boks, forum, zobacz
Wróć   boks, forum, zobacz > BoxingForum > Newsy

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się tutaj    

Komentarz

Narzędzia wątku Wygląd

stare 17-07-20, 21:47   #1 (permalink)
champion

Nominowany 146 razy w 38 Tematach
Nominated Art. Miesiąca - Nagród: 14
Domyślnie Jeff Wojciechowski: wina leży po stronie trenerów

Bardzo interesująca rozmowa Mateusza Fudali z dziennikarzem i menedżerem Jeffem Wojciechowskim o przyszłości polskiego boksu. Polecamy!

Mateusz Fudala/Super Express: jak zostaje się ambasadorem WBC?

Jeff Wojciechowski: turnieje amatorskie WBC funkcjonują w wielu krajach już od 4 lat i chciałem to zrobić w moim ukochanym kraju. Bardzo dobrze znam się z prezydentem federacji Mauricio Sulaimanem, który usłyszawszy mój pomysł wyprowadzki do Polski złapał się za głowę i spytał: „Jeff, po co ci to?”. Wielu ludzi za Oceanem nie wierzy w nasz kraj. A ja wierzę i uparcie go przekonywałem, że to dobry pomysł, tym bardziej, że Krzysztof Włodarczyk był mistrzem tej federacji i mógłby pomóc w promocji. Powiedział, że jestem szalony, ale zapewnił mnie o swoim wsparciu.

Co rzuciło ci się w oczy?

Zanim o wnioskach, to przede wszystkim rozłożył mnie na łopatki przepis o dopuszczeniu do startów dopiero 14-latków, o którym wiele razy pisałeś. W USA walczą już 8-latkowie, w innych krajach 10-latkowie. To sprawia, że zostajemy daleko w tyle. Jeśli dzieciak zaczyna treningi w wieku 8 lat, a może walczyć dopiero od 14. to marnuje 6 lat. Nie mogłem uwierzyć, że taki przepis funkcjonuje w Polsce.

W Ministerstwie Zdrowia usłyszeliśmy, że boks to kontaktowy i kontuzjogenny sport…

Mam oficjalne dokumenty z WBC z badaniami, które pokazują, że jest minimalne ryzyko odniesienia kontuzji. Niestety, odbijam się od ściany, ale mam nadzieje, że publikacje na ten temat w końcu przyniosą skutek. Kropla drąży skałę.

Zatem, jakie wnioski z wizyty w klubach?

Z moich obserwacji wynika, że wina leży po stronie… trenerów. Nie chcę nikogo tutaj atakować, ale mam wrażenie, że pięściarze trenują na jedno kopyto. Moim zdaniem, cytując filmowego klasyka, naszym chłopcom nie brakuje luzu, ale ktoś w nich ten luz zabija. Wielu trenerów, oczywiście nie wszyscy, wzoruje się na szkole rosyjskiej, gdzie chodzi o to, by iść twardo do przodu i się bić. Nie uczy się ich „tańca” na nogach, a moim zdaniem nasi pięściarze czują rytm i mają do tego predyspozycje.

Jednak od kogo ci trenerzy mają się uczyć, skoro nie sprowadzamy trenerów zza granic? Pamiętam, jak wielkim marzeniem ŚP. Andrzeja Gmitruka było ściągniecie do Polski trenera Harry’ego Keitta. Często słyszę, że trenerzy z USA są drodzy, ale to nie jest tak do końca. Bo przecież można załatwić mu mieszkanie za 2-3 tysiące zł miesięcznie, dać mu parę groszy, 4-5 pięściarzy i procent z walk. Nie zarobiłby?

Wina promotorów?

Oczywiście. Twierdzą, że nie ma na to pieniędzy, ale amerykański rynek trenerów jest tak bogaty, że naprawdę trudno nie znaleźć kogoś, kto by nie poszedł na taki układ. Oczywiście, nie chodzi mi tu o łapankę i branie byle kogo. Harry Keitt przyleciałby do Polski, jestem pewien. A to fachowiec o uznanej klasie.

Do Polski z USA przylatuje Gus Curren.

Historia z Gusem była taka, że zadzwonił do mnie Mateusz Borek i prosił o pomoc w znalezieniu trenera dla Tomka Adamka. Poleciłem właśnie Harry’ego Keitta, trenowali razem miesiąc. Szczerze? To były naprawdę ostre treningi. Tomek wcześniej nie robił nawet takich brzuszków, jak u Keitta. Poza tym, szkoleniowiec widział jego błędy i pracował ynad tym, a Tomek nie lubi, gdy ktoś uczy go boksu. Po 4 tygodniach zrezygnował i pojawił się Gus Curren, ale szczerze mówiąc, w USA nikt go nie zna [...].

Wróćmy do boksu amatorskiego. Będziesz organizował amatorskie turnieje WBC dla dzieci. Jak to będzie wyglądało?

Uczestnikami będą dzieciaki w wieku od 8 do 14 lat oraz młodzież od 14 do 22 roku życia. Dzieciaki dostaną książeczki, torby, koszulki, zostaną członkami rodziny WBC. Zorganizujemy cykl turniejów, którego zwieńczeniem będzie finałowy tydzień z udziałem gwiazd światowego boksu. Do Polski planuję sprowadzić Bernarda Hopkinsa czy Teddy’ego Atlasa. Nawiązaliśmy też współpracę z grupą Knockout Promotions i walki będą odbywały się też na ich galach. Pierwsze już 25 lipca w Augustowie.

Nie martwisz się o liczbę uczestników? W Polsce trudno zorganizować ligę, bo w niewielu klubach masz po kilku pięściarzy w każdej wadze.

Narybku jest sporo, nie martwię się. Sam dzwoniłem po klubach, by wystawiały zawodników w naszym turnieju i mimo początkowej niechęci zgłoszeń było sporo. ŚP. Andrzej Gmitruk często powtarzał, że jako naród jesteśmy zamknięciu, niczym w słoiku i myślimy, że pozjadaliśmy wszystkie rozumy. Kluby muszą być otwarte, dopuścić tych chłopaków, by łapali doświadczenie.

Może w niektórych klubach boją się wysyłać dzieciaki na turnieje, skoro jest przepis, że mogą boksować od 14. roku życia?

Dlatego u nas w przypadku kategorii 8-14 lat to będą sparingi na zasadzie walki. Mam czteroletni plan. Moją misją są igrzyska olimpijskie w Paryżu w 2024 roku. Chcę, by polecieli tam młodzi chłopcy i dziewczynki, w wieku 19-24 lat. Z szansami na medal.

Całość

Źródło: Mateusz Fudala/Super Express

Marek Cudek jest teraz aktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 17-07-20, 22:36   #2 (permalink)
bum

Nominowany 0 razy w 0 Tematach
Art. Miesiąca - Nagród: 0
Domyślnie

Bardzo fajny wywiad, Wojciechowski dobrze prawi i widać że wie jak ugryźć całą tą sprawę z amatorką w kraju.
Dziś właśnie potrzebujemy ludzi z takim podejściem i rzeczowymi pomysłami na rozwój tej dyscypliny.
Ściskam mocno kciuki za pomyślne rezultaty tego przedsięwzięcia, boję się tylko że polskie realia złamią w Jeffie szybko ten zapał
Bongo jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 18-07-20, 10:19   #3 (permalink)
champion

Domyślnie

Bardzo fajna inicjatywa. Trzymam za nią kciuki, bo nasz boks amatorski i szkolenie młodzieży mocno kuleje. Ciekawy wątek o poszukiwaniu amerykańskiego trenera dla Adamka. O Keitcie zdaje się rozprawiający niegdyś dzień w dzień o nowym otwarciu u Adamka Matti Borek chyba nie wspominał. W każdym razie ja nie słyszałem.
Szymon Aleksandrowicz jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 18-07-20, 10:23   #4 (permalink)
champion

Domyślnie

To Borek, facet z Polski bez kontaktów w USA szukał trenera amerykanskiego (lub pracujacy w USA), a nie miejscowy Adamek, po tylu latach w Amerce z Zyggim z milionem kontaktów na czele?
kubakj jest teraz aktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 18-07-20, 12:08   #5 (permalink)
champion

Nominowany 1 raz w 1 Temacie
Nominated Art. Miesiąca - Nagród: 1
Domyślnie

Cytat:
Napisał kubakj Zobacz post
To Borek, facet z Polski bez kontaktów w USA szukał trenera amerykanskiego (lub pracujacy w USA), a nie miejscowy Adamek, po tylu latach w Amerce z Zyggim z milionem kontaktów na czele?
Przecież powiedział że polecił im Keitte i nawet pracowali 4 tyg ale Tomuś nie lubi się uczyć nowych rzeczy i wymyślili Currena
szmagel jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 18-07-20, 12:27   #6 (permalink)
Super Moderator

Domyślnie

Oby tylko w tej naszej Polandii nie zgasili entuzjazmu Jeff'a. Bo to, co mowi fajnie brzmi i ja mu kibicuje.
Rockefeller jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 18-07-20, 12:28   #7 (permalink)
champion

Nominowany 1 raz w 1 Temacie
Nominated Art. Miesiąca - Nagród: 1
Domyślnie

Cytat:
Napisał Rockefeller Zobacz post
Oby tylko w tej naszej Polandii nie zgasili entuzjazmu Jeff'a. Bo to, co mowi fajnie brzmi i ja mu kibicuje.
tu jest tylu tych wszystkich związkowców ze na pewno zderzy się z betonem.
szmagel jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 18-07-20, 14:16   #8 (permalink)
champion

Domyślnie

Cytat:
Napisał szmagel Zobacz post
Przecież powiedział że polecił im Keitte i nawet pracowali 4 tyg ale Tomuś nie lubi się uczyć nowych rzeczy i wymyślili Currena
I powiedział też, że to Borek się z nim kontaktował szukając trenera dla Adamka co czyni pytanie Kuby zasadnym.
Szymon Aleksandrowicz jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 18-07-20, 14:20   #9 (permalink)
Super Moderator

Domyślnie

Tomek po prostu od kiedy został mistrzem, w boksie działał w dużej mierze z pozycji dumy. A wtedy wrecz niemozliwe jest, by calkowicie podporzadkowac sie nowemu trenerowi.
I stad wolal Rogera, czy Gusa, niz Ronnie Shields'a, Harry Keitt'a.
Rockefeller jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 18-07-20, 14:54   #10 (permalink)
bum

Domyślnie

Mam oficjalne dokumenty z WBC z badaniami, które pokazują, że jest minimalne ryzyko odniesienia kontuzji. Niestety, odbijam się od ściany, ale mam nadzieje, że publikacje na ten temat w końcu przyniosą skutek.
Ciekawe co to za dokumenty z których wynika, że obijanie sobie głów przez 8-latków to minimalne ryzyko kontuzji? Jakiej kontuzji? Poważnego wstrząsu mózgu pewnie tak, bo dzieci biją słabo, walki są krótsze a organizm jeszcze świeży. Ale to się wszystko odkłada.

Ta sprawa powinna być porządnie załatwiona, powinny zostać przeprowadzone badania na tyle na ile się da to obiektywnie zrobić i dopiero wtedy coś by można było powiedzieć.
szavci030 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Komentarz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady postowania