stare 12-02-19, 23:01   #1 (permalink)
Redaktor Boxing.pl

Nominowany 467 razy w 136 Tematach
Nominated Art. Miesiąca - Nagród: 38
Domyślnie W wieku 76 lat zmarł Lucjan Trela

Bardzo smutne wieści przekazał za pomocą Twittera Andrzej Kostyra. Oto w wieku 76 lat zmarł Lucjan Trela, utytułowany na ringach olimpijskich/amatorskich pięściarz występujący w wadze ciężkiej.

Trela zdołał 10 razy stanąć na podium mistrzostw Polski (pięć złotych medali, jeden srebrny, cztery brązowe). W 1968 roku brał udział w Igrzyskach Olimpijskich w Meksyku, gdzie odpadł w eliminacjach, przegrywając kontrowersyjnie z George'em Foremanem. Była to jedyna walka Amerykanina w tamtym turnieju, której nie zdołał wygrać przed czasem.

Na ringach amatorskich Lucjan Trela stoczył łącznie aż 275 walk, wygrywając 220 z nich.

Trela od dłuższego czasu zmagał się z problemami zdrowotnymi, cierpiąc na cukrzycę i miażdżycę. Sytuacja finansowa zmarłego dziś pana Lucjana również była nie do pozazdroszczenia.

Źródło: Andrzej Kostyra/Twitter
Fot.: Artur Hojny

Krystian Sander jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 12-02-19, 23:20   #2 (permalink)
Super Moderator

Nominowany 0 razy w 0 Tematach
Art. Miesiąca - Nagród: 0
Domyślnie

Niesamowity facet. Dziadek kiedyś, opowiadał mi jak Trela walczył na olimpiadzie właśnie z Foremanem. Jak mocno w tamtych czasach stał masz amatorski boks. Gdzie byliśmy światową potęgą. W latach 50,60,70 było mnóstwo medali...
A tu walki z legendami swiatowego boksu. Pietrzykowski z Clayem w 1960 w Rzymie, Trela-Foreman 1968 Tokio.

Ciekawostka; Lucjan Trela potrafił boksowac na naprawdę wysokim poziomie w wadze ciężkiej, mając zaledwie 172cm wzrostu.
Rockefeller jest teraz aktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 13-02-19, 01:55   #3 (permalink)
champion

Nominowany 15 razy w 5 Tematach
Nominated Art. Miesiąca - Nagród: 3
Domyślnie

Pomyśleć, że właśnie dziś postanowiłem po raz pierwszy od dawna, sam z siebie zajrzeć i zobaczyć co tam słychać u pana Kostyry. Trafiłem na ostatni filmik w którym rozmawia z Cugowskim (m.in właśnie o ... Treli, którego najstarszy Cugoś dobrze znał). Pana Trelę znał też osobiście mój tata. Cóż ... Foremanowi też pewnie bardzo przykro. Smutna wieść.
Marek Cudek jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 13-02-19, 04:03   #4 (permalink)
bum

Domyślnie

Cytat:
Napisał Marek Cudek Zobacz post
Pomyśleć, że właśnie dziś postanowiłem po raz pierwszy od dawna, sam z siebie zajrzeć i zobaczyć co tam słychać u pana Kostyry. Trafiłem na ostatni filmik w którym rozmawia z Cugowskim (m.in właśnie o ... Treli, którego najstarszy Cugoś dobrze znał). Pana Trelę znał też osobiście mój tata. Cóż ... Foremanowi też pewnie bardzo przykro. Smutna wieść.
Dokładnie. To samo przyszło mi na myśl, bo też to oglądałem:/ smutna wiadomość. Powoli odchodzą bohaterzy tamtej ery.
nosytekim jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 13-02-19, 06:15   #5 (permalink)
prospect

Domyślnie

Przykre, wykrusza nam się te stare pokolenie wielkich sportowców, artystów. Najgorsze, że następców nijak nie widać . Smutne jest też to, że państwo nie potrafiło zadbać o jakiś godziwy byt dla tak utytułowanego sportowca reprezentującego nasz kraj...

Cytat:
Napisał Rockefeller Zobacz post
Ciekawostka; Lucjan Trela potrafił boksowac na naprawdę wysokim poziomie w wadze ciężkiej, mając zaledwie 172cm wzrostu.
O cholera, to miał tyle co ja mam . Też karypel. Dzisiaj przy tym wzroście nie ma czego szukać w HW...
Pawulon jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 13-02-19, 09:19   #6 (permalink)
Redaktor Boxing.pl

Nominowany 7 razy w 5 Tematach
Domyślnie

Cytat:
Napisał Pawulon Zobacz post
O cholera, to miał tyle co ja mam . Też karypel. Dzisiaj przy tym wzroście nie ma czego szukać w HW...
Nawet w LHW

Wielkie serce, George Foreman na IO w Barcelonie w 1992 mówił, że do tej pory czuje ciosy Lucjana Treli sprzed 20-kilku lat
Roman Wojewoda jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 13-02-19, 09:29   #7 (permalink)
Felietonista

Nominowany 263 razy w 66 Tematach
Nominated Art. Miesiąca - Nagród: 24
Domyślnie

O Lucjanie Treli pisałem pół roku temu: http://www.boxing.pl/forum/publicyst...ciae-kiej.html

Chciałbym jeszcze raz podkreślić, że uważam go za prekursora stylu walki, który później doprowadził do wielkich sukcesów Mike'a Tysona. Trela potrafił uczynić z mankamentu (niski wzrost) zaletę. Nie musiał boksować w ciężkiej, bo jego naturalna waga wynosiła niewiele ponad 80 kg. Jednak im wyższy przeciwnik, tym lepiej się Treli z nim boksowało dzięki niskim unikom poniżej dolnego zasięgu rąk przeciwnika. To samo robił później Tyson, tylko robił to ładniej dzięki wrodzonej czarnoskórym koordynacji ruchów. Trela nie miał tej tygrysiej sprężystości Tysona, więc w jego wykonaniu częściej wzbudzało to uśmiech, niż zachwyt, ale skutek bywał najczęściej podobny, czyli znokautowanie całkiem ogłupiałego wielkoluda. Szkoda, że Lucjan Trela nie miał szczęścia do dużych imprez i że za jego czasów nie było w Polsce zawodowstwa. Cześć jego pamięci!
Dariusz Chmielarski jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 13-02-19, 12:17   #8 (permalink)
prospect

Domyślnie

A ma ktoś może linka do tej walki z Foremanem? Gdzieś raz widziałem tylko fragment i faktycznie Foreman zbierał tam ładnie, a po walce chyba go jakoś cucili, bo się na nogach nie trzymał...
heatbeat jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 13-02-19, 23:42   #9 (permalink)
challenger

Domyślnie

spoczywaj w pokoju
LegiaPany jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 14-02-19, 00:03   #10 (permalink)
challenger

Domyślnie

Odchodzą wielcy. Niestety. Szkoda, że odniósł także należnego mu sukcesu finansowego. Wielki bokser.
Szymon Aleksandrowicz jest teraz aktywny   Odpowiedź z Cytatem
Komentarz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady postowania