stare 17-10-19, 06:08   #1 (permalink)
Redaktor Boxing.pl
  
 
Avatar Roman Wojewoda
 
Zarejestrowany: Dec 2012
Postów: 749
Nominowany 7 razy w 5 Tematach
Art. Miesiąca - Nagród: 0
Domyślnie Patrick Day nie żyje


Przykre wiadomości docierają do nas zza oceanu. Po raz kolejny już w tym roku ring zabiera życie młodemu zawodnikowi. Po sobotniej walce z Charlesem Conwellem (11-0, 8 KO) do szpitala trafił Patrick Day (17-4-1, 6 KO), znokautowany w dziesiątej rundzie. Stan 27-latka pogorszył się w szpitalu, nastąpił wylew krwi do mózgu i jego uszkodzenie. Dziś promotor Lou DiBella poinformował, że nie udało się uratować młodego zawodnika.

Źródło: Redakcja

Roman Wojewoda jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 17-10-19, 07:34   #2 (permalink)
champion
  
 
Avatar Lojalny Kibic (thekudiq)
 
Zarejestrowany: Jul 2014
Postów: 2019
Nominowany 0 razy w 0 Tematach
Art. Miesiąca - Nagród: 0
Domyślnie

Smutno, kolejny pięściarz ginie w ringu.[*].
Lojalny Kibic (thekudiq) jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 17-10-19, 08:43   #3 (permalink)
journeyman
  
 
Zarejestrowany: Oct 2009
Postów: 168
Nominowany 0 razy w 0 Tematach
Art. Miesiąca - Nagród: 0
Domyślnie

Niech zaczną wreszcie walczyć w kaskach ochronnych a nie jak zwierzęta na ulicy. W końcu boks to podobno SPORT.
rbej111 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 17-10-19, 09:33   #4 (permalink)
champion
  
 
Avatar Lojalny Kibic (thekudiq)
 
Zarejestrowany: Jul 2014
Postów: 2019
Nominowany 0 razy w 0 Tematach
Art. Miesiąca - Nagród: 0
Domyślnie

Cytat:
Napisał rbej111 Zobacz post
Niech zaczną wreszcie walczyć w kaskach ochronnych a nie jak zwierzęta na ulicy. W końcu boks to podobno SPORT.

Plus więcej testów antydopingowych i większe kary a nie pół roku czy rok.
Lojalny Kibic (thekudiq) jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 17-10-19, 09:38   #5 (permalink)
champion
  
 
Zarejestrowany: May 2008
Postów: 5284
Nominowany 0 razy w 0 Tematach
Art. Miesiąca - Nagród: 0
Domyślnie

Cytat:
Napisał rbej111 Zobacz post
Niech zaczną wreszcie walczyć w kaskach ochronnych a nie jak zwierzęta na ulicy. W końcu boks to podobno SPORT.
kaski zlikwidowano w boksie olimpijskim nawet, nie tędy droga. Boks już staje się przeżytkiem, tracimocnona popularności a takie wypadki ale także ew wprowadzenie kasków mogą go całkiem dobić. Niestety formuła bokserska polegajaća na wielorundowym obijaniu głowy to masakra. A kaski raczej dają ochrone przed rozcieciami, mózg swoje i tak przyjmuje. Najgorsze są kumulacje. .Można oczywiście wprowadzić większe rękawice itp ale najłatwiej w ogóle zabronić mocnych ciosów albo przerywać walke po byle zachwianiu i to już niestety nie będzie boks. Jeżeli mają być zachowane emocje to nie da się wiele zrobić. Ale z pewnością nie powinno być takich sytuacji ze zbijaniem wagi, niby federacje i komisje walczą z tym od lat ale chyba mało skutecznie skoro dochodzi do omdleń na ważeniach. Na pewno bardziej restrykcyjne badanie. No i warto jednak by pomyśleć nad skróceniem ilości rund. Wiem że tradycja i wo ógle ale 12 r walki to dla mnie bezsens i ze wzgl widowiskowych, i zdrowotnych a nawet sportowych. 10 r to też bardzo dużo ale niech będzie max a standardowo te 6 czy 8.
Zobaczcie walki w MMA, szczególnie te stare w Pride czy początkowych UFC - brutalne, ciezkie nokauty, dobijanie półprzytomnych rywali, niejednokrotnie nogami i w całej historii tego sportu nie było chyba tylu zgonów co w jednym roku w boksie. Nie ma też jednak tylu wag, tylu rund, takiej kumulacji lżejszych ale destrukcyjnych w sumie uderzeń.
kubuś jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 17-10-19, 10:06   #6 (permalink)
journeyman
  
