stare 26-01-20, 15:05   #1 (permalink)
champion
  
 
Zarejestrowany: Feb 2012
Postów: 3744
Nominowany 146 razy w 38 Tematach
Nominated Art. Miesiąca - Nagród: 14
Domyślnie Garczarczyk o HaymoniePrzemek Garczarczyk próbuje lekko uchylić rąbka tajemnicy Ala Haymona. Interesujący tekst o słynnym promotorze i menedżerze, który zaczął od organizacji imprez muzycznych, by w tej chwili być jedną z najważniejszych postaci w boksie zawodowym.

[...] W 2015 roku, Haymon ogłosił działalność kontrolowanego przez cztery jego firmy Premier Boxing Champions. Zawsze jednak - i wtedy i dziś - darzył zaufaniem tylko cztery osoby: Sylvię Browne, Brada Owensa, Sama Watsona i prawnika Mike Ring’a. Chcesz przekazać info do Al’a? Napisz e-mail do Sylvii Browne, która pracuje z Haymonem od końca lat siedemdziesiątych. Chcesz porozmawiać na temat reprezentowanych przez niego pięściarzy? Rozmawiasz z Samem Watsonem, którego postać widać od lat podczas prezentacji zawodników w ringu... i u boku tego, który zwyciężył [...].

Alan Haymon pozostaje niewidoczny. Nawet jeśli jest na sali, nikt go nie widzi, bo preferuje oglądanie walk nie siedząc obok ringu, ale gdzieś w loży, na ekranie monitora. Im mniej ludzi go widzi, im mniej ludzi wie, co się dzieje - tym lepiej. Wiem, że istnieje, bo widziałem go osobiście dwa razy: w hotelu w Montrealu, kiedy z nim i jego ochroniarzami spotkałem się w windzie przed pierwszą walką Stevenson-Fonfara oraz na gali w Nowym Jorku. Było "how are you?" i na tym się skończyło [...].

Od Floyda Mayweathera Juniora do Errola Spence’a Juniora: nie ma pięściarza, który powie złe słowo o Al’u Haymonie. Pewnie przesadzam z tym "nie ma", ale ZDECYDOWANA większość musi się czuć, jakby wygrywała kilka razy w roku los na loterii. Nikt nie płaci lepiej, nikt nie TRAKTUJE pięściarzy lepiej. Ile razy słyszeliśmy po walce pierwsze słowa brzmiące: "dziękuję Alowi Haymonowi"? Zaglądamy do standardowej umowy (zwykle na okres 5 lat), a właściwie "ekskluzywnego kontraktu menedżerskiego" (Exclusive Management Agreement) z "Duchem":

1. Zapewnia pięściarzom "pomoc w rozwoju kariery, zabezpiecza miejsca treningowe, zapewnia rozgłos medialny, pomaga w otrzymaniu lukratywnych kontraktów reklamowych".

2. Haymon pobiera zwykle tylko 10 do 15 procent od zarobków pięściarza - czyli mniej niż większość menedżerów. Czasami pożycza zawodnikom (bezprocentowo) pieniądze na przygotowania, zabierając swoje procenty tylko, jeśli suma kontraktu przekracza określoną (zwykle 150,000 tysięcy dolarów) sumę. To samo dotyczy pożyczki - jeśli wypłata od walki nie jest wystarczająco wysoka, pięściarz nie musi jej oddawać.


Źródło: Przemysław Garczarczyk/Polsat Sport

Marek Cudek jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 26-01-20, 15:55   #2 (permalink)
champion
  
 
Zarejestrowany: Jan 2002
Skąd: NY
Postów: 11309
Nominowany 0 razy w 0 Tematach
Art. Miesiąca - Nagród: 0
Domyślnie

Nic specjalnego nie powiedział, a w dodatku dużo nafantazjował.
kubakj jest teraz aktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 26-01-20, 17:38   #3 (permalink)
prospect
  
 
Avatar bode
 
Zarejestrowany: Aug 2017
Postów: 822
Nominowany 0 razy w 0 Tematach
Art. Miesiąca - Nagród: 0
Domyślnie

"Dużo" czyli konkretnie co dokładnie?
bode jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 26-01-20, 18:44   #4 (permalink)
challenger
  
