boks, forum, zobacz
Wróć   boks, forum, zobacz > BoxingForum > Newsy

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się tutaj    

Komentarz

Narzędzia wątku Wygląd

stare 20-03-20, 19:28   #1 (permalink)
champion

Nominowany 48 razy w 15 Tematach
Nominated Art. Miesiąca - Nagród: 7
Domyślnie Larry Holmes o swoich największych walkach

W styczniu bieżącego roku Tom Gray z Ring Magazine przypomniał postać Larry'go Holmesa. W cyklu "Greatest Hits" oprócz felietonu, prawdziwą gratkę stanowi zestaw największych walk pięściarza z jego własnym komentarzem. Miłej lektury!

Holmes opuścił ringi amatorskie z mniej niż przyzwoitym bilansem 19-3. W ostatnich dwóch walkach podczas prób przedolimpijskich w 1972 roku "przyszły "Zabójca z Easton" został zastopowany w pierwszej rundzie przez Nicka Wella i zdyskwalifikowany za trzymanie z Duane'em Bobickiem [Bobick był kolejną amerykańską "białą nadzieją" na olimpiadę, zdobywcą "Złotych Rękawic" i zwycięzcą Igrzysk Panamerykańskich, jako jedyny w Monachium "postawił się" Teofilo Stevensonowi, miał też przyzwoitą karierę na zawodowych ringach, do momentu błyskawicznego rozniesienia go przez Kena Nortona - przyp. red.]. Nikt, absolutnie nikt, nie przypuszczał, że Holmes będzie miał jakiekolwiek szanse na pas mistrzowski, a wielu krytyków nazywało go "quiterrem".

Wchodząc marcu 1973 roku na zawodowstwo, 23-letni Holmes przede wszystkim się uczył podstaw. Ćwiczył w gymie i zbierał bezcenne doświadczenie jako sparringpartner Joe'go Fraziera, Earniego Shaversa, a nawet Muhammada Alego.

Ali nie wstrzymywał ręki, ale ja musiał, bo on był mistrzem i nie mogłem go uszkodzić - mówił Holmes, który zaczął sparringi z mistrzem już jako amator w 1971 roku i pozostał regularnym członkiem jego obozów treningowych aż do roku 1975.

Ludzie powinni płacić pieniądze za oglądanie mnie i Alego na sparringach. Kiedy byłem młodszy, zrobiliśmy też dwie pokazówki. Ta praca z nim uczyniła mnie lepszym bokserem. Pracując z najlepszymi, sam stajesz się najlepszym. Uczyłem się od niego jabu, jak uderzyć prawą i jak nie dać się trafić.

Holmes pracował ciężko na swój pas, nie miał zamiaru go nikomu oddać. W następnych ponad 7 latach wygrał 20 walk w obronie tytułu. sród jego ofiar byli między innymi Mike Weaver, Earnie Shavers, Trevor Berbick, Leon Spinks, Gerry Cooney, Tim Witherspoon i wyblakła wersja Alego. Dopiero we wrześniu 1985 roku, w Las Vegas, król wagi półciężkiej Michael Spinks sensacyjnie wypunktował Holmesa. Trudno w to było uwierzyć, bo Holmes był urodzonym zwycięzcą, był zaledwie o jedną walkę od wyrównania rekordu 49-0 legendarnego Rocky'ego Marciano. Wielki mistrz walczył aż do 52 roku życia, odchodząc z bilansem (69-6, 44 KO)

Holmes o pierwszej walce z Shaversem (25.03.1978):

Wiedziałem, że mogę pokonać Earniego. Tracił wytrzymałość po czterech, pięciu rundach, wystarczyło to przeczekać. To był moja pierwszya 12-rundówka, walczyłem we własnym tempie i nie chciałem angażować się w wojnę. Nie możesz bić się z kimś takim, był silny, sparowałem z Earniem i wiedziałem jaki to puncher. Dostawałem naprawdę dobre pieniądze za trening z Shaversem, więc chętnie z nim. Nie chciałem z nim walczyć, ale musiałem, jeśli chciałem mieć pas mistrzowski.

Wynik: Holmes UD 12

O walce z Nortonem (09.06.1978):

Norton chciał się bić i to była moja najtrudniejsza walka w karierze. Nawet z Shaversem czy Cooneyem nie było tak ciężko. Było naprawdę gorąco tej nocy, w godzinę straciłem 7 funtów. Wygrałem, bo dobrze używałem jabu, ruszałem się i po prostu wyboksowałem go, choć w 15 rundzie nie zdawałem sobie sprawy, ze walka jest tak bliska. Całe życie pisano o mnie: "Larry jest nikim". Udowdniłem im, że się mylili, a zwycięstwo było pełne słodyczy.

Wynik: Holmes SD 15

O walce z Alim:

To było mentalnie trudne, bo nie chciałem go skrzywdzić. Zdawałem sobie sprawę na co jego i mnie stać. Pracowałem z nim tak długo, przesparowaliśmy razem setki rund, wiedziałem o nim wszystko. Był moim kumplem, ale nie mogłem pozwolić, żeby emocje wzieły górę. Nie chciałem zrobić mu krzywdy, więc tylko boksowałem, chcąc wygrać decyzją sędziów. W ringu walczysz walczysz o życie, ale nie chciałem go zranić. Nie jestem wyrachowany, nie jestem też George'em Foremanem czy Joe'em Frazierem, którzy szukali okazji by zniszczyć cię jednym ciosem. Jody Ballard (były pretendent w HW i sparringpartner Holmesa) kiedyś powiedział, że jestem najniegrzeczniejszym facetem w ringu, Jody miał na myśli, że umię boksować i potrafię walczyć, nie chcę nikogo zranić, ale jeśli spróbujesz mnie skrzydzić, ja cię skrzywdzę.

Wynik: Holmes TKO 10

O walce z Leonem Spinksem [od kilku dni wiadomo, że Spinks ma zdiagnozowanego raka prostaty, lekarze dają mu dwa tygodnie życia - przyp. red.]

Przede wszystkim jestem wojownikiem. Wszyscy jesteśmy tu po to, żeby robić to, co umiemy najlepiej. Po prostu nie zachodź mi drogi, nie przeklinaj mojej żony, dzieci. Nie rób tego. Leon przed walką zaszedł mi za skórę i rzekłem sobie: OK., skopię ci d..ę. Pasował mi idealnie, nie miał 190 cm wzrostu, nie był out-boxerem, nie ruszał się o całym ringu. Szedł prosto na mnie, a jeśli idziesz na mnie, będziesz moim celem. Leon szedł wprost na mnie jak Joe Frazier, a Leon na pewno nie jest Joe'em Frazierem. Zbiłem go jak małego chłopca.

Wynik: Holmes TKO 3

Źródło: Tim Gray/Ring Magazine

Marek Cudek jest teraz aktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 21-03-20, 11:39   #2 (permalink)
contender

Nominowany 0 razy w 0 Tematach
Art. Miesiąca - Nagród: 0
Domyślnie

Szkoda że nie zapytał Larrego kiedy walka z Foremanem
Mr.KO jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 21-03-20, 12:48   #3 (permalink)
Redaktor Boxing.pl

Nominowany 7 razy w 5 Tematach
Domyślnie

Cytat:
Napisał Mr.KO Zobacz post
Szkoda że nie zapytał Larrego kiedy walka z Foremanem
Niewielu wspomina Holmesa z lat 90-tych, a stoczył wówczas wspaniałe walki i tak naprawdę miał szansę, żeby osiągnąć to co równieśnik - Foreman. Jako czterdziestosześciolatek dał bardzo wyrównaną walkę McCallowi o tytuł WBC, niektóre rundy były wątpliwe i można było punktować na korzyść Larry'ego. W 1999 roku pojawił się pomysł organizacji walki Holmesa z Foremanem jako zwieńczenie ich karier, były plakaty i pierwsze konferencje prasowe, jednak z walki wycofał się Big George, który pokłocił się z managerem o niewypłacone honorarium. Dwóch pięćdziesięciolatków, dwóch, którzy nikogo nie unikali, dwóch wspaniałych mistrzów, którzy nigdy nie zmierzyli się ze soba... Gdy Big George był mistrzem to Holmes był początkującym zawodnikiem, gdy przypadła złota era Holmesa to Foreman był bokserem na emeryturze i kaznodzieją. Szkoda, wielka szkoda, że nigdy do tej walki nie doszło
Roman Wojewoda jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 21-03-20, 13:02   #4 (permalink)
champion

Domyślnie

Cytat:
Napisał Roman Wojewoda Zobacz post
Niewielu wspomina Holmesa z lat 90-tych, a stoczył wówczas wspaniałe walki i tak naprawdę miał szansę, żeby osiągnąć to co równieśnik - Foreman. Jako czterdziestosześciolatek dał bardzo wyrównaną walkę McCallowi o tytuł WBC, niektóre rundy były wątpliwe i można było punktować na korzyść Larry'ego. W 1999 roku pojawił się pomysł organizacji walki Holmesa z Foremanem jako zwieńczenie ich karier, były plakaty i pierwsze konferencje prasowe, jednak z walki wycofał się Big George, który pokłocił się z managerem o niewypłacone honorarium. Dwóch pięćdziesięciolatków, dwóch, którzy nikogo nie unikali, dwóch wspaniałych mistrzów, którzy nigdy nie zmierzyli się ze soba... Gdy Big George był mistrzem to Holmes był początkującym zawodnikiem, gdy przypadła złota era Holmesa to Foreman był bokserem na emeryturze i kaznodzieją. Szkoda, wielka szkoda, że nigdy do tej walki nie doszło
nawet o tym nie wiedzialem. szkoda ze nie doszlo do tej walki.

co do holmesa to warto wspomniec o walce nielsenem o ibo w 97. split decision a walka byla w danii, tam przewazyla jedna runda. w usa by pewnie wygral a mial 47 lat..
wariat3000 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 21-03-20, 13:27   #5 (permalink)
champion

Nominowany 48 razy w 15 Tematach
Nominated Art. Miesiąca - Nagród: 7
Domyślnie

Cytat:
Napisał wariat3000 Zobacz post
nawet o tym nie wiedzialem. szkoda ze nie doszlo do tej walki.

co do holmesa to warto wspomniec o walce nielsenem o ibo w 97. split decision a walka byla w danii, tam przewazyla jedna runda. w usa by pewnie wygral a mial 47 lat..
W wywiadzie Foreman troszkę o tym wspomina http://www.boxing.pl/forum/newsy/571...e-na-ba-j.html

Show byłby fajny, ale mnie specjalnie nie rajcuje walka staruszków. Co z tego, że nadal sobie dobrze radzili, jak jakość oponentów była już inna ...
Marek Cudek jest teraz aktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 21-03-20, 13:57   #6 (permalink)
champion

Domyślnie

Cytat:
Napisał Marek Cudek Zobacz post
W wywiadzie Foreman troszkę o tym wspomina http://www.boxing.pl/forum/newsy/571...e-na-ba-j.html

Show byłby fajny, ale mnie specjalnie nie rajcuje walka staruszków. Co z tego, że nadal sobie dobrze radzili, jak jakość oponentów była już inna ...
z jednej strony tak, ale z drugiej strony oni wciaz byli w elicie. to jest ewenement, zawodnicy po 40 (a nawet blisko 50) wciaz w grze? bracia kliczko byli ledwo po 40.

w 1997 foreman zostal przekrecony z briggsem a holmes z nielsenem (gdzie moim zdaniem wygral na luzie 8 rund). jaja bylyby jakby walczyli o unifikacje w tym wieku oczywiscie i george i larry z lennoxem byliby bez szans.
wariat3000 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Komentarz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady postowania