View Single Post

stare 25-06-20, 15:39   #3 (permalink)
Marek Cudek
champion
  
 
Zarejestrowany: Feb 2012
Postów: 4272
Nominowany 202 razy w 61 Tematach
Nominated Art. Miesiąca - Nagród: 23
Domyślnie

Cytat:
Napisał kubuś Zobacz post
nie przepadam za tym cyklem ale powyższy odcinek przeczytałem z wielką przyjemnością. Liston to jedna z najbardziej fascynujących postaci w historii boksu. Człowiek -legenda, Calzaghe to toszkę taki meteoryt który rozbłysł w odpowiednim momencie. Zgadzam się że wokół Listona narósł pewien mit, jest niezwykle gloryfikowany przez ludzi starszego pokolenia ( Angelo Dundee :" Liston zgniótłby Holyfielda jak robaka", podobną opinie wyrazał Emmanuel Steward twierdzac że Liston z 59 roku zmitółby Cassiusa Claya. )
Joe Calzaghe wygląda przy Listonie strasznie nijako.
Dziękuję To spory komplement
Napisz, co można poprawić.

Gorsza sprawa, że mnie wciągnęło. Powiem Ci, co ja lubię w tej zabawie. Nie chodzi o etykietki, ATG etc., żeby sprawdzić, kto ma znaczenie historyczne, wystarczy obejrzeć kilka dobrych zestawień top 100 i top 10-20 szczególnych kategoriach. To łatwe i szybkie, nie wymaga żadnej wiedzy.

Dla mnie to jest pretekst, żeby obalić parę mitów, przypomnieć też nieco mniej słynnych w Europie czy USA pięściarzy. Zacząłem od gwiazd i duetów zaproponowanych mi przez jednego z userów, ale docelowo zestawienia będą coraz ciekawsze i niekoniecznie będą to ludzie przedzieleni kilkoma bokserskimi epokami

Ty np. od lat odmitologizowujesz postać Gołoty, ja w kilku małych dyskusjach spotkałem się z niesamowitym uwielbieniem postaci: Tysona, Eubanka, Hameda, Calzaghe'a, Marciano i wielu innych. W boksie image i legenda "pracują" mocno na to, jak oceniani są pięściarze.

Szczególne znaczenie, nie tylko w boksie, mają wszelkiego rodzaju tragedie, przedwczesne śmierci, zakończenia kariery. Rozwija cały cykl gdybań. A tu wszystko jest proste: biorę pod lupę ich dorobek, a mity zostawiam z boku. I czasem robi się ciekawie.

Marek Cudek jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem