stare 12-02-18, 02:06   #1 (permalink)
azz
journeyman

Nominowany 0 razy w 0 Tematach
Art. Miesiąca - Nagród: 0
Domyślnie Belka 'Podobne wątki'

Cześć,
Przeglądam stronę boxing już od bardzo dawna ale dopiero teraz zebrałem się na rejestracje i niestety muszę zapytać o sprawę która zawsze mnie zastanawiała czyli jak generowane są podpowiedzi pod belkę 'Podobne wątki' ponieważ bardzo często trafiają się tam straszne archaizmy 2010r. bądź całkowicie nie związane z tematem.

Zakładam ze pewnie zostało napisane tam zapytanie SQL bądź jakaś typowa kwerenda która wymaga drobnego ulepszenia bądź obudowania zapytania np. funkcje/widok po stronie bazy i potem łatwe wykorzystanie go już po stronie aplikacji, w sumie niewielkim kosztem nakładu pracy, moje drobne pomysły na usprawnienie okiem laika np.:
- dodać ograniczenie wymuszajcie pokazywanie tylko tematów podobnych ale nie starszych niż powiedzmy 5 lat od danego wątku jeśli brak takiego tematu to niech zostaną pokazane starsze jeśli brak starszych losowe ukierunkowane merytoryczne (aby uniknąć braku prezentacji) nie informacyjne w stylu ko 3 runda z walki 2010r.
- poprawić trafność podpowiedzi myśląc na szybko poprzez nawet prymitywnego ulepszonego like-a porównującego słowa z wybranych tytułów bądź tez dodania obowiązku tagowania tematów przy zakładaniu i zbieranie tego w bazie co następnie usprawni wyjecie takich wątków, będzie łatwiejsze, trafniejsze i szybsze niż kombinacje z tytułem(lepszy ep),
- dodatkowo jeśli już zostałaby poprawiona jakość wyszukiwania podpowiedzi można w sumie podzielić wyświetlane podpowiedzi powiedzmy na dwie związane z tematem i dwie losowe np. z publicystyki czasami warto poczytać coś innego,
- a już całkowicie w sferze marzeń można zbierać/wykorzystać aktywność zalogowanych użytkowników (odsłony/ilość komentarzy/wejścia) w powiązaniu do wątków tematycznych bądź tagów i na tej podstawie podpowiadać gorące aktualnie tematy, plus dodatkowo wtedy utworzyć proste raporty na bazie dla administracji publikowane okresowo dla wybranych np. redaktorów pokazujące jakie typy tematów czy preferowani autorzy są aktualnie najbardziej na topie i ew. śledzenie względem czasu popularności tych zagadnień pod rożnymi względami (chociaż to już pewnie jest robione stale albo adhoc po części pewnie nawet w belce 'top5 stats' ale tu prawdopodobnie bez odsiewu np.tematów odstających co z punktu widzenia analizy zakłamuje statystykę jeśli miała by być wykorzystywana nie jak kontrolka tylko odnośnik do podejmowania decyzji plus brak wymiaru czasu który jest w większości podstawa zapytań analitycznych)

Oczywiście to tylko moje obserwacje okiem laika, zakładam ze pewnie budżet na rozwój portalu jest zerowy a portal rozwijany przez pasjonatów ale myślę ze warto szukać usprawnień wszędzie tam gdzie jest to tylko możliwe małym nakładem sił, aby nie zacząć odstawać od konkurencji (taktyka nie zmieniajmy puki działa i nie niszczy reszty nie ma sensu przy małych systemach, oczywiście jesli wszystko zgodnie z sztuka)

azz jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem

stare 19-02-18, 11:07   #2 (permalink)
journeyman

Nominowany 0 razy w 0 Tematach
Art. Miesiąca - Nagród: 0
Domyślnie

W sumie trafne uwagi, jeśli koszty nie są jakieś ogromne to rzeczywiście można by podjąć próbę naprawienia tego Podpisuję się pod tematem
Fajter jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Komentarz

« Pytania | - »
Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady postowania