View Single Post

stare 16-10-20, 20:44   #1 (permalink)
Marek Cudek
champion
  
 
Zarejestrowany: Feb 2012
Postów: 4202
Nominowany 193 razy w 58 Tematach
Nominated Art. Miesiąca - Nagród: 21
Domyślnie Prognostyk Boxing.PL: Łomaczenko - LopezSOBOTA

Walką soboty, tygodnia, miesiąca i roku jest starcie Wasyla Łomaczenki (14-1, 10 KO) z Teofimo Lopezem (15-0, 12 KO). Oczywiście piszę to zdając sobie sprawę, że pod względem fajerwerków walki Zepeda-Barańczyk nic nie przebije. Tu mamy jednak inną stawkę i inną "moc" potyczki w sensie dziejowym.

32-letni Ukrainiec będzie się bił z silniejszym, większym, znacznie młodszym, 23-letnim rywalem o kilka pasów w wadze lekkiej i sławę. Starcie odbędzie się w MGM Grand "Bubble" w Las Vegas i będzie transmitowane przez ESPN, a w Polsce walkę pokaże Polsat Sport, transmisja od 2:00 w nocy.

Punktowymi będą Tim Cheatham, Julie Lederman i Steve Weisfeld, sędzią ringowym Russell Mora.

"Łoma" juz po pierwszej zawodowej walce został przez Teddy'ego Atlasa określony "Davidem Copperfieldem", "magikiem". Słynny trener od razu też umieścił go w swoim top 10 P4P.

Jak każda dobra walka, matchup Łomaczenko-Lopez mieści w sobie niepewność i potencjalny dramat. Zderzenie siły z doświadczeniem, młodości z dojrzałością bliską przekwitania. Jest też odwaga i zasługująca na szacunek pewność siebie, czy wręcz bezczelność Lopeza, który zdaje się być przekonanym o swoim zwycięstwie i stawia na szalę swój pas mierząc się z jednym najwybitniejszych współczesnych pięściarzy mając wiele łatwiejszych dróg. Tak się zostaje legendą, ale czy Lopez nią zostanie!?

Obaj są mocno związani z ojcami-trenerami, którzy wierzą w nich, jak nikt inny. Lopez Senior dwa lata temu ośmielił się nawet rzucić młodszemu Łomaczence: mój syn skopię ci d.pę.

Za Łomaczenką przemawiają:
- doświadczenie w dużych walkach
- konglomerat inteligencji ringowej,umiejętności, pracy nóg, intensywności, przeogromnego doświadczenia z ringów amatorskich,
- Lopez nie walczył z wysoko notowanym mańkutem

Za Lopezem stoją:
- warunki fizyczne (naturalny limit Łomy to pewnie 126, z wiekiem dojrzał do 130 funtów, a Lopez potrafi ważyć między walkami dobrze ponad 150 funtów, jego przejście do limitu 140 jest więcej niż pewne)
- w tej lekkiej Łomaczenko jest już sprawdzonym, ale nadal zaledwie "gościem", Lopez to uznany puncher w dywizji
- siła ciosu, timing i znakomita szybkość rąk Lopeza będą miały znaczenie szczególnie w początkowych rundach
- kontuzje dłoni i ramion Łomaczenki i dłuższa o kilka miesięcy przerwa od ostatniej walki
- wiek ringowy Wasyla, który stoczył ponad 400 walk amatorskich i już widać u niego oznaki powolnego zbliżania się do końca prime, trudno przewidzieć kiedy nastąpi nagły zjazd

Ciekawe statystyki podał Dan Cannobio z CompuBoxa, wykazując, że Lopez nie jest pięściarzem, który zasypuje rywala ciosami, zwykle uderza z dystansu, przeciętnie około 40 ciosów na rundę. Jab też nie jest jego głównym atutem, a eksperci często mówią o wadze tego uderzenia z Łomaczenką, Linares np. trafiał go 6 razy na rundę.

Podsumowując, walka niesłychanie ekscytująca, z wieloma możliwymi przebiegami i zakończeniami. Łomaczenko ma przygniatającą przewagę wśród ekspertów, najczęściej mówi się o wygranej na punkty. Zwolennicy Lopeza dają mu oczywiście zwycięstwo przed czasem.

Według mnie bezpiecznym i rozsądnym typem jest wygrana "Hi-techa" na punkty. Jednak akurat to wydarzenie wyjątkowo kusi by postawić inaczej. Myślę, ze mocno niedocenianymi walorami "Łomy" są jego twardość, wytrzymałość - atuty mentalno-fizyczne. Absolutnie mnie więc nie zdziwi wygrana przed czasem mniejszego Ukraińca, tym bardziej, że na pewno potraktuje tę walkę ambicjonalnie - to nie tylko starcie o prymat w lekkiej, jest to pierwszy krok w krainę ATG i do absolutnego panowania w rankingach P4P u wszystkich znających się na boksie. Inoue i Crawford są blisko, ale ta wygrana na pewno wzmocniłaby pozycję Ukraińca. Lopez nie okazywał przed walką przesadnego szacunku Łomaczence i myślę, że "Łoma" będzie chciał poczuć "motyle w brzuchu", jakie czuje każdy znakomity pięściarz po wygranej w dewastującym stylu ze zbyt pewnym siebie rywalem.

Mój typ: Łomaczenko przed czasem w drugiej połowie walki, nie wykluczam obustronnych nokdaunów.

Przypomnijmy jeszcze bardzo interesującą opinię Breadmana Edwardsa:

Dalsza kariera Łomy zapowiada się fascynująco. Pięściarz z Ukrainy ma 32 lata, a wszyscy jego najlepsi współcześni rywale są średnio o dekadę młodsi. Musi być ostrożny, bo jego przeciwnicy są w fazie wzrostu, a on już raczej będzie wchodził w fazę spadku. Jeśli uda mu się pokonać choćby dwóch, moim zdaniem zasłuży na status ATG. Nie musi wygrać z wszystkimi pięcioma. Żaden pięściarz w historii nie ma w dorobku pokonanych pięciu znacznie młodszych od siebie talentów z elity. Ta piątka to Tank Davis, Ryan Garcia Devin Haaney, Teofimo Lopez i Shakur Stevenson.

Marek Cudek jest teraz aktywny   Odpowiedź z Cytatem