boks, forum, zobacz

boks, forum, zobacz (http://www.boxing.pl/forum/)
-   Newsy (http://www.boxing.pl/forum/newsy/)
-   -   W wieku 76 lat zmarł Lucjan Trela (http://www.boxing.pl/forum/newsy/55104-w-wieku-76-lat-zmara-lucjan-trela.html)

Krystian Sander 12-02-19 23:01

W wieku 76 lat zmarł Lucjan Trela

Bardzo smutne wieści przekazał za pomocą Twittera Andrzej Kostyra. Oto w wieku 76 lat zmarł Lucjan Trela, utytułowany na ringach olimpijskich/amatorskich pięściarz występujący w wadze ciężkiej.

Trela zdołał 10 razy stanąć na podium mistrzostw Polski (pięć złotych medali, jeden srebrny, cztery brązowe). W 1968 roku brał udział w Igrzyskach Olimpijskich w Meksyku, gdzie odpadł w eliminacjach, przegrywając kontrowersyjnie z George'em Foremanem. Była to jedyna walka Amerykanina w tamtym turnieju, której nie zdołał wygrać przed czasem.

Na ringach amatorskich Lucjan Trela stoczył łącznie aż 275 walk, wygrywając 220 z nich.

Trela od dłuższego czasu zmagał się z problemami zdrowotnymi, cierpiąc na cukrzycę i miażdżycę. Sytuacja finansowa zmarłego dziś pana Lucjana również była nie do pozazdroszczenia.

Źródło: Andrzej Kostyra/Twitter
Fot.: Artur Hojny

Rockefeller 12-02-19 23:20

Niesamowity facet. Dziadek kiedyś, opowiadał mi jak Trela walczył na olimpiadzie właśnie z Foremanem. Jak mocno w tamtych czasach stał masz amatorski boks. Gdzie byliśmy światową potęgą. W latach 50,60,70 było mnóstwo medali...
A tu walki z legendami swiatowego boksu. Pietrzykowski z Clayem w 1960 w Rzymie, Trela-Foreman 1968 Tokio.

Ciekawostka; Lucjan Trela potrafił boksowac na naprawdę wysokim poziomie w wadze ciężkiej, mając zaledwie 172cm wzrostu.

Marek Cudek 13-02-19 01:55

Pomyśleć, że właśnie dziś postanowiłem po raz pierwszy od dawna, sam z siebie zajrzeć i zobaczyć co tam słychać u pana Kostyry. Trafiłem na ostatni filmik w którym rozmawia z Cugowskim (m.in właśnie o ... Treli, którego najstarszy Cugoś dobrze znał). Pana Trelę znał też osobiście mój tata. Cóż ... Foremanowi też pewnie bardzo przykro. Smutna wieść.

nosytekim 13-02-19 04:03

Cytat:

Napisał Marek Cudek (Post 589980)
Pomyśleć, że właśnie dziś postanowiłem po raz pierwszy od dawna, sam z siebie zajrzeć i zobaczyć co tam słychać u pana Kostyry. Trafiłem na ostatni filmik w którym rozmawia z Cugowskim (m.in właśnie o ... Treli, którego najstarszy Cugoś dobrze znał). Pana Trelę znał też osobiście mój tata. Cóż ... Foremanowi też pewnie bardzo przykro. Smutna wieść.

Dokładnie. To samo przyszło mi na myśl, bo też to oglądałem:/ smutna wiadomość. Powoli odchodzą bohaterzy tamtej ery.

Pawulon 13-02-19 06:15

Przykre, wykrusza nam się te stare pokolenie wielkich sportowców, artystów. Najgorsze, że następców nijak nie widać :(. Smutne jest też to, że państwo nie potrafiło zadbać o jakiś godziwy byt dla tak utytułowanego sportowca reprezentującego nasz kraj...

Cytat:

Napisał Rockefeller (Post 589979)
Ciekawostka; Lucjan Trela potrafił boksowac na naprawdę wysokim poziomie w wadze ciężkiej, mając zaledwie 172cm wzrostu.

O cholera, to miał tyle co ja mam ;). Też karypel. Dzisiaj przy tym wzroście nie ma czego szukać w HW...

Roman Wojewoda 13-02-19 09:19

Cytat:

Napisał Pawulon (Post 589987)
O cholera, to miał tyle co ja mam ;). Też karypel. Dzisiaj przy tym wzroście nie ma czego szukać w HW...

Nawet w LHW :)

Wielkie serce, George Foreman na IO w Barcelonie w 1992 mówił, że do tej pory czuje ciosy Lucjana Treli sprzed 20-kilku lat

Dariusz Chmielarski 13-02-19 09:29

O Lucjanie Treli pisałem pół roku temu: http://www.boxing.pl/forum/publicyst...ciae-kiej.html

Chciałbym jeszcze raz podkreślić, że uważam go za prekursora stylu walki, który później doprowadził do wielkich sukcesów Mike'a Tysona. Trela potrafił uczynić z mankamentu (niski wzrost) zaletę. Nie musiał boksować w ciężkiej, bo jego naturalna waga wynosiła niewiele ponad 80 kg. Jednak im wyższy przeciwnik, tym lepiej się Treli z nim boksowało dzięki niskim unikom poniżej dolnego zasięgu rąk przeciwnika. To samo robił później Tyson, tylko robił to ładniej dzięki wrodzonej czarnoskórym koordynacji ruchów. Trela nie miał tej tygrysiej sprężystości Tysona, więc w jego wykonaniu częściej wzbudzało to uśmiech, niż zachwyt, ale skutek bywał najczęściej podobny, czyli znokautowanie całkiem ogłupiałego wielkoluda. Szkoda, że Lucjan Trela nie miał szczęścia do dużych imprez i że za jego czasów nie było w Polsce zawodowstwa. Cześć jego pamięci!

heatbeat 13-02-19 12:17

A ma ktoś może linka do tej walki z Foremanem? Gdzieś raz widziałem tylko fragment i faktycznie Foreman zbierał tam ładnie, a po walce chyba go jakoś cucili, bo się na nogach nie trzymał...

LegiaPany 13-02-19 23:42

spoczywaj w pokoju

Szymon Aleksandrowicz 14-02-19 00:03

Odchodzą wielcy. Niestety. Szkoda, że odniósł także należnego mu sukcesu finansowego. Wielki bokser.

Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 01:35.