choćby z Adamem Kownackim, a w latach 2016–18 nagrodę imienia Cusa D’Amato przyznawano Egisowi Klimasowi, reprezentującemu m.in Wasyla Łomaczenkę. Kogo jeszcze można zaliczyć do grubych ryb?

Może Sampsona Lewkowicza, Sama Watsona. Tak naprawdę jest tylko paru mocnych graczy, a ja chciałbym za jakiś czas należeć do pierwszej piątki. Fajnie, że w boksie istnieje funkcja menedżera, bo taki człowiek dba, aby promotor nie zrobił z pięściarza niewolnika. Zawodnik ma spokojną głowę i wie, że jest w dobrych rękach.

Znajomości z udanej kariery zawodowej na pewno zaprocentują.

Oczywiście. Bez problemu mogę zadzwonić tu i ówdzie, wszyscy znają mnie lepiej lub gorzej. W każdym razie wiedzą, że Andrzej Fonfara to porządna firma. Dzięki temu łatwiej będzie rozmawiać i negocjować.

Cały wywiad

Źródło: Przemysław Osiak/Przegląd Sportowy

Marek Cudek jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 21-07-20, 12:37   #2 (permalink)
champion

Nominowany 0 razy w 0 Tematach
Art. Miesiąca - Nagród: 0
Domyślnie

fonfara ma mega znajomosci, co mnie dziwi bo jakos szczegolnie wygadany nie jest. ale relacje z suleimanem ma wrecz kumpelskie. mysle ze moze mu sie udac, jesli zapal nie bedzie slomiany- oczywiscie z olasia nic nie bedzie, ale jak trafi mu sie jakis wieksze nazwisko to moze inni pojda za nim.
wariat3000 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 21-07-20, 13:39   #3 (permalink)
prospect

Domyślnie

Fonfara krótko podsumował Olasia, swojego pierwszego podopiecznego: "Na początku dostajesz słabszych rywali, potem coraz lepszych, walczysz na dłuższym dystansie, aż w końcu bijesz się o mistrzostwo świata. Podobnie jest z pracą menedżera. W końcu możesz trafić na prawdziwy diament i negocjować walkę o tytuł". :D
bode jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 22-07-20, 22:15   #4 (permalink)
champion

Domyślnie

Cytat:
Napisał wariat3000 Zobacz post
fonfara ma mega znajomosci, co mnie dziwi bo jakos szczegolnie wygadany nie jest. ale relacje z suleimanem ma wrecz kumpelskie. mysle ze moze mu sie udac, jesli zapal nie bedzie slomiany- oczywiscie z olasia nic nie bedzie, ale jak trafi mu sie jakis wieksze nazwisko to moze inni pojda za nim.
Jakie znajomosci? Sulleiman z kazdym ma hihuha, zwlaszcza jak ktos walczy o jakis pas WBC i odpala procenty. A jak nie placisz ,to znikasz. Cotto nie chcial zaplacic przed walka z Canelo prowizji ile chcieli, to zabrali pasek bez zadnego ale...i zadne kumpelstwa nie mialy znaczenia.

Fonfara ma nikle szanse na bycie sprawnym managerem. Niech ma swoje marzenia, ale nic z tego nie bedzie.
kubakj jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 23-07-20, 13:49   #5 (permalink)
champion

Domyślnie

Cytat:
Napisał kubakj Zobacz post
Jakie znajomosci? Sulleiman z kazdym ma hihuha, zwlaszcza jak ktos walczy o jakis pas WBC i odpala procenty. A jak nie placisz ,to znikasz. Cotto nie chcial zaplacic przed walka z Canelo prowizji ile chcieli, to zabrali pasek bez zadnego ale...i zadne kumpelstwa nie mialy znaczenia.

Fonfara ma nikle szanse na bycie sprawnym managerem. Niech ma swoje marzenia, ale nic z tego nie bedzie.
wiadomo ze biznes to biznes.

fonfara byl producentem polskiego filmu ,,figher'' (zreszta tez tam zagral) , podczas pracy na planie zadzwonil do suleimana i kilka dni pozniej mieli prawo do uzywania loga WBC, oryginalnych pasow itp. potem mowil ze maja kumpelskie relacje. ale czy 1) jest to prawda 2)czy pomoze mu to w biznesie to juz inna sprawa

ps film sobie darujcie bo jest slaby
wariat3000 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 25-07-20, 14:42   #6 (permalink)
champion

Domyślnie

Jak to mówią, lepiej z mądrym stracić niż z głupim zyskać. Grubo bym się zastanowił nad podpisywaniem kontraktu z Fonfarą, patrząc na jego medialne wystąpienia. Jaoś nie bardzo mi ta postać pasuje do menadżerki. Z drugiej strony karierę miał prowadzoną wzorowo i bardzo dużo osiągnął jak na swoje możliowości sportowe, więc może nie będzie dramatu i sensownie wykorzysta swoje doświadczenie.
darulka jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 25-07-20, 16:16   #7 (permalink)
champion

Domyślnie

Cytat:
wiadomo ze biznes to biznes.

fonfara byl producentem polskiego filmu ,,figher'' (zreszta tez tam zagral) , podczas pracy na planie zadzwonil do suleimana i kilka dni pozniej mieli prawo do uzywania loga WBC, oryginalnych pasow itp. potem mowil ze maja kumpelskie relacje. ale czy 1) jest to prawda 2)czy pomoze mu to w biznesie to juz inna sprawa

ps film sobie darujcie bo jest slaby
Przeciez to jest tylko marketing dla WBC, nawet na reke i za darmo zgodzili sie, bo to film nic nie znaczacy w swiecie. Nawet w glosnej, miedzynarodowej produkcji pewnie by nic nie wzieli, aby tylko logo WBC bylo. Zaden favour.
kubakj jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 25-07-20, 18:50   #8 (permalink)
bum

Domyślnie

Cytat:
fonfara byl producentem polskiego filmu ,,figher'' (zreszta tez tam zagral) , podczas pracy na planie zadzwonil do suleimana i kilka dni pozniej mieli prawo do uzywania loga WBC, oryginalnych pasow itp
WBC nic to nie kosztowało, do tego nie trzeba mieć żadnych kumpelskich relacji. Było w filmie logo WBC? Było. Co z tego? Dla 99% oglądających jest to bez znaczenia. Można powiedzieć tak : troszeczkę, być może, zyskał na tym film, troszeczkę, być może, zyskało WBC.
Fonfara nie ma większej przyszłości jako menadżer boksu, jest prostym, prawilnym chłopakiem, który po pijaku dzwoni do programu i zapowiada Najmanowi, że będzie ruchany. Fonfara nie ma ŻADNYCH znajomości, ma takie znajomości jak każdy user tego forum, np. ja , czyli : drugiej stronie będzie się opłacało to będzie deal, nie będzie się opłacało : sorry Andrzeju, zadzwoń innym razem.
szavci030 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 27-07-20, 23:48   #9 (permalink)
bum

Domyślnie

brat andrzeja od lat prowadzi tam jakieś biznesy,
wiec kontakty może jakieś miec co powinno mocno pomoc ze sponsorami
sam andrzej tez jest raczej rozponawalny przez polonie wiec pewnie w polonijnych mediach tez moze promowac zawodnika,
a jak zawodnik bedzie sprzedawal bulety wsrod polonusow to i na dobrych galach sie miejsce dla neigo znajdzie,

kwestia tylko czy akurat zawodnik bedzie mial tyle cierpliwosci bo jednak tego nie da zie oagrnac w ciagu 2 walk i czy andrzej bedzie umial to ogarnac, bo sorry ale przez te wywiady ktore z nim ogladalem to na mistrza intelektu mi nigdy nie wygladal
s7c7gcx jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Komentarz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady postowania