 
Zarejestrowany: Mar 2019
Postów: 465
Nominowany 0 razy w 0 Tematach
Art. Miesiąca - Nagród: 0
Domyślnie

Z początku nie wyglądało to tak dramatycznie. Całkiem rześko sie trzymał choć mogły być to pozory. Ten cios w głowę z prawej był może mocny ale czy tak żeby wstrząsnąć? ...a juz wtedy nogi sie ugieły. Ten ostatni w na sam czubek szczęki doprowadził do nokautu ,nie był ciosem w głowę. Uderzenie głową o ring też było mocne.Nie raz ktos zebrał na ulicy czy na ringu tak jak on , ale widać że nawarstwianie sie tych ciosów przez 10-12 rund robi w głowie galaretkę. Gdy jest mocny nokaut człowiek pada to jest wysyp adrenaliny w organizmie i wzrasta mocno cisnienie krwi. Gdy są juz jakieś uszkodzenie w mózgu następuje wtedy gwałtowny wylew krwi do mózgu. Człowiek walczy i chce sie podnieść mimo że ciało jest spraliżowane i nie raguje. Do tego dochodzi stres i lęk, wysyp innych hormonów i serce w takich warunkach pompuje jak szalone , bo organizm domaga sie tego żeby...wstać.
Błędem jest żeby ktoś pomagał wstać czy podnosił...a często tak jest.
Nie jestem neurologiem , ale to wszystko dzieje sie często bardzo opieszale czy wręcz kurewsko wolno. Zanim zbadają wzrok ,zbierze sie grupa pajacow i promotorów , przyniosą noszę i zawiozą do szpitala mijają dziesiątki minut.
Nie wiem skąd to wynika, czy to organizatorzy nie chcą wzbudzać sensacji i liczą na to że zawodnik dojdzie do siebie?
Na drogach są korytarze życia , helikoptery lądujące na polach , bo liczy sie każda minuta. Tutaj pier...ne średniowiecze ,bokser jest traktowany jak scierwo...najlepiej żeby sam wstał z ringu i sam doszedł do szatni...wzbudzając aplauz Januszow obwieszonych złotem.

Pokój jego duszy...
BezStraha jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 17-10-19, 11:55   #7 (permalink)
champion
  
 
Avatar szmagel
 
Zarejestrowany: Mar 2005
Postów: 4989
Nominowany 1 raz w 1 Temacie
Nominated Art. Miesiąca - Nagród: 1
Domyślnie

masakra, która to już śmierć w tym roku?
szmagel jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 17-10-19, 12:03   #8 (permalink)
champion
  
 
Zarejestrowany: Jan 2002
Skąd: NY
Postów: 11278
Nominowany 0 razy w 0 Tematach
Art. Miesiąca - Nagród: 0
Domyślnie

Chyba „lepsze” dla rodziny to niz jakby byl warzywem dla nich
kubakj jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 17-10-19, 12:13   #9 (permalink)
prospect
  
 
Zarejestrowany: Nov 2009
Skąd: Kraków
Postów: 571
Nominowany 34 razy w 4 Tematach
Nominated Art. Miesiąca - Nagród: 2
Domyślnie

Cytat:
Napisał rbej111 Zobacz post
Niech zaczną wreszcie walczyć w kaskach ochronnych a nie jak zwierzęta na ulicy. W końcu boks to podobno SPORT.
Argument z kaskami został już bardzo solidnie przewałkowany. Kaski pojawiły się w boksie olimpijskim na IO w 1984 i była to poniekąd paniczna reakcja na śmierć Koreańczyka Kima, którego 2 lata wcześniej (w pojedynku profi boksu) zabił w ringu Ray Mancini. Ten zgon miał zresztą też swoje reperkusje w boksie zawodowym, bo wówczas zaczęto eliminować mistrzowskie pojedynki 15-rundowe na rzecz 12 rundowych.

Kwestii wpływu kasku na realną ochronę zdrowia nikt wtedy na poważnie nie badał. Takie badania zaczęto przeprowadzać później i w zasadzie ze wszystkich wychodziło jednoznacznie, że znacząco mniej mikro urazów, wstrząśnień mózgu itd jest gdy kasków NIE MA. Kask powiększa pole trafienia, poniekąd wytłumia efekt uderzenia, ale nie zmienia w żaden sposób faktu, że zawodnik cały czas otrzymuje ciosy "obuchowe", mózg "pływa" i patrząc długofalowo na zdrowie zawodnika, może mieć to gorsze reperkusje w przyszłości niż np. szybki nokaut. Tyczy się to zresztą też wielkości rękawic, długości rund etc - bardzo trudno to wyśrodkować, znaleźć złoty środek (złotego środka zresztą nie ma) by pogodzić zarówno maksymalne bezpieczeństwo zawodnika z ideą boksu zawodowego, gdzie robienie krzywdy przeciwnikowi jest wpisane w naturę tego sportu.

Można i trzeba poprawiać kwestie badań, procedur i tym podobnych, ale póki boks zawodowy będzie istniał w swojej naturalnej formie, to śmierci w ringu będą się zdarzać.
Przemysław Mrzygłód jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 17-10-19, 15:30   #10 (permalink)
Felietonista
  
 
Zarejestrowany: Oct 2014
Postów: 1639
Nominowany 263 razy w 66 Tematach
Nominated Art. Miesiąca - Nagród: 24
Domyślnie

Wiele lat temu oglądałem program popularnonaukowy poświęcony urazom mózgu w sportach walki, ale także w wypadkach komunikacyjnych. Jego autorzy (w tym lekarze) dowodzili, że istnieje bezpośrednia zależność pomiędzy grubością czaszki człowieka (zwłaszcza w niektórych miejscach, jak skroń i potylica), a podatnością na urazy mózgu. W charakterze dobrowolnego "królika doświadczalnego" występował pewien zawodnik MMA o grubości czaszki ponad dwukrotnie większej od przeciętnej, który przyjmował na głowę ciosy kijem bejsbolowym bez żadnych przykrych konsekwencji.
Nie jestem w tej dziedzinie fachowcem, ale ten film mnie przekonał. Różnice w grubości czaszki u ludzi mogą być średnio jak 1 do 3, a niektórych jej części jak 1 do 4. Niektórzy ludzie mają kość skroniową o grubości 2 mm, ale u innych to może być nawet 8 mm. Do podobnych wniosków można też dojść oglądając walki godowe niektórych gatunków zwierząt, jak barany, koziorożce lub piżmowoły. Zwierzęta te uderzają się nawzajem głowami z ogromną siłą, ale żadnych urazów mózgu nie doznają, bo mają bardzo grube czachy.
Bokserzy poddawani są różnym badaniom, ale nie słyszałem, żeby mierzono im grubość czaszek (USG, tomografem ?). Nie chodzi nawet o to, żeby formalnie zakazać boksu tym z cienkimi czaszkami, ale żeby oni mieli świadomość, że są szczególnie narażeni na niebezpieczeństwo. Ludzie nie są samobójcami i jak kandydat na boksera dowie się, że grubość jego czaszki wynosi 70% przeciętnej dla gatunku ludzkiego, to z boksu zrezygnuje i przerzuci się na mniej urazowy rodzaj sportu.
Pisałem na ten temat już parę razy, ale nikt tego wątku nie podchwytuje. W zamian obserwuję niekończącą się dyskusję o zaletach i wadach kasków.
Dariusz Chmielarski jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Komentarz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Włączony
Trackbacks are Włączony
Pingbacks are Włączony
Refbacks are Wyłączony

Skocz do forum

Podobne wątki
Temat Autor wątku Forum Komentarzy Ostatni post / autor
Kanat Islam vs Patrick Allotey w walce o pas WBA Interim w wadze junior średniej Tomasz Baranek Newsy 1 09-09-16 13:37
Patrick Teixeira vs. Patrick Allotey terminarz Nadchodzące walki 0 13-04-15 18:38
Patrick Majewski vs Patrick Nielsen (07.09.2013) luki29 Strefa ściągania walk 0 16-09-13 07:57
Patrick Nielsen v Patrick Mendy, Alexander Miskirtchian v Andreas Evensen(09.02.2013) luki29 Strefa ściągania walk 1 13-02-13 18:01
Patrick Nielsen vs Patrick Mendy terminarz Nadchodzące walki 0 26-01-13 23:53


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 17:53.


Powered by vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.