boks, forum, zobacz
Wróć   boks, forum, zobacz > BoxingForum > Newsy

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się tutaj    

Komentarz

Narzędzia wątku Wygląd

stare 13-11-11, 14:14   #1 (permalink)
Redaktor Boxing.pl

Skąd: Dla nich hołd, dla tych noszących blizny, dla nich.. w imie dobra Ojczyzny.
Nominowany 120 razy w 42 Tematach
Nominated Art. Miesiąca - Nagród: 11
Domyślnie Podejrzane statystyki ciosów Compubox

Po dzisiejszej trzeciej walce Mannyego Pacqiuao z Juanem Manuelem Marquezem, firma Compubox obdarzyła nas następującymi statystykami:
Ciosy:
Ogółem Wyprowadzone: 578-Pac 436-Marquez
Ogółem Trafione: 176-Pac 138-Marquez
Mocne wyprowadzone: 274-Pac 254-Marquez
Mocne trafione: 117-Pac 100-Marquez

Abstrahując od tego, iż uderzenie, uderzeniu nie jest równe, ktoś mógłby tu na swoje subiektywne oko podnieść zarzut pomyłki lub nawet matactwa.
Warto jest przypomnieć, iż opracowywanie statystyk Compubox polega na przyciskaniu przycisków przez dwóch panów siedzących przy ringu. Jest to sztuka czysto manualna, podatna na pomyłki, a w dzisiejszym przesiąkniętym korupcją świecie pięściarstwa wyniki są dodatkowo teoretycznie możliwe do sfabrykowania.
Compubox miał w swojej historii wiele bardzo dziwnych zapisów, dla przykładu w Pojedynku Władimira Kliczki z Tonym Thompsonem, podano statystyki z których wynikało, że to ten drugi ze sporym zapasem trafił więcej ciosów niż dominujący w większości walki Kliczko. Ba! okazało się nawet, że Thompson trafił więcej jabów!

Z kolei zapis z ultra wyrównanego i wolnego w swoim tempie pojedynku Hopkins - Calzaghe, pokazał, że Walijczyk trafił czysto w Hopkinsa aż 232 razy! (Hopkins jedynie 127, dla porównania w wojnie Adamek-Cunninghum żaden z zawodników nie trafił tylu ciosów.) Pamiętajmy, że "Landed" oznacza cios w celu, nie na gardzie. Takie wzbudzające zdziwienie przykłady można by mnożyć.

Warto więc z dużym dystansem spoglądać na to co nam przytaczają w trakcie pojedynku i po nim komentatorzy HBO czy innych stacji korzystających z usług tej firmy.
Dla mnie osobiście statystyki Compubox od dawna nie mają praktycznie żadnej wagi. Nie dość, że nawet gdyby prowadzone były z perfekcyjną dokładnością, to są w swojej istocie bardzo niewymierne, bo np. Jab Włądimira Kliczki waży więcej niż przeciętny Power Punch takiego Adamka. Po drugie obok tej niewymierności istoty suchych liczb, wydaje się również, że statystyki te po prostu zbyt często odbiegają w znaczącym stopniu od rzeczywistości..

Wiechu jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 13-11-11, 14:49   #2 (permalink)
Redaktor Boxing.pl

Nominowany 269 razy w 112 Tematach
Nominated Art. Miesiąca - Nagród: 23
Domyślnie

Wiechu.. co to za tytuł..? Statystyki to statystyki.. Zawsze obarczone są błędem.. HBO pokazywało punkty na ciele, gdzie padły ciosy i ile ich padło..
Adrian Golec jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 13-11-11, 15:01   #3 (permalink)
Redaktor Boxing.pl

Skąd: Dla nich hołd, dla tych noszących blizny, dla nich.. w imie dobra Ojczyzny.
Domyślnie

Nie każde statystyki obarczone są takim błędem, Pomiary prędkości okrążenia na torze formuły 1, czy odległość skoczków w skokach narciarskich mierzone sa komputerowo i tam skala błędu jeżeli w ogóle istnieje to jest nieporównywalnie mniejsza do dwóch koleżków co sobie naciskają przyciski w Compuboxie.

Tytuł nie odnosi się do tej konkretnej walki, ale generalnie do całego systemu. Ludzie biorą te statystyki zbyt bezkrytycznie czyniąc je często koronnym argumentem w dyskusji i na to chciałem zwrócić uwagę. Chociaż co do samej walki to też mam poważne wątpliwości, Liczą się czyste ciosy nie w garde, ile takich zadał Pacman? niewiele, a ci zapisali mu jeszcze więcej niż Marquezowi? Doubtful.

Cytat:
HBO pokazywało punkty na ciele, gdzie padły ciosy i ile ich padło..
Mniej ważne co pokazują, ważniejsze jak do tego dochodzą. Ich system jest dla mnie mało wiarygodny.

stare 13-11-11, 15:05   #4 (permalink)
Redaktor Boxing.pl

Nominowany 269 razy w 112 Tematach
Nominated Art. Miesiąca - Nagród: 23
Domyślnie

Wrzućmy proszę punktację tej walki w przeznaczony do tego dział..

Nie widziałem jeszcze walki, ale mam sygnały, że Pacman nie koniecznie tę walkę przegrał; a już na pewno nie kształcie, o jakim część "jego sympatyków" napisało..

Tak czy inaczej Dinamita dał czadu
Adrian Golec jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 13-11-11, 15:08   #5 (permalink)
champion

Nominowany 0 razy w 0 Tematach
Art. Miesiąca - Nagród: 0
Domyślnie

Wiechu brawo za podniesienie tego tematu. Takie statystyki to tylko ciekawostki, ale w praktyce sa gowno warte i tak nalezy do nich podchodzic, jesli rozmawiac o walce na serio.
darulka jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 13-11-11, 15:16   #6 (permalink)
Redaktor Boxing.pl

Domyślnie

Dobre określenie Darulka - "Ciekawostka" oddaje charakter i wagę jaką powinniśmy do nich przykładać.

stare 13-11-11, 15:18   #7 (permalink)
journeyman

Domyślnie

ciekawe statystyki, ale nie oddające co działo sie na ringu.
gigastolec jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 13-11-11, 15:23   #8 (permalink)
Redaktor Boxing.pl

Domyślnie

Cytat:
Napisał Adrian
Wrzućmy proszę punktację tej walki w przeznaczony do tego dział..
Nie pamiętam już konkretnej punktacji, a nie chce skłamać. Punktowałem na bieżąco na Shoutboxie ale to utoneło i nie chce mi się szukać, Jak będe oglądał drugi raz to postaram się zapisać wynik.

stare 13-11-11, 15:35   #9 (permalink)
Redaktor Boxing.pl

Nominowany 287 razy w 87 Tematach
Nominated Art. Miesiąca - Nagród: 17
Domyślnie

O 19:10 dzisiaj na PS będzie powtórka gali. Pokażą pewnie z dwie walki. Wrzucę na forum punktacje i podyskutujemy. Oglądając walke wyszło mi w rundach 7:5 dla Marqueza, ale to było minimum. Wiadomo na żywo, gdzie dochodzą jeszcze emocje i sympatia ciężko się punktuje. A tych statystyk też już nie biorę pod uwage. Gdyby tylko z samych cyferek dawać zwycięstwa bokserom albo przegrane to nie miałoby sensu.
Paweł Rozmytański jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 13-11-11, 15:48   #10 (permalink)
champion

Domyślnie

Najdziwniejsze, że tak sobie po werdykcie pomyślałem właśnie o statystykach, i jak oni to zrobią, żeby wyszło na Pacmana. Jak widać, się da.

Dobrze Wiechu, że podjąłeś ten temat. Nigdy się nie wgłębiałem w to, jak oni te statystyki uzyskują, ale myślałem raczej, że po walce, na zwolnieniach, paru "ekspertów" je liczy, czy coś w tym stylu.
A tu się okazuje, że robi to dwóch "geniuszy" w trakcie walki, gdzie chociażby same owacje publiczności potrafią znacznie je wypaczyć.
Nigdy nie miałem zbytnio zaufania do tych statystyk (tym bardziej przy przekrętach), ale teraz okazuje się, że można je w ogóle o dupę rozbić.
Cytat:
Napisał Pawel.R Zobacz post
Gdyby tylko z samych cyferek dawać zwycięstwa bokserom albo przegrane to nie miałoby sensu.
No widzisz w boksie właśnie (pośrednio) zwycięstwa daje się za cyferki, bo przecież kto ma więcej punktów, ten wygrywa.
Rzadko się zdarza, ale załóżmy, że jeden bokser wygrał minimalnie 7 rund, drugi 5, ale lał go jak psa (pomijając, że za rundę można dać 2 punkty przy dużej przewadze), to tak czy owak, wygra ten pierwszy
Rollins jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Komentarz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady postowania