boks, forum, zobacz
Wróć   boks, forum, zobacz > BoxingForum > Newsy

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się tutaj    

Komentarz

Narzędzia wątku Wygląd

stare 03-01-19, 07:54   #1 (permalink)
Redaktor Boxing.pl

Nominowany 467 razy w 136 Tematach
Nominated Art. Miesiąca - Nagród: 37
Domyślnie Augustynik dla Boxing.pl: w Anglii poziom jest dużo wyższy. Jest więcej możliwości

Kontynuujemy naszą mini-serię przybliżającą sylwetki polskich pięściarzy, boksujących głównie za granicą. Kilka tygodni temu rozmawialiśmy z Jackiem Piątkiem, a tamtą rozmowę możecie sobie przypomnieć TUTAJ. Teraz czas na kolejnego "Polaka w świecie".

Paweł Augustynik (8-0, 3 KO) występuje w wadze półciężkiej i pozostaje niepokonany. 23-latek wszystkie swoje walki stoczył w Wielkiej Brytanii, a więcej o nim przeczytacie poniżej. Zapraszamy do lektury!

Roman Wojewoda/Boxing.pl: Paweł, jako młody chłopak wyjechałeś z rodzicami do Wielkiej Brytanii. Trenowałeś najpierw piłę nożną, potem przerzuciłeś się na boks. Jak wyglądały początki Twojej przygody z pięściarstwem?

Paweł Augustynik: Zacząłem, gdy miałem 13 lat, wtedy pierwszy raz poszedłem na salę treningową. Zawsze myślałem, że to może być sport dla mnie. Po dwóch latach trenowania zdobyłem mistrzostwo Anglii juniorów, potem mistrzostwo Wielkiej Brytanii. Cieszyło mnie to, trenowałem po 3 godziny dziennie jako dzieciak.

Okazjonalnie pojawiałeś się w Polsce jako bokser amatorski. W 2015 roku zwyciężyłeś w turnieju o Złotą Rękawicę Wisły w Krakowie, byłeś również w zespole Strike 06 Luton w towarzyskim spotkaniu z reprezentantami Lublina podczas memoriału Stanisława Zalewskiego. Oglądając poziom polskich bokserów utwierdziłeś się w przekonaniu, że występy dla angielskiej kadry to była dobra decyzja?

Tak, oczywiście. W Polsce jest kilku zawodników, którzy mają dużo potencjał, jednak daje się odczuć, że w Anglii poziom jest dużo wyższy. Dużo łatwiej jest trenować tym mniej znanym zawodnikom, jest więcej możliwości chociażby do sparingów z zawodowcami, których jest tu bardzo wielu, to dużo pomaga w rozwoju.

Na portalu boxrec.com figurujesz jako Paweł August (od kilku dni boxrec.com prezentuje już pełne nazwisko Pawła - red.), obywatel Wielkiej Brytanii. Czujesz się bardziej Polakiem czy bardziej Anglikiem?

Czuję się Polakiem, w sercu mam Polskę. Długo o tym nie wiedziałem, że tak to wygląda na boxrec. Mam angielskie obywatelstwo, walczę w wadzę półciężkiej. Nazwisko „August” jest skrócone żeby lepiej się je wymawiało komentatorom, z oryginalnym niezbyt dobrze sobie radzą, promotor tak zadecydował. Co do obywatelstwa, które tam figuruje to nie ma to dla mnie większego znaczenia.

Powiedz nam o swoim zespole, kto się na niego składa. Kto jest Twoim promotorem, z kim trenujesz?

Moim menedżerem jest Chris Sanigar, ma wielu zawodników i prowadzi Bristol Boxing Club. Tam trenujemy, choć z uwagi na to, że do Bristolu muszę dojeżdżać godzinę w jedną stronę, to trenuję również w moim mieście, w Taunton, z moim trenerem z czasów amatorskich. Bardzo dużo pomaga mi też trener od przygotowania fizycznego, Łukasz Kleban. Uważam, że stworzyła się bardzo dobra drużyna.

W tym roku stoczyłeś 3 walki. Jakie masz plany na kolejny rok?

Mam do tej pory 8 walk, 8 wygranych. Spodziewam się, że pod koniec przyszłego roku może uda się zorganizować walkę o jakiś tytuł, np. o mistrza południowej Anglii. Jest bardzo dużo zawodników w mojej wadze, przez co rywalizacja jest naprawdę zacięta i ciężko się przebić. Myślałem o zmianie kategorii wagowej na super średnią, jednak wszystkie moje dotychczasowe walki były tak organizowane, że ważenie było w dniu pojedynku. Gdyby było dzień wcześniej, to może by się udało. Jest to opcja, którą mogę rozważyć w przyszłości, przy poważniejszych wyzwaniach. Nie miałem jak na razie żadnego poważniejszego testu, żadnego zawodnika, który sprawiłby mi problemy. Promotorzy wybierają rywali, którzy dają mi rundy, jednak czuję, że czas na następny krok.

Czy gdyby organizowano kolejną odsłonę Polsat Boxing Night to chciałbyś wystąpić na tej gali?

Interesuję się boksem w Polsce i gdyby takie zaproszenie się pojawiło to bardzo bym się cieszył. Nie wiem tylko czy nie jest dla mnie za wcześnie, wiele zależy od tego jakie plany ma wobec mnie mój promotor.

Gdy patrzysz na top wagi półciężkiej w Polsce i w Wielkiej Brytanii to wolałbyś spotkać się w ringu z Anthonym Yarde czy z Robertem Parzęczewskim?

Kiedyś w przyszłości, gdy uda mi się rozwinąć… Może za 3-4 lata, mógłbym spotkać się z Anthonym czy z Robertem. Jak na razie jestem młody i nie czuję się na tyle doświadczony na takie wyzwania. To jeszcze nie ten moment w mojej karierze, żeby walczyć z tak dobrymi zawodnikami. Na razie uczę się, mam chęci i ambicję, ale też szczerze patrzę na swoje obecne umiejętności.

Na koniec - co chciałbyś przekazać kibicom w Polsce?

Chciałbym powiedzieć, że mam nadzieję, że Polacy kiedyś o mnie usłyszą i będą ze mnie dumni. Liczę, że kiedyś w przyszłości uda mi się wystąpić w ojczyźnie.

Rozmawiał Roman Wojewoda (@Armand).

Krystian Sander jest teraz aktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 03-01-19, 10:08   #2 (permalink)
prospect

Nominowany 0 razy w 0 Tematach
Art. Miesiąca - Nagród: 0
Domyślnie

Trzeźwo myślący chłopak. Fajny wywiad, i fajny pomysł na serię. Dobra robota @armand.
bode jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 04-01-19, 08:45   #3 (permalink)
journeyman

Domyślnie

Dobry pomysł z tym cyklem, czekam na kolejne odcinki!
miquel jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 04-01-19, 11:55   #4 (permalink)
Redaktor Boxing.pl

Domyślnie

Spodziewajcie się następnego odcinka już wkrótce, tym razem będzie to dużo bardziej znany zawodnik
Roman Wojewoda jest teraz aktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 04-01-19, 12:18   #5 (permalink)
champion

Domyślnie

Rowniez popieram pomysl Armand. Fajna inicjatywa.
Rockefeller jest teraz aktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 04-01-19, 14:38   #6 (permalink)
champion

Domyślnie

Też mi się podoba. Czasem lepiej poczytać wypowiedź zwykłego, mało znanego, choć ambitnego sportowca, który gdzieś w trzecim szeregu po cichu robi swoje, niż zepsutego chłopaczka, któremu od początku wmawiano, że będzie wielka gwiazdą.
Tejksio jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Komentarz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady postowania