View Single Post

stare 29-09-20, 17:37   #1 (permalink)
Marek Cudek
champion

Nominowany 161 razy w 44 Tematach
Nominated Art. Miesiąca - Nagród: 17
Domyślnie Doug Fischer o Stevensonie i Savonie

Bardzo interesujący komentarz Douglassa Fischera z Ring Magazine na temat możliwości dawnych kubańskich asów boksu amatorskiego i omawianej niedawno przez Tony'ego Bellewa sprawy ewentualnej nowej kategorii wagowej między cruiser a ciężką.

O wybitnych kubańskich ciężkich

Jak by sobie radzili Teofilo Stevenson i Felix Savon, gdyby przeszli na zawodowstwo? Dużo zależy od tego, jak byliby prowadzeni, czy pozwolono by im na przykład przyzwyczaić się do stylu zawodowców poprzez stoczenie 10-20 walk z solidnymi journeymanami/gatekeeperami czy wręcz przeciwnie - zostaliby rzuceni między wilki. Gdyby mieli czas na rozwój, to myślę, że zostaliby pretendentami, ale nie wydaje mi się, żeby mogli wygrywać z posiadaczami pasów lat 70. czy 90. nawet wieczni pretendenci typu Ron Lyle czy Ray Mercer mogliby sprawić Kubańczykom piekło w ringu.

O propozycji nowej kategorii wagowej

Rozumiem tok myślenia Tony'ego Bellewa i sądzę wręcz, że byłby dużym graczem w takiej dywizji, gdyby istniała. W boksie mamy jednak już teraz 17 kategorii, 4 pasy w każdej, a niektóre federacje jak WBA mają czasem trzech mistrzów w jednej wadze.

Zamiast tworzyć kolejną dywizję dla "małych ciężkich" wolałbym raczej zmienić limit półciężkiej ze 175 na 180 lub 185, a limit wagi cruiser z 200 na 210 lub 215 funtów.

Mogę sobie wyobrazić dużych, silnych półciężkich w rodzaju Artura Beterbijewa (który bił się w latach 2011-2012 w amatorach w limicie 201 fujtów) i Joe'go Smitha Juniora walczących z powodzeniem w limicie 185.

Podobnie, widzę też możliwości cruiserów typu Mairis Briedis (który ważył blisko 214 funtów, kiedy nokautował 245-funtowego Manuela Charra), Yuniel Dorticos (191 cm + duży zasieg) czy Murat Gassijew (jeśli zdarzy mu się kiedykolwiek znów zawalczyć).

To oczywiste, że Usyk byłby królem takiej dywizji. Pewnie niektórzy ważący 210-215 funtów biliby się w tej nowej wadze, aczkolwiek nadal co więksi pewnie czuliby pokusę przejścia do ciężkiej, Michael Hunter pokazał już, ze można sobie radzić w HW i jest już w rankingu The Ring na ósmym miejscu.

Żródło: Douglass Fischer/Ring Magazine

Marek Cudek jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem