boks, forum, zobacz
Wróć   boks, forum, zobacz > BoxingForum > Newsy

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się tutaj    

Komentarz

Narzędzia wątku Wygląd

stare 22-12-12, 11:05   #1 (permalink)
Redaktor Boxing.pl

Nominowany 269 razy w 112 Tematach
Nominated Art. Miesiąca - Nagród: 23
Domyślnie Jacobs planuje podbój wagi junior średniej

Popularne porównanie pięściarza do "miliona dolarów", w przypadku Daniela Jacobsa miało swoje uzasadnienie. 137 walk amatorskich, z czego jedynie 7 porażek, nie mogło być dziełem przypadku. Zdobywca tytułu amatorskiego mistrza wagi średniej Stanów Zjednoczonych, rozpoczął w wieku 19-lat swoją przygodę z zawodowstwem. Ilekroć można było widzieć w akcji Jacobsa w limicie 160 funtów, w oczy rzucała się jego przewaga fizyczna nad rywalami. Nie dotyczyło to jedynie wzrostu, czy zasięgu, ale siły i mocy pojedynczego uderzenia. Ostatnimi czasy mieliśmy i mamy kilku podobnych gabarytowo i czołowych bokserów wagi średniej, których wzrost oscylował wokół granicy 185 centymetrów (Jermain Taylor, Dmitrij Pirog) czy nawet więcej, jak w przypadku Kelly’ego Pavlika. Poza przykładem zjawiskowego Paula Williamsa, czy też wielkiego Bernarda Hopkinsa, który przy zbliżonym do Jacobsa wzroście, bez żadnych problemów w wieku 41-lat robił wagę 72,60 kilograma, przeskok wspomnianych do wagi wyższej - kategorii super średniej, był tylko kwestią czasu.

Na robienie wagi, wpływ mają następujące czynniki. Są to po pierwsze wiek i predyspozycje genetyczne, włącznie z niskim ciężarem kośćca. 185 i więcej centymetrów wzrostu, przy 72,60 kilograma wagi, zakładając, że za 24 godziny czeka nas wysiłek życia, to wynik niezwykły. Drugim elementem jest profesjonalizacja procesu, z punktu widzenia właściwych technik, jakie prowadzą nas podczas przygotowań do bezszkodowej redukcji masy. Trzecim, czas, jaki na to poświęcamy. Czwarta przesłanka, to częstotliwość zbijania, a co za tym idzie, okresy, w jakich dajemy upust swoim apetytom (okres między walkami). Wspomniany Taylor, postanowił wrócić do wagi średniej po 30-tce, jednak możemy zakładać, że poświęca on temu znacznie więcej czasu i zaangażowania, niż wcześniej. Nie wiemy, z jakim skutkiem, bowiem ostatnie walki Amerykanina nie były odpowiednio reprezentatywne. Pavlik już od dłuższego czasu szuka formy w dywizji super średniej. Pirog zniknął nam z pola widzenia. Hopkins to niespotykany fenomen fizyczny.

Daniel Jacobs, o którym mowa, podjął decyzję o zmianie wagi, po najbliższej walce. Czas na to najlepszy, bowiem w kategorii średniej, Amerykanin nie plasuje się jeszcze wysoko w rankingach. Owe miejsca rankingowe, do których z potem czoła pięściarze dochodzą, blokują ich decyzje o zmianie wagi, gdzie w wyższej dywizji zaczynają oni niejako od nowa. Nie dotyczy do mistrzów i gwiazd zawodowego boksu. Co ciekawe, rosły Amerykanin postanowił zejść niżej, do kategorii junior średniej (niespełna 70 kilo), gdzie za pierwszego reprezentanta tej wagi, wielu nadal uważa Floyda Maywetahera Jr. To wręcz niespotykane, aby tak silny i duży średni, decydował się na taki krok. Czy ktoś może sobie wyobrazić pojedynek Jacobsa z mierzącym 170 centymetrów Miguelem Cotto?

Zgodnie z informacją RingTv, decyzja ta może być podyktowana faktem, że Golden Child chorował na nowotwór zwany kostniako-mięsakiem, co mogło poważnie osłabić jego organizm i na pewno tak było. W kontekście przyszłości pięściarza, hipoteza, jakoby wybór niższej wagi podyktowany był minioną chorobą, wydaje się nieco wątpliwa. 25-letni Amerykanin jest w wieku, w jakim regeneracja przechodzi szybko i dwa lata, po nawet najcięższej chemii wystarczą, aby nie było śladu jej skutków, zakładając oczywiście pełne wyleczenie. Jeżeli jednak organizm Jacobsa, odczuwa do dziś skutki niedopełnionej rehabilitacji, zbijanie do wagi junior średniej ma również dyskusyjne uzasadnienie.

Pierwszym rywalem, z jakim chciałby spotkać się Jacobs to 39-letni mistrz IBF wagi junior średniej, Cornelius Bundrage. Następnie, Golden Child planuje podbój dywizji 154 funty. Ciekawie może wyglądać Amerykanin w nowym limicie. Jego ewentualne sukcesy, z mojej perspektywy - w tym przedziale wagowym na dłuższą metę wątpliwe, nadadzą mu status fizycznego fenomenu, na wzór Williamsa czy Hopkinsa, którzy niespotkanie dobrze znosili "robienie wagi". Będzie to wymagało od Amerykanina wielkiego poświęcenia, trzymając niską wagę pomiędzy walkami.

Adrian Golec jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 22-12-12, 11:29   #2 (permalink)
champion

Nominowany 0 razy w 0 Tematach
Art. Miesiąca - Nagród: 0
Domyślnie

Bundrage jest jeszcze niższy od Cotto, więc to dopiero byłoby śmiesznie zobaczyć... Co do tych "fenomenów" to dziwi mnie to, że autor nie wspomniał np. o Mayordze, czy młodym Chavezie, którzy potrafili w 24h wnieść do ringu tyle, że wszystkim szczęki opadały. Zakładając, że Jacobs będzie w stanie zrobić taką wagę jak oni, tzn np.
http://www.boxingnews24.com/2012/06/...t-against-lee/
to wcale nie będzie musiał się oszczędzać. Średnio pięściarze, którzy mają wyspecjalizowany sztab od tego potrafią na luzie zrobić 10-12 funtów w jeden dzień, więc przy wzroście 185 Jacobs będzie musiał trzymać wagę ok 75 kg, jeśli jego organizm ma normalne predyspozycje do zbijania wagi. Dla mnie to żaden fenomen. Warto wspomnieć, że w ostatnich kilku walkach zakontraktowanych w superśredniej Jacobs wnosił niewiele ponad 160 funtów, więc myślę, że problemów z wagą nie ma żadnych.
Wojtek Mistrzu jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 22-12-12, 11:51   #3 (permalink)
Redaktor Boxing.pl

Domyślnie

Cytat:
Napisał Wojtek Mistrzu Zobacz post
Bundrage jest jeszcze niższy od Cotto, więc to dopiero byłoby śmiesznie zobaczyć... Co do tych "fenomenów" to dziwi mnie to, że autor nie wspomniał np. o Mayordze, czy młodym Chavezie, którzy potrafili w 24h wnieść do ringu tyle, że wszystkim szczęki opadały. Zakładając, że Jacobs będzie w stanie zrobić taką wagę jak oni, tzn np.
http://www.boxingnews24.com/2012/06/...t-against-lee/
to wcale nie będzie musiał się oszczędzać. Średnio pięściarze, którzy mają wyspecjalizowany sztab od tego potrafią na luzie zrobić 10-12 funtów w jeden dzień, więc przy wzroście 185 Jacobs będzie musiał trzymać wagę ok 75 kg, jeśli jego organizm ma normalne predyspozycje do zbijania wagi. Dla mnie to żaden fenomen. Warto wspomnieć, że w ostatnich kilku walkach zakontraktowanych w superśredniej Jacobs wnosił niewiele ponad 160 funtów, więc myślę, że problemów z wagą nie ma żadnych.
Ilu znasz pięściarzy, którzy w wieku 19 lat walczyli w średniej, by w wieku 25 lat, przy takim wzroście walczyć w junior średniej?

Bundrage jest chyba wyższy od Cotto... O Chavezie nie wspomniałem, bo to cała machina, na kierunkowana na jego wagę i on nie jest tak wysoki.. Ale rozszerz proszę temat Mayorgi.. bo nie złapałem, co czego mam ten przykład przyłożyć... Choć twój kierunek jest mi bliższy, niż gadki o odwadnianiu..

stare 22-12-12, 15:28   #4 (permalink)
champion

Domyślnie

Faktycznie rzadko zdarza się, żeby wraz z wiekiem schodzić, zamiast wchodzić w drabince wagowej, ale niektórzy są do tego zmuszeni. Z junior średniej za przykład mogę podać typka, który walczył ~rok temu z Troutem i wygrał z Saulem Romanem: David Alfonso Lopez. Chudzielec-olbrzym, któremu zdarzało się podobno walczyć nawet w cruiser, w limicie 154 osiągnął największe sukcesy w życiu.
K9 wg oficjalnych danych jest o cal niższy od Cotto, ale wiadomo jak to jest z boxrekiem, więc faktycznie jak porównałem sobie z innymi pięściarzami, to uważam że są w miarę równi. Generalnie nieważne: cal róznicy to żadna różnica.
Co do Chaveza to nie rozumiem, czemu nie można stawiać go za przykład, skoro są praktycznie identycznych warunków fizycznych z Jacobsem (Chavez nie jest tak wysoki? Znowu mamy cal różnicy...), a byli dotychczas w tej samej wadze. Ba! Chavez musiał walczyć ze zdecydowanie lepszymi przeciwnikami! Więc reasumując: jeśli już podajesz przykład Williamsa (zgadzam się, największy fenomen w tej kwestii) i Hopkinsa to zdecydowanie powinieneś podać też przykład Chaveza, który z wagą swojego ciała naprawdę wyczynia cuda. Po prostu jest naturalnie cięższy, niż Jacobs i moim zdaniem walka w średniej jest dla niego większym wyzwaniem, niż dla Jacobsa w półśredniej.
http://s52.radikal.ru/i136/1008/4d/a9d317c2c8a8.jpg
Jacobs jak widzimy na walkę z Pirogiem zrobił 11 funtów, a nie 20 jak Chavez robi na każdą walkę w średniej. Nie wiem czemu miałby być fenomenem, jeśli osiągnie sukces w półśredniej. Idąc Twoim tokiem myślenia Chavez jest fenomenem, że potrafił zdobyć tytuł zrzucając tyle kilogramów. Jacobs uciekł ze średniej, bo jest dla niego za trudna i jest w niej spalony, a w półśredniej będzie po prostu musiał wnieść na ważenie 7 funtów mniej, czyli musi być na co dzień szczuplejszy. Jego decyzja i zobaczymy jak mu to wyjdzie.
Co do Mayorgi: ten pan również był znany z niesamowitej elastyczności, jeśli chodzi o manipulacje swoją wagą ciała, myślę, że mimo niższego wzrostu dorównywał w tym młodemu Chavezowi, dlatego również nadaje się na przykład do Twojego komentarza (wiem na pewno, że był w stanie przytyć 8 kg w jeden dzień na walkę). A dodatkowo w czasie całej swojej kariery swobodnie przechodził pomiędzy trzema limitami: 147, 154, 160 i 168 funtów (pamiętna walka z Vargasem, którego wyzywał od tłuściochów). Wiem, że to nie do końca odnosi się do Jacobsa, który mimo młodego wieku zamiast wchodzić, schodzi, ale limity, w jakich walczył Mayorga przypominają sinusoidę, więc też jest to godne odnotowania.
Moja prywatna opinia na temat tego, co ma zamiar zrobić Jacobs jest taka, że po prostu tonący brzytwy się chwyta i facet woli zejść i męczyć się z wagą, niż utonąć pośród pięściarzy najlepszych dywizji, takich jak średnia i superśrednia (a przcież do LHW nie przejdzie). Podobną rzecz ma zamiar zrobić nasz amator Michelus, który mimo tego, że walczył w dywizji do 61 kg w WSB, to od nowego sezonu zejdzie do 54 kg, a wszystko to przy wzroście 173. Po prostu brak wyboru.

stare 22-12-12, 16:48   #5 (permalink)
champion

Domyślnie

Tak nie wnikając głębiej, to może Daniel idzie wagę niżej, bo po prostu ciosy w średniej są dla niego zabójcze?
Nie wygląda on na twardziela, potrafiącego przyjąć, choć z drugiej strony ta torpeda od Piroga każdego średniego by pewnie powaliła.
Rollins jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 22-12-12, 17:33   #6 (permalink)
Redaktor Boxing.pl

Domyślnie

Oczywiście wielu zawodników schodzi z wagą wraz z wiekiem.. ale pytanie zasadnicze, o wcześniejszy limit i miejsce zawodnika w tej dywizji.. Taki Haapoja.. gdyby był sportowcem, nie bacząc na gaże, walczyłby w średniej, a może niżej..

Jacobs to wyżyłowany średni.. Jego koledzy o identycznych gabarytach, przykładowy Pirog, nie noszą się z zamiarem zejścia niżej, a raczej wyżej.. stąd fenomen.. Nie ma takich dużych bokserów w junior średniej! Vanes się dusi.. i pewnie niebawem przeskoczy wyżej.. Skoro Jacobs może zejść poniżej 70 kilo i walczyć tam dłużej to jest wyjątkowy.. !! Chavez nie jest, ilość pompowanych pieniędzy w jego wagę, wraz z Arizą, kombinowaniem - jak się domyślam - z różnymi środkami, czyni go bardziej eksperymentalnym przedmiotem.

Może fenomen to określenie przesadne, ale chodzi mi o wyjątkowe predyspozycje fizyczne...

Mayorgi bym tu nie mieszał.. To klasyczny junior średni...

stare 22-12-12, 21:08   #7 (permalink)
champion

Nominowany 8 razy w 3 Tematach
Domyślnie

G. Jones w półśredniej to był fenomen
Bonsante jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 23-12-12, 08:58   #8 (permalink)
Super Moderator

Nominowany 19 razy w 6 Tematach
Nominated Art. Miesiąca - Nagród: 2
Domyślnie

No to zycze powodzenia
Black Dragon jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 24-12-12, 12:08   #9 (permalink)
champion

Domyślnie

Noo, Jones to jest dopiero oryginał... Kiedyś dawał wywiad dla ringpolski i między wierszami można było wyczytać, że zaczynał od półśredniej, bo jako młody chłopak nie miał na jedzenie i był po prostu głodujący. Najwyraźniej przez wiele lat nie potrafił złapać wagi adekwatnej do jego wzrostu, ale jak już zaczął tyć to na dobre W 1998 walczył o tytuł w junior średniej, a dwa lata potem już w cruiser.

Tak wyglądał na ważeniu, zdaje się, przed walką o tytuł WBA junior średniej z Boudouanim, więc można się tylko domyślać jak wyglądał walcząc w półsredniej...
Komentarz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady postowania