 
Zarejestrowany: Aug 2015
Skąd: Wrocław
Postów: 1543
Nominowany 0 razy w 0 Tematach
Art. Miesiąca - Nagród: 0
Domyślnie

Że Haymon istnieje
Mr.KO jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 26-01-20, 19:30   #5 (permalink)
champion
  
 
Avatar Taszun
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Postów: 4673
Nominowany 0 razy w 0 Tematach
Art. Miesiąca - Nagród: 0
Domyślnie

eeeeeeeee za kinga byl boks
Taszun jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 27-01-20, 08:30   #6 (permalink)
champion
  
 
Zarejestrowany: Jan 2002
Skąd: NY
Postów: 11309
Nominowany 0 razy w 0 Tematach
Art. Miesiąca - Nagród: 0
Domyślnie

Haymon ma dobrze kontrakty spisane i nawet w sieci jest kopia kontraktu. Kontrakt tez mozna powiedziec "niewolniczy". Przedluza sie automatycznie w przypadku gdy bokser wygra tytuł, albo podpisze kontrakt z TV. Stawki zaczyna sie od 10%, ale sa i wieksze, wszystko w przypadku jak duzo zarabia bokser.

Sa oczywiscie bokserzy, ktorzy nie sa zadowoleni z Haymona, ale mało o tym mowi glosno, bo w kontraktach jest o tym zapis, ze nie moga nic mowic o Haymonie zlego publicznie, inaczej beda kary finansowe. Duzo bokserow szukało promotorow po 2 latach dzialalnosci PBC, kiedy ledwo co walczyli raz na rok lub dłuzej. Haymon "mści się" jak na niego ktos gada w kuluarach poprzez nie dawanie walk, tzw siedzenie na dupie bez walki, albo jak juz da walke, to bedzie to z byle kim za minimalna kase.

Odeszlo tez kilku od Haymona jak Vanes czy Direll. Kilku znalazlo sobie promotorow, mimo, ze nie musialo. Daniel Jacos był u Haymona od lat, a i tak poszedl do Hearna, mimo, ze nie musiał.

Wielu bokserow wspolpraca z Haymonem nic nie dała w sensie walk. Bardzo dużo bokserow nawet z polskiego podworka miało kontrakty z Haymonem i co z tego wyszlo? Szpilka (dobre wyplaty i walka z Wilderem, potem nic dzieki Haymonowi), Sulęcki, Szymanski, Łaszczyk (raz na odczepnego walka w UK), Izu.

Haymon początkowo wiązał się tylko z najlepszymi z TOPu i dzięki temu, że miał śmietankę mógł negocjować agresywnie z HBO duże stawki dla swojich bokserów, dzięki czemu byli "przepłacani". Wszystko dlatego, że Haymon używał argumentów, że zabierze bokserów do innej stacji. Aż w końcu HBO poszło na wojnę z nim i nawet Kellerman na wizji HBO tłumaczył kim jest Haymon i nie będzie on HBO więcej terroryzował. Haymon odszedł i wziął wszystkich do Showtime, ale też nie za darmo... warunkiem był wielki, przepłacony kontrakt z Floydem, który zarobił wielkie pieniądze, Showtime na 4 walkach straciło pieniadze, ale odbili sobie na 2 walkach z Canelo i Mannym, ale przede wszystkim pozyskali dużo gwiazd boksu jak Bronek, Wilder, Berto, Quillin, Charlo, Mathyysse, Alexander, Tarver, Thurman, Porter, Paul Williams, Taylor i wielu innych. To była cała package deal. A każdy z tych bokserów dostał też więcej kasy za to, że przeszli do Showtime. Broner wtedy miał swój prime i nazywał się Mr HBO. Wielu widziało w nim kogos, kto przejmie pałeczkę po FLoydzie i sam Floyd go promowal na wizji HBO i twierdził, że mu przekaże pałaczkę*kolejnego wielkiego.

Jak wiemy to doprowadziło do tego, że na HBO ledwo kto występował, bo wcześnie Haymon wszystkie daty z HBO miał dla siebie i inni promotorzy narzekali, nie dostawali nic z HBO i przechodzili do innych stacji TV. Top Rank był na uboczu i wrócił dopiero gdy Haymon i spółka wynieśli się do Showtime. Było też kilku outsiderów jak GGG czy Kovalev. Potem, gdy Haymon pozbył sie GBP to był powrót Canelo do HBO i kilka lat posuchy, bo boksu było jak na lekarstwo w HBO, aż się HBO wycofało, bo nie było kogo pokazywać. Showtime miało złoty okres, gdzie pokazywali bardzo dużo boksu, ale też nie starczało już dat dla wszystkich, wiec Haymon zaczał projekt PBC, gdzie kupil czas antenowy na stacjach NBC i mial czerpac kase z reklam. MArketing wygrał i kolejne stacje sprzedawały swój czas antenowy na stacjach FOX, ESPN zrezygnował ze swojich gal i PBC robiło je, CBS poprzez bycie w grupie z Showtime tez pokazało boks. Jedynie Spike oraz Showtime dalej płaciły za gale pokazane na stacji, a inne stacje nie dokładały się. Oczywiście szybko współpraca z ESPN padła, Spike wycofał się, ABC nawet nigdy ani jednej gali nie pokazali. Showtime chwilowo wrócił do łask, bo tylko oni finansowali gale. Tylko Fox podpisał kontrakt na pokazywanie gal. Showtime dalej trwa, ale już bardzo mało gal pokazuje Haymona. DAZN i Hearn chcieli pełno gwiazd przenieść do siebie, ale Haymon nie pozwala. Gdyby nie kontrakty z Haymonem to napewno dużo by przeszło i zarobiłoby niezłą kasę.
kubakj jest teraz aktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 27-01-20, 09:21   #7 (permalink)
champion
  
 
Avatar Taszun
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Postów: 4673
Nominowany 0 razy w 0 Tematach
Art. Miesiąca - Nagród: 0
Domyślnie

nie ma dobrych wujkow
Taszun jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 27-01-20, 09:50   #8 (permalink)
journeyman
  
 
Zarejestrowany: Dec 2013
Postów: 207
Nominowany 0 razy w 0 Tematach
Art. Miesiąca - Nagród: 0
Domyślnie

@kubakj
Zaimponowałeś mi wiedzą
Bysiorek jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 27-01-20, 11:09   #9 (permalink)
journeyman
  
 
Zarejestrowany: Mar 2019
Postów: 477
Nominowany 0 razy w 0 Tematach
Art. Miesiąca - Nagród: 0
Domyślnie

Fajny komentarz. Szczególnie pod względem przekazu ruchów PBC. Dobry chwyt marketingowy Haymona. Pewnie niektórym pasuje współpraca z nim a innym nie. Co do gwiazd typu Szpilka czy Laszczyk to sodówka im uderzyła do głowy. Z bele kim i byle gdzie za jakieś drobne to nie chcieli walczyć. Od czasu Adamka żaden bokser wyjeżdżający do usa nie utrzymał się bo oni się widzieli jako MS.
BezStraha jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 27-01-20, 14:38   #10 (permalink)
Super Moderator
  
 
Avatar Rockefeller
 
Zarejestrowany: May 2009
Postów: 6064
Nominowany 0 razy w 0 Tematach
Art. Miesiąca - Nagród: 0
Domyślnie

kubakj -jajcarczyk tego nie wie, czy po prostu nie mowi?
Rockefeller jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Komentarz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Włączony
Trackbacks are Włączony
Pingbacks are Włączony
Refbacks are Wyłączony

Skocz do forum

Podobne wątki
Temat Autor wątku Forum Komentarzy Ostatni post / autor
Garczarczyk o Hearnie: wiele potrafi sprzedać dziennikarzom, a teraz idzie na całość Krystian Sander Newsy 1 27-11-18 17:32
Garczarczyk: McCall jest narkomanem od dekad. Mieszka w garażach, opuszczonych domach Krystian Sander Newsy 15 12-07-18 21:22
Przemysław Garczarczyk i Mateusz Borek: "wywiad hejtera" Tomasz Baranek Newsy 12 15-04-17 23:51
Garczarczyk o przegranej Fonfary Marek Cudek Newsy 5 20-06-16 14:59
Kostyra o Haymonie: Szarlatan czy Don King XXI wieku? Krystian Sander Newsy 4 09-03-15 17:52


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 14:39.


Powered by vